Фудбал на Летњим олимпијским играма 1928.

Од Олимпијских игара 1924. године, Аустрија, Мађарска и Чехословачка увеле су професионализам у фудбал и нису учествовали на турниру 1928. године. Шпанија и Сједињене Државе су такође имале професионални фудбал, али су одлучиле да на такмичење оду са аматерским селекцијама. Шпанска екипа у Амстердаму заправо су чинили играчи из селекције Баскије.

Фудбал на Летњим олимпијским играма 1928.
1928 Summer Olympics stamp of the Netherlands football.jpg
Olympic rings.svgFootball pictogram.svg
Држава домаћин Холандија Холандија
Површина
                    укупно 41.848 km2
                    воде 18,4 (%)
становништво 16,852.600
          година пописа 2014. [1]
          густина 402,71 ст/km2
независност од Хабзбуршке Шпаније, 1648.
Град домаћин Amsterdam.svg Амстердам
Турнир почео 27. маја 1928.
Турнир завршио 13. јуна 1928.
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Тимова 17, са 4 континента
Место Amsterdam.svg Амстердам
Стадиони Олимпијски стадион у Амстердаму Oude Stadion (Nederlandsch Sportpark)
Коначни редослед
Златна медаља Злато  Уругвај (2. титула)
Сребрна медаља Сребро  Аргентина
Бронзана медаља Бронза  Италија
       Четврто место  Египат
Статистика турнира
Одиграно утакмица 19
Постигнуто голова 116
            По утакмици 6
Гледалаца 194.690
            По утакмици 10.247
Голгетери[а] турнира Domingo Alberto Tarasconi (11)
 Аргентина
◄ 1924 Париз                                                                 1932. ►
Игре


Фудбал је у скандинавским земљама[б] био аматерски, а њихове федерације нису одобравале ФИФА-ине прописе о „прекидном плаћању времена“ (надокнада изгубљене зараде), које је МОК прихватио под условом да се исплата изврши послодавцу играча, из ког разлога ни једна скандинавска земља није учествовала. Шведска је била једна од само две државе (друга Холандија) која је до тада учествовала на сва четири олимпијска фудбалска турнира (1908, 1912, 1920 и 1924)

Немачка се вратила на Олимпијске игре први пут од рата.

Естонија се повукла након што су извучени прелиминарни парови.

Олимпијски фудбалски турнир 1928. године био је последњи који је имао статус који би се могао упоредити са каснијим светским првенством.

Турнир је по процени спортских извештача пратило је 194.690 посетилаца, што чини просек од 10.247 гледалаца по утакмици, 32.448 по групи[в] и постигнуто је 116 голова односно 6 по мечу.

Највише гледалаца било је на утакмици у првој утакмици финала УругвајАргентина 1:1 25.250, а најмање у осминифинала на утакмици ПортугалијаЈугославија 2:1 1.226 гледалаца.

Највећа победа је била у квалификацијама на утакмици АргентинаСАД 11:2 а, на утакмици за треће место постигнуто највише голова ИталијаЕгипат 11:3.

Голгетер [а] је Domingo Alberto Tarasconi из Аргентине који је постигао 11 гола.


Југославија се званично звала Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца до 1929., али Југославија је колоквијално названа од њеног формирања 1918.


Нобелову награду за мир 1928. године добио је Пјер де Кубертен,
оснивач модерних Олимпијада.
Прео њега спорт је добио велико признање.[2]

Пет олимпијских прстенова су дизајнирани 1913, усвојени 1914, а први пут су коришћени на играма 1920.
Аутор: Пјер де Кубертен (1863-1937)
Локација Амстердама (зелено) и стадиона где су се играле утакмице.
Disc Plain red.svg Stade olympique
Држава и град домаћин турнира у фудбалу.
Holandija mapa.jpg

