Награда Сателит за најбољу глумицу у споредној улози

Награда Сателит за најбољу глумицу у споредној улози једна је од Награда Сателит које додељује „Међународна новинарска академија“. Награда се раније додељивала у две категорије - за најбољу глумицу у драми и за најбољу глумицу у мјузиклу или комедији - све док 2006. нису спојене у једну.

Најбоља споредна глумица у драми (1996–2005)

уреди
Година Глумица Филм Улога Извор
1996. Кортни Лав Народ против Ларија Флинта Алтија Лежур [1]
1997. Џулијана Мур Ноћи бугија Меги (Амбер Вејвс) [2]
1998. Кимберли Елиз Вољена Денвер [3]
1999. Клои Севињи Дечаци не плачу Лана Тисдел [4]
2000. Џенифер Или Сунце Валери Зоненшајн [4]
Роузмери Харис Сунце Валери Зорс [4]
2001. Џенифер Конели Блистави ум Алиша Неш [5]
2002. Иди Фалко Држава сунца Марли Темпл [6]
2003. Марија Бело Кулер Натали Белисарио [7]
2004. Џина Роуландс Бележница Али Калхун [8]
2005. Лора Лини Лигња и кит Џоун Беркман [9]

Најбоља споредна глумица у мјузиклу или комедији (1996–2005)

уреди
Година Глумица Филм Улога Извор
1996. Деби Рејнолдс Мајка Беатрис Хендерсон [1]
1997. Џоун Кјузак Тамо овамо Емили Монтгомери [2]
1998. Џоун Ален Плезентвил Бети Паркер [3]
1999. Кетрин Кинер Бити Џон Малкович Максин Ланд [4]
2000. Кејт Хадсон Корак до славе Пени Лејн [4]
2001. Меги Смит Госфорд Парк Констанс Трентам [5]
2002. Това Фелдшу Љубав Џесике Штајн Џуди Штајн [6]
2003. Патриша Кларксон Празници са Ејприл Џој Бернс [7]
2004. Реџина Кинг Реј Марџи Хендрикс [8]
2005. Росарио Досон Кирија Мими Маркез [9]

Најбоља споредна глумица у играном филму (2006–)

уреди
Година Глумица Филм Улога Извор
2006. Џенифер Хадсон Девојке из снова Ефи Вајт [10]
2007. Ејми Рајан Нестала Хелен Макриди [11]
2008. Роузмари Девит Рејчел се удаје Рејчел [12]
2009. Моник Драгоцена Мери Ли Џонстон [13]
2010. Џеки Вивер Животињско царство Џанин Коди [14]
2011. Џесика Частејн Дрво живота госпођа О'Брајан [15]
2012. Ен Хатавеј Јадници Фантина [16]
2013. Џун Сквиб Небраска Кејт Грант [17]
2014. Патриша Аркет Одрастање Оливија Еванс [18]
2015. Алисија Викандер Данкиња Герда Вегнер [19]
2016. Наоми Харис Месечина Пола
2017. Лоис Смит Марџори Прајм Марџори Ланкастер
2018. Реџина Кинг Шапат улице Шерон Риверс
2019. Џенифер Лопез Преваранткиње са Вол Стрита Рамона Вега
2020. Аманда Сајфред Манк Марион Дејвис
2021. Кирстен Данст Моћ пса Роуз Гордон
2022. Клер Фој Жене говоре Салом Фрисен

Извори

уреди