УЕФА Лига конференција 2022/23.

УЕФА Лига конференција 2022/23. јесте друга сезона овог трећег по јачини европског клупског фудбалског такмичења које организује УЕФА.

УЕФА Лига конференција 2022/23.
Synot Tip Arena - Viktoria Plzen - FC Barcelona 0-4.jpg
Детаљи такмичења
Датум05. јул 2022 — 25. август 2022. (квалификације)
16. септембар 2022 — 25. мај 2023.
(главни део)
Тимови32+8 (главни део)
136+45 (укупно)

Финале ће се играти на Арени Фортуна у Прагу, главном граду Чешке Републике.[1] Првак такмичења се аутоматски квалификује у групну фазу Лиге Европе наредне сезоне, осим ако на неки други начин није стекао право учешћа у Лиги шампиона наредне сезоне.[2]

Бранилац титуле је Рома, која је освајањем прошлогодишње титуле обезбедила учешће у овосезонској Лиги Европе, а трофеј ће моћи да брани само ако групну фазу Лиге Европе оконча на трећем месту.

Одлуком УЕФА, фудбалски клубови из Русије суспендовани су из свих њених тамичења за сезону 2022/23. због војне инвазије Русије на Украјину која је почела у фебруару 2022. године.

Учешће екипаУреди

У Лиги конференција 2022/23. учествује 177 екипа из 54 од 55 националних савеза који припадају УЕФА (изузетак је фудбалски савез из Русије). Поредак националних савеза, који се саставља на основу Уефиних коефицијената, користи се за одређивање броја учесника за сваки појединачни савез у такмичењу:

  • савези рангирани од 1. до 5. места имају по један клуб;
  • савези рангирани од 6. до 15. места (изузев Русије)[Напомена РУС] и од 51. до 55. места имају по два клуба;
  • савези рангирани од 16. до 50. места (изузев Лихтенштајна)[Напомена ЛИХ] имају по три клуба;
  • Лихтенштајн има по један клуб (Лихтенштајн организује једино национални куп, не и лигу).[Напомена ЛИХ]
  • Такође, 18 елиминисаних клубова из Лиге шампиона 2022/23. и 25 елимисаних клубова из Лиге Европе 2022/23. пребацују се у овогодишњу Лигу конференција.

Рангирање савезаУреди

Савезима су додељена места на Уефиној ранг-листи на основу својих коефицијената за 2021. годину, који узимају у обзир учинак клубова у европским такмичењима од 2016/17. до 2020/21.[3]

Осим расподеле засноване на коефицијентима, савези могу имати додатне учеснике у Лиги конференција, као што је доле наведено:

  • (ЛШ) — додатан број клубова који је пребачен из Лиге шампиона;
  • (ЛЕ) — додатан број клубова који је пребачен из Лиге Европе.
Ранг-листа савеза пред УЕФА Лигу конференција 2022/23.
Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Дод.
1   Енглеска 100,569 1
2   Шпанија 97,855
3   Италија 75,438
4   Немачка 73,570
5   Француска 56,081
6   Португалија 48,549 2
7   Холандија 39,200
8   Русија 38,382 0 [Напомена РУС]
9   Белгија 36,500 2
10   Аустрија 35,825
11   Шкотска 33,375
12   Украјина 33,100
13   Турска 30,100
14   Данска 27,875
15   Кипар 27,750
16   Србија 26,750 +1 (ЛЕ)
17   Чешка 26,600 +1 (ЛЕ)
18   Хрватска 26,275 3
19   Швајцарска 26,225
Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Дод.
20   Грчка 26,000 3
21   Израел 24,375
22   Норвешка 21,000
23   Шведска 20,500
24   Бугарска 20,375
25   Румунија 18,200 +1 (ЛШ)
26   Азербејџан 16,875
27   Казахстан 15,625 +1 (ЛШ)
28   Мађарска 15,500
29   Белорусија 15,250 +1 (ЛШ)
30   Пољска 15,125 +1 (ЛШ)
31   Словенија 14,250 +1 (ЛЕ)
32   Словачка 13,625 +1 (ЛЕ)
33   Лихтенштајн 9,000 1 [Напомена ЛИХ]
34   Литванија 8,750 3
35   Луксембург 8,250 +1 (ЛЕ)
36   Босна и Херцеговина 8,000 +1 (ЛШ)
37   Ирска 7,875
Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Дод.
38   Северна Македонија 7,625 3 +1 (ЛЕ)
39   Јерменија 7,375
40   Летонија 7,375 +1 (ЛШ)
41   Албанија 7,250 +1 (ЛШ)
42   Северна Ирска 6,958 +1 (ЛЕ)
43   Грузија 6,875 +1 (ЛШ)
44   Финска 6,875
45   Молдавија 6,875
46   Малта 6,375 +1 (ЛШ)
47   Фарска Острва 6,125 +1 (ЛШ)
48   Република Косово[а] 5,833 +1 (ЛШ)
49   Гибралтар 5,666 +1 (ЛШ)
50   Црна Гора 5,000 +1 (ЛШ)
51   Велс 5,000 2 +1 (ЛШ)
52   Исланд 4,875 +1 (ЛШ)
53   Естонија 4,750 +1 (ЛШ)
54   Андора 3,331 +1 (ЛШ)
55   Сан Марино 1,166 +1 (ЛШ)

Распоред екипаУреди

У следећој табели дат је распоред клубова по фазама такмичења у текућој сезони.[9] Према прописима, актуелни победник Лиге конференција пласира се у групну фазу Лиге Европе.

