Квалификације за Светско првенство у фудбалу 2014 — УЕФА

У квалификацијама за Светско првенство у фудбалу 2014. се 53 европских репрезентација боре за 13 места на првенству које ће се одржати у Бразилу. Квалификације су почеле 7. октобра 2012. године а завршавају се 15. октобра 2013.

Квалификације за Светско првенство у фудбалу 2014. — УЕФА
Детаљи такмичења
Датум7. септембар 2012. − 19. новембар 2013.
Тимови53
Статистике турнира
Одиграно утакмица268
Постигнуто голова749 (2,79 по мечу)
Укупно гледалаца6.145.801 (22.932 по мечу)
Најбољи стрелацХоландија Робин Ван Перси
(11 голова)
2010
2018

Систем такмичењаУреди

У првом кругу репрезентације су постављене у осам група од шест екипа и једну групу од пет. Победници група се директно квалификују за светско првенство а најбољих осам другопласираних репрезентација ће се у другом кругу борити за преостала четири места у два међусобна сусрета. Бодови који те репрезентације у првом кругу освоје у утакмицама са репрезентацијама које ће завршити на последњем месту у групама се неће узимати у обзир при рангирању најбољих осам дугопласираних (ово не важи за репрезентацију из групе која се буде састојала од пет екипа). Најбоље другопласиране репрезентације ће затим бити подељене у два шешира у складу са светским рангом ФИФА од октобра 2013. Жреб ће одлучити које ће се екипе из првог шешира сусрести са којом из другог, 15. и 19. новембра 2013.

Уколико две репрезентације имају једнак број бодова, поредак се одређује:

  1. Гол-разликом из свих утакмица у групи
  2. Већим бројем постигнутих голова у групи
  3. Већим бројем бодова из међусобних утакмица
  4. Гол-разликом из међусобних утакмица
  5. Већим бројем постигнутих голова у међусобним утакмицама
  6. Извлачењем или разигравањем (уколико га одобри ФИФА)

ЖребУреди

Репрезентације су биле подељене у шест шешира у складу са светским рангом ФИФА од јула 2011.[1]

Шешир A Шешир B Шешир C Шешир D Шешир E Шешир F

  Шпанија
  Холандија
  Немачка
  Енглеска
  Португалија
  Италија
  Хрватска
  Норвешка
  Грчка

  Француска
  Црна Гора
  Русија
  Шведска
  Данска
  Словенија
  Турска
  Србија
  Словачка

   Швајцарска
  Израел
  Ирска
  Белгија
  Чешка
  Босна и Херцеговина
  Белгија
  Украјина
  Мађарска

  Бугарска
  Румунија
  Грузија
  Литванија
  Албанија
  Шкотска
  Северна Ирска
  Аустрија
  Пољска

  Јерменија
  Финска
  Естонија
  Кипар
  Летонија
  Молдавија
  Македонија
  Азербејџан
  Фарска Острва

  Велс
  Лихтенштајн
  Исланд
  Казахстан
  Луксембург
  Малта
  Андора
  Сан Марино

Жреб је одржан 30. јула 2011. у Рио де Жанеиру у Бразилу.[2]

Први кругУреди

Група АУреди

Табела групе А Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Белгија 10 8 2 0 18 4 +14 26 - 1:1 2:1 2:0 1:1 1:0 5 3 2 0 7 3 11 5 5 0 0 11 1 15
2.   Хрватска 10 5 2 3 12 9 +3 17 1:2 - 2:0 0:1 2:0 1:0 5 3 0 2 6 3 9 5 2 2 1 6 6 8
3.   Србија 10 4 2 4 18 11 +7 14 0:3 1:1 - 2:0 6:1 5:1 5 3 1 1 14 6 10 5 1 1 3 4 5 4
4.   Шкотска 10 3 2 5 8 12 -4 11 0:2 2:0 0:0 - 1:2 1:1 5 1 2 2 4 5 5 5 2 0 3 4 7 6
5.   Велс 10 3 1 6 9 20 -11 10 0:2 1:2 0:3 2:1 - 1:0 5 2 0 3 4 8 6 5 1 1 3 3 5 4
6.   Македонија 10 2 1 7 7 16 -9 7 0:2 1:2 1:0 1:2 2:1 - 5 2 0 3 5 7 6 5 0 1 4 2 9 1

