Душан Костовски (Дебар, 28. мај 1939Скопље, 21. јануар 1995) је био југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Душан Костовски
Лични подаци
Датум рођења(1939-05-28)28. мај 1939.
Место рођењаДебар, Краљевина Југославија
Датум смрти21. јануар 1995.(1995-01-21) (55 год.)
Место смртиСкопље, Република Македонија
Рад
Битна улогаСабирни центар
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1970 ▼ 1980 ▼ 1990 ▼ Укупно
Дугометражни филм 1 8 2 11
ТВ филм 5 13 1 19
ТВ серија 4 9 6 19
Кратки филм 1 0 0 1
Укупно 11 30 9 50
Год. Назив Улога
1970.-те ▲
1970. Човекот во црно Кратки филм /
1973. Залез зад езерската земја ТВ серија Гаврас
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм /
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Шути и рогати ТВ серија /
1975. Јад /
1977. Сакате ли уште едно парче торта ТВ филм /
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Вториот агент (као Душко Костов)
1977. Дождовито сонце ТВ филм /
1979. Наши години ТВ серија Наредникот
1979. Жена од малтер ТВ филм /
1980.-те ▲
1980. Време, води Корун (као Душко Костовски)
1980. Учителот ТВ филм /
1980. Оловна бригада /
1980. Двојка ТВ филм Цветко
1982. Илинден ТВ серија Кусу Гогу
1982. Јагне на ражен ТВ филм Бојан (као Душко Костовски)
1982. Едно лето ТВ серија /
1983. Записник ТВ филм /
1983. Премиера ТВ филм /
1983. Кога тетин Клименте шеташе над градот ТВ филм Сурата (као Душко Костов)
1984. Memed My Hawk /
1984. Комедијанти ТВ серија Управникот
1984. Белото циганче ТВ серија /
1984. Лет во место ТВ филм Поп Велков (као Душко Костовски)
1985. На наш начин ТВ серија /
1985. Слободан пад ТВ филм /
1985. Сомнително лице ТВ филм Милисав
1986. Состојба пред инфаркт ТВ филм /
1986. Срећна нова ’49. Диле Јоргачев (као Душко Костовски)
1987. Већ виђено Директор
1987. Трето доба ТВ серија Гјоко
1987. Трст виа Скопје ТВ серија Таткото на Сабан и Дземиле
1987. Звездите на 42-та ТВ филм Богданов (као Душко Костовски)
1987. Театарче Лево косе ТВ серија /
1987. Хај-Фај /
1987. Чорбаџи Теодос ТВ филм Спиро (као Душко Костовски)
1989. Сабирни центар Марко (као Душко Костовски)
1989. Сеобе 2 Лажни канцелар (као Душко Костовски)
1989. Мугра ТВ филм /
1989. 1993. Еурека (ТВ серија) ТВ серија Јакоб Фројд
1990.-те ▲
1991. Македонија може ТВ серија /
1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1992. Време, живот Ђоко (као Душко Костовски)
1993. Тврдокорни ТВ серија Стражар 1
1993. Бог да ги убие спионите ТВ филм Орхан Гјулпапас (као Душко Костовски)
1994. Прекалени ТВ серија Даскал Потоле
1995. Во светот на бајките ТВ серија /
1993 1995. Македонски народни приказни 2 ТВ серија /
1995. Ангели на отпад /

Спољашње везе

уреди