Награда Сатурн за најбоље специјалне ефекте

Награда Сатурн за најбоље специјалне ефекте додељује се од 1973. године.[1] На додели награда 2019. године нису били номиновани уметници за специјалне ефекте, већ само филмови.

Следи списак добитиника награде:

Год. Добитници Назив филма
1973. Марчел Веркотере Истеривач ђавола
1974/75. Даглас Кнап, Џон Карпентер и Ден Обенон Тамна звезда
1976. Л. Б. Абот за дотадашњу каријеру
1977. Џон Дикстра и Џон Стирс Звездани ратови — епизода IV: Нова нада
1978. Колин Чилверс Супермен
1979. Даглас Трумбул, Џон Дикстра и Ричард Јуричич Звездане стазе: Играни филм
1980. Брајан Џонсон и Ричард Едлунд Звездани ратови — епизода V: Империја узвраћа ударац
1981. Ричард Едлунд Индијана Џоунс и отимачи изгубљеног ковчега
1982. Карло Рамбалди и Денис Мурен Е. Т. ванземаљац
1983. Ричард Едлунд, Денис Мурен и Кен Ралстон Звездани ратови — епизода VI: Повратак џедаја
1984. Крис Валас Гремлини
1985. Кевин Пајк Повратак у будућност
1986. Стен Винстон, Роберт Скотак и Денис Скотак Осми путник 2
1987. Питер Куран, Фил Типет, Роб Ботин и Роко Ђофре Робокап
1988. Џорџ Гибс, Кен Ралстон и Ричард Вилијамс Ко је сместио Зеки Роџеру
1989/90. Кен Ралстон Повратак у будућност 2
1991. Стен Винстон Терминатор 2: Судњи дан
1992. Кен Ралстон, Том Вудруф и Алек Џилис Смрт јој пристаје
1993. Денис Мурен, Стен Винстон, Фил Типет и Мајкл Лантијери Парк из доба јуре
1994. Џон Бруно Истините лажи
1995. Стен Паркс Џуманџи
1996. Волкер Енџел, Клеј Пини, Даглас Смит и Џо Вискокил Дан независности
1997. Фил Типет, Скот Андерсон, Алек Џилис, Том Вудруф и Џон Ричардсон Свемирски војници
1998. Волкер Енџел, Патрик Татопулос, Карен Гулекас и Клеј Пини Годзила
1999. Роб Колеман, Џон Кнол, Денис Мурен и Скот Сквирс Звездани ратови — епизода I: Фантомска претња
2000. Скот Андерсон, Крејг Хејс, Скот Стокдик и Стен Паркс Човек без тела
2001. Денис Мурен, Скот Фарар, Стен Винстон и Мајкл Лантијери Вештачка интелигенција
2002. Роб Колеман, Пабло Хелман, Џон Кнол и Бен Сноу Звездани ратови — епизода II: Напад клонова
2003. Џим Ригил, Џо Летери, Рандал Вилијам Кук и Алекс Фанк Господар прстенова: Повратак краља
2004. Џон Дикстра, Скот Стокдик, Ентони ла Молинара и Џон Фразијер Спајдермен 2
2005. Џон Летери, Ричард Тејлор, Кристијан Риверс и Брајан ван Хул Кинг Конг
2006. Џон Кнол, Хал Т. Хикел, Чарлс Гибсон и Ален Хол Пирати са Кариба: Тајна шкриње
2007. Скот Фарар, Скот Бенца, Расел Ирл и Џон Фразијер Трансформерси
2008. Ник Дејвис, Крис Корбулд, Тимоти Вебер и Пол Френклин Мрачни витез
2009. Џо Летери, Стивен Розенбаум, Ричард Бенехам и Ендру Џоунс Аватар
2010. Крис Корбулд, Ендру Локли, Пол Френклин и Питер Беб Почетак
2011. Ден Лемон, Џо Летери, Кристофер Вајт и Данијел Барет Планета мајмуна: Почетак
2012. Јанек Сирс, Џеф Вајт, Гај Вилијамс и Ден Судик Осветници
2013. Тим Вебер, Крис Лоренс, Дејв Ширк и Нил Корбулд Гравитација
2014. Пол Френклин, Ендру Локли, Ијан Хантер и Скот Фишер Међузвездани
2015. Роџер Гајет, Патрик Тубех, Нил Сканлан и Крис Корбулд Звездани ратови — епизода VII: Буђење силе
2016. Џон Кнол, Мохен Лео, Хал Хикел и Нил Корбулд Одметник-1: Прича Ратова звезда
2017. Кристофер Таунсенд, Гај Вилијамс, Џонатан Фаукнер и Дин Садик Чувари галаксије 2
2018/19. нису номиновани уметници за специјалне ефекте Осветници: Крај игре
2019/20. Роџер Гајет, Патрик Тубех, Нил Сканлан и Доминик Туохи Звездани ратови — епизода IX: Успон Скајвокера
2021/22. Џон дес Џардин, Брајан Хирота, Кевин Ендру Смит и Мајк Мејнардус Годзила против Конга
2022/23. Џо Летери, Ричард Бејнам, Ерик Сејндон и Данијел Барет Аватар: Пут воде

Референце уреди

Спољашње везе уреди