Стево Спасовски (Скопље, 25. новембар 1940 — Скопље, 30. март 2008) је био југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Стево Спасовски
Лични подаци
Датум рођења(1940-11-25)25. новембар 1940.
Место рођењаСкопље, Краљевина Југославија
Датум смрти30. март 2008.(2008-03-30) (67 год.)
Место смртиСкопље, Република Македонија
Рад
Битна улогаСмилевскиот конгрес
За трошка среќа
Сребрно јаболко
Учителот
Звездите на 42-та
Тетовирање
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1960 1970 1980 1990 Укупно
Дугометражни филм 2 0 0 3 5
ТВ филм 0 3 5 0 8
ТВ серија 0 2 3 2 7
ТВ мини серија 1 0 0 0 1
Укупно 3 5 8 5 21


Год. Назив Улога
1960.-те
1961. Солунски атентатори /
1967. Да видам, да видам што да бидам ТВ мини серија /
1969. Република у пламену /
1970.-те
1971. Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм
1971. Понижени и навредени ТВ-филм
1972. Истрел ТВ-филм
1972. Настан можеби последен ТВ филм /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм Борис Сарафов
1973. Луѓе и птици ТВ-филм
1975. Сребрно јаболко ТВ филм /
1977. Итар Пејо ТВ серија Поп Петко
1979. Наши години ТВ серија Тане
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм Јоаким Сапундзиев
1981. Црвени коњ ТВ-филм
1982. Едно лето ТВ серија /
1982. Илинден ТВ серија Докторот
1984. Диво месо ТВ филм /
1984. Другарувања ТВ-серија Професор по физика
1985. Јазол ТВ-филм
1986. Солунски патрдии ТВ серија Кир Таки
1987. Звездите на 42-та ТВ филм Јаков Ароести
1987. За трошка среќа ТВ филм Ацо
1987. Случки од животот ТВ-серија
1988. Марка ТВ филм /
1990.-те
1991. Тетовирање Професор
1992. Чернодрински се враќа дома ТВ-филм
1993. Светло сиво Ђубреџијата & Дуткавиот
1995. Уа, снајдери ТВ серија /
1995. Во светот на бајките ТВ серија /
1997. Преку езерото Приест Николау
2000.-те
2000. Глас

Спољашње везе

уреди