Европско првенство у рукомету 2024.

Шеснаесто Европско првенство у рукомету одржало се у Њемачкој. Утакмице су биле одржане у 6 дворана које се налазе у 6 градова Њемачке. На првенству је учествовало 24 репрезентације које су се бориле за пласман од 10. до 28. јануара.[1] Финале је било одржано у Ланксес арени у Келну.[2]

Европско првенство у рукомету 2024.
2024 EHF European Men's Handball Championship
Домаћин  Немачка
Време одржавања 10. јануар — 28. јануар
Екипа 24
Дворане 6 (у 6 градова)
Шампион  Француска (4 титула)
Други  Данска
Трећи  Шведска
Статистика
Укупно голова 3778 (58 по мечу)
Укупно
гледалаца
1.008.660 (15.518 по мечу)
Најбољи стрелац Португалија Мартин Коста
Данска Матхиас Хостаге (54 голова)
Најбољи играч Француска Недим Ремили
◄◄ Мађарска Словачка Мађарска/Словачка 2022.      Данска Норвешка Шведска2026. ►►

Рукометаши Француске успели су после трилера и продужетака да победе Данску са 33:31 (27:27, 14:14) и тако да стигну до златне медаље и европског трона, четврти пут у историји. Превагу на тасу Француске донели су Лудовик Фабрегас са осам, Недим Ремили са пет, односно Јанис Лене, Елоим Пранди и Дилан Наи са по четири гола. Код Данске, Микел Хансен је постигао девет, Матијас Гидсел осам, Симон Питлик пет голова. После првог протужетка од пет минута, на семафору је писало 29:29. Француска је у режији Мема побегла на 31:29. Данска је изгубила лопту, изгубила је и Француска, а Хансен погодио за 30:31. Пранди, јунак меча против Шведске, погодио је за 32:30 преломивши утакмицу. [3]

Рукометаши Шведске доживели су класичан нокаут од Француске у полуфиналу Европског првенства, али су успели да се опораве, успели су да победе Немачку са 34:31 (18:12), стигли су до бронзане медаље и места на Олимпијским играма у Паризу. Превагу на тасу Шведске донели су Андреас Паличка са 15 одбрана, Феликс Клар са осам, Себастијан Карлсон са седам, Хампус Ване са четири гола. Код Немачке, Ренинарс Усинс је постигао осам, Јоханес Гола и Лукас Мертенс по четири гола.[4]


Градови домаћини уреди

 Диселдорф, Њемачка   Келн, Њемачка   Берлин, Њемачка
Меркур Шпил-Арена Ланксес арена Мерцедес-бенц арена
Капацитет: 50.000 Капацитет: 19.750 Капацитет: 14.800
     
  Хамбург, Њемачка   Манхајм, Њемачка   Минхен, Њемачка
Барклејкард арена САП арена Олимпијска дворана
Капацитет: 13.300 Капацитет: 13.200 Капацитет: 11.500
     

Квалификовани тимови уреди

Репрезентација Квалификован као Датум квалификације Прошла учешћа
  Немачка Домаћин 20. јун 2018. 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Шпанија финалист Европског првенства 2022. 28. јануар 2022. 15 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Шведска финалист Европског првенства 2022. 28. јануар 2022. 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Данска Трећи Европског првенства 2022. 30. јануар 2022. 12 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Аустрија Група 4 Прва два 11. март 2023. 5 (2010, 2014, 2018, 2020, 2022)
  Француска Група 8 Прва два 11. март 2023. 15 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Мађарска Група 6 Прва-два 12. март 2023. 13 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Португалија Група 1 Прва-два 12. март 2023. 7 (1994, 2000, 2002, 2004, 2006, 2020, 2022)
  Словенија Група 7 Прва-два 12. март 2023 13 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Норвешка Група 2 Прва-два 26. април 2023 10 (2000, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022,)
  Хрватска Група 5 Прва-два 26. април 2023 15 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Србија Група 2 Прва-два 27. април 2023 7 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Чешка Група 5 Прва-два 27. април 2023 11 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2018, 2020, 2022)
  Исланд Група 5 Прва-два 27. април 2023 12 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
   Швајцарска Група 6 Прва-два 27. април 2023 4 (2002, 2004, 2006, 2020)
  Пољска Група 8 Прва два 27. април 2023 10 (2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2020, 2022)
  Северна Македонија Група 1 Прва-два 30. април 2023 7 (1998, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Румунија Група 4 Прва два 30. април 2023 2 (1994, 1996)
  Холандија Група 5 Прва-два 30. април 2023 2 (2020, 2022)
  Босна и Херцеговина Група 7 Прва-два 30. април 2023 2 (2020, 2022)
  Црна Гора Један од четири најбоље трећепласиране екипе 30. април 2023 6 (2008, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022)
  Фарска Острва Један од четири најбоље трећепласиране екипе 30. април 2023 0 (деби)
  Грчка Један од четири најбоље трећепласиране екипе 30. април 2023 0 (деби)
  Грузија Један од четири најбоље трећепласиране екипе 30. април 2023 0 (деби)

