МТВ филмска награда за најбољи филм

МТВ филмска награда за најбољи филм једна је до МТВ филмских награда коју додељује телевизијска мрежа МТВ. Од 2012. до 2018. године је носила назив Филм године. Добитници ове награде често су филмови из популарних серијала, па је тако трилогија Господар прстенова освојила три (2002—2004), а Сумрак сага четири узастопне награде (2009—2012).

Добитници и номиновани уреди

1990-е уреди

Година Филм Режисер Извор
1992. Терминатор 2: Судњи дан Џејмс Камерон [1]
Повратни удар Рон Хауард
Жестоки момци Џон Синглтон
Џ. Ф. К. Оливер Стоун
Робин Худ: Краљ лопова Кевин Рејнолдс
1993. Неколико добрих људи Роб Рајнер [2]
Аладин Рон Клементс и Џон Маскер
Ниске страсти Пол Верховен
Телохранитељ Мик Џексон
Малком Икс Спајк Ли
1994. Опасни по друштво Ален и Алберт Хјуз [3]
Бегунац Ендру Дејвис
Парк из доба јуре Стивен Спилберг
Филаделфија Џонатан Деми
Шиндлерова листа Стивен Спилберг
1995. Петпарачке приче Квентин Тарантино [4]
Врана Алекс Пројас
Форест Гамп Роберт Земекис
Интервју са вампиром Нил Џордан
Брзина Јан де Бонт
1996. Седам Дејвид Финчер [5]
Аполо 13 Рон Хауард
Храбро срце Мел Гибсон
Откачена плавуша Ејми Хекерлинг
Опасни умови Џон Н. Смит
1997. Врисак Вес Крејвен [6]
Дан независности Роланд Емерих
Џери Магвајер Камерон Кроу
Стена Мајкл Беј
Ромео и Јулија Баз Лурман
1998. Титаник Џејмс Камерон [7]
Остин Пауерс Џеј Роуч
Украдено лице Џон Ву
Добри Вил Хантинг Гас Ван Сан
Људи у црном Бари Соненфелд
1999. Има нешто у вези Мери Браћа Фарели [8]
Армагедон Мајкл Беј
Спасавање редова Рајана Стивен Спилберг
Заљубљени Шекспир Џон Маден
Труманов шоу Питер Вир

2000-е уреди

Година Филм Режисер Извор
2000. Матрикс Лана и Ендру Вачауски [9]
Америчка лепота Сем Мендиз
Америчка пита Крис и Пол Вејц
Остин Пауерс: Шпијун који ме је креснуо Џеј Роуч
Шесто чуло М. Најт Шамалан
2001. Гладијатор Ридли Скот [10]
Притајени тигар, скривени змај Анг Ли
Ерин Брокович Стивен Содерберг
Ханибал Ридли Скот
Икс-људи Брајан Сингер
2002. Господар прстенова: Дружина прстена Питер Џексон [11]
Пад црног јастреба Ридли Скот
Паклене улице Роб Коен
Правна плавуша Роберт Лукетић
Шрек Ендру Адамс и Вики Џенсон
2003. Господар прстенова: Две куле Питер Џексон [12]
Берберница Тим Стори
8 миља Кертис Хансон
Круг Гор Вербински
Спајдермен Сем Рејми
2004. Господар прстенова: Повратак краља Питер Џексон [13]
Потрага за Немом Ендру Стантон
Педесет првих састанака Питер Сигал
Пирати са Кариба: Проклетство Црног бисера Гор Вербински
Икс-људи 2 Брајан Сингер
2005. Наполеон Динамит Џаред Хес [14]
Невиђени Бред Берд
Кил Бил 2 Квентин Тарантино
Реј Тејлор Хакфорд
Спајдермен 2 Сем Рејми
2006. Ловци на деверуше Дејвид Добкин [15]
4 банке, а невин Џад Апатоу
Бетмен почиње Кристофер Нолан
Кинг Конг Питер Џексон
Град греха Френк Милер
2007. Пирати са Кариба: Тајна шкриње Гор Вербински [16]
300 — Битка код Термопила Зак Снајдер
Ледом до славе Џош Гордон и Вил Спек
Борат Лари Чарлс
Мала мис Саншајн Џонатан Дејтон и Валери Фарис
2008. Трансформерси Мајкл Беј [17]
Ја сам легенда Франсис Лоренс
Џуно Џејсон Рајтман
Национално благо: Књига тајни Џон Тертелтауб
Пирати са Кариба: На крају света Гор Вербински
Кул момци Грег Матола
2009. Сумрак Кетрин Хардвик [18]
Мрачни витез Кристофер Нолан
Средњошколски мјузикл 3 Кени Ортега
Гвоздени човек Џон Фавро
Милионер са улице Дени Бојл

