Украјина на олимпијским играма

Olympic flag.svg

Украјина се као независна држава први пут појавила на Олимпијским играма 1994. године и од тада Украјина није пропустила ни једне Летње олимпијске игре ни Зимске олимпијске игре

Украјина
на олимпијским играма
Flag of Ukraine.svg
МОК кодUKR
НОКОлимпијски комитет Украјине
Веб-сајтwww.noc-ukr.org
[[]]
Медаље
Злато Сребро Бронза Укупно
38 31 60 129
Учешће на играма
Летње игре
Зимске игре
Остала учешћа
Олимпијски прстенови

UKR

UKR

На Зимским олимпијским играма Украјина је први пут учествовала 1994. године и учествовала на свим наредним одржаним Зимским олимпијским играма. На Летњим олимпијским играма Украјина је први пут учествовала 1996. године и учествовала на свим наредним одржаним Летњим олимпијским играма.

Украјина није била ни једанпут домаћин олимпијских игара. Пре стицања независности украјински спортисти су се на олимпијским играма такмичили као део Совјетског тима у периоду од 1952 па до 1988. године. После распада СССРа на Олимпијским играма 1992. године одржаним у Барселони, украјински спортисти су били део Уједињеног тима.

Украјински олимпијци су закључно са 2018. годином освојили 129 медаља на олимпијадама, 121 на летњим (већином у гимнастици) и 8 на зимским играма.

Национални олимпијски комитет Украјине (Національний олімпійський комітет України) је основан 1990. а признат од стране МОКа 1993. године.

МедаљеУреди

Освојене медаље на ЛОИУреди

Освојене медаље Украјине на ЛОИ  
Место одржавања   Злато   Сребро   Бронза Укупно
1996 Атланта 9 2 12 23
2000 Сиднеј 3 10 10 23
2004 Атина 8 5 9 22
2008 Пекинг 7 4 11 22
2012 Лондон 6 4 10 20
2016 Рио де Жанеиро 2 5 4 11
Укупно 35 30 56 121

