Атлетика на Летњим олимпијским играма 2000.

Атлетска такмичења на 27. Летњим олимпијским играма у Сиднеју 2000. године одржавала су се у периоду од 22. септембра до 1. октобра На програму је укупно било 46 дисциплина, 24 у мушкој и 22 у женској конкуренцији.

У мушкој конкуренцији оборена су три олимпијска рекорда: 1.500 м, 20 км ходање и бацању копља, а у женској конкуренцији оборено је шест олимпијских рекорда: 5.000 м, 10.000, 20 км ходање, скок мотком, бацање копља и бацање кладива.

Освајачи медаља

уреди

Мушкарци

уреди
Дисциплина   Резултат   Резултат   Резултат
100 м
детаљи
Морис Грин
  САД
9,87 Ато Болдон
  Тринидад и Тобаго
9,99 Обаделе Томпсон
  Барбадос
10,04
200 м
детаљи
Константинос Кентерис
  Грчка
20,09 Дарен Кембел
  Уједињено Краљевство
20,14 Ато Болдон
  Тринидад и Тобаго
20,20
400 м
детаљи
Мајкл Џонсон
  САД
43,84 Алвин Харисон
  САД
44,40 Грег Хотон
  Јамајка
44,70
800 м
детаљи
Нилс Шуман
  Немачка
1:45,08 Вилсон Кипкетер
  Данска
1:45,14 Ђабир Саид Герни
  Алжир
1:45,16
1.500 м
детаљи
Ноа Нгени
  Кенија
3:32,07
ОР
Хишам ел Геруж
  Мароко
3:32,32 Бернард Лагат
  Кенија
3:32,44
5.000 м
детаљи
Милион Волде
  Етиопија
13:35,49 Али Саиди Сајеф
  Алжир
13:36,20 Брахим Лалафи
  Мароко
13:36,47
10.000 м
детаљи
Хајле Гебрселасије
  Етиопија
27:18,20 Пол Тергат
  Кенија
27:18,29 Асефа Мезгебу
  Етиопија
27:19,75
110 м препоне
детаљи
Анијер Гарсија
  Куба
13,00 Теренс Трамел
  САД
13,16 Марк Крир
  САД
13,22
400 м препоне
детаљи
Анџело Тејлор
  САД
47,50 Хади Ал Сомајли
  Саудијска Арабија
47,53 Левлин Херберт
  Јужноафричка Република
47,81
3000 м препреке
детаљи
Рубен Козгеј
  Кенија
8:21.43 Вилсон Бојт Кипкетер
  Кенија
8:21.77 Али Езин
  Мароко
8:22,15
4 х 100 м штафета
детаљи
  САД
Џон Драмонд
Бернард Вилијамс
Брајан Луис
Морис Грин
Тим Монтгомери*
Кенет Брокенбур*
37,61   Бразил
Висенте де Лима
Едсон Рибејро
Андре да Силва
Клаудинеј да Силва
37,90   Куба
Луис Алберто Перез
Иван Гарсија
Фреди Мајола
Хосе Анхел Сезар
38,04
4 х 400 м штафета
детаљи
  САД
Алвин Харисон
Антонио Петигру
Калвин Харисон
Мајкл Џонсон
2:56,35   Нигерија
Клемент Чукву
Џуд Монје
Санди Бада
Енефиок Удо-Обонг
Nduka Awazie*
Fidelis Gadzama*
2:58,68   Јамајка
Мајкл Блеквуд
Грег Хотон
Кристофер Вилијамс
Дени Макфарлејн
Sanjay Ayre*
Мајкл Макдоналд*
2:58,78
Маратон
детаљи
Гезахегне Абера
  Етиопија
2:10.11 Ерик Вајинајина
  Кенија
2:10.31 Тесфаје Тола
  Етиопија
2:11.10
20 км ходање
детаљи
Роберт Кожењовски
  Пољска
1:18:59
ОР
Ное Ернандез Валентин
  Мексико
1:19:03 Владимир Андрејев
  Русија
1:19:27
50 км ходање
детаљи
Роберт Кожењовски
  Пољска
3:42:22 Ајгарс Фадејевс
  Летонија
3:43:40 Хоел Санчез
  Мексико
3:44:36
Скок увис
детаљи
Сергеј Кљугин
  Русија
2,35 Хавијер Сотомајор
  Куба
2,32 Абдерахман Хамад
  Алжир
2,32
Скок мотком
детаљи
Ник Хајсонг
  САД
5,90 Лоренс Џонсон
  САД
5,90 Максим Тарасов
  Русија
5,90
Скок удаљ
детаљи
Иван Педросо
  Куба
8,55 Џај Торима
  Аустралија
8,49 Роман Шчуренко
  Украјина
8,31
Троскок
детаљи
Џонатан Едвардс
  Уједињено Краљевство
17.71 Јоел Гарсија
  Куба
17.47 Денис Капустин
  Русија
17.46
Бацање кугле
детаљи
Арси Харју
  Финска
21,29 Адам Нелсон
  САД
21,21 Џон Година
  САД
21,20
Бацање диска
детаљи
Виргилијус Алекна
  Литванија
69,30 Ларс Ридл
  Немачка
68,50 Франц Кригер
  Јужноафричка Република
68,19
Бацање кладива
детаљи
Шимон Зјолковски
  Пољска
80.02 Никола Вицони
  Италија
79.64 Игор Астапкович
  Белорусија
79.17
Бацање копља
детаљи
Јан Железни
  Чешка
90,17
ОР
Стив Бакли
  Уједињено Краљевство
89,85 Сергеј Макаров
  Русија
88,67
Десетобој
детаљи
Ерки Нол
  Естонија
8.641 Роман Шебрле
  Чешка
8.606 Крис Хафинс
  САД
8.595
  • Атлетичари који нису учествовали у финалној трци, а освојили су медаље.