Група БУреди

Табела групе Б Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Италија 10 6 4 0 19 9 +10 22 - 3:1 2:1 1:0 2:2 2:0 5 4 1 0 10 4 13 5 2 3 0 9 5 9
2.   Данска 10 4 4 2 17 12 +5 16 2:2 - 0:0 1:1 0:4 6:0 5 1 3 1 9 7 6 5 3 1 1 8 5 10
3.   Чешка 10 4 3 3 13 9 +4 15 0:0 0:3 - 0:0 1:2 3:1 5 1 2 2 4 6 5 5 3 1 1 9 3 10
4.   Бугарска 10 3 4 3 14 9 +5 13 2:2 1:1 0:1 - 1:0 6:0 5 2 2 1 10 4 8 5 1 2 2 4 5 5
5.   Јерменија 10 4 1 5 12 13 -1 13 1:3 0:1 0:3 2:1 - 0:1 5 1 0 4 3 9 3 5 3 1 1 9 4 10
6.   Малта 10 1 0 9 5 28 -23 3 0:2 1:2 1:4 1:2 0:1 - 5 0 0 5 3 11 0 5 1 0 4 2 17 3

Група ЦУреди

Табела групе Ц Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Немачка 10 9 1 0 36 10 +26 28 - 4:4 3:0 3:0 4:1 3:0 5 4 1 0 17 5 13 5 5 0 0 19 5 15
2.   Шведска 10 6 2 2 19 14 +5 20 3:5 - 2:1 0:0 2:0 2:0 5 3 1 1 9 6 10 5 3 1 1 10 8 10
3.   Аустрија 10 5 2 3 20 10 +10 17 1:2 2:1 - 1:0 4:0 6:0 5 4 0 1 14 3 12 5 1 2 2 6 7 5
4.   Ирска 10 4 2 4 16 17 -1 14 1:6 1:2 2:2 - 3:1 3:0 5 2 1 2 10 11 7 5 2 1 2 6 6 7
5.   Казахстан 10 1 2 7 6 21 -15 5 0:3 0:1 0:0 1:2 - 2:1 5 1 1 3 3 7 4 5 0 1 4 3 14 1
6.   Фарска Острва 10 0 1 9 4 29 -25 1 0:3 1:2 0:3 1:4 1:1 - 5 0 1 4 3 13 1 5 0 0 5 1 16 0

Група ДУреди

Табела групе Д Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Холандија 10 9 1 0 34 5 +29 28 - 4:0 8:1 2:0 3:0 3:0 5 5 0 0 20 1 15 5 4 1 0 14 4 13
2.   Румунија 10 6 1 3 19 12 +7 19 1:4 - 3:0 0:2 2:0 4:0 5 3 0 2 10 6 9 5 3 1 1 9 6 10
3.   Мађарска 10 5 2 3 21 20 +1 17 1:4 2:2 - 3:1 5:1 2:0 5 3 1 1 13 8 10 5 2 1 2 8 12 7
4.   Турска 10 5 1 4 16 9 +7 16 0:2 0:1 1:1 - 3:0 5:0 5 2 1 2 9 4 7 5 3 0 2 7 5 9
5.   Естонија 10 2 1 7 6 20 -14 7 2:2 0:2 0:1 0:2 - 2:0 5 1 1 3 4 7 4 5 1 0 4 2 13 3
6.   Андора 10 0 0 10 0 30 -30 0 0:2 0:4 0:5 0:2 0:1 - 5 0 0 5 0 14 0 5 0 0 5 0 16 0