Освајачи медаља на ЛОИУреди

Бр. Медаља Име Игре Спорт Дисциплина Ж М
1.   Инеса Кравец   Атланта 1996.   Атлетика троскок ж
2.   Владимир Кличко   Атланта 1996.   Бокс супертешка категорија м
3.   Рустам Шарипов   Атланта 1996.   Гимнастика разбој м
4.   Лила Подкопајева   Атланта 1996.   Гимнастика вишебој ж
5.   Лила Подкопајева   Атланта 1996.   Гимнастика партер ж
6.   Катерина Серебрианска   Атланта 1996.   Ритмичка гимнастика појединачно ж
7.   Yevhen Braslavets, Игор Матвијенко   Атланта 1996.   Једрење класа 470 м
8.   Тимур Тајмазов   Атланта 1996.   Дизање тегова до 108 кг м
9.   Vyacheslav Oliynyk   Атланта 1996.   Рвање до 90 кг грчко-римски м
10.   Микола Милчев   Сиднеј 2000.   Стрељаштво скит м
11.   Јана Клочкова   Сиднеј 2000.   Пливање 200 м мешовито ж
12.   Јана Клочкова   Сиднеј 2000.   Пливање 400 м мешовито ж
13.   Валериј Хончаров   Атина 2004.   Гимнастика паралелни разбој м
14.   Јуриј Никитин   Атина 2004.   Гимнастика трамполина м
15.   Олена Костевич   Атина 2004.   Стрељаштво ваздушни пиштољ 10 м ж
16.   Јана Клочкова   Атина 2004.   Пливање 200 м мешовито ж
17.   Јана Клочкова   Атина 2004.   Пливање 400 м мешовито ж
18.   Наталија Скакун   Атина 2004.   Дизање тегова до 63 кг ж
19.   Елбрус Тедејев   Атина 2004.   Рвање до 66 кг м
20.   Ирина Мерлени   Атина 2004.   Рвање до 48 кг ж
21.   Виктор Рубан   Пекинг 2008.   Стреличарство појединачно м
22.   Наталија Добринска   Пекинг 2008.   Атлетика седмобој ж
23.   Василиј Ломаченко   Пекинг 2008.   Бокс перо категорија м
24.   Ина Осипенко   Пекинг 2008.   Кајак и кану К-1 500 м ж
25.     Пекинг 2008.   Мачевање сабља екипно ж
26.   Олександр Петрив   Пекинг 2008.   Стрељаштво МК пиштољ брза паљба 25 м м
27.   Артур Арвазијан   Пекинг 2008.   Стрељаштво МК пушка лежећи 50 м м
28.   Василиј Ломаченко   Лондон 2012.   Бокс лака категорија м
29.   Олександар Усик   Лондон 2012.   Бокс тешка категорија м
30.   Јуриј Чебан   Лондон 2012.   Кајак и кану Ц-1 200 м м
31.   Јана Шемјакина   Лондон 2012.   Мачевање мач ж
31.   Јана Шемјакина   Лондон 2012.   Мачевање мач ж
32.     Лондон 2012.   Веслање четверац скул ж
33.   Олексиј Торохти   Лондон 2012.   Дизање тегова до 105 кг м
34.   Јуриј Чебан   Рио де Жанеиро 2016.   Кајак и кану Ц-1 200 м м
35.   Олег Верњајев   Рио де Жанеиро 2016.   Гимнастика паралелни разбој м
1.   Лила Подкопајева   Атланта 1996.   Гимнастика греда ж
2.     Атланта 1996.   Веслање четверац скул ж
3.     Сиднеј 2000.   Стреличарство екипно ж
4.   Андреас Котелник   Сиднеј 2000.   Бокс лака категорија м
5.   Сергеј Доценко   Сиднеј 2000.   Бокс велтер категорија м
6.     Сиднеј 2000.   Бициклизам дохватна вожња екипно м
7.     Сиднеј 2000.   Гимнастика екипно м
8.   Оксана Цигулева   Сиднеј 2000.   Гимнастика трамполина ж
9.   Denys Sylantyev   Сиднеј 2000.   Пливање 200 м делфин м
10.   Јана Клочкова   Сиднеј 2000.   Пливање 800 м мешовито ж
11.   Yevhen Buslovych   Сиднеј 2000.   Рвање до 58 кг слободни стил м
12.   Давид Салдадзе   Сиднеј 2000.   Рвање до 97 кг грчко-римски стил м
13.   Олена Красовска   Атина 2004.   Атлетика 100 м препоне ж
14.   Роман Хонтјук   Атина 2004.   Џудо до 81 кг м
15.   Џорџ Леончук, Родион Лука   Атина 2004.   Једрење класа 49 м
16.   Гана Калинина, Свитлана Матевушева, Руслана Таран   Атина 2004.   Једрење класа инглинг ж
17.   Игор Разоронов   Атина 2004.   Џудо до 105 кг м
18.   Ирина Лишчинска   Пекинг 2008.   Атлетика 1.500 м ж
19.   Олена Антонова   Пекинг 2008.   Атлетика бацање диска ж
20.   Јури Сухоруков   Пекинг 2008.   Стрељаштво МК пушка тростав 50 м м
31.   Андриј Стадник   Пекинг 2008.   Рвање до 66 кг слободни стил м
32.   Денис Беринчик   Лондон 2012.   Бокс полувелтер категорија м
33.   Ина Осипенко   Лондон 2012.   Кајак и кану К-1 200 м ж
34.   Ина Осипенко   Лондон 2012.   Кајак и кану К-1 500 м ж
35.   Валериј Андрејцев   Лондон 2012.   Рвање до 96 кг слободни стил м
36.     Рио де Жанеиро 2016.   Мачевање сабља екипно ж