Жене

уреди
Дисциплина   Резултат   Резултат   Резултат
100 м
детаљи
Мерион Џоунс
  САД
10,75[1] Катерини Тану
  Грчка
Тејна Лоренс
  Јамајка
11,12
11,18
Мерлин Оти
  Јамајка
11,19
200 м
детаљи
Мерион Џоунс
  САД

Полин Дејвис
  Бахаме
21,84[1]
22,27
Сусантика Џајасинге
  Шри Ланка
22,28 Беверли Макдоналд
  Јамајка
22,35
400 м
детаљи
Кети Фриман
  Аустралија
49,11 Лорен Грејам
  Јамајка
49,58 Кетрин Мери
  Уједињено Краљевство
49,72
800 м
детаљи
Марија Мутола
  Мозамбик
1:56.15 Штефани Граф
  Аустрија
1:56.64 Кели Холмс
  Уједињено Краљевство
1:56.80
1.500 м
детаљи
Нурија Мера Бенида
  Алжир
4:05,10 Виолета Секељ
  Румунија
4:05,15 Габријела Сабо
  Румунија
4:05,27
5.000 м
детаљи
Габријела Сабо
  Румунија
14:40,79 ОР Соња О'Саливан
  Ирска
14:41,02 Гете Вами
  Етиопија
14:42,23
10.000 м
детаљи
Дерарту Тулу
  Етиопија
30:17,49 ОР Гете Вами
  Етиопија
30:22,48 Фернанда Рибеиро
  Португалија
30:22,88
100 м препоне
детаљи
Олга Шишигина
  Казахстан
12,65 Глори Алози
  Нигерија
12,68 Мелиса Морисон
  САД
12,76
400 м препоне
детаљи
Ирина Привалова
  Русија
53,02 Дион Хемингс
  Јамајка
53,45 Нежа Бидуане
  Мароко
53,57
4 х 100 м
детаљи
  Бахаме
Севатида Фајнс
Чандра Старуп
Полин Дејвис
Деби Фергусон
41,95   Јамајка
Тејна Лоренс
Вероника Кембел
Беверли Макдоналд
Мерлин Оти
42,13   САД
Кристи Гејнс
Тори Едвардс
Ненсин Пери
Мерион Џоунс
42,20[2]
4 х 400 м
детаљи
  САД
Џерл Мајлс
Моник Хенаган
Мерион Џоунс[3][4]
Латаша Коландер-Ричардсон
Анфдреа Андерсон*
3:22,62   Јамајка
Сенди Ричардс
Кетрин Скот-Полмејлс
Дион Хемингс
Лорејн Грејам
Charmaine Howell*
Michelle Burgher*
3:23,25   Русија
Јулија Сотникова
Светлана Гончаренко
Олга Котљарова
Ирина Привалова
Наталија Назарова*
Олесија Зикина*
3:25,46
маратон
детаљи
Наоко Такахаши
  Јапан
2:23,14 Лидија Симон
  Румунија
2:23,22 Џојс Чепчумба
  Кенија
2:24,25
20 км ходање
детаљи
Ванг Липинг
  Кина
1:29,05 ОР Кјерсти Тисе Плецер
  Норвешка
1:29,33 Марија Васко
  Шпанија
1:30,23
Скок увис
детаљи
Јелена Јелесина
  Русија
2,01 Хестри Клуте
  Јужноафричка Република
2,01 Кајса Бергквист
  Шведска
Оана Пантелимон
  Румунија
1,99
Скок мотком
детаљи
Стејси Драгила
  САД
4,60 ОР Татјана Григорјева
  Аустралија
4,55 Вала Флосадотир
  Исланд
4,50
Скок удаљ
детаљи
Хајке Дрекслер
  Немачка
6,99 Фиона Меј
  Италија
6,92 Мерион Џоунс
  САД