Екипа Југославије на турнируУреди

Име и презиме Датум рођења Датум смрти Клуб, Град Наступи   Дебитовао
Голмани
Максимилијан Михалчић "Макс" 29.07.1905 29.03.1958. Грађански Загреб 18 0   Чехословачка 28.10.1925.[3]
Геза Шифлиш "Гуливер" 25.02.1907. 18.11.1948. САНД Суботица 5 0   Чехословачка 31.07.1927.[4]
Одбрана
Драгутин Бабић 1897. 1945. Грађански Загреб 10 2   Чехословачка 28.10. 921.[5]
Милош Белеслин 08.09.1901. 07.03.1984. САНД Суботица 8 1   Мађарска 23.03.1928.[6]
Милутин Ивковић Милутинац 03.03.1906. 25.05.1943. СК Југославија Београд 39 0   Чехословачка 28.10.1925.[7]
Милорад Митровић "Мића" 12.04.1908. 09.08.1993. БСК Београд 3 0   Португалија 29.05.1928.[8]
Средњи ред
Милорад Арсенијевић "Микица" 06.06.1906. 18.03.1987. БСК Београд 52 0   Мађарска 10.04.1927.[9]
Љубиша Ђорђевић 19.06.1906. 02.11.1944. БСК Београд 5 0   Румунија 06.05.1928.[10]
Никола Марјановић "Грба" 10.10.1905. 06.03.1983. БСК Београд 1 0   Шпанија 03.04.1933.[11]
Данијел Премерл "Данко" 23.01.1904. 01.10.1975. ХАШК Загреб 29 1   Чехословачка 28.10.1925.[12]
Напад
Никола Бабић "Мика" 05.12.1905. 25.10.1974. ХАШК Загреб 3 0   Турска 08.04.1928.[13]
Иван Бек "Ивица" (франц. Beck Yvan) 29.10.1909. 02.06.1963. Сет Сет Француска 7 4   Бугарска 15.05.1927.[14]
Љубо Бенчић 02.01.1905. 24.01.1992. Хајдук Сплит 5 2   Чехословачка 28.09.1924.[15]
Антун Боначић 12.06.1905. 25.09.1948. Хајдук Сплит 9 2   Чехословачка 28.09.1924.[16]
Славин Циндрић 1901. 28.04.1942. Грађански Загреб 5 3   Чехословачка 28.08.1920.[17]
Фрањо Гилер "Јожа" 01.09.1907. 20.12.1943. Грађански Загреб 13 3   Бугарска 30.05.1926.[18]
Благоје Марјановић "Моша" 09.09.1907. 01.10.1984. БСК Београд 57 36   Чехословачка 28. 06. 1926.[19]
Емил Першка "Лалец" 20.06.1897. 1945. Грађански Загреб 14 2   Чехословачка 28.08.1920.[20]
Кузман Сотировић "Чокалија" 16.10.1908. 25.07.1990. БСК Београд 5 2   Румунија 06.05.1928.[21]
Тренер
Др Анте Пандаковић 1891. 1968. Загреб 12
Репрезентативци Југославије који су играли против Португалије
 
Геза Шифлиш
Голман
 
Милутин Ивковић
Десни бек
 
М. Митровић
Леви бек
 
М. Арсенијевић
Десни халф
 
Данијел Премерл
Центархалф
 
Љ. Ђорђевић
Лефи халф
 
Кузман Сотировић
Десно крило
 
Иван Бек
Десна полутка
 
Антун Боначић
Лева полутка
 
Славин Циндрић
Лева полутка
 
Фрањо Гилер
Лево крило
 
А. Пандаковић
Тренер

Стадиони на којима се играле утакмицеУреди

Све утакмице су одржане у Амстердаму, на два стадиона.

Стадион Број мечева
Olympisch Stadion, Amsterdam 17
Oude Stadion (Nederlandsch Sportpark), Amsterdam 2
 
Олимпијски стадион на
Летњим олимпијским игарама 1928.
 
Стари стадион, званично познат као
Холандски спортски парк

Учесници турнираУреди

# Држава Континент
1.   Белгија Европа
2.   Чиле Јужна Америка
3.   Немачка Европа
4.   Египат Африка
5.   Мексико Северна Америка
6.   Шпанија Европа
7.   Италија Европа
9.   Аргентина Јужна Америка
9.   Луксембург Европа
10.   Холандија Европа
11.   САД Северна Америка
12.   Турска Европа
13.   Уругвај Јужна Америка
14.   Француска Европа
15.     Швајцарска Европа
16.   Југославија Европа
17.   Португалија Европа
  Естонија[г] Европа
# Континенти БрД Глобус
1 Африка[д] 1  
2 Јужна Америка[ђ] 3  
3 Северна Америка[е] 2  
4 Европа[ж] 11  
Укупно: 17
Африка
Северна Америка
Јужна Америка


Дресови учесника турнира

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Чиле
из 1910–1941.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Египат
тренутни

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија
из 1924-1931.