37.   Олег Верњајев   Рио де Жанеиро 2016.   Гимнастика вишебој м
38.   Павло Тимошченко   Рио де Жанеиро 2016.   Модерни петобој појединачно м
39.   Сергеј Кулиш   Рио де Жанеиро 2016.   Стрељаштво ваздушна пушка 10 м м
40.   Жан Белењук   Рио де Жанеиро 2016.   Рвање до 85 кг грчко-римски стил м
1.   Олена Садовнича   Атланта 1996.   Стреличарство појединачно ж
2.   Александр Крикун   Атланта 1996.   Атлетика бацање кладива м
3.   Александр Багач   Атланта 1996.   Атлетика бацање кугле м
4.   Инга Бабакова   Атланта 1996.   Атлетика троскок ж
5.   Олег Кирјукхин   Атланта 1996.   Бокс лака мува категорија м
6.     Атланта 1996.   Гимнастика екипно м
7.   Олена Витриченко   Атланта 1996.   Ритмичка гимнастика појединачно ж
8.   Olena Pakholchyk, Руслана Таран   Атланта 1996.   Једрење класа 470 ж
9.   Денис Хотфрид   Атланта 1996.   Дизање тегова до 99 кг м
10.   Елбрус Тедејев   Атланта 1996.   Рвање до 62 кг слободни стил м
11.   Заза Зазиров   Атланта 1996.   Рвање до 68 кг слободни стил м
12.   Андреј Калашњиков   Атланта 1996.   Рвање до 52 кг грчко-римски стил м
13.   Роман Шчуренко   Сиднеј 2000.   Атлетика скок удаљ м
14.   Олена Ховорова   Сиднеј 2000.   Атлетика троскок ж
15.   Владимир Сидоренко   Сиднеј 2000.   Бокс мува категорија м
16.   Сергеј Данилченко   Сиднеј 2000.   Бокс бантам категорија м
17.   Андриј Федчук   Сиднеј 2000.   Бокс полутешка категорија м
18.   Ирина Јанович   Сиднеј 2000.   Бициклизам спринт појединачно ж
19.   Гана Сарокина, Olena Zhupina   Сиднеј 2000.   Скокови у воду 3 м даска синхронизовано ж
20.   Александр Береш   Сиднеј 2000.   Гимнастика вишебој м
21.   Руслан Машуренко   Сиднеј 2000.   Џудо до 90 кг м
22.   Olena Pakholchyk, Руслана Таран   Сиднеј 2000.   Једрење класа 470 ж
23.   Дмитро Храцхов, Виктор Рубан, Олександар Сердјук   Атина 2004.   Стреличарство екипно м
24.   Татјана Терешчук   Атина 2004.   Атлетика 400 м препоне ж
25.   Викторија Стјопина   Атина 2004.   Атлетика скок увис ж
26.     Атина 2004.   Кајак и кану К-4 500 м ж
27.   Владислав Третјак   Атина 2004.   Мачевање сабља м
28.   Ана Бесонова   Атина 2004.   Ритмичка гимнастика појединачно ж
29.     Атина 2004.   Рукомет Рукомет ж
30.     Атина 2004.   Веслање четверац скул м
31.   Андреј Сердинов   Атина 2004.   Пливање 100 м делфин м
32.   Наталија Тобијас   Пекинг 2008.   Атлетика 1.500 м ж
33.   Вјачеслав Глазков   Пекинг 2008.   Бокс супертешка категорија м
34.   Јуриј Чебан   Пекинг 2008.   Кајак и кану Ц-1 500 м м
35.   Лесја Калитовска   Пекинг 2008.   Бициклизам дохватна вожња ж
36.   Иља Кваша, Олексиј Пригоров   Пекинг 2008.   Скокови у воду даска синхронизовано м
37.   Олександр Воробјов   Пекинг 2008.   Гимнастика кругови м
38.   Армен Варданјан   Пекинг 2008.   Ритмичка гимнастика појединачно ж
39.   Роман Хонтјук   Пекинг 2008.   Џудо до 81 кг м
40.   Тарас Данко   Пекинг 2008.   Рвање до 84 кг слободни стил м
41.   Армен Варданјан   Пекинг 2008.   Рвање до 66 кг грчко-римски м
42.   Ирина Мерлени   Пекинг 2008.   Рвање до 48 кг слободни ж
43.     Лондон 2012.   Атлетика 4 x 100 м ж
44.     Лондон 2012.   Атлетика 4 x 400 м ж
45.   Олга Саладуха   Лондон 2012.   Атлетика троскок ж
46.   Тарас Шелестјук   Лондон 2012.   Бокс велтер категорија м
47.   Олександар Гвоздик   Лондон 2012.   Бокс полутешка категорија м
48.   Олга Харлан   Лондон 2012.   Мачевање сабља ж
49.   Олександар Гвоздик   Лондон 2012.   Гимнастика прескок м
50.   Олена Костевич   Лондон 2012.   Стрељаштво ваздушни пиштољ 10 м ж
51.   Олена Костевич   Лондон 2012.   Стрељаштво пиштољ 25 м ж
52.   Јулија Паратова   Лондон 2012.   Дизање тегова до 53 кг ж
53.   Богдан Бондаренко   Рио де Жанеиро 2016.   Атлетика скок увис м
54.   Дмитро Јанчук, Тарас Мишчук   Рио де Жанеиро 2016.   Кајак и кану Ц-2 1.000 м м
55.   Олга Харлан   Рио де Жанеиро 2016.   Мачевање сабља ж
56.   Гана Ризатдинова   Рио де Жанеиро 2016.   Ритмичка гимнастика појединачно ж