Напомена: Подебљане године указује на шампиона те године. Косе године указују на домаћина те године.

Маркетинг уреди

Званични лого и слоган је представљен 6. јануара 2022. Основа за дизајн логотипа је место где се све одлучује у рукомету и где настају емоције: линије терена. Оне су претворене у компактан облик лопте која преноси динамику спорта. Лого је дизајнирао иу сарадњи са берлинском агенцијом Стилехеадс. Срце комуникације је тврдња "ОВДЕ ДА СЕ ИГРАМО!" Ово се активира у неколико варијанти како би се пренеле различите аспекте ЕХФ ЕУРО 2024 за мушкарце и појединачне локације. Користиће се следеће варијације тврдње:

  • ОВДЕ ДА СЕ ИГРА
  • ОВДЕ ДА САЊАМ
  • ОВДЕ ДА БУДЕМО ГЛАСНИ
  • ОВДЕ ДА СЛАВИМО
  • ОВДЕ ДА СЕ ПОВЕЖЕТЕ
  • ОВДЕ ДА УЖИВАТЕ
  • ОВДЕ ДА ПОГЛЕДАТЕ
  • ОВДЕ ДА ИСТРАЖИТЕ

Жрјеб уреди

Жрјеб је одржан у Диселдорф 10 маја 2023.

Шешири уреди

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Судије уреди

листа од 18 вршњачких судија се бира за 25. септембра 2023.

Прелиминарна рунда уреди

Распоред је објављен 1. марта 2023.

Легенда: О — одиграно утакмица, П — побједа, Н — нерјешено, И — изгубљено, ГД — голова дато, ГП — голова примљено, ГР — Гол-разлика

Група А уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Француска 3 2 1 0 98 85 +13 5 Главна рунда
2.   Немачка 3 2 0 1 91 72 +19 4 Главна рунда
3.   Северна Македонија 3 1 0 2 83 100 -17 2
4.    Швајцарска 3 0 1 2 67 82 -15 1
10. јануар 2024.
18:00
  Француска 39 : 29   Северна Македонија Меркур Шпил-Арена, Диселдорф
Гледалаца: 53.586
Судије: Куртагић, Ветервик (ШВЕ)
Дескат 7 (17 : 13) Пешевски 7
Детаљи


10. јануар 2024.
20:45
  Немачка 27 : 14    Швајцарска Меркур Шпил-Арена, Диселдорф
Судије: Хансен, Мадсен (ДАН)
Кнорр 6 (13 : 8) Рубин 4
  1×  Детаљи   1× 



14. јануар 2024.
18:00
   Швајцарска 26 : 26   Француска Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 13,571
Судије: А. Коњичанин, Д. Коњичанин (БИХ)
Laube 9 (14 : 14) Мем 7
  1×  Детаљи   1× 


14. јануар 2024.
20:30
  Северна Македонија 25 : 34   Немачка Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 13.571
Судије: D. Martins, R. Martins (ПОР)
Костески 6 (13 : 18) Knorr 10
  Детаљи  



16. јануар 2024.
18:00
  Северна Македонија 29 : 27    Швајцарска Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 13,571
Судије: I. Covalciuc, A. Covalciuc (МОЛ)
Kosteski, Mitev 5 (13 : 9) Schmid 12
  1×  Детаљи  


