Лиљана Лиле Георгијева (Куманово, 18. септембар 1939Скопље, 6. август 2016) била је југословенска и македонска филмска и позоришна глумица.

Лиле Георгијева
Лични подаци
Пуно имеЉиљана Георгијева
НадимакЛиле
Датум рођења(1939-09-18)18. септембар 1939.
Место рођењаКуманово, Краљевина Југославија
Датум смрти6. август 2016.(2016-08-06) (76 год.)
Место смртиСкопље, Република Македонија
Рад
Битна улогаВујковиот сон
Светецот од Слатина
Сакате ли уште едно парче торта
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1960 1970 1980 1990 2000 2010 Укупно
Дугометражни филм 0 2 1 2 0 1 6
ТВ филм 1 8 4 2 3 0 18
ТВ серија 0 2 4 1 0 0 7
Укупно 1 12 9 5 3 1 31


Год. Назив Улога
1960.-те
1967. Лифт горе, лифт доле ТВ филм
1970.-те
1970. Вујковиот сон ТВ филм /
1971. Македонски део пакла /
1971. Понижени и навредети ТВ филм Наташа
1972. Пријатели ТВ филм
1973 Недела ТВ-филм Пелагија
1974. Подарок ТВ филм
1975. Клинч ТВ филм
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Светецот од Слатина ТВ филм /
1977. Сакате ли уште едно парче торта ТВ филм /
1979. Курирот на Гоце Делчев ТВ серија /
1980.-те
1981. Црвени коњ Дрита
1982. Илинден ТВ серија /
1982. Јагне на ражен ТВ филм Ангелина (као Лиљана Георгиевска)
1983. Црвени коњ (ТВ серија) Дрита
1983. Записник ТВ филм /
1984. Другарувања Мајката на Влатко
1985. На наш начин ТВ серија /
1987. Претежно ведро ТВ серија /
1987. За трошка среќа ТВ филм Мара (као Лиљана Георгиева)
1989. Цвеке на карпата ТВ филм /
1990.-те
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. Болва в' уво ТВ филм
1991. Тетовирање Стара проститутка
1995. Во светот на бајките ТВ серија
1997. Истрели во сонот на Марија ТВ филм
2000.-те
2006. Нави ТВ филм Баба Рибарица (као Љиљана Гјоргиевска)
2008. Убави ТВ филм
2009. На изгрејсонце ТВ филм
2010.-те
2011. J.A.C.E ТВ филм

Спољашње везе

уреди