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина
из 1911–1974.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Луксембург
тренутни

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
САД
из 1916.

 
 
 
 
 
 
 
Турска
из 1923-1963.

 
 
 
 
 
 
Уругвај
из 1910-1934..

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Француска
из 1909-1914.

 
 
 
 
 
 
 
Швајцарска
тренутни

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

СудијеУреди

# Судијe     Држава Континент
1. Youssof Mohamed 2 1   Египат Африка
2. Van Praag 2   Белгија Европа
3. Hamus 1   Луксембург Европа
4. Lorenzo Martínez 1   Аргентина Јужна Америка
5. Carraro 1   Италија Европа
6. Willem Eijmers 2   Холандија Европа
7. Vuyk 4   Холандија Европа
8. Maeck[з] 2   Белгија Европа
9. Marcel Slawick 1   Француска Европа
10. Spranger 2   Немачка Европа
11. Henri Christophe 1 1   Белгија Европа
12. Weingärtner 1   Немачка Европа
13. Cheref Bey 1   Турска Европа
14. Alfred Birlem 1 1   Немачка Европа
15. Putz 1   Белгија Европа
16. Iváncsics 2   Мађарска Европа
17. Paul Ruoff 1 1     Швајцарска Европа
18. Balvay 1   Француска Европа
19. Gábor Boronkay 1   Мађарска Европа
20. Ernest Fabris Архивирано на сајту Wayback Machine (1. новембар 2020) 1   Југославија Европа
21. John Langenus[и] 2 1   Белгија Европа
22. Dani 2   Италија Европа
23. Domingo Lombardi 1   Уругвај Јужна Америка
24. Hans Boekman 1 1   Холандија Европа
25. Achille Gama Malcher[и] 1 1   Италија Европа
26. Giovanni Mauro 1   Италија Европа
27. De Wolf 1   Холандија Европа
28. Pedro Escartín 1   Шпанија Европа
29. Johannes Mutters "Job"[ј] 1 1   Холандија Европа
30. Millan Foltynski[з] 6   Холандски Антили Јужна Америка
31. Guillermo Comorera 3   Шпанија Европа

  Голгетери[а]Уреди

#
Име и презиме
Држава
Континент

1. Domingo Alberto Tarasconi   Аргентина Јужна Америка 11
2. Adolfo Baloncieri   Италија Европа 6
Manuel "Nolo" Ferreira   Аргентина Јужна Америка
3. Mahmoud Al-Rifai Mokhtar "El-Tetch"   Египат Африка 5
4. Elvio Banchero I   Италија Европа 4
Angelo Schiavio
Virgilio Felice Levratto
Mario Magnozzi
Roberto Eugenio Cherro   Аргентина Јужна Америка
Pedro Petrone   Уругвај
Aly Mohammed Riad   Египат Африка
Mahmoud Mokhtar El Tetsh
Raymond Braine   Белгија Европа
José María Yermo Solaegui   Шпанија
Richard Hofmann   Немачка
5. Guillermo Subiabre   Чиле Јужна Америка 3
Raimundo Bibiani Orsi   Аргентина
Héctor Pedro Scarone   Уругвај
Jacques Moeschal   Белгија Европа
Vítor Silva   Португалија
6. Juste Brouzes   Француска Европа 2
Leonardus Ghering   Холандија
Felix Smeets
Pepe Soares   Португалија
Luis Regueiro   Шпанија
7. Mirko Bonačić   Југославија Европа 1
Luis Monti   Аргентина Јужна Америка
Florimond Vanhalme   Белгија Европа
Louis Versyp
Oscar Alfaro   Чиле Јужна Америка
Alejandro Carbonell
Manuel Bravo Paredes
Guillermo Saavedra
Moussa Hassan El-Ezam   Египат Африка
Ali El-Hassany
Ismail El-Sayed Hooda
Gamil El-Zobeir
Robert Dauphin   Француска Европа
Josef Hornauer   Немачка
Fulvio Bernardini   Италија
Enrico Rivolta
Gino Rossetti
Guillaume Schutz   Луксембург
Robert Theissen
Jean-Pierre Weisgerber
Juan Carreño   Мексико Северна Америка
Ernesto Sota
Wim Tap   Холандија Европа
Valdemar Mota   Португалија
Augusto Silva
Martín Marculeta   Шпанија
Ángel Mariscal
Domingo Zaldúa
Bekir Refet   Турска
Henry Carroll   САД Северна Америка
Rudy Kuntner
Antonio Campolo   Уругвај Јужна Америка
Héctor Castro
Pedro Cea
Roberto Figueroa
Santos Urdinarán
Не рачунају се голови постигнути на утешном турниру.