16. јануар 2024.
20:30
  Француска 33 : 30   Немачка Мерцедес-бенц арена, Берлин
Судије: Хорачек, Новотњи (ЧЕШ)
Мае, Мем 5 (17 : 15) Кнорр 8
  Детаљи  



Група Б уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Хрватска 3 2 1 0 98 82 +16 5 Главна рунда
2.   Аустрија 3 1 2 0 92 85 +7 4 Главна рунда
3.   Шпанија 3 1 1 1 98 96 +2 3
4.   Румунија 3 0 0 3 73 98 -25 0
12. јануар 2024.
18:00
  Аустрија 31 : 24   Румунија САП Арена, Манхајм
Гледалаца: 13.293
Судије: Јøрум, Клевен (НОР)
Фримел 6 (15 : 14) Григорас 6
  Детаљи   1× 


12. јануар 2024.
20:30
  Шпанија 29 : 39   Хрватска САП Арена, Манхајм
Судије: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Гомез 8 (14 : 18) Мартиновић, Соштарич 8
  Детаљи  



14. јануар 2024.
18:00
  Румунија 24 : 36   Шпанија САП Арена, Манхајм
Гледалаца: 13.293
Судије: Б. Лах, Д. Сок (СЛО)
Dedu, Нистор 4 (12 : 17) Гомез 8
  1×  Детаљи   1× 


14. јануар 2024.
20:30
  Хрватска 28 : 28   Аустрија САП Арена, Манхајм
Гледалаца: 13.293
Судије: M. Hansen, J. Madsen (ДАН)
Соштарич 6 (14 : 12) Bilyk 7
  Детаљи   1× 



16. јануар 2024.
18:00
  Хрватска 31 : 25   Румунија САП Арена, Манхајм
Гледалаца: 13.293
Судије: А. Коњичанин, Д. Коњичанин (БИХ)
Кларица 7 (16 : 12) Negru 9
  1×  Детаљи   1× 


16. јануар 2024.
20:30
  Шпанија 33 : 33   Аустрија САП Арена, Манхајм
Судије: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Гомез 8 (15 : 17) Билик 8
  1×  Детаљи   1× 



Група Ц уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Мађарска 3 3 0 0 87 76 +11 6 Главна рунда
2.   Исланд 3 1 1 1 83 90 -7 3 Главна рунда
3.   Црна Гора 3 1 0 2 84 86 -2 2
4.   Србија 3 0 1 2 83 85 -2 1
12. јануар 2024.
18:00
  Исланд 27 : 27   Србија Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 12 128
Судије: Д. Мартинс, Р. Мартинс (ПОР)
Елиссон 7 (11 : 10) Пешмалбек 5
  Детаљи  


12. јануар 2024.
20:30
  Мађарска 26 : 24   Црна Гора Олимпиахалле, Минхен
Судије: Цовалциуц, Ковалчуц (МОЛ)
Банхиди 6 (14 : 14) Борозан, Драгашевић 6
  Детаљи  



14. јануар 2024.
18:00
  Црна Гора 30 : 31   Исланд Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 12.128
Судије: Mažeika, Gatelis (ЛИТ)
Борозан 5 (15 : 17) Магнуссон 7
  1×  Детаљи  


14. јануар 2024.
20:30
  Србија 27 : 38   Мађарска Олимпиахалле, Минхен
Судије: Jørum, Kleven (НОР)
Ilić, Воркапић 5 (13 : 14) Банхиди 8
  Детаљи  



16. јануар 2024.
18:00
  Србија 29 : 30   Црна Гора Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 12.128
Судије: Куртагић, Wetterwik (ШВЕ)
Кукић 7 (14 : 15) Вујовић 8
  Детаљи  


16. јануар 2024.
20:30
  Исланд 25 : 33   Мађарска Олимпиахалле, Минхен
Судије: Лах, Сок (СЛО)
Кристјанссон 7 (13 : 15) Ханусз, Сита 5
 4×  Детаљи  4× 



