Диме Илијев (Кавадарци, 19. септембар 1952) је југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Диме Илијев
Лични подаци
Датум рођења(1952-09-19)19. септембар 1952.(71 год.)
Место рођењаКавадарци, ФНРЈ
Рад
Активни период1975 - данас
Битна улогаИсправи се, Делфина
Сослушувањето на железничарот
Двојка
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
Дугометражни филм 1 2 0 3 3 1 10
ТВ филм 2 3 2 1 0 0 8
ТВ серија 2 2 7 3 4 1 20
Кратки филм 0 0 0 0 1 0 1
Укупно 5 7 9 7 8 2 39


Год. Назив Улога
1970.-те
1975. Прва вечер ТВ филм
1977. Исправи се, Делфина ТВ филм Петко
1977. Итар Пејо ТВ серија /
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Методија Стрезовски
1979. Наши години ТВ серија Диме
1980.-те
1980. Двојка ТВ филм Филип
1980. Време, води ТВ филм
1986. Климент Охридски ТВ филм Арсениј
1987. Театарче Лево косе ТВ серија
1988. Тврдокорни ТВ серија Доне Стојанов-Стипјанчето
1988. Викенд мртваца ТВ филм Келнерот
1989. Цвеке на карпата ТВ филм Синот
1990.-те
1990. Северна грешка ТВ филм /
1990. Алф од Ново Лисиче ТВ филм Суљо
1990. Викенд на мртваца ТВ серија Келнерот
1991. Македонија може ТВ серија /
1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1992. Чудовиштата во нашиот град ТВ серија Полицајац
1993. Еурека ТВ серија Томас Едисон - возрасен
1994. Прекалени ТВ серија Димитар Миладинов
1995 1999. Во светот на бајките ТВ серија /
2000.-те
2000. Погрешно време ТВ серија Никој и ништо
2002. Заведени ТВ серија /
2004. Големата вода Хоспитал Менаџер
2004. Неверство во зимската нокј ТВ филм Стојан
2005. Контакт Неигхбоур
2006. Македонски приказни: продолзување на традицијата ТВ серија /
2007. Сенке Игњат Перков
2010.-те
2010. Мајке Сергеант Јанески
2010 2011. Од денес за утре ТВ серија Боге
2013 2014. Тврдокорни ТВ серија Поштар емигрант / Игуменот Козма
2014. Македонски народни приказни 3 ТВ серија Крсте
2015. Хонеy Нигхт Симонов
2015. Збор /
2016. Схоес Кратки филм Павле
2016. Црвената соба ТВ-филм Никола
2017. Исцелител ТВ-филм Тоде
2017. 5 плус фамилија ТВ-серија
2018. Годината на Мајмунот ТВ-филм Политичар
2018. Преспав ТВ-серија Иво
2020.-те
2022. Кајмак ТВ-филм
2023. Бистра вода ТВ-серија

Спољашње везе

уреди