Због суспензије Фудбалског савеза Русије, чиме је забрањено наступање клубова из те земље у свим европским такмичењима, за сезону 2022/23 и због промене у систему распореда екипа у Лиги Европе услед пласмана прошлогодишњег шампиона Лиге конференција у то такмичење, извршене су промене у систему распореда екипа:

  • Шампиони националних купова савеза који су рангирани на 16. (Србија) и 17. месту (Чешка) пребачени су из другог кола квалификација за Лигу конференција у треће коло квалификација за Лигу Европе.
  • Шампиони националних купова савеза који су рангирани на 18. (Хрватска), 19. (Швајцарска) и 20. месту (Грчка) пребачени су из другог кола квалификација у треће коло квалификација за Лигу конференција.
  • Шампиони националних купова савеза који су рангирани од 30. до 41. места (Пољска, Словенија, Словачка, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Босна и Херцеговина, Република Ирска, Северна Македонија, Јерменија, Летонија и Албанија) пребачени су из првог кола квалификација у друго коло квалификација за Лигу конференција.

Такође:

  • пошто је само осамнаест од двадесет екипа пребачено из првог кола квалификација за Лигу шампиона у друго коло квалификација за Лигу конференција, две екипе од поменутих осамнаест аутоматски је прошло у треће коло квалификација за Лигу конференција.
Екипе које почињу такмичење од наведене фазе Екипе које су се квалификовале из претходне фазе Екипе које су испале из Лиге шампиона или Лиге Европе
Прво коло квалификација
(60 екипа)
  • 14 освајача националних купова савеза који су рангирани од 42. до 55. места
  • 25 другопласираних екипа из националних првенстава савеза који су рангирани од 30. до 55. места (изузев Лихтенштајна)[Напомена ЛИХ]
  • 21 трећепласирана екипа из националних првенстава савеза који су рангирани од 29. до 50. места (изузев Лихтенштајна)[Напомена ЛИХ]
Друго коло квалификација
(106 екипа)
Стаза првака
(16 екипа)
  • 3 елиминисане екипе из прелиминарног кола квалификација за Лигу шампиона
  • 13 елиминисаних екипа из првог кола квалификација за Лигу шампиона
Главна стаза
(90 екипа)
  • 21 освајач националних купова савеза који су рангирани од 21. до 41. места
  • 14 другопласираних екипа из националних првенстава савеза који су рангирани од 16. до 29. места
  • 16 трећепласираних екипа из националних првенстава савеза који су рангирани од 13. до 28. места
  • 8 четвртопласираних екипа из националних првенстава савеза који су рангирани од 7. до 15. места (изузев Русије)
  • 1 петопласирана екипа из националног првенства савеза који је рангиран на 6. месту
  • 30 победника из првог кола квалификација
Треће коло квалификација
(64 екипа)
Стаза првака
(10 екипа)
  • 8 победника из другог кола квалификација (стаза првака)
  • 2 елиминисане екипе из првог кола квалификација за Лигу шампиона
Главна стаза
(54 екипе)
  • 3 освајача националних купова савеза који су рангирани од 18. до 20. места
  • 5 трећепласираних екипа из националних првенстава савеза који су рангирани од 7. до 12. места (изузев Русије)
  • 1 четвртопласирана екипа из националног првенства савеза који је рангиран на 6. месту
  • 45 победника из другог кола квалификација (главна стаза)
Коло плеј-офа
(44 екипа)
Стаза првака
(10 екипа)
  • 5 победника из трећег кола квалификација (стаза првака)
  • 5 елиминисаних екипа из трећег кола квалификација за Лигу Европе (стаза првака)
Главна стаза
(34 екипа)
  • 1 петопласирана екипа из националног првенства савеза који је рангиран на 5. месту
  • 4 шестопласиране екипе из националних првенстава савеза који су рангирани од 1. до 4. места (за Енглеску: освајач Лига купа)
  • 27 победника из трећег кола квалификација (главна стаза)
  • 2 елиминисане екипе из трећег кола квалификација за Лигу Европе (главна стаза)
Групна фаза
(32 екипе)
  • 5 победника из кола плеј-офа (стаза првака)
  • 17 победника из кола плеј-офа (стаза првака)
  • 10 елиминисаних екипа из кола плеј-офа за пласман у Лигу Европе
Бараж за елиминациону фазу
(16 екипа)
  • 8 другопласираних екипа из групне фазе
  • 8 трећепласираних екипа из групне фазе Лиге Европе
Елиминациона фаза
(16 екипа)
  • 8 првопласираних екипа из групне фазе
  • 8 победника из плеј-офа пред елиминациону фазу

ЕкипеУреди

Ознаке у заградама означавају на који начин се свака екипа квалификовала у одређену фазу такмичења:  