Група ЕУреди

Табела групе Е Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.    Швајцарска 10 7 3 0 17 6 +11 24 - 4:4 1:0 1:1 2:0 1:0 5 3 2 0 9 5 11 5 4 1 0 8 1 13
2.   Исланд 10 5 2 3 17 15 +2 17 0:2 - 2:4 2:0 2:1 2:0 5 3 0 2 8 7 9 5 2 2 1 9 8 8
3.   Словенија 10 5 0 5 14 11 +3 15 0:2 1:2 - 3:0 1:0 2:1 5 3 0 2 7 5 9 5 2 0 3 7 6 6
4.   Норвешка 10 3 3 4 10 13 -3 12 0:2 1:1 2:1 - 0:1 2:0 5 2 1 2 5 5 7 5 1 2 2 5 8 5
5.   Албанија 10 3 2 5 9 11 -2 11 1:2 1:2 1:0 1:1 - 3:1 5 2 1 2 7 6 7 5 1 1 3 2 5 4
6.   Кипар 10 1 2 7 4 15 -11 5 0:0 1:0 0:2 1:3 0:0 - 5 1 2 2 2 5 5 5 0 0 5 2 10 0

Група ФУреди

Табела групе Ф Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Русија 10 7 1 2 20 5 +15 22 - 1:0 3:1 1:0 2:0 4:1 5 5 0 0 11 2 15 5 2 1 2 9 3 7
2.   Португалија 10 6 3 1 20 9 +11 21 1:0 - 1:1 3:0 1:1 3:0 5 3 2 0 9 2 11 5 3 1 1 11 7 10
3.   Израел 10 3 5 2 19 14 +5 14 0:4 3:3 - 1:1 1:1 3:0 5 1 3 1 8 9 6 5 2 2 1 11 5 8
4.   Азербејџан 10 1 6 3 7 11 -4 9 1:1 0:2 1:1 - 2:0 1:1 5 1 3 1 5 5 6 5 0 3 2 2 6 3
5.   Северна Ирска 10 1 4 5 9 17 -8 7 1:0 2:4 0:2 1:1 - 1:1 5 1 2 2 5 8 5 5 0 2 3 4 9 2
6.   Луксембург 10 1 3 6 7 26 -19 6 0:4 1:2 0:6 0:0 3:2 - 5 1 1 3 4 14 4 5 0 2 3 3 12 2

Група ГУреди

Табела групе Г Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Босна и Херцеговина 10 8 1 1 30 6 +24 25 - 3:1 0:1 3:0 4:1 4:1 5 4 0 1 14 4 12 5 4 1 0 16 2 13
2.   Грчка 10 8 1 1 12 4 +8 25 0:0 - 1:0 2:0 1:0 2:0 5 4 1 0 6 0 13 5 4 0 1 6 4 12
3.   Словачка 10 3 4 3 11 10 +1 13 1:2 0:1 - 1:1 2:1 2:0 5 2 1 2 6 5 7 5 1 3 1 5 3 6
4.   Литванија 10 3 2 5 9 11 -2 11 0:1 0:1 1:1 - 2:0 2:0 5 2 1 2 5 3 7 5 1 1 3 4 8 4
5.   Летонија 10 2 2 6 10 20 -10 8 0:5 1:2 2:2 2:1 - 2:0 5 2 1 2 7 10 7 5 0 1 4 3 10 1
6.   Лихтенштајн 10 0 2 8 4 25 -21 2 1:8 0:1 1:1 0:2 1:1 - 5 0 2 3 3 13 2 5 0 0 5 1 12 0