2010-e уреди

Година Филм Режисер Извор
2010. Млади месец Крис Вајц [19]
Алиса у земљи чуда Тим Бертон
Аватар Џејмс Камерон
Мамурлук у Вегасу Тод Филипс
Хари Потер и Полукрвни принц Дејвид Јејтс
2011. Сумрак сага: Помрачење Дејвид Слејд [20]
Црни лабуд Дарен Аронофски
Хари Потер и реликвије Смрти: Први део Дејвид Јејтс
Почетак Кристофер Нолан
Друштвена мрежа Дејвид Финчер
2012. Сумрак сага: Праскозорје - 1. део Бил Кондон [21]
Деверуше Пол Фајг
Хари Потер и реликвије Смрти: Други део Дејвид Јејтс
Служавке Тејт Тејлор
Игре глади Гари Рос
2013. Осветници Џос Видон [22]
Успон мрачног витеза Кристофер Нолан
Ђангова освета Квентин Тарантино
У добру и у злу Дејвид О. Расел
Меда Сет Макфарлан
2014.
Игре глади: Лов на ватру Франсис Лоренс [23]
Дванаест година ропства Стив Маквин
Америчка превара Дејвид О. Расел
Хобит: Шмаугова пустошења Питер Џексон
Вук са Вол Стрита Мартин Скорсезе
2015. Криве су звезде Џош Бун [24]
Снајпериста Клинт Иствуд
Одрастање Ричард Линклејтер
Ишчезла Дејвид Финчер
Чувари галаксије Џејмс Ган
Игре глади: Сјај слободе - Први део Франсис Лоренс
Селма Ава Дувернеј
Ритам лудила Дејмијен Шазел
2016. Звездани ратови: Буђење силе Џеј-Џеј Ејбрамс [25]
Осветници: Ера Алтрона Џос Видон
Крид: Рађање легенде Рајан Куглер
Дедпул Тим Милер
Свет из доба јуре Колин Треворов
Право из Комптона Ф. Гари Греј
2017.
Лепотица и звер Бил Кондон [26]
Кад напуниш седамнаест Кели Фримон Крејг
Бежи Џоран Пил
Логан Џејмс Манголд
Одметник 1 Гарет Едвардс
2018.
Црни Пантер Рајан Куглер [27]
Осветници: Рат бескраја Ентони и Џо Русо
Девојке на путовању Малком Д. Ли
То Енди Мускијети
Чудесна Жена Пети Џенкинс
2019.
Осветници: Крај игре Ентони и Џо Русо [28]
Црни члан КККлана Спајк Ли
Спајдермен: Нови свет Боб Персичети, Питер Ремзи, Родни Ротман
Момцима које сам волела Сузан Џонсон
Ми Џордан Пил

2020-e уреди

Година Филм Режисер Извор
2021.
Момцима које сам волела: Увек и заувек Мајкл Фимоњари [29]
Борат: Накнадни филм Џејсон Волинер
Јуда и црни месија Шака Кинг
Жена која обећава Емералд Фенел
Душа Пит Доктер
2022.
Спајдермен: Пут без повратка Џон Вотс [30]
Дина Дени Вилнев
Врисак Мет Бетинели-Олпин и Тајлер Џилет
Шенг-Чи и легенда о десет прстенова Дестин Данијел Кретон
Пројекат Адам Шон Ливи
Бетмен Мет Ривс
2023.
Врисак 6 Мет Бетинели-Олпин и Тајлер Џилет [31]
Аватар: Пут воде Џејмс Камерон
Црни Пантер: Ваканда заувек Рајан Куглер
Елвис Баз Лурман
Не Џордан Пил
Осмех Паркер Фин
Топ ган: Маверик Џозеф Косињски

Извори уреди

 1. ^ „1992 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 2. ^ „1993 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 3. ^ „1994 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 4. ^ „1995 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 5. ^ „1996 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 6. ^ „1997 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 7. ^ „1998 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 8. ^ „1999 MTV Movie Awards - Past Movie Awards- Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 9. ^ „2000 MTV Movie Awards - Past Movie Awards- Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 10. ^ „2001 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Архивирано из оригинала 09. 08. 2010. г. Приступљено 9. 3. 2016. 
 11. ^ „2002 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 12. ^ „2003 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 13. ^ „2004 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 14. ^ „2005 MTV Movie Awards - Past Movie Awards- Awards Show Highlights and Winners - MTV”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 15. ^ „2006 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 16. ^ „2007 MTV Movie Awards - Past Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 17. ^ „2008 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 18. ^ „2009 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 19. ^ „2010 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 20. ^ „2011 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 21. ^ „2012 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 22. ^ „2013 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 23. ^ „2014 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 24. ^ „2015 MTV Movie Awards - Awards Show Highlights and Winners - MTV.com”. mtv.com. Приступљено 9. 3. 2016. 
 25. ^ „MTV Movie Awards 2016 Nominations: See the Complete List”. E! Online. 8. 3. 2016. Приступљено 9. 3. 2016. 
 26. ^ „MTV Movie and TV Awards 2017: Complete Winners List”. Billboard. 5. 7. 2017. Приступљено 10. 1. 2018. 
 27. ^ „2018 MTV Movie & TV Awards Nominations: See The Full List”. mtv.com. 3. 5. 2018. Приступљено 8. 2. 2022. 
 28. ^ „2019 MTV Movie & TV Awards Nominations: See The Full List”. mtv.com. 14. 5. 2019. Приступљено 8. 2. 2022. 
 29. ^ „Your 2021 MTV Movie & TV Awards Nominations Are Here: See The Full List”. mtv.com. 19. 4. 2021. Приступљено 8. 2. 2022. 
 30. ^ Lewis, Hilary (11. 5. 2022). „MTV Movie & TV Awards: ‘Spider-Man: No Way Home’ Leads With Seven Nominations”. The Hollywood Reporter. 
 31. ^ Piña, Christy (5. 4. 2023). „'Top Gun: Maverick,' 'Stranger Things' and 'The Last of Us' Lead 2023 MTV Movie & TV Award Nominations”. The Hollywood Reporter.