Стојка Цекова

Стојка Цекова (19121978) је била југословенска и македонска филмска и позоришна глумица. Била је члан драмског ансамбла при „Македонскиот народен театар” од 1949. до 1978. године [1].

Стојка Цекова
Лични подаци
Датум рођења(1912-00-00)1912.
Место рођења Краљевина Србија
Датум смрти1978.(1978-Недостаје неопходни параметар 1, месец!-00) (65/66 год.)
Место смрти СФРЈ
Рад
Битна улогаАнтича
Мртва стража
Понижени и навредени
Денес треба нешто да се случи
Веза до IMDb-а

ФилмографијаУреди

1950 1960 1970 Укупно
Дугометражни филм 2 3 0 5
ТВ филм 0 1 6 7
ТВ серија 0 0 2 2
Кратки филм 0 0 1 1
Укупно 2 4 9 15


Год. Назив Улога
1950.-те
1952. Фросина Метијанка
1958. Мис Стон /
1960.-те
1961. Солунски атентатори /
1961. Мирно лето Верце
1967. Македонска крвава свадба /
1969. Антича ТВ филм /
1970.-те
1970. Мртва стража ТВ филм /
1971. Понижени и навредени ТВ филм /
1972. Табакерата ТВ филм /
1973. Добра долина ТВ филм /
1973. Залез зад езерската земја ТВ серија Селанка
1973. Кукла ТВ филм /
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1976. Денес треба нешто да се случи Кратки филм /
1977. Дождовито сонце ТВ филм /
1978. Златни години ТВ филм /

Спољашње везеУреди

  1. ^ Стојка Цекова