Група Д уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Словенија 3 3 0 0 92 81 +11 6 Главна рунда
2.   Норвешка 3 1 1 1 85 75 +10 3 Главна рунда
3.   Пољска 3 1 0 2 78 92 -14 2
4.   Фарска Острва 3 0 1 2 83 90 -7 1
11. јануар 2024.
18:00
  Словенија 32 : 29   Фарска Острва Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 11.625
Судије: Шулце, Тонниес (НЕМ)
Влах 8 (13 : 13) Skipagøtu, West Av Teigum 9
  2×  Детаљи   1× 


11. јануар 2024.
20:30
  Норвешка 32 : 21   Пољска Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 11.625
Судије: Павићевић, Ражнатовић (ЦГ)
Сагосен 6 (15 : 10) Сићко 5
  Детаљи  



13. јануар 2024.
18:00
  Пољска 25 : 32   Словенија Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 13,571
Судије: Николов, Начевски (МАК)
три по играча 4 (14 : 20) Маргуч 6
  1×  Детаљи  


13. јануар 2024.
20:30
  Фарска Острва 26 : 26   Норвешка Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 13,571
Судије: Бруннер, Салах (ШВА)
Skipagøtu, Rasmussen 5 (12 : 13) Блонтз 8
  2×  Детаљи   1× 



15. јануар 2024.
18:00
  Пољска 32 : 28   Фарска Острва Мерцедес-бенц арена, Берлин
Гледалаца: 13.321
Судије: Marín, García (ШПА)
Сићко 10 (15 : 15) West Av Teigum 10
  2×  Детаљи  


15. јануар 2024.
20:30
  Норвешка 27 : 28   Словенија Мерцедес-бенц арена, Берлин
Судије: C. Bonaventura, J. Bonaventura (ФРА)
Сагосен 6 (17 : 17) Влах 7
  Детаљи   2× 



Група Е уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Шведска 3 3 0 0 100 74 +26 4 Главна рунда
2.   Холандија 3 2 0 1 98 78 +20 4 Главна рунда
3.   Грузија 3 1 0 2 77 95 -18 2
4.   Босна и Херцеговина 3 0 0 3 59 87 -28 0
11. јануар 2024.
18:00
  Холандија 34 : 29   Грузија САП Арена, Манхајм
Гледалаца: 10,878
Судије: Марин, Гарциа (ШПА)
Баијенс, ten Velde 6 (19 : 12) Tskhovrebadze 9
  1×  Детаљи  


11. јануар 2024.
20:30
  Шведска 29 : 20   Босна и Херцеговина САП Арена, Манхајм
Гледалаца: 10,093
Судије: Мерз, Куттлер (НЕМ)
Ване 9 (14 : 7) Фаљић 4
 2×  Детаљи   1× 



13. јануар 2024.
18:00
  Босна и Херцеговина 20 : 36   Холандија САП Арена, Манхајм
Судије: Елиассон, Палссон (ИСЛ)
Давидовић 7 (7 : 17) ten Velde 9
  1×  Детаљи  


13. јануар 2024.
20:30
  Грузија 26 : 42   Шведска САП Арена, Манхајм
Судије: Павићевић, Ражнатовић (ЦГ)
Arsenashvili 6 (9 : 23) Карлссон 7
  Детаљи  



15. јануар 2024.
18:00
  Босна и Херцеговина 19 : 22   Грузија САП Арена, Манхајм
Судије: К. Гасми, Р. Гасми (ФРА)
Панић 7 (9 : 9) Tskhovrebadze 7
  Детаљи  


15. јануар 2024.
20:30
  Шведска 29 : 28   Холандија САП Арена, Манхајм
Судије: Николов, Начевски (МАК)
Клаар, Ване 5 (15 : 15) Стејнс 6
  Детаљи   1× 



Група Ф уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Данска 3 3 0 0 100 69 +31 6 Главна рунда
2.   Португалија 3 2 0 1 88 88 0 4 Главна рунда
3.   Чешка 3 1 0 2 70 73 -3 2
4.   Грчка 3 0 0 3 72 100 -28 0
11. јануар 2024.
18:00
  Португалија 31 : 24   Грчка Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 11,607
Судије: Ш. Бонавентура, Ј. Бонавентура (ФРА)
Costa 6 (18 : 14) три играча по 5
  Детаљи   1× 


11. јануар 2024.
20:30
  Данска 23 : 14   Чешка Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 11,615
Судије: К. Гасми, Р. Гасми (ФРА)
Хансен 5 (18 : 14) Patzel 4
  Детаљи   1× 



