Барбика — разлика између измена

30.282 бајта уклоњена ,  пре 10 година
м
Враћене измене Ema Matkalievska (разговор) на последњу измену корисника Almabot
м (Враћене измене Ema Matkalievska (разговор) на последњу измену корисника Almabot)
'''Barbika''' ili '''Barbi''' ([[Engleski jezik|eng.]] -{''Barbie''}-) je najprodavanija [[lutka]] na svetu. Prvi put se pojavila [[1959]]. godine, kao proizvod kompanije -{Mattel, Inc}-. Amerikanka [[Rut Hendler]] (-{''Ruth Handler''}-, 1916-2002) smatra se kreatorkom Barbi, čiji je dizajn bio inspirisan nemačkom lutkom poznatijom kao -{''Bild Lilli''}-. Barbi je jedan od najprodavanijih proizvoda u industriji [[Igračke|igračaka]], skoro pedeset godina. Često bila predmet ismejavanja, naročito njeno izgled i "načina života".
Барбика
==Спољашње везе==
{{commons cat|Barbie dolls}}
* [http://www.barbie.com Званичан Барбика сајт]
* [http://www.barbiecollector.com Званичан сајт Барбика колекционара]
 
{{klica-igra}}
 
{{DEFAULTSORT:Барбика}}
Барби е модна кукла произведенa од американската фирма за играчки Mattel Inc, со производство започна во март 1959 година. Американската бизнисменка Рут Хандлер (Ruth Handler) (1916-2002) е заслужна за создавањето на кукла со помош на таканаречената германската Билд Лили (Bild Lilli) кукла , како нејзина инспирација.
 
[[Категорија:Лутке]]
Барби е важен дел од модниот пазар на кукли веке педесет години, и е предмет на бројни контроверзии и тужби, а често вклучуваат пародија на куклата и нејзиниот начин на живот. Во последниве години, Барби се соочи со конкуренцијата од зголемување на опсегот на Bratz кукли.
 
[[ar:باربي]]
 
[[ast:Barbie]]
Содржина
[[az:Barbi gəlincikləri]]
 
[[bat-smg:Barbe]]
1. Историја
[[bg:Барби]]
2. Биографија
[[ca:Barbie]]
3. Спорови
[[cs:Barbie]]
4. Пародии и тужби
[[da:Barbiedukke]]
5. Собирање
[[de:Barbie]]
6. Конкуренција од Bratz кукли
[[en:Barbie]]
7. Видете исто така
[[es:Barbie]]
8. Податоци
[[et:Barbie]]
9. Дополнителни информации
[[eu:Barbie]]
10. Надворешни линкови
[[fa:باربی]]
 
[[fi:Barbie-nukke]]
 
[[fr:Poupée Barbie]]
 
[[he:ברבי]]
Историја
[[hr:Barbika]]
 
[[hu:Barbie]]
 
[[id:Barbie]]
Рут Хандлер (Ruth Handler) ја набљудувала својата ќерка Барбара како си игра со кукли од хартија и забележала дека таа ужива во тоа да им доделува возрасни улоги. Во тоа време повеќето детски играчки биле карактеристични за бебињата.
[[it:Barbie]]
Сознанието дека би можело да се појават празнини на пазарот, Хандлер на нејзиниот сопруг Елиот, ко-основач на компанијата за играчки Mattel му ја предложи идејата за кукла со тело на возрасен. Тој не беше ентузијаст во врска со таа идеја, како што беа директорите на Маттел.
[[ja:バービー]]
 
[[kn:Barbie]]
За време на патувањето во Европа во 1956 година со своите деца Барбара и Кенет, Рут Хандлер (Ruth Handler) наиде на германска кукла наречена Билд Лили (Bild Lilli) . Куклата со изглед на возрасен беше токму она што Хандлер го имаше на ум, па купи три од нив. Една од нив и подари на својата ќерка, а другите ги остави во Mattel . Куклата Лили беше основана врз популарниот лик кој се појавува во комичниот стрип, напишан од Реинхард Бејтин (Reinhard Beuthin) за весникот (Die Bild-Zeitung). Лили беше вредна девојка, која знае што сака и не ги користеше мажите за да го постигне тоа. За прв пат куклата Лили беше продадена во Германија во 1955 и покрај тоа што првично беше продадена на возрасни, таа стана популарна и кај децата кои уживаа да ја облекуваат во комплети, кои беа одделно достапни.
[[lt:Barbė]]
 
