Катерина Крстева

Катерина Крстева (Велес, 20. јул 1941Скопље, 9. јануар 2023) била је југословенска и македонска филмска и позоришна глумица.

Катерина Крстева
Лични подаци
Датум рођења(1941-07-20)20. јул 1941.
Место рођењаВелес, Краљевина Југославија
(под бугарском окупацијом)
Датум смрти9. јануар 2023.(2023-01-09) (81 год.)
Место смртиСкопље, Северна Македонија
ЗанимањеГлумица
Рад
Активни период1960 - 2017
Битне улогеХихирику - 5 години
Театарче Лево косе
ТВ ребус
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

Године Назив Улоге
1967. Да видам, да видам што да бидам ТВ серија
1970. Александра ТВ филм
1973. ТВ ребус ТВ серија Стевка
1975. Волшебното самарче ТВ серија
1975. Простодушна љубов ТВ филм Николинка
1978. Шекерна приказна ТВ филм
1979. Хихирику ТВ серија
1980. Учитељ ТВ филм
1981. Милион маченици ТВ филм
1982. Едно лето ТВ серија
1982. Слана во цутот на бадемите ТВ филм
1984. Камчевци ТВ серија
1984. Хихирику - 5 години ТВ филм
1985-1987 Случки од животот ТВ серија Соседка
1987. Театарче Лево косе ТВ филм
1989. Цвеке на карпата ТВ филм
1990. Тврдокорни ТВ серија
1990. Трст виа Скопје ТВ серија Варена
1990. Алф од Ново Лисиче ТВ филм Ајше
1991. Поштар ТВ филм Мара
1991 Во кафулето кај Гене ТВ филм Мара Попара
1992. Чудовишта во нашиот град ТВ серија Баба Рога
1995. Во светот на бајките ТВ серија Бабата
1995. Македонски народни приказни ТВ серија Жената
1999. Хихирику ТВ серија
2000-2001 Погрешно време ТВ серија Веса
2000-2001 Светот има осум страни ТВ серија
2001. Агенција осамени срца ТВ серија
2003. Битолски лакрдии ТВ серија Мими
2004. Хихирику ТВ филм

Спољашне везе уреди