13. јануар 2024.
18:00
  Чешка 27 : 30   Португалија Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 12,128
Судије: Шулце, Тонниес (НЕМ)
Клима 8 (7 : 13) Costa 11
  1×  Детаљи  


13. јануар 2024.
20:30
  Грчка 28 : 40   Данска Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 12,128
Судије: Мерз, Куттлер (НЕМ)
Бошкос, Кедерис 4 (13 : 20) Дамгаард 10
  Детаљи  



15. јануар 2024.
18:00
  Чешка 29 : 20   Грчка Олимпиахалле, Минхен
Судије: Elíasson, Pálsson (ИСЛ)
Штерба 7 (15 : 8) Kederis 5
  1×  Детаљи  


15. јануар 2024.
20:30
  Данска 37 : 27   Португалија Олимпиахалле, Минхен
Гледалаца: 12.128
Судије: Брунер, Салах (ШВА)
Хостаге 11 (17 : 15) Costa 9
  1×  Детаљи   1× 



Главна рунда уреди

Група I уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Француска 5 5 0 0 174 154 +20 10 Полуфинале
2.   Немачка 5 2 1 2 137 137 0 5 Полуфинале
3.   Мађарска 5 2 0 3 151 151 0 4 Утакмица за пето мјесто
4.   Аустрија 5 1 2 2 132 138 -6 4
5.   Исланд 5 2 0 3 142 152 -10 4
6.   Хрватска 5 1 1 3 146 150 -4 3
18. јануар 2024.
15:30
  Мађарска 29 : 30   Аустрија Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: D. Martins, R. Martins (ПОР)
Четири играча по 4 (17 : 17) Билик 8
  Детаљи   1× 


18. јануар 2024.
18:00
  Француска 34 : 32   Хрватска Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Jørum, Kleven (НОР)
Мем 6 (18 : 18) Срна 6
  1×  Детаљи   1× 


18. јануар 2024.
20:30
  Немачка 26 : 24   Исланд Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.570
Судије: Николов, Начевски (МАК)
Кнорр 6 (11 : 10) Смарасон 6
  1×  Детаљи   2× 



20. јануар 2024.
15:30
  Француска 29 : 32   Исланд Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: M. Hansen, J. Madsen (ДАН)
Фабрегас, Ричардсон 6 (11 : 10) три играча по 6
  Детаљи   1× 


20. јануар 2024.
18:00
  Мађарска 29 : 26   Хрватска Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Б. Лах, Д. Сок (СЛО)
Имре 7 (14 : 13) Главаш, Лучин 5
  1×  Детаљи   1× 


20. јануар 2024.
20:30
  Немачка 22 : 22   Аустрија Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Куртагић, Wetterwik (ШВЕ)
Кнорр 6 (12 : 12) Bilyk 5
  1×  Детаљи   1× 



22. јануар 2024.
15:30
  Хрватска 30 : 35   Исланд Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: D. Martins, R. Martins (ПОР)
Јелинић 6 (18 : 16) Елиссон 8
  Детаљи  


22. јануар 2024.
18:00
  Француска 33 : 28   Аустрија Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Фабрегас, Мем 7 (15 : 16) Билик, Хутечек 6
  Детаљи  


22. јануар 2024.
20:30
  Немачка 35 : 28   Мађарска Ланксес арена, Келн
Судије: Jørum, Kleven (НОР)
Костер 8 (18 : 17) Анцин, Роста 6
  Детаљи   1× 



24. јануар 2024.
15:30
  Аустрија 24 : 26   Исланд Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Павићевић, Ражнатовић (ЦГ)
Вагнер 7 (8 : 14) Гуðјонссон 8
  Детаљи   1× 


24. јануар 2024.
18:00
  Француска 35 : 32   Мађарска Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Б. Лах, Д. Сок (СЛО)
Ремили 7 (20 : 18) Банхиди, Роста 5
  1×  Детаљи  


24. јануар 2024.
20:30
  Немачка 24 : 30   Хрватска Ланксес арена, Келн
Судије: Marín, García (ШПА)
Голла, Хеиманн 4 (14 : 13) Карачић 6
  1×  Детаљи  