  • ОК: победник националног купа;
  • 2, 3, 4, 5, 6. итд.: место у националном првенству у претходној сезони;
  • Отк-: место у отказаном националном првенству које је одредио национални фудбалски савез;
  • ОЛ: победник лига купа;
  • ОП: победник националног доигравања (плеј-офа) за Лигу конференција;
  • ЛШ: eкипе елиминисане из Лиге шампиона;
    • КВ1: поражене екипе из првог кола квалификација;
    • ПР: поражене екипе из прелиминарног кола (Ф: финале; ПФ: полуфинале)
  • ЛЕ: екипе елиминисане из Лиге Европе;
    • ГР: трећепласиране екипе из групне фазе;
    • ПО: поражене екипе из кола плеј-офа.
    • СП/ГС КВ3: поражене екипе из трећег кола квалификација (Стаза првака/Главна стаза)

Друго и треће коло квалификација као и коло плеј-офа подељена су на две „стазе”: стаза првака (СП) и главна стаза (ГС).

Фаза такмичења Екипе
Бараж за елиминациону фазу   (ЛЕ ГР)   (ЛЕ ГР)   (ЛЕ ГР)   (ЛЕ ГР)
  (ЛЕ ГР)   (ЛЕ ГР)   (ЛЕ ГР)   (ЛЕ ГР)
Групна фаза   (ЛЕ ПО)   (ЛЕ ПО)   (ЛЕ ПО)   (ЛЕ ПО)
  (ЛЕ ПО)   (ЛЕ ПО)   (ЛЕ ПО)   (ЛЕ ПО)
  (ЛЕ ПО)   (ЛЕ ПО)
Коло плеј-офа СП   Марибор (ЛЕ СП КВ3)   Слован Братислава (ЛЕ СП КВ3)   Ф91 Диделанж (ЛЕ СП КВ3)   Шкупи (ЛЕ СП КВ3)
  Линфилд (ЛЕ СП КВ3)
ГС   Вест Хем јунајтед (7)   Виљареал (7)   Фјорентина (7)   Келн (7)
  Ница (5)   Партизан (ЛЕ ГС КВ3)   Словацко (ЛЕ ГС КВ3)
Треће коло квалификација СП   Шахтјор Солигорск (ЛШ КВ1)[Напомена ЛШ КВ1]   РФС (ЛШ КВ1)[Напомена ЛШ КВ1]
ГС   Жил Висенте (5)   Твенте (4)   Андерлехт (3)   Волфсбергер (4)
  Данди јунајтед (4)   Зорја Луганск (Отк-4)[Напомена УКР]   Хајдук Сплит (ОК)   Лугано (ОК)
  Панатинаикос (ОК)
Друго коло квалификација СП   ЧФР Клуж (ЛШ КВ1)   Тобол (ЛШ КВ1)   Лех Познањ (ЛШ КВ1)   Зрињски (ЛШ КВ1)
  Тирана (ЛШ КВ1)   Динамо Батуми (ЛШ КВ1)   Хибернијанс (ЛШ КВ1)   Клаксвик (ЛШ КВ1)
  Балкани (ЛШ КВ1)   Линколн ред импс (ЛШ КВ1)   Сутјеска Никшић (ЛШ КВ1)   Њу сејнтс (ЛШ КВ1)
  Викингир Рејкјавик (ЛШ КВ1)   Интер Ескалдес-Енгордани (ЛШ ПР Ф)   Левадија Талин (ЛШ ПР ПФ)   Ла Фјорита (ЛШ ПР ПФ)
ГС   Виторија Гимараис (6)   АЗ (ОП)   Ројал Антверпен (4)   Рапид Беч (ОП)
  Мадервел (5)   Ворскла Полтава (Отк-5)[Напомена УКР]   Конијаспор (3)   Истанбул Башакшехир (4)
  Брендби (4)   Виборг (ОП)   АПОЕЛ (3)   Арис Лимасол (4)
  Чукарички (3)   Раднички Ниш (4)   Славија Праг (2)   Спарта Праг (3)
  Осијек (3)   Ријека (4)   Базел (2)   Јанг бојс (3)
  ПАОК (2)   Арис Солун (3)   Хапоел Бершева (CW)   Макаби Тел Авив (3rd)
  Макаби Нетања (4)   Молде (ОК)   Викинг (3)   Лилестрем (4th)
  АИК (2)   Јургорден (3rd)   Елфсборг (4)   Левски Софија (CW)
  ЦСКА Софија (2)   Ботев Пловдив (ОП)   Сепси Сфанту Георге (CW)   ФЦСБ (2nd)
  Универзитатеа Крајова (ОП)   Нефчи Баку (2)   Зира (3)   Габала (4)
  Каират (ОК)   Астана (2)   Кизилжар (4)   Кишварда (2)
  Академија Пушкаш (3)   Фехервар (4)   Гомељ (ОК)   БАТЕ Борисов (2nd)
  Раков Ченстохова (ОК)   Копар (ОК)   Спартак Трнава (ОК)   Вадуц (ОК)[Напомена ЛИХ]
  Судува (2)   Расинг унион (ОК)   Вележ Мостар (ОК)   Сент Патрикс атлетик (ОК)
  Македонија Ђорче Петров (ОК)   Арарат-Јерменија (2)[Напомена ЈЕР]   Валмијера (2)   Влазнија (ОК)
Прво коло квалификација   Динамо Минск (3)   Погоњ Шчећин (3)   Лехија (4)   Олимпија Љубљана (3)
  Мура (4)   Ружомберок (2)   ДАК Дунајска Стреда (ОП)   Кауно Жалгирис (3)
  Паневежис (4)   Диферданж (2)   Фола (3)   Тузла сити (2)
  Борац Бања Лука (3)   Слајго роверси (3)   Дери Сити (4)   Академија Пандев (2)
  Шкендија (3)   Алашкерт (3)   Арарат Јереван (4)[Напомена ЈЕР]   Лијепаја (3)
  Рига (4)   Лачи (2)   Партизани (3)   Крусејдерси (ОК)
  Клифтонвил (2)   Ларн (ОП)   Сабуртало Тбилиси (ОК)   Динамо Тбилиси (2)
  Дила Гори (3)   Купс (ОК)   СЈК (3)   Интер Турку (4t)
  Петрокуб Хинчешти (2)   Милсами Орхеј (3)   Сфинтул Георге (4)   Флоријана (ОК)
  Хамрун (3)   Гзира јунајтед (4)   Б36 Торсхавн (ОК)   ХБ Торсхавн (2)
  Викингур Гета (3)   Љапи (ОК)   Дрита (2)   Гњилане (3)
  Европа (2)   Сент Џозефс (3)   Брунос Мегпајс (4)   Будућност Подгорица (ОК)
  Дечић (3)   Искра Даниловград (4)   Бала таун (2)   Њутаун (3)
  Брејдаблик (2)   КР (3)   Паиде (ОК)   Флора (2)
  Атлетик Ескалдез (ОК)   Санта Колома (2)   Тре фјори (ОК)   Тре пене (2)