Група ХУреди

Табела групе Х Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.             И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Енглеска 10 6 4 0 31 4 +27 22 - 1:1 4:1 2:0 4:0 5:0 5 4 1 0 16 2 13 5 2 3 0 15 2 9
2.   Украјина 10 6 3 1 28 4 +24 21 0:0 - 0:1 1:0 2:1 9:0 5 3 1 1 12 2 10 5 3 2 0 16 2 11
3.   Црна Гора 10 4 3 3 18 17 +1 15 1:1 0:4 - 2:2 2:5 3:0 5 1 2 2 8 12 5 5 3 1 1 10 5 10
4.   Пољска 10 3 4 3 18 12 +6 13 1:1 1:3 1:1 - 2:0 5:0 5 2 2 1 10 5 8 5 1 2 2 8 7 5
5.   Молдавија 10 3 2 5 12 17 -5 11 0:5 0:0 0:1 1:1 - 3:0 5 1 2 2 4 7 5 5 2 0 3 8 10 6
6.   Сан Марино 10 0 0 10 1 54 -53 0 0:8 0:8 0:6 1:5 0:2 - 5 0 0 5 1 29 0 5 0 0 5 0 25 0

Група ИУреди

Табела групе И Домаћи Гости
Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.           И Д Н И ДГ ПГ Бод. И Д Н И ДГ ПГ Бод.
1.   Шпанија 8 6 2 0 14 3 +11 20 - 1:1 1:1 2:0 2:1 4 2 2 0 6 3 8 4 4 0 0 8 0 12
2.   Француска 8 5 2 1 15 6 +9 17 0:1 - 3:0 3:1 3:1 4 3 0 1 9 1 9 4 2 2 0 6 5 8
3.   Финска 8 2 3 3 5 9 -4 9 0:2 0:1 - 1:1 1:0 4 1 1 2 2 4 4 4 1 2 1 3 5 5
4.   Грузија 8 1 2 5 3 10 -7 5 0:1 0:0 0:1 - 1:0 4 1 1 2 1 2 4 4 0 1 3 2 8 1
5.   Белорусија 8 1 1 6 7 16 -9 4 0:4 2:4 1:1 2:0 - 4 1 1 2 5 9 4 4 0 0 4 2 7 0

Табела другопласираних репрезентацијаУреди

Не рачунају се утакмице против последњепласираних репрезентација, зато што у Групи И није било шесте репрезентације. Најлошија другопласирана репрезентација неће играти бараж.

Гру Репрезентација ИГ П Н И ГД ГП ГР Б
1. Г   Грчка 8 6 1 1 9 4 +5 19
2. И   Француска 8 5 2 1 15 6 +9 17
3. Ф   Португалија 8 4 3 1 15 8 +7 15
4. Х   Украјина 8 4 3 1 11 4 +7 15
5. Ц   Шведска 8 4 2 2 15 13 +2 14
6. Е   Исланд 8 4 2 2 15 14 +1 14
7. Д   Румунија 8 4 1 3 11 12 -1 13
8. А   Хрватска 8 3 2 3 9 8 +1 11
9. Б   Данска 8 2 4 2 9 11 -2 10

БаражУреди

Жребом који се одржава у Цириху 21. октобра 2013. одлучује се које ће се репрезентације састати и борити за преостала места. У складу са светским рангом ФИФА од октобра 2013. репрезентације су подељене у два шешира:

Шешир A Шешир B

  Португалија (14)
  Грчка (15)
  Хрватска (18)
  Украјина (20)

  Француска (21)
  Шведска (25)
  Румунија (29)
  Исланд (46)

Резултат баражаУреди

Репрезентација Укупан рез. Репрезентација 1. утак. 2. утак.
  Португалија 4:2   Шведска 1:0 3:2
  Украјина 2:3   Француска 2:0 0:3
  Грчка 4:2   Румунија 3:1 1:1
  Исланд 0:2   Хрватска 0:0 0:2

Листа стрелацаУреди

11 голова:

10 голова:

8 голова:


7 голова:

6 голова:

5 голова:

Види јошУреди

РеференцеУреди

Спољашње везеУреди