Група II уреди

Поз. Репрезентација О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1.   Данска 5 4 0 1 158 132 +26 8 Полуфинале
2.   Шведска 5 3 0 2 147 144 +3 6 Полуфинале
3.   Словенија 5 3 0 2 145 147 -2 6 Утакмица за пето мјесто
4.   Португалија 5 2 1 2 163 172 -9 5
5.   Норвешка 5 2 0 3 150 149 +1 4
6.   Холандија 5 0 1 4 154 173 -19 1
17. јануар 2024.
15:30
  Норвешка 32 : 37   Португалија Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 8.707
Судије: Шулце, Тонис (НЕМ)
Блонц 7 (15 : 18) Портела 8
  Детаљи  


17. јануар 2024.
18:00
  Данска 39 : 27   Холандија Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 9.568
Судије: Марин, Гарциа (ШПА)
Хостаге 9 (18 : 17) тен Велде 8
  Детаљи  


17. јануар 2024.
20:30
  Словенија 22 : 28   Шведска Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 13.321
Судије: Marín, García (ШПА)
Vlah 7 (7 : 11) Пеллас 8
  2×  Детаљи   1× 



19. јануар 2024.
15:30
  Словенија 30 : 33   Португалија Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 13.376
Судије: C. Bonaventura, J. Bonaventura (ФРА)
Мачковшек 7 (17 : 18) Costa 11
  1×  Детаљи   1× 


19. јануар 2024.
18:00
  Норвешка 35 : 32   Холандија Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 13.796
Судије: И. Павићевић, М. Ражнатовић (ЦГ)
Четири играча по 4 (16 : 18) ten Velde 8
  Детаљи  


19. јануар 2024.
20:30
  Данска 28 : 27   Шведска Барклејкард арена, Хамбург
Судије: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Хостаге 10 (17 : 15) Ване 9
  Детаљи  



21. јануар 2024.
15:30
  Словенија 37 : 34   Холандија Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 13.376
Судије: Шулце, Тонниес (НЕМ)
три играча по 6 (19 : 13) Верстеијнен 15
  Детаљи   1× 


21. јануар 2024.
18:00
  Шведска 40 : 33   Португалија Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 13.376
Судије: Николов, Начевски (МАК)
Пеллас 10 (19 : 15) Costa 8
  Детаљи  


21. јануар 2024.
20:30
  Норвешка 23 : 29   Данска Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 13.376
Судије: Марин, Гарциа (ШПА)
Блонтз 5 (11 : 18) три играча по 5
  Детаљи   2× 



23. јануар 2024.
15:30
  Холандија 33 : 33   Португалија Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 8.688
Судије: M. Hansen, J. Madsen (ДАН)
тен Велде 7 (17 : 15) Costa, Фраде 8
  1×  Детаљи  


23. јануар 2024.
18:00
  Словенија 28 : 25   Данска Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 9.016
Судије: Куртагић, Wetterwik (ШВЕ)
Хоржен (17 : 14) Јоргенсен, Киркелøкке 6
  1×  Детаљи  


23. јануар 2024.
20:30
  Норвешка 33 : 23   Шведска Барклејкард арена, Хамбург
Гледалаца: 9.031
Судије: Ш. Бонавентура, Ј. Бонавентура (ФРА)
Блонц 11 (15 : 12) Санделл 4
  1×  Детаљи  



Елиминациона фаза уреди

 
ПолуфиналаФинале
 
      
 
26. јануар
 
 
  Француска34
 
28. јануар
 
  Шведска30
 
  Француска33
 
26. јануар
 
  Данска31
 
  Немачка26
 
 
  Данска29
 
Утакмица за треће мјесто
 
 
28. јануар
 
 
  Шведска34
 
 
  Немачка31

Полуфинала уреди

26. јануар 2024.
17:45
  Француска 34 : 30 (прод.)   Шведска Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Николов, Начевски (МАК)
Дескат 8 (17 : 11) Клаар 9
  Детаљи  



26. јануар 2024.
20:30
  Немачка 26 : 29   Данска Ланксес арена, Келн
Судије: Б. Лах, Д. Сок (СЛО)
Усцинс 5 (14 : 12) три играча по 5
  2×  Детаљи  