Једина екипа која не наступа у првом рангу националног првенства је Вадуц, који игра у Другој лиги Швајцарске.

Напомене

  1. ^ Лига шампиона (ЛШ КВ1): Жребом је одлучено да две поражене екипе у првом колу квалификација за Лигу шампиона аутоматски пролазе даље у треће коло квалификација за Лигу конфереција (стаза првака) будући да су две екипе мање пребачене у друго коло квалификација за Лигу конференција (стаза првака). До овога је дошло услед упражњених места у групној фази Лиге шампиона како због браниоца титуле Лиге шампиона из претходне сезоне који се квалификовао у то такмичење преко своје лигашке позиције тако због суспензије руских клубова у сезони 2022/23.
  2. ^ Јерменија (ЈЕР): Нораванк је требало да учествује у другом колу квалификација за Лигу конференција као освајач Купа Јерменије 2021/22, али није успео да добије лиценцу УЕФА. Као резултат тога, место резервисано за друго коло квалификација добила је другопласирана екипа Премијер лиге Јерменије 2021/22, Арарат-Јерменија, која је првобитно ушла у прво коло квалификација за ЛК. Место резервисано за прву коло квалификација уместо поменутог Арарат-Јерменије добио је четвртопласирани тим из јерменског првенства — Арарат Јереван.[10]
  3. ^ Лихтенштајн (ЛИХ): Свих седам екипа под окриљем Фудбалског савеза Лихтенштајна (ФСЛ) играју у Швајцарској. Једино такмичење које организује ФСЛ јесте Куп Лихтенштајна — чији победник улази у друго коло квалификација за Лигу конференција.
  4. ^ Русија (РУС): Дана 28. фебруара 2022. године, Фифа и Уефа су суспендовале руске фудбалске клубове као и све фудбалске селекције Русије поводом почетка војне инвазије Русије на Украјину. Тиме им је забрањен наступ у такмичењима које организују те две организације.[11] Дана 2. маја 2022. године, Уефа је потврдила да ће руским клубовима бити забрањен наступ у њеним такмичењима за сезону 2022/23.[12]
  5. ^ Украјина (УКР): Премијер лига Украјине 2021/22. била је отказана због војне инвазије Руске Федерације на Украјину. Четвртопласирану и петопласирану екипу у лиги у тренутку отказивања првенства (Зорја Луганск и Ворскла Полтава) одабрао је Фудбалски савез Украјине да наступају у квалификацијама за улазак у Лигу конференција 2022/23.

Распоред такмичењаУреди

Распоред одигравања утакмица у Лиги конференција 2022/23. наведен је у доњој табели.[13] Утакмице се играју четвртком осим финала које ће се играти у среду.

Сви жребови за кола квалификација одржали су се у 13.00 или 14.00 часова (CEST/CET) у седишту Уефе у Ниону у Швајцарској.[14] Жреб за групну фазу одржаће се у Истанбулу у Турској.[15]

Фаза Коло Жреб Прва утакмица Друга утакмица
Квалификације Прво коло квалификација 14. јун 2022. 7. јул 2022. 14. јул 2022.
Друго коло квалификација 15. јун 2022. 21. јул 2022. 28. јул 2022.
Треће коло квалификација 18. јул 2022. 4. август 2022. 11. август 2022.
Коло плеј-офа 2. август 2022. 18. август 2022. 25. август 2022.
Групна фаза Прво коло 26. август 2022. 8. септембар 2022.
Друго коло 15. септембар 2022.
Треће коло 6. октобар 2022.
Четврто коло 13. октобар 2022.
Пето коло 27. октобар 2022.
Шесто коло 3. новембар 2022.
Елиминациона фаза Бараж за елиминациону фазу 7. новембар 2022. 16. фебруар 2023. 23. фебруар 2023.
Осмина финала 24. фебруар 2022. 09. март 2023. 16. март 2023.
Четвртфинале 17. март 2023. 13. април 2023. 20. април 2023.
Полуфинале 11. мај 2023. 18. мај 2023.
Финале 7. јун 2023. на Арени Фортуна

КвалификацијеУреди

Прво коло квалификацијаУреди

Жреб за прво коло квалификација одржан је 14. јуна 2022. године. Прве утакмице су игране 5, 6, и 7. јула, а реванш мечеви 12. и 14. јула 2022.