ГледалацаУреди

# Групе Гледалаца
1 Бараж 2.309
2 Осминефинала 59.390
3 Четвртфинале 53.136
4 Полуфинале 23.117
5 За бронзану медаљу 6.378
6 Финале [к]50.360
Укупно: 194.690
Просек по утакмици:[л] 10.247
Просек по групама:[в] 32.448

Плеј-офУреди

Датум „Домаћин” Резултат „Гост” Стадион Гледалаца
Бараж
27. маја у 15:00

  •   1. Roquete
      2. Carlos Alves
      3. Jorge Vieira  
      4. "Tamanqueiro"
      5. Augusto Silva
      6. César Matos
      7. Valdemar Mota   61'
      8. "Pepe"   43'   52'
      9. Vítor Silva   42'
    10. Armando Martins
    11. José Manuel Martins
4:2 (2:2)

  •   1. Ibacache
      2. Chaparro
      3. Morales
      4. Torres
      5. Saavedra  
      6. Contreras
      7. Schneeberger
      8. Alfaro
      9. Subiabre   3'
    10. Carbonell   16'
    11. Olguín
Olympisch Stadion, Amsterdam 2.309
  Шпанија :   Естонија Естонија се повукао
Осмина финала
27. маја у 19:00

  •   1. Caudron
      2. Lavigne
      3. Hoydonckx
      4. P. Braine
      5. Van Halme  
      6. Boesman
      7. Versyp   20'
      8. Devos
      9. R. Braine   9'   72'
    10. Moeschal   23'   67'
    11. Diddens
5:3 (3:3)

  •   1. Scharry
      2. Kolb
      3. Kirsch  
      4. Fischer
      5. Feierstein
      6. A. Reuter
      7. F. Weber
      8. J. Weisberger   43'
      9. Theissen   45'
    10. Kirpes
    11. Schütz   32'
Olympisch Stadion, Amsterdam 5.834
28. маја у 19:00

  •   1. Hamdi
      2. Fahmy Abaza
      3. Salem
      4. Yaqout El-Soury
      5. Ali El-Hassani     86'
      6. Soliman
      7. Ismail II   50'
      8. Riad   27'
      9. Ismail I
    10. Mokhtar   46'   53'   63'
    11. El-Zobeir   23' пенал
7:1 (2:0)

  •   1. Ulvi
      2. Kadri
      3. Burhan
      4. Cevat
      5. Nihat
      6. İsmet
      7. Mehmet
      8. Alaattin
      9. Muslih
    10. Zeki Rıza  
    11. Bekir  81'
Olympisch Stadion, Amsterdam 2.744
28. маја у 14:00

  •   1. Stuhlfauth
      2. Beier
      3. Weber
      4. Knöpfle
      5. Kalb  
      6. Leinberger
      7. Albrecht
      8. Hornauer   42'
      9. Pöttinger
    10. R. Hofmann   17'   75'   85'
    11. L. Hofmann
4:0 (2:0)

  •   1. Séchehaye
      2. Weiler II
      3. Ramseyer
      4. de Lavallaz
      5. Pichler
      6. Fässler
      7. Tschirren
      8. Jäggi IV
      9. Dietrich
    10. Abegglen II  
    11. Bailly
Olympisch Stadion, Amsterdam 16.158
29. маја у 14:00[22]

  •   1. De Prá
      2. Rosetta
      3. Caligaris
      4. Pietroboni
      5. Bernardini
      6. Janni
      7. Rivolta
      8. Baloncieri     60'
      9. Banchero   43'
    10. Rossetti   19'
    11. Levratto   39'
4:3 (3:2)

  •   1. Thépot
      2. Wallet
      3. Domergue
      4. Chantrel
      5. Dauphin   61'
      6. Villaplane
      7. Dewaquez
      8. Brouzes   15'   17'
      9. P. Nicolas  
    10. Pavillard
    11. Langiller
Olympisch Stadion, Amsterdam 2.509
29. маја у 16:00[23]