[[ms:Barbie]]
По нејзиното враќање во Америка, Хандлер го преработи дизајнот на куклата ( со помош на инжинерот Џек Рајан (Jack Ryan) и куклата доби ново име Барби, по името на нејзината ќерка Барбара. Куклата дебитираше на Американскиот Меѓународниот саем за играчки во Њујорк на 9 март 1959 година. Овој датум се користи како официјален роденден на Барби. Маттел во 1946 ги стекна правата за куклата Билд Лили и производството на Лили беше запрено. Првата Барби кукла била облечена во црно бел, како зебра шарен костим за капење и коњска плетенка и била достапна како блондинка или бринета. Куклата била пласирана како ,,Teen-age Fashion Model,, ( тинејџерски модел ) , со облека креирана од Mattel од модната дизајнерка Шарлот Џонсон (Charlotte Johnson). Првите Барби кукли се произведени во Јапонија, со облеки рачно сошиени од јапонски домашни работници. Околу 350.000 Барби кукли биле продадени во текот на првата година на производство.
[[mwl:Barbie]]
 
[[nl:Barbie (pop)]]
Рут Хандлер верувала дека е важно за Барби да има возрасен изглед, раното истражување на пазарот покажа дека некои родители се незадоволни од градниот кош на куклите кои имале различни гради.
[[nn:Barbie]]
Изгледот на Барби е изменет многу пати, особено во 1971 година, кога очите на куклата биле приспособени да гледа напред, наместо да има скромен настран поглед како оригиналниот модел.
[[no:Barbiedukke]]
 
[[pl:Lalka Barbie]]
Барби е една од првите играчки која имала пазарна стратегија врз основа на опширно телевизиско рекламирање, кој е нашироко копирани од други играчки.
[[pt:Barbie]]
Се проценува дека повеќе од една милијарда од Барби куклите се продадени низ целиот свет во повеќе од 150 земји, Mattel тврдеше дека три кукли Барби се продаваат секоја секунда.
[[ru:Барби]]
Стандардниот опсег на Барби куклите и слични додатоци кои се произведени околу 1/6th скала, што е исто така познат како playscale.
[[sah:Barbie]]
Барби производите не се вклучени само во опсегот на кукли со нивната облека и додатоци, туку исто така и голем спектар на брендирани стоки Барби, како што се книги, модни предмети и видео игри.
[[simple:Barbie]]
Барби се појави во серијата на анимирани филмови и накратко се појави во 1999 година во филмот Приказна за играчките 2.
[[sv:Barbiedocka]]
 
[[ta:பார்பி]]
Барби стана културна икона и беа дадени и почести, кои се реткост во светот на играчки. Во 1974 година делот на Тајмс Сквер (Times Square) во Њујорк за една недела беше преименуван во булевар Барби, а во 1985 година уметникот Енди Вархол (Andy Warhol) создаде слика на Барби.
[[te:బార్బీ]]
 
[[th:บาร์บี้]]
 
[[tr:Barbie]]
 
[[vi:Barbie]]
 
[[zh:芭比娃娃]]
Биографија
[[zh-yue:Barbie 公仔]]
 
 
Името и презимето на Барби се Барбара Милисент Робертс (Barbara Millicent Roberts).
Во серија романи објавени од (Random House) во 1960-тите години, имињата на нејзините родители се дадени како Џорџ и Маргарет Робертс од измислениот град Willows, Wisconsin.
Во Random House романите , Барби ја посетува гимназијата Вилоу(Willow) (Willows High School), додека во генерација женски книги во издание на Златните Книги во 1999 година таа посетувше измислен Менхетн International High School во New York City (базиран на вистинскиот живот Stuyvesant High School).
 
Таа ималa романтична врска со нејзиното момче Кен (Кен Карсон), кој прв пат се појави во 1961 година. Порака пуштена од Mattel во Февруари 2004 објави дека Барби и Кен решиле да се разделат, но во 2006 повторно се враќаат заедно.
Барби има над четириесет миленичиња, вклучувајќи мачки и кучиња, коњи, панда, лавче и зебра. Таа поседува широк спектар на возила, вклучувајќи и розова (Corvette convertibles), приколки и џипови. Таа исто така има и лиценца за пилот, работи со воздухопловни компании, освен што служи како придружник на летот. Професиите на Барби се дизајнирани да покажат дека жените може да се на различни улоги во животот, а куклата е продадена со широк спектар на титули, вклучувајќи Мис Астронаут Барби Miss Astronaut Barbie (1965), Докторка Барби Doctor Barbie (1988) и Наскар Барби Nascar Barbie (1998).
Mattel има создадено голем број на другари на Барби, вклучувајќи ги шпанска Тереза, мушичка, афро-американката Кристи и Стивен (дечкото на Кристи).
 