Победници двомеча су обезбедили пролаз у главну стазу другог кола квалификација. Поражене екипе су окончале европску сезону.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Алашкерт   2 : 4   Хамрун 1 : 0 1 : 4
Лехија Гдањск   6 : 2   Академија Пандев 4 : 1 2 : 1
Интер Турку   1 : 3   Дрита 1 : 0 0 : 3
Динамо Тбилиси   4 : 4 (5 : 6, пен.)   Паиде 2 : 3 2 : 1 (п. с. н.)
Паневежис   0 : 2   Милсами Орхеј 0 : 0 0 : 2
Љачи   1 : 0   Искра 0 : 0 1 : 0
Гњилане   2 : 3   Лијепаја 1 : 0 1 : 3
Сфинтул   2 : 4   Мура 1 : 2 1 : 2
Купс   2 : 0   Дила Гори 2 : 0 0 : 0
Ружомберок   2 : 0   Кауно Жалгирис 2 : 0 0 : 0
Будућност Подгорица   4 : 2   Љапи 2 : 0 2 : 2
Гзира   2 : 1   Атлетик Ескалдез 1 : 1 1 : 0 (п. с. н.)
Борац Бања Лука   3 : 3 (3 : 4, пен.)   Б36 Торсхавн 2 : 0 1 : 3 (п. с. н.)
Олимпија Љубљана   3 : 2   Диферданж 1 : 1 2 : 1 (п. с. н.)
Сент Џозефс   1 : 0   Ларн 0 : 0 1 : 0
Санта Колома   1 : 5   Брејдаблик 0 : 1 1 : 4
Дунајска Стреда   5 : 1   Клифтонвил 2 : 1 3 : 0
Викингур Гета   3 : 1   Европа 1 : 0 2 : 1
Бала таун   2 : 2 (3 : 4, пен.)   Слајго роверси 1 : 2 1 : 0 (п. с. н.)
Фола Еш   1 : 4   Тре фјори 0 : 1 1 : 3
Динамо Минск   3 : 2   Дечић 1 : 1 2 : 1
Тре пене   0 : 8   Тузла сити 0 : 2 0 : 6
Сабуртало   1 : 1 (5 : 4, пен.)   Партизани Тирана 0 : 1 1 : 0 (п. с. н.)
Шкендија   4 : 2   Арарат Јереван 2 : 0 2 : 2
Флоријана   0 : 1   Петрокуб Хинчешти 0 : 0 0 : 1
Погоњ Шчећин   4 : 2   КР 4 : 1 0 : 1
ХБ   2 : 2 (2 : 4, пен.)   Њутаун 1 : 0 1 : 2 (п. с. н.)
Мегпајс   3 : 4   Крусајдерс 2 : 1 1 : 3
Флора Талин   3 : 4   СЈК 1 :0 2 : 4 (п. с. н.)
Дери сити   0 : 4   Рига 0 : 2 0 : 2

Друго коло квалификацијаУреди

Прве утакмице су игране 19, 20 и 21. јула, а реванш мечеви 26, 27. и 28. јула 2022.