Освојене медаље на ЗОИУреди

Освојене медаље Украјине на ЗОИ  
Место одржавања   Злато   Сребро   Бронза Укупно
1994. Лилехамер 1 0 1 2
1998. Нагано 0 1 0 1
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 2 2
2010. Ванкувер 0 0 0 0
2014. Сочи 1 0 1 2
  Пјонгчанг 2018. 1 0 0 1
Укупно 3 1 4 8

Освајачи медаља на ЗОИУреди

Бр. Медаља Име Игре Спорт Дисциплина Ж М
1.   Оксана Бајул   Лилехамер 1994.   Уметничко клизање појединачно ж
2.     Сочи 2014.   Биатлон штафета ж
3.   Александр Абраменко   Пјонгчанг 2018.   Слободно скијање акробатски скокови м
1.   Олена Петрова   Нагано 1998.   Биатлон појединачно ж
1.   Valentina Tserbe   Лилехамер 1994.   Биатлон спринт ж
2.   Лила Ефремова   Торино 2006.   Биатлон спринт ж
3.   Јелена Грушина / Руслан Гончаров   Торино 2006.   Уметничко клизање плесни парови ж м
4.   Вита Семеренко   Сочи 2014.   Биатлон спринт ж

Освојене медаље по спортовима на ЛОИУреди

Спорт   Злато   Сребро   Бронза Укупно
  Гимнастика 7 4 8 19
  Бокс 4 3 7 14
  Стрељаштво 4 2 2 8
  Пливање 4 2 1 7
  Рвање 3 4 6 13
  Кајак и кану 3 2 3 8
  Дизање тегова 3 1 2 6
  Атлетика 2 3 12 17
  Мачевање 2 1 3 6
  Једрење 1 2 2 5
  Стреличарство 1 1 2 4
  Веслање 1 1 1 1
  Бициклизам 0 1 2 3
  Џудо 0 1 2 3
  Модерни петобој 0 1 0 1
  Скокови у воду 0 0 2 2
  Рукомет 0 0 1 1
Укупно 35 30 56 121

Освојене медаље по спортовима на ЗОИУреди

Спорт   Злато   Сребро   Бронза Укупно
  Биатлон 1 2 2 5
  Уметничко клизање 1 0 1 2
  Слободно скијање 1 0 0 1
Укупно 3 2 3 8

Спољашње везеУреди