  •   1. Roquete
      2. Carlos Alves
      3. Jorge Vieira  
      4. "Tamanqueiro"
      5. Augusto Silva   90'
      6. César Matos
      7. Valdemar Mota  80′
      8. "Pepe"
      9. Vítor Silva   25'
    10. João Santos
    11. José Manuel Martins
    Тренер: Cândido Fernandes Plácido de Oliveira
2:1 (1:1)
Oude Stadion (Nederlandsch Sportpark), Amsterdam 1.226
29. маја у 19:00[22]

  •   1. Bossio
      2. Bidoglio
      3. Paternoster
      4. Médici
      5. Monti
      6. Calandra
      7. Carricaberry
      8. Tarasconi  24'  63'  66'  89'
      9. Ferreira     9'   29'
    10. Cherro   47'   49'   57'
    11. Orsi   41'   73'
11:2 (4:0)

  •   1. Cooper jr.
      2. Duffy
      3. Smith
      4. Ryan
      5. Lyons
      6. Aitken jr.  
      7. Findlay
      8. Deal
      9. Kuntner   75'
    10. O'Carroll   55'
    11. Gallagher
Olympisch Stadion, Amsterdam 3.848
30. маја у 14:00

  •   1. Jáuregui
      2. Vallana  
      3. Quincoces
      4. Amadeo
      5. Gamborena
      6. Trino
      7. Mariscal   60'
      8. Regueiro   13'   43'
      9. Yermo   27'   46'   80'
    10. Marculeta   56'
    11. "Kiriki"
7:1 (3:0)

  •   1. Bonfiglio
      2. Garza Gutiérrez  
      3. Ojeda
      4. Hernández
      5. Suinaga
      6. L. Cerrilla
      7. Garcés
      8. Contreras
      9. Sota
    10. Carreño   66'
    11. Terrazas
Oude Stadion (Nederlandsch Sportpark), Amsterdam 2.344
30. маја у 19:00[22]

  •   1. Mazali
      2. Nasazzi  
      3. Arispe
      4. José Leandro Andrade
      5. Fernández
      6. Gestido
      7. Urdinarán   86'
      8. Scarone   20'
      9. Borjas
    10. Cea
    11. Arremón
2:0 (1:0)

  •   1. Van der Meulen
      2. Dénis  
      3. Van Kol
      4. Van Boxtel
      5. Massy
      6. Van Heel
      7. Elfring
      8. W. Buitenweg
      9. Freese
    10. Ghering
    11. Weber
Olympisch Stadion, Amsterdam 24.727
Четвртина финала
1. јуна у 19:00[24]

  •   1. Combi
      2. Rosetta
      3. Caligaris
      4. Pietroboni
      5. Pitto
      6. Janni
      7. Rivolta
      8. Baloncieri     63'
      9. Schiavio
    10. Rossetti
    11. Levratto
1:1 (0:1)

  •   1. Jáuregui
      2. Quincoces
      3. Zaldúa   11'
      4. Amadeo
      5. Antero
      6. Legarreta
      7. Mariscal
      8. Regueiro
      9. Yermo  
    10. Marculeta
    11. "Kiriki"
Olympisch Stadion, Amsterdam 3.388
2. јуна у 16:00[24]

  •   1. Bossio
      2.Bidoglio
      3. Paternoster
      4. Médici
      5. Monti
      6. Orlandini
      7. Carricaberry
      8. Tarasconi   4'  10'  75'  89'
      9. Ferreira     65'65
    10. Cherro
    11. Orsi   81'
6:3 (3:2)

  •   1. De Bie
      2. Ruyssevelt
      3. Hoydonckx
      4. P. Braine
      5. Van Halme     28'
      6. Boesman
      7. Devos
      8. Despae
      9. R. Braine   24'
    10. Moeschal   53'
    11. Diddens
Olympisch Stadion, Amsterdam 16.399
3. јуна у 19:00[24]

  •   1. Hamdi
      2. Fahmy Abaza
      3. Salem
      4. Yaqout El-Soury
      5. Ali El-Hassani  
      6. Ezz El-Din Gamal
      7. Ismail II
      8. Riad   48'
      9. Ismail I
    10. Mokhtar   15'
    11. El-Zobeir
2:1 (1:0)

