Бедија Беговска (Скопље, 22. јануар 1951) је југословенска и македонска филмска и позоришна глумица.

Бедија Беговска
Лични подаци
Датум рођења(1951-01-22)22. јануар 1951.(73 год.)
Место рођењаСкопље, ФНРЈ
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
Дугометражни филм 0 0 2 1 2 2 7
ТВ филм 1 1 0 1 0 0 3
ТВ серија 1 2 0 1 2 2 8
Укупно 2 3 2 3 4 4 18


Год. Назив Улога
1970.-те
1976. Цимерите од соба 306 ТВ филм /
1979. Курирот на Гоце Делчев ТВ серија Усева
1980.-те
1982. Илинден ТВ серија /
1986. Климент Охридски ТВ филм /
1987. Трст виа Скопје ТВ серија /
1990.-те
1993. Македонска сага ТВ-филм /
1997. Преку езерото ТВ-филм Лефтерија
2000.-те
2002. Наше маало ТВ-серија Продавачката на цвеќе
2005. Контакт ТВ-филм
2006. Мост ТВ филм Темјана
2007-2009. Збогум Румелија ТВ серија Бедиа Ханим
2010.-те
2012. Македонски народни приказни ТВ-серија
2012. Сон Yаз - Балканлар 1912 ТВ серија /
2012. Трето полувреме ТВ-филм Ребецца (2011)
2015. Лимоната ТВ-филм
2015. Мутлу Ол Yетер ТВ серија Рона
2017. На терапија ТВ-серија др. Вера Арсиќ
2018. Преспав ТВ-серија Хелга
2020.-те
2020. Горчлива цреша ТВ-филм Мајката
2020 Те сакам се колнам ТВ-филм Јаска
2021-2022 Преспав ТВ-серија Хелга
2022-2023 Балканска приспивна песна ТВ-серија Нина

Спољашње везе

уреди