Победници двомеча су обезбедили пролаз у одговарајућу стазу трећег кола квалификација. Поражене екипе су окончале европску сезону.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Стаза првака
Шахтјор Солигорск   аутоматски пролаз Н/Д
РФС   аутоматски пролаз Н/Д
Ла Фјорита   0 : 10   Балкани 0 : 4 0 : 6
Викингир Рејкјавик   2 : 0   Њу сејнтс 2 : 0 0 : 0
Сутјеска Никшић   0 : 1   Клаксвик 0 : 0 0 : 1
Хибернијанс   4 : 3   Левадија Талин 3 : 2 1 : 1
Тирана   2 : 4   Зрињски 0 : 1 2 : 3
Лех Познањ   6 : 1   Динамо Батуми 5 : 0 1 : 1
ЧФР Клуж   4 : 1   Интер Ескалдес-Енгордани 3 : 0 1 : 1
Тобол   3 : 0   Линколн ред импс 2 : 0 1 : 0
Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Главна стаза
Гзира јунајтед   5 : 5 (3 : 1, пен.)   Раднички Ниш 2 : 2 3 : 3 (п. с. н.)
Арис Солун   7 : 2[А]   Гомељ 5 : 1 2 : 1
Ботев Пловдив   0 : 2   АПОЕЛ 0 : 0 0 : 2
Фехервар   5 : 3   Габала 4 : 1 1 : 2
Истанбул Башакшехир   2 : 1   Макаби Нетања 1 : 1 1 : 0
Арис Лимасол   2 : 3   Нефчи Баку 2 : 0 0 : 3
Вележ Мостар   0 : 2   Хамрун 0 : 1 0 : 1
Сабуртало Тбилиси   3 : 4   ФЦСБ 1 : 0 2 : 4
Македонија Ђорче Петров   0 : 4[А]   ЦСКА Софија 0 : 0 0 : 4
Хапоел Бершева   3 : 1   Динамо Минск 2 : 1 1 : 0
Зира   0 : 3   Макаби Тел Авив 0 : 3 0 : 0
Влазнија   1 : 4   Универзитатеа Крајова 1 : 1 0 : 3
Арарат-Јерменија   0 : 0 (3 : 5, пен.)   Паиде 0 : 0 0 : 0 (п. с. н.)
Каират   0 : 2   Кишварда 0 : 1 0 : 1
БАТЕ Борисов   0 : 5   Конијаспор 0 : 3 0 : 2
Сепси   3 : 3 (4 : 2, пен.)   Олимпија Љубљана 3 : 1 0 : 2 (п. с. н.)
Кизилжар   3 : 2   Осијек 1 : 2 2 : 0
Лијепаја   0 : 4   Јанг бојс 0 : 1 0 : 3
Рапид Беч   2 : 1   Лехија Гдањск 0 : 0 2 : 1
СЈК   2 : 6   Лилестрем 0 : 1 2 : 5
Брејдаблик   3 : 2   Будућност Подгорица 2 : 0 1 : 2
Сент Патрикс атлетик   1 : 1 (6 : 5, пен.)   Мура 1 : 1 0 : 0 (п. с. н.)
Сент Џозефс   0 : 11   Славија Праг 0 : 4 0 : 7
Спартак Трнава   6 : 2   Њутаун 4 : 1 2 : 1
Судува   0 : 2   Виборг 0 : 1 0 : 1
Викингур Гета   0 : 4   ДАК Дунајска Стреда 0 : 2 0 : 2
Погоњ Шчећин   1 : 5   Брендби 1 : 1 0 : 4
АЗ   5 : 0[А]   Тузла сити 1 : 0 4 : 0
Мадервел   0 : 3   Слајго роверси 0 : 1 0 : 2
Молде   6 : 2   Елфсборг 4 : 1 2 : 1
Копар   1 : 2   Вадуц 0 : 1 1 : 1 (п. с. н.)
Б36 Торсхавн   1 : 0   Тре фјори 1 : 0 0 : 0
Ружомберок   1 : 5   Рига 0 : 3 1 : 2
Базел   3 : 1   Крусејдерс 2 : 0 1 : 1
Ројал Антверпен   2 : 0   Дрита 0 : 0 2 : 0
Петрокуб Хинчешти   4 : 1   Лачи 0 : 0 4 : 1
Расинг унион   1 : 8   Чукарички 1 : 4 0 : 4
Левски Софија   3 : 1   ПАОК 2 : 0 1 : 1
Виторија Гимараис   3 : 0   Академија Пушкаш 3 : 0 0 : 0
Ријека   1 : 4   Јургорден 1 : 2 0 : 2
Ворскла Полтава   3 : 4[А]   АИК 3 : 2 0 : 2 (п. с. н.)
Валмијера   2 : 5   Шкендија 1 : 2 1 : 3
Раков Ченстохова   6 : 0   Астана 5 : 0 1 : 0
Купс   6 : 3   Милсами Орхеј 2 : 2 4 : 1
Спарта Праг   1 : 2   Викинг 0 : 0 1 : 2
  1. ^ а б в г Редослед мечева је био обрнут после првобитног жреба.

Треће коло квалификацијаУреди

Прве утакмице су игране 3. и 4. августа, а реванш мечеви 9, 10. и 11. августа 2022.