  •   1. Roquete
      2. Carlos Alves
      3. Jorge Vieira  
      4. "Tamanqueiro"
      5. Augusto Silva
      6. César Matos
      7. Valdemar Mota
      8. "Pepe"
      9. Vítor Silva   76'
    10. Armando Martins
    11. José Manuel Martins
Olympisch Stadion, Amsterdam 3.448
3. јуна у 16:00[24]

  •   1. Mazali
      2. Nasazzi  
      3. Arispe
      4. Píriz
      5. Fernández
      6. Gestido
      7. Urdinarán
      8. Castro   63'
      9. Petrone   35'   39'   84'
    10. Cea
    11. Cámpolo
4:1 (2:0)

  •   1. Stuhlfauth
      2. Beier
      3. Weber
      4. Knöpfle
      5. Kalb  
      6. Leinberger
      7. Albrecht
      8. Hornauer
      9. Pöttinger
    10. R. Hofmann   81'
    11. L. Hofmann
Olympisch Stadion, Amsterdam 25.131
Поновљена утакмица
4. јуна у 14:00

  •   1. Combi
      2. Rosetta
      3. Caligaris
      4. Pitto
      5. Bernardini   40'
      6. Janni
      7. Rivolta   72'
      8. Baloncieri     18'
      9. Schiavio   15'
    10. Magnozzi   14'
    11. Levratto   76'   77'
7:1 (4:0)

  •   1. Jáuregui
      2. Quincoces
      3. Zaldúa
      4. Amadeo
      5. Gamborena
      6. Trino
      7. Bienzobas
      8. "Cholín"
      9. Yermo     47'
    10. Marculeta
    11. "Robus"
Olympisch Stadion, Amsterdam 4.770
Полуфинале
6. јуна у 19:00[25]

  •   1. Díaz
      2. Bidoglio
      3. Paternoster
      4. Médici
      5. Monti
      6. Evaristo
      7. Carricaberry
      8. Tarasconi   37'   54'   61'
      9. Ferreira     32'   82'
    10. Cherro   10'
    11. Orsi
6:0 (3:0)

  •   1. Rostom
      2. Fahmy Abaza
      3. Salem
      4. Yaqout El-Soury
      5. Ali El-Hassani  
      6. Abdelhalim Hassan
      7. Ismail II
      8. Riad
      9. Hassan Moussa
    10. Mokhtar
    11. El-Zobeir
Olympisch Stadion, Amsterdam 7.887
7. јуна у 19:00

  •   1. Mazali
      2. Canavessi
      3. Arispe  
      4. José Leandro Andrade
      5. Fernández
      6. Gestido
      7. Urdinarán
      8. Scarone   31'
      9. Petrone
    10. Cea   17'
    11. Cámpolo   28'
3:2 (3:1)

  •   1. Combi
      2. Rosetta
      3. Caligaris
      4. Pitto
      5. Bernardini
      6. Janni
      7. Rivolta
      8. Baloncieri     9'
      9. Schiavio
    10. Magnozzi
    11. Levratto   60'
Olympisch Stadion, Amsterdam 15.230
Утакмица за треће место
9. јуна у 16:00

  •   1. Combi
      2. Bellini
      3. Caligaris
      4. Genovesi
      5. Bernardini
      6. Pitto
      7. Baloncieri     14'   52'
      8. Banchero   19'   39'   44'
      9. Schiavio   7'   42'   58'
    10. Magnozzi   72'   83'   88'
    11. Levratto
11:3 (6:2)

  •   1. Hamdi
      2. Fahmy Abaza
      3. Shemais
      4. Yaqout El-Soury
      5. Ali El-Hassani  
      6. Abdelhalim Hassan
      7. Ismail II
      8. Riad   12'   16'
      9. Ismail I
    10. Hassan Moussa   61'
    11. El-Zobeir
Olympisch Stadion, Amsterdam 6.378
Финале
10. јуна у 16:00[26]

  •   1. Mazali
      2. Nasazzi  
      3. Arispe
      4. José Leandro Andrade
      5. Fernández
      6. Gestido
      7. Urdinarán
      8. Castro
      9. Petrone   22'
    10. Cea
    11. Cámpolo
1:1 (1:0/1:1)

  •   1. Bossio
      2. Bidoglