Atletika na Univerzijadi 1965 — muškarci

Na IV Letnjoj univerzijadi 1965. koja je održana u Budimpešti, Mađarska od 20. avgusta do 28. avgusta 1965, takmičenje u atletici se odvijalo na Nep stadionu.

U muškoj konkurenciji takmičilo se u 19 disciplina.

Najviše uspeha je imala reprezentacija ITA koja je osvojila ukupno 6 medalja od čega 4 zlatnih, i 2 srebrne. Druga je reprezentacija SAD sa 10 medalja 3 zlatne, 4 srebrne i 3 bronzane.

Disciplina Zlato Zlato Srebro Srebro Bronza Bronza
100 m Japan Hideo Lijima Sjedinjene Američke Države Džordž Anderson Kanada Hari Džerom
200m Sovjetski Savez Edvin Ozolins Sjedinjene Američke Države Džordž Anderson Ujedinjeno Kraljevstvo Menzies Kambel
400 m Italija Serđo Belo Holandija Fred van Herpen Sjedinjene Američke Države Lin Sonders
800 m Kanada Bill Crothers Sjedinjene Američke Države George Germann, Austrija Rudolf Klaban
1500 m Njemačka Bodo Timler Ujedinjeno Kraljevstvo Andi Grin Poljska Zbignjev Vojčik
5.000 m Japan Kiusuke Savaki Njemačka Luc Filip Ujedinjeno Kraljevstvo Fergus Mari
110 m prepone Italija Edi Otoz Italija Đovani Kornačija Sjedinjene Američke Države Vili Devenport
400 m prepone Italija Roberto Finoli Francuska Robert Puarije Sjedinjene Američke Države Ron Vitni
4x100 m štafeta Njemačka Zapadna Nemačka  Sovjetski Savez  Francuska
4x400 m štafeta  Italija  Mađarska Njemačka Zapadna Nemačka
Skok uvis Sovjetski Savez Valerij Svortsov Poljska Edvard Černik MađarskaJanoš Medovecki
Japan Kunijoši Sunioka
Skok motkom Sjedinjene Američke Države Džon Penel Sjedinjene Američke Države Bob Sigren Francuska Alen Moro
Skok udalj Sovjetski Savez Igor Ter Ovenesijan Ujedinjeno Kraljevstvo Lin Dejvis Sovjetski Savez Olrg Aleksandrov
Troskok Mađarska Henrik Kalocsai Mađarska Dragan Ivanov Njemačka Mihael Sojer
Bacanje kugle Sjedinjene Američke Države Rendi Matson Sovjetski Savez Nikolaj Karasjev Sovjetski Savez Edvard Guškin
Bacanje diska Švedska Lars Haglund Češka Juri Zemba Kanada George Puce
Kladivo Mađarska Đula Životcki Sovjetski Savez Genadij Kondražov Sovjetski Savez Jurij Bakarinov
Bacanje koplja Njemačka Rolf Hering Italija Vanni Rodeghiero Švedska Lenart Hedmark
Desetoboj Sjedinjene Američke Države Bill Toomey Mađarska József Bakai Njemačka Manfred Pflugbeil


Bilans medalja uredi

Plas. Država Zlato Srebro Bronza Ukupno
1   Italija 4 2 6
2   Sjedinjene Američke Države 3 4 3 10
3   Sovjetski Savez 3 3 3 9
3   Zapadna Nemačka 3 1 3 7
5   Mađarska 2 3 1 6
6   Japan 2 1 3
7   Kanada 1 2 3
8   Švedska 1 1 2
9   Velika Britanija 2 2 4
10   Francuska 1 2 3
11   Poljska 1 1 2
12   Holandija 1 1
  Čehoslovačka 1 1
14   Austrija 1 1
Ukupno (14) 19 19 20 58

Spoljašnje veze uredi