Победници двомеча су обезбедили пролаз у одговарајућу стазу кола плеј-офа. Поражене екипе су окончале европску сезону.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Стаза првака
Викингир Рејкјавик   2 : 4   Лех Познањ 1 : 0 1 : 4 (п. с. н.)
РФС   4 : 2   Хибернијанс 1 : 1 3 : 1
Балкани   4 : 4 (4 : 3, пен.)   Клаксвик 3 : 2 1 : 2 (п. с. н.)
Зрињски   2 : 1   Тобол 1 : 0 1 : 1
Шахтјор Солигорск   0 : 1   ЧФР Клуж 0 : 0 0 : 1
Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Главна стаза
Спартак Трнава   0 : 3   Раков Ченстохова 0 : 2 0 : 1
АИК   2 : 2 (3 : 2, пен.)   Шкендија 1 : 1 1 : 1 (п. с. н.)
Викинг   5 : 2   Слајго роверси 5 : 1 0 : 1
Брејдаблик   1 : 6   Истанбул Башакшехир 1 : 3 0 : 3
Купс   0 : 5   Јанг бојс 0 : 2 0 : 3
Паиде   0 : 5   Андерлехт 0 : 2 0 : 3
Виборг   5 : 1   Б36 Торсхавн 3 : 0 2 : 1
Хајдук Сплит   3 : 2   Виторија Гимараис 3 : 1 0 : 1
Брендби   2 : 2 (1 : 3, пен.)   Базел 1 : 0 1 : 2 (п. с. н.)
Лилестрем   1 : 5   Ројал Антверпен 1 : 3 0 : 2
ЦСКА Софија   2 : 1   Сент Патрикс атлетик 0 : 1 2 : 0
Данди јунајтед   1 : 7   АЗ 1 : 0 0 : 7
АПОЕЛ   1 : 0   Кизилжар 1 : 0 0 : 0
ДАК Дунајска Стреда   0 : 2   ФЦСБ 0 : 1 0 : 1
Рига   1 : 5   Жил Висенте 1 : 1 0 : 4
Волфсбергер   4 : 0   Гзира јунајтед 0 : 0 4 : 0
Макаби Тел Авив   3 : 2   Арис Солун 2 : 0 1 : 2
Молде   4 : 2   Кишварда 3 : 0 1 : 2
Нефчи Баку   2 : 3   Рапид Беч 2 : 1 0 : 2 (п. с. н.)
Лугано   1 : 5   Хапоел Бершева 0 : 2 1 : 3
Хамрун   2 : 2 (4 : 1, пен.)[А]   Левски Софија 0 : 1 2 : 1 (п. с. н.)
Чукарички   2 : 7[А]   Твенте 1 : 3 1 : 4
Зорја Луганск   1 : 3   Универзитатеа Крајова 1 : 0 0 : 3
Вадуц   5 : 3   Конијаспор 1 : 1 4 : 2
Сфинтул Георге   2 : 6   Јургорден 1 : 3 1 : 3
Фехервар   7 : 1   Петрокуб Хинчешти 5 : 0 2 : 1
Славија Праг   3 : 1   Панатинаикос 2 : 0 1 : 1
  1. ^ а б Редослед мечева је био обрнут после првобитног жреба.

Коло плеј-офаУреди

Жреб за коло плеј-офа одржан је 2. августа 2022. године. Прве утакмице су игране 18. августа, а реванш мечеви 25. августа.

Победници двомеча су обезбедили пласман у групну фазу Лиге конференција. Поражене екипе су окончале европску сезону.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Стаза првака
Марибор   0 : 1   ЧФР Клуж 0:0 0:1
РФС   3 : 3 (4 : 2, пен.)   Линфилд 2:2 1:1 (п. с. н.)
Лех Познањ   3 : 1   Ф91 Диделанж 2:0 1:1
Шкупи   1 : 3   Балкани 1:2 0:1
Зрињски   2 : 2 (5 : 6, пен.)   Слован Братислава 1:0 1:2 (п. с. н.)
Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Главна стаза
ЦСКА Софија   1 : 2   Базел 1:0 0:2
Вадуц   2 : 1   Рапид Беч 1:1 1:0
Раков Ченстохова   2 : 3   Славија Праг 2:1 0:2 (п. с. н.)
АПОЕЛ   3 : 5   Јургорден 0:3 3:2
Макаби Тел Авив   1 : 2   Ница 1:0 0:2 (п. с. н.)
Универзитатеа Крајова   2 : 2 (3 : 4, пен.)   Хапоел Бершева 1:1 1:1 (п. с. н.)
Истанбул Башакшехир   4 : 2   Ројал Антверпен 1:1 3:1
ФЦСБ   4 : 3   Викинг 1:2 3:1
Партизан   7 : 4   Хамрун 4:1 3:3
Фјорентина   2 : 1   Твенте 2:1 0:0
Виљареал   6 : 2   Хајдук Сплит 4:2 2:0
Келн   4 : 2   Фехервар 1:2 3:0
Вест Хем јунајтед   6 : 1   Виборг 3:1 3:0
Јанг бојс   1 : 1 (1 : 3, пен.)   Андерлехт 0:1 1:0 (п. с. н.)
Словацко   4 : 0   АИК 3:0 1:0
Молде   4 : 1   Волфсбергер 0:1 4:0
АЗ   6 : 1   Жил Висенте 4:0 2:1

Групна фазаУреди

Локације екипа које учествују у групној фази УЕФА Лиге конференција 2022/23.
  браон: група А;   црвена: група Б;   наранџаста: група Ц;   жута: група Д;
  зелена: група Е;   плава: група Ф;   љубичаста: група Г;   розе: група Х.

Жреб за групну фазу је био одржан 26. августа 2022. године. Тридесет и две екипе распоређене су у осам група, а свака група се састоји од по четири екипе. Током жребања, екипе су подељене у четири шешира на основу клупског коефицијента за 2022. Екипе из истог савеза (државе) не могу бити у истој групи. Победници сваке групе пласирају се у осмину финала, док другопласирани пролазе у плеј-оф. Трећепласиране и четвртопласиране екипе бивају елиминисане из европских такмичења.

Јургорден, Дњепар-1, Пјуник, РФС, Силкеборг, Словацко, Балкани, Вадуц и Жалгирис ће дебитовати у групној фази такмичења УЕФА.

Легенда:
Победници групе пролазе у осмину финала Лиге конференција.
Другопласирани тим наставља такмичење у плеј-офу елиминационе фазе Лиге конференција.
Трећепласирани и четвртопласирани ће бити елиминисани из даљег такмичења.