Барби браќа и сестри и братучеди, исто така, беа создадени вклучувајќи Skipper, Tutti (Тод е сестра близначка), Тод (Tutti и Stacie е брат близнак), Stacie (Тод е сестра близначка), Kelly, Krissy, и Francie. Барби беше пријателка со Блејн, австралиски сурфер, за време на нејзината разделба со Кен во 2004 година.
 
 
 
 
Спорови
 
 
Популарноста на Барби гарантира дека нејзиниот ефект врз играта на децата привлекува висок степен на прегледност. Критиките за неа често се базирани врз претпоставката дека децата сметаат, дека Барби е главен модел и ќе се обидат да ја имитираат.
• Една од најчестите забелешки за Барби е дека таа ја промовира идејата за нереална слика на телото за една млада жена, води кон ризик дека девојките кои се обидуваат да ја имитираат ќе станат анорексични. Стандард Барби куклата е 11,5 инчи висока, давајќи и на височина од 5 метри 9 инчи во 1 / 6 скала. Основните мерки на телото на Барби се проценуваат на 36 инчи (на градите), 18 инчи (половината) и 33 инчи (колковите). Според истражувањето на Универзитетската Централна болница во Хелсинки, Финска, таа ќе има недостаток од 17-22 проценти телесна маст, потребни за една жена да има менструација. Во 1965 на Slumber Party Барби дојде со книга со наслов ,,Како да се намали телесната тежина,, која советуваше ,,Не јади,,.
Во 1997 обликот на телото на Барби беше редизајниран и даде поширок струк, со Mattel велејќи дека тоа ќе направи кукла, која подобро ќе одговара на современиот моден дизајн.
Во јули 1992 година Mattel пушти Барби тинејџерски разговори (Teen Talk Barbie), кој зборуваше за бројот на фрази како "Дали некогаш имаме доволно облека?" Сакам шопинг и Сакате пица забава? (pizza party) Секоја кукла е програмирана да каже четири од можни 270 фрази, така што нема две кукли, кои би можеле да бидат исти. Една од овие 270 фрази е ,,Часот по математика е тежок,, или често цитиран како,,Математиката е тешка,,.
Иако само околу 1,5% од сите продадени кукли , ја кажуваа фразата, сепак доведе до критики од страна на Американската асоцијација на Универзитетот на жените.
Во октомври 1992 година Mattel објави дека Teen Talk Барби повеќе нема да ја кажува фразата, и нуди размена за секој кој има таква кукла.
• "Обоената Francie" го достигна своето деби во 1967 година, таа понекогаш се опишува како првата африканско – американска (African American) Барби кукла. Сепак таа е направена од постоечкиот калап на глава за белата кукла Фрeнси и нема други африкански карактеристики, освен темна кожа. Првата афро – американска кукла во опсегот на Барби, обично се именувала како Кристи, во 1968 го имала нејзиното деби. Црната Барби била пуштена во 1980, но сеуште имала бели карактеристики. Во септември 2009 година, Mattel го претстави ,, Во Стил ,, синџирот, чија цел беше да се создаде уште реален приказ на црните луѓе, отколку претходните кукли.
• Во 1997 година Mattel ги здружи силите со Nabisco да започне крос-промоција на Барби со Орео колачиња. Орео Барби забава (Oreo Fun Barbie) се продаваат како некој со кого би можеле да си играат мали девојчиња по часовите и споделување на "Омилено американско колаче,,. Како што стана обичај, Mattel произведе и бела и црна верзија. Критичарите тврдат дека во афро – американската заедница, Oreo е навредлив израз на лицето, што значи дека е "однадвор црно, а одвнатре бело ", како самото чоколадно сендвич колаче. Куклата беше неуспешна и Mattel ги отповика непродадените акции, барајки ги од собирачите.
• Во мај 1997 Mattel ја воведе (,,Подари и насмевка на Беки,,) , кукла во розова инвалидска количка. Kjersti Johnson, 17-годишната средношколка во Tacoma, Washington со церебрална парализа, истакна дека куклата не се вклопува во лифтот на Куќата од соништата на Барби вредна 100 $. Mattel најави дека во иднина ќе ја редизајнира куќата за да се приспособи на куклата.
• Во март 2000 година во медиумите се појавија приказни, тврдејќи дека тешкиот винил кои се користи во старите Барби кукли може да испушта токсични хемикалии и предизвикува опасност за децата играјќи си со нив. Барањето е одбиено како лажно од технички експерти. Современата кукла Барби има тело направено од ABS пластика, додека главата е направен од мек PVC.
• Во септември 2003 година на Блискиот Исток земјата Саудиска Арабија ја забрани продажба на Барби куклите, велејќи дека таа не одговара на идеалите на исламот. Комитеот за прпопагирање на квалитет и превенција од пороци, изјави ,,еврејските Барби кукли, со нивните откриени облеки и срамни пози, додатоци и алатки, се симбол на декаденцијата на изопачениот Запад. Да се чуваме од нејзините опасности и да бидеме внимателни. Во земји од Блискиот Исток постои алтернативна кукла наречена Fulla која е слична на Барби, но е дизајнирана така да биде поприфатлива за исламскиот пазар. Fulla не е направена од страна на Mattel Corporation (здружение) а Барби се уште е на располагање во други земји од Блискиот Исток, вклучувајќи го и Египет. Во Иран, куклите Сара и Дара се достапни како замена за Барби.
• Во април 2009 година, на отворањето на "Целосни тетоважи" ("Totally Tattoos") Барби со низа од тетоважи кои би можеле да се применат на куклата, вклучувајќи и тетоважа на долниот дел на грбот, доведе до спор. Промотивениот материјал од Mattel вели "Прилагодување на модата и примена на привремени тетоважи на вас исто така", но Ед Мај, главен извршен директор на потрошувачите Фокус, тврдеше дека децата можеби ќе сакаат да се тетовираат и самите.
• Во декември 2005 година д-р Агнес Нарин (Agnes Nairn) на Универзитетот во Бат во Англија објави истражување кое укажува на тоа дека девојчињата често поминуваат низ фаза кога ги мразат нивните Барби кукли и ги изложуваат на низа од казни, вклучувајќи отсекување на главите и ставањето на кукла во микробранова печка. Д-р Нарин рече: "Како такво тоа е отфрлање на Барби и е исто така обичај за премин и одбивање на нивното минато."
 