Утакмица за пето мјесто уреди

26. јануар 2024.
15:00
  Мађарска 23 : 22   Словенија Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Шулце, Тонниес (НЕМ)
Лекаи 5 (12 : 13) три играча по 4
  Детаљи  



Утакмица за треће мјесто уреди

28. јануар 2024.
15:00
  Шведска 34 : 31   Немачка Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Павићевић, Ражнатовић (ЦГ)
Клаар 8 (18 : 12) Усцинс 8
  Детаљи



Финале уреди

28. јануар 2024.
17:45
  Француска 33 : 31 (прод.)   Данска Ланксес арена, Келн
Гледалаца: 19.750
Судије: Marín, García (ШПА)
Фабрегас 8 (14 : 14) Хансен 9
  2×  Детаљи   1× 



 
2° место

 
Данска
 
Победник Европског првенства у рукомету 2024.

 
Француска
4° титула
 
3° место

 
Шведска

Коначни поредак уреди

Квалификован за Љетне олимпијске игре 2024 и за Свјетско првенство 2025.   Француска,   Данска,   Шведска
Квалификован на Светско првенство у рукомету 2025.   Немачка
Домаћини првенства


Позиција Репрезентација ОУ П Н ПО ГД ГП ГР
Финале
    Француска 9 8 1 0 306 270 +36
    Данска 9 7 0 2 281 233 +48
Елиминисани у полуфиналу
    Шведска 9 6 0 3 282 255 +27
4.   Немачка 9 4 1 4 255 239 +16
Утакмица за пето место
5.   Мађарска 8 5 0 3 228 224 +4
6.   Словенија 8 5 0 3 231 224 +7
Елиминисани у другом кругу
7.   Португалија 7 4 1 2 224 223 +1
8.   Аустрија 7 2 3 2 196 195 +1
9.   Норвешка 7 3 1 3 208 196 +12
10.   Исланд 7 3 1 3 200 209 -9
11.   Хрватска 7 3 1 3 216 204 +12
12.   Холандија 7 2 1 4 224 222 +2
Елиминисани у првом кругу
13.   Шпанија 3 1 1 1 98 96 +2
14.   Црна Гора 3 1 0 2 84 86 -2
15.   Чешка 3 1 0 2 70 73 -3
16.   Пољска 3 1 0 2 78 92 -14
17.   Северна Македонија 3 1 0 2 83 100 -17
18.   Грузија 3 1 0 2 77 95 -18
19.   Србија 3 0 1 2 83 85 -2
20.   Фарска Острва 3 0 1 2 83 90 -7
21.    Швајцарска 3 0 1 2 67 82 -15
22.   Румунија 3 0 0 3 73 98 -25
23.   Грчка 3 0 0 3 72 100 -28
24.   Босна и Херцеговина 3 0 0 3 59 87 -28
Укупно 130 58 14 58 3778 3778 0

Награде уреди

Најбољи тим уреди

Најбољи тим Европског првенства 2024. је:

Статистика уреди

Спонзорство уреди

Међу спонзорима такмичења били су: Бетссон, DB, Енгелберт Штраус, Falken Tire, Freenet AG, Горење, Grundfos, Хартинг, Јосера, Лидл, Liqui Moly, Орлен, Товн & Цоунтри Хаус, trivago, Вирт

Референце уреди

  1. ^ https://www.eurohandball.com/en/news/en/pots-revealed-for-draw-of-ehf-euro-2024-relegation-round/ Приступљено 31.1.2022.
  2. ^ https://www.eurohandball.com/en/news/en/six-venues-revealed-for-men-s-ehf-euro-2024/ Приступљно 21.1.2022.
  3. ^ https://sportklub.n1info.rs/rukomet/francuska-posle-trilera-slomila-dansku-za-zlato
  4. ^ https://sportklub.n1info.rs/rukomet/ep-svedska-stigla-do-bronze-i-pariza-palicka-kao-hobotnica/
  5. ^ „Top goalscorers”. European Handball Federation. 28. 1. 2024. Приступљено 28. 1. 2024. 
  6. ^ „Top goalkeepers”. European Handball Federation. 28. 1. 2024. стр. 27. Приступљено 28. 1. 2024. 

Спољашње везе уреди