Група АУреди

Клуб ИСТ ФИО ХАР РФС
  Истанбул Башак.
  Фиорентина
  Хартс
  РФС
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Истанбул Башак. 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   Фиорентина 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Хартс 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   РФС 0 0 0 0 0 0 0 0

Група БУреди

Клуб ВХЈ ФЦС АНД СИЛ
  Вест Хем јунајтед
  ФЦСБ
  Андерлехт
  Силкеборг
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Вест Хем јунајтед 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   ФЦСБ 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Андерлехт 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   Силкеборг 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ЦУреди

Клуб ВИЉ ХАП АУС ЛЕХ
  Виљареал
  Хапоел Бершева
  Аустрија Беч
  Лех Познањ
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Виљареал 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   Хапоел Бершева 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Аустрија Беч 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   Лех Познањ 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ДУреди

Клуб ПАР КЕЛ НИЦ СЛО
  Партизан
  Келн
  Ница
  Словацко
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Партизан 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   Келн 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Ница 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   Словацко 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ЕУреди

Клуб АЗ АПО ВАД ДЊЕ
  АЗ Алкмар
  Аполон Лимасол
  Вадуц
  Дњепар-1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   АЗ Алкмар 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   Аполон Лимасол 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Вадуц 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   Дњепар-1 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ФУреди

Клуб ГЕН МОЛ ШАМ ЂУР
  Гент
  Молде
  Шамрок роверси
  Ђургарден
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Гент 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   Молде 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Шамрок роверси 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   Ђургарден 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ГУреди

Клуб СЛА КЛУ СИВ БАЛ
  Славија Праг
  ЧФР Клуж
  Сиваспор
  Балкани
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Славија Праг 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   ЧФР Клуж 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Сиваспор 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   Балкани 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ХУреди

Клуб БАЗ СЛВ ЖАЛ ПЈУ
  Базел
  Слован Братислава
  Жалгирис
  Пјуник
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Базел 0 0 0 0 0 0 0 0
2.   Слован Братислава 0 0 0 0 0 0 0 0
3.   Жалгирис 0 0 0 0 0 0 0 0
4.   Пјуник 0 0 0 0 0 0 0 0

НапоменеУреди

  1. ^ Представници албанске мањине у Србији једнострано су прогласили независност 2008. године на простору Аутономне покрајине Косово и Метохија и формирали Републику Косово, противно Уставу Србије и Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација. На Конгресу Европског фудбалског савеза (УЕФА) 3. маја 2016. године, тајним гласањем је одлучено да Фудбалски савез Републике Косово постане члан УЕФА, чиме је прекршен Статут ове организације према коме будући члан мора бити из земље признате од стране Уједињених нација (УН).[4][5] Пријемом у УЕФА формално су испуњени услови за чланство у Међународни фудбалски савез (ФИФА),[6] што се и десило 13. маја 2016. године на његовом Конгресу у Мексико Ситију.[7][8]

Види јошУреди

РеференцеУреди

  1. ^ „UEFA EURO 2024 match schedule approved”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 10. 5. 2022. Приступљено 5. 8. 2022. 
  2. ^ „UEFA Europa Conference League: what is it? When does it start? Who's involved?”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 31. 10. 2019. Архивирано из оригинала на датум 22. 8. 2020. Приступљено 5. 8. 2022. 
  3. ^ „Country coefficients 2020/21”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2021. Архивирано из оригинала на датум 4. 12. 2019. Приступљено 16. 2. 2020. 
  4. ^ „БРУКА Косово примљено у УЕФА невероватним кршењем Статута!”. sport.blic.rs. 
  5. ^ „Косово ипак примљено у УЕФА”. b92.net. 
  6. ^ „Косово данас постаје члан ФИФА?”. reprezentacija.rs. 
  7. ^ „Косово после УЕФА, примљено и у ФИФА”. rs.sputniknews.com. 
  8. ^ „Косово примљено у ФИФА”. politika.rs. 
  9. ^ „Access list 2021–24” (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано (PDF) из оригинала на датум 4. 12. 2018. Приступљено 6. 8. 2022. 
  10. ^ „Կայացավ ՀՖՖ Ակումբների արտոնագրման կոմիտեի նիստը” [Meeting of FFA Club Licensing Committee] (на језику: јерменски). Football Federation of Armenia. 23. 5. 2022. Приступљено 11. 8. 2022. 
  11. ^ „Ukraine crisis: Fifa and Uefa suspend all Russian clubs and national teams”. BBC.co.uk. British Broadcasting Corporation. 28. 12. 2022. Приступљено 11. 8. 2022. 
  12. ^ „Uefa announces further sanctions on Russian clubs and national teams amid Ukraine invasion”. BBC.co.uk. British Broadcasting Corporation. 2. 5. 2022. 
  13. ^ „International match calendar and access list for 2022/23”. UEFA Circular Letter. бр. 51/2021. Union of European Football Associations. 19. 7. 2021. Приступљено 7. 8. 2022. 
  14. ^ „2022 European football calendar: Match and draw dates for all UEFA competitions”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 1. 1. 2022. Приступљено 7. 8. 2022. 
  15. ^ „Venues appointed for club competition finals”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 16. 7. 2021. Приступљено 7. 8. 2022. 

Спољашње везеУреди