 
 
 
Пародии и тужби
 
 
Барби често се споменува во народната култура и често е цел на имитација. Некои од овие прилики вклучуваат:
• Во 1993 година група во САД која се нарекува "Барби ослободителна организација", создаде Барби кукли, на кои им даде глас кој го зборува G.I. Joe куклата и тајно ги вратија куклите на полиците во продавниците. Родителите и децата беа изненадени кога ги купиле Барби куклите, кои ги изговарале фразите како "Јади олово, Кобра!" и "Одмаздата е моја,,.
• Малибу Стејси е имитација на Барби во цртаниот филм Симпсонови. Епизодата од 1994 година "Лиза против Малибу Стејси" беше инспириран од Teen Talk Barbie расправија, воведена е куклата Стејси како зборува, говорејќи фрази како "ајде да купуваме шминка па така момчињата ќе не сакаат,, Лиса е згадена од ,,најсекси лигавењето, издрдорено од Малибу Стејси кое ја одвело Lisa Lionheart" на алтернативниот пазар. Во 1997 година, данско - норвешката поп-денс група "Аква" ја објави песната " Барби девојка ". Таа содржи стихови како "Можеш да ми ја чешлаш косата / Соблекувај ме насекаде" и спотот за песната користи графика слична на логото на розевата Барби. Mattel тврдеше дека ова претставуваа кршење на брендот и поднесе тужба против МЦА Рекорд на 11 септември, 1997. Во јули 2002 година, судијата Алекс Kozinski пресуди дека песната е заштитена како пародија во рамките на Првиот амандман на Уставот на САД.
• Реклама од автомобилската компанија Нисан претстави кукли слични на Барби и Кен, што беше предмет на друга тужба во 1997 година. Во рекламата, женска кукла е вовлечена во автомобил до вчудовидената кукла, која наликува на Кен од страна на кукла која личи на ГИ Џо, придружени со Van Halen верзија на You Really Got Me (Навистина ме имаш). Според креаторите на рекламата, имињата на куклите беа Роксен, Ник и Tед. Mattel тврдеше дека рекламата направила "непоправлива штета" за своите производи.
• Сабота Вечер во живо се емитувала пародија на реклами Барби, измислени "Gangsta Bitch Барби" кукла и "Тупак Кен" кукла.
• Вечерното шоу на Џеј Лено (Jay Leno Show) ја прикажана измислената ("Barbie Crystal Meth Lab") која е исмејана, како Барби, која обично има кариера, дека е "во согласност со времето или во овој случај, во согласност со тековните проблеми на општеството."
• Во 1999 година Mattel го тужел уметникот Том Forsythe од Јута за поголема серија на фотографии наречена храната Барби (Food Chain Barbiе), во кои е вклучена фотографија на Барби кукла во миксер. Mattel го изгуби судскиот процес и му беше наредено да плати 1.8 милиони евра за трошоците на г-дин Forsythe.
 
