Светско првенство у рукомету за жене 1990.

10. Светско првенство у рукомету за жене 1990. одржано је у Јужној Кореји од 24. новембра до 4. децембра 1990. године. Такмичило се укупно 16 репрезентација, које су биле распоређене у четири групе по четири екипе. Прве три репрезентације из групе А и Б су оформиле прву групу следеће фазе а прве три репрезентације из група Ц и Д су оформиле други групу, која се међусобно бориле за прву позицију у групи која је водила у финале, са тим да нису играле против репрезентација из своје основне групе, већ су носиле резултат и бодове које су освојиле против друге две репрезентације са којима се пласирала у друго коло. Екипе које су заузеле другу позицију у групама су се бориле међусобно за треће место. Екипе које су у групи освојиле трећу позицију, међусобно су се бориле за свеукупно пето место, и тако аналогно све до 11. и 12. позиције.

Четири екипе које су у претходне четири принципијелне групе освојиле задње четврто место су се међусобно бориле за позиције од 13. до 16. места.

Репрезентација Совјетског Савеза је освојила прво место и златну медаљу, оне су у финалној утакмици победиле репрезентацију Југославије са резултатом од 24:22.

Прва фаза уреди

Група А уреди

Поз. Држава Голови Бодови
1   Југославија 63:54 6
2   Немачка 56:51 4
3   Пољска 65:59 2
4   Француска 49:69 0
  Југославија   Пољска 19:18
  Немачка   Француска 17:12
  Француска   Југославија 18:23
  Пољска   Немачка 18:21
  Пољска   Француска 29:19
  Југославија   Немачка 21:18

Група Б уреди

Поз. Држава Голови Бодови
1   Кина 67:58 6
2   Аустрија 71:56 3
3   Јужна Кореја 74:72 2
4   Шведска 61:72 1
  Јужна Кореја   Аустрија 18:19
  Шведска   Кина 15:17
  Кина   Јужна Кореја 28:22
  Аустрија   Шведска 21:21
  Јужна Кореја   Шведска 34:25
  Кина   Аустрија 22:21

Група Ц уреди

Поз. Држава Голови Бодови
1   СССР 70:52 6
2   Источна Немачка 71:56 4
3   Данска 58:51 2
4   Ангола 38:78 0
  Источна Немачка   Ангола 28:16
  СССР   Данска 21:17
  Ангола   СССР 15:28
  Данска   Источна Немачка 19:23
  СССР   Источна Немачка 21:20
  Данска   Ангола 22:7

Група Д уреди

Поз. Држава Голови Бодови
1   Норвешка 62:52 6
2   Румунија 64:49 4
3   Бугарска 68:60 2
4   Канада 61:94 0
  Норвешка   Бугарска 22:18
  Румунија   Канада 34:19
  Канада   Норвешка 22:27
  Бугарска   Румунија 17:18
  Бугарска   Канада 32:20
  Норвешка   Румунија 13:12

Друга фаза уреди

Утешна група од 13. до 16. места уреди

Поз. Држава Голови Бодови
13   Шведска 76:47 6
14   Француска 65:68 4
15   Канада 62:66 2
16   Ангола 55:77 0
  Француска   Ангола 24:20
  Ангола   Шведска 14:28
  Шведска   Канада 21:16
  Француска   Шведска 17:27
  Канада   Француска 21:24
  Ангола   Канада 21:25

Група 1 уреди

Поз. Држава Голови Бодови
1   Југославија 124:102 8
2   Немачка 109:100 6
3   Аустрија 101:111 6
4   Кина 108:119 6
5   Пољска 117:103 4
6   Јужна Кореја 111:135 0
  Југославија   Јужна Кореја 28:24
  Западна Немачка   Аустрија 20:24
  Пољска   Кина 31:17
  Јужна Кореја   Пољска 24:29
  Кина   Западна Немачка 14:19
  Аустрија   Југославија 15:30
  Пољска   Аустрија 21:22
  Западна Немачка   Јужна Кореја 31:23
  Југославија   Кина 26:27

Група 2 уреди

Поз. Држава Голови Бодови
1   СССР 126:106 10
2   Источна Немачка 111:90 7
3   Норвешка 89:90 6
4   Румунија 90:100 3
5   Данска 97:103 2
6   Бугарска 99:123 2
  СССР   Бугарска 33:23
  Румунија   Источна Немачка 15:15
  Данска   Норвешка 16:20
  Бугарска   Данска 20:19
  Источна Немачка   Норвешка 22:14
  Румунија   СССР 26:29
  Источна Немачка   Бугарска 31:21
  Данска   Румунија 26:19
  СССР   Норвешка 22:20

Трећа фаза уреди

Утакмице за позиције од 1. до 12. места уреди

  Утакмица за 11. и 12. место
       
12    Бугарска 23
11    Јужна Кореја 36
  Утакмица за 9. и 10. место
       
10    Данска 26
9    Пољска 27
  Утакмица за 7. и 8. место
       
8    Кина 19
7    Румунија 25
  Утакмица за 5. и 6. место
       
6    Норвешка 19
5    Аустрија 23
  Утакмица за бронзану медаљу
       
4    Немачка 19
3    Источна Немачка 25
  Финална утакмица
       
2    Југославија 22
1    СССР 24


Поредак уреди

Освојене медаље
Светско првенство у рукомету за жене
    СССР
    Југославија
    Источна Немачка
Позиција Држава
1     СССР
2     Југославија
3     Источна Немачка
4   Немачка
5   Аустрија
6   Норвешка
7   Румунија
8   Кина
9   Пољска
10   Данска
11   Кореја
12   Бугарска
13   Шведска
14   Француска
15   Канада
16   Ангола

Спољашње везе уреди