Татјана Котова
  Русија
6,92[5]
6,92
Троскок
детаљи
Тереза Маринова
  Бугарска
15,20 Татјана Лебедева
  Русија
15,00 Олена Говорова
  Украјина
14,96
Бацање кугле
детаљи
Јанина Королчик
  Белорусија
20,56 Лариса Пелешенко
  Русија
19,92 Астрид Кумбернус
  Немачка
19,62
Бацање диска
детаљи
Елина Зверева
  Белорусија
68,40 Анастасија Келесиду
  Грчка
65,71 Ирина Јаченко
  Белорусија
65,20
Бацање кладива
детаљи
Камила Сколимовска
  Пољска
71,16
ОР
Олга Кузенкова
  Русија
69,77 Кирстен Минхов
  Немачка
69,28
Бацање копља
детаљи
Трине Хатестад
  Норвешка
68,91
ОР[6]
Мирела Мањани Целили
  Грчка
67,51 Ослејдис Менендез
  Куба
66,18
Седмобој
детаљи
Дениз Луис
  Уједињено Краљевство
6.584 Јелена Прохорова
  Русија
6,531 Наталија Сазанович
  Белорусија
6.527
  • Такмичари штафета који су учествовали у квалификацијама, али нису трчали финале. Освојили су медаље као и финалисти.
  1. ^ а б MOK је одлучио да се одузме златна медаља Мерион Џоунс због допинг афере
  2. ^ MOK је одлучио 10. априла 2008. да се штафети САД одузме бронзана медаља због допинг афере чланице штафете Мерион Џоунс.
  3. ^ MOK је одлучио 10. априла 2008. да се штафети САД одузме златна медаља због допинг афере чланице штафете Мерион Џоунс.
  4. ^ Дана 16. јула 2010, Суд за арбитражу у спорту пресудио у корист не-дисквалификованих америчких жена, усвојивши жалбу на одлуку Међународног олимпијског комитета да их дисквалификује на играма у из Сиднеју. Суд је одлучио да не дозволи да цела екипа буде дисквалификован због допинга једног спортисте
  5. ^ MOK је одузео бронзану медаљу Мерион Џоунс због допинг афере
  6. ^ Од 1999. у женској конкуренцији је уведено ново лакше копље, па је та година преломна за евидентирање најбољих резултата (светских и олимпијских рекода) у овој дисциплини.

Биланс медаља

уреди
Медаље земље домаћина

Биланс медаља у атлетици, укупно

уреди
 Ранг  Држава   Злато   Сребро   Бронза Укупно
1   Сједињене Америчке Државе 7 4 4 15
2   Етиопија 4 1 3 8
3   Пољска 4 0 0 4
4   Русија 3 4 5 12
5   Кенија 2 3 2 7
6   Куба 2 2 2 6
  Велика Британија 2 2 2 6
8   Немачка 2 1 2 5
9   Белорусија 2 0 3 5
10   Грчка 1 3 0 4
11   Румунија 1 2 2 5
  Аустралија 1 2 0 3
13   Алжир 1 1 2 4
  Бахаме 1 1 0 2
  Чешка 1 1 0 2
  Норвешка 1 1 0 2
17   Бугарска 1 0 0 1
  Кина 1 0 0 1
  Естонија 1 0 0 1
  Финска 1 0 0 1
  Јапан 1 0 0 1
  Казахстан 1 0 0 1
  Литванија 1 0 0 1
  Мозамбик 1 0 0 1
25   Јамајка 0 4 3 7
26   Италија 0 2 0 2
  Нигерија 0 2 0 2
28   Мароко 0 1 3 4
29   Јужна Африка 0 1 2 3
30   Мексико 0 1 1 2
  Тринидад и Тобаго 0 1 1 2
32   Аустрија 0 1 0 1
  Бразил 0 1 0 1
  Данска 0 1 0 1
  Ирска 0 1 0 1
  Саудијска Арабија 0 1 0 1
  Летонија 0 1 0 1
38   Украјина 0 0 2 2
39   Барбадос 0 0 1 1
  Шпанија 0 0 1 1
  Исланд 0 0 1 1
  Португалија 0 0 1 1
  Шри Ланка 0 0 1 1
  Шведска 0 0 1 1
Укупно (44) 42 46 45 133

Спољашње везе

уреди