 
• Во ноември 2002 година, њујоршки судија го одби налогот е против британскиот уметник Сузане Пит, кој произведе кукла Барби наречена Dungeon во облека на слугинка. Судијата Лаура Либе Тејлор изјави: "До знаење на судот, тука не постои Mattel линија на S & M Барби."
• Во 2004 година, Mattel поднесе тужба против Барбара Андерсон-Walley на Калгари, Канада преку нејзиниот веб-сајт www.barbiesshop.com, која продава фетиш облека. Ms-Walley Андерсон изјави дека таа била позната по името "Барби" уште од детството и не планира да ги повреди заштитниот знак на куклата. Судската постапка беше отфрлена, бидејќи таа беше поднесена до судот во Њујорк, а Судот пресуди дека тој немал надлежност над работите во Канада.
 
 
 
Собирање
 
 
Mattel проценува дека има над 100.000 страствени Барби колекционери. Деведесет проценти се жени на просечна возраст од 40 години, кои купуваат повеќе од дваесет Барби кукли секоја година. Четириесет и пет проценти од нив трошат повеќе од $ 1.000 годишно. Старите Барби кукли од првите години се највредните на аукција, и додека оригиналниот Барби се продаваше за $ 3,00 во 1959 година, ä Барби спакувана во мала кутија (mint boxed) од 1959 година се продаде за $ 3.552,50 на (eBay) во октомври 2004 година.
 
На 26 септември, 2006, една Барби кукла постави светски рекорд на аукција на фунта £ 9,000 (US $ 17,000) во Christie's во Лондон. Куклата беше Барби (Midnight Red) од 1965 и е дел од приватната колекција од 4.000 Барби куклите кои беа продадени од две холандските жени, Ietje Raebel и нејзината ќерка Марин.
 
Во последните години Mattel има продадено широк спектар на Барби куклите насочено посебно кон колекционерите, вклучувајќи ги и порцелански верзиии, страите изданија и претстави на Барби, како низа на ликови од телевизиски серии како The Munsters и Star Trek. Исто така постојат колекционерски изданија на кукли , претставени како Барби кукли со низа од различни етнички идентитети.
Во 2004 година Mattel го претстави Color Tier системот за колекционерските верзии на Барби куклите, кои се розеви, сребрени, златни и платина во зависност од тоа колку од куклите се произведени.
Барби ја прослави својата 50-годишнина на пазарот за играчки во март 2009 и по повод одбележувањето Mattel ја пушти новата репродукција на оригиналот од 1959 Барби куклата.
 
 
 
 
Конкуренција од Bratz кукли
 
 
Во јуни 2001 година, друштвото (MGA Entertainment) ја изнесе Bratz во низата на кукли, потег кој на Барби ќе и ја даде првата сериозна конкуренција во модниот куклен пазар. Во 2004 бројот на продажбата покажа дека Bratz куклите биле попродавани од Барби во Обединетото Кралство, иако Mattel тврдеа дека во однос на бројот на продадени кукли, облека и додатоци, Барби остана водечки бренд. Во 2005 година, бројот покажа дека продажбата на куклите Барби паднал за 30% во САД, а со 18% низ целиот свет, со поголемиот дел од падот се припишува на популарноста на Bratz куклите.
Во декември 2006 година, Mattel го тужел Друштвото MGA за 500 милиони долари, наведувајќи дека Carter Bryanт, креаторот на Bratz, работел за Mattel, кога ја развил идејата за Bratz. На 17 јули, 2008, сојузната порота се согласи дека Bratz линијата била креирана од Картер Брајант додека тој работел за Mattel. Жирито, исто така, донесе одлука дека MGA и нејзиниот главен извршен директор Исак Larian беа одговорни за конвертирање со имотот на Mattel за нивна сопствена употреба и намерно вмешувње со договорените давачки должни од Брајант кон Mattel. На 26 август, поротата установи дека на Mattel треба да платат 100 милиони долари отштета. На 3 декември 2008 година, американскиот окружен судија Стефан Ларсон ја забрани продажбата на Bratz од MGA. Тој и дозволи на компанијата да продолжи да продава кукли по завршувањето на сезоната на зимскиот одмор.
MGA во моментов е против пресудата на судот. Во август 2009 година, MGA воведе низа на кукли наречен Moxie девојки, наменети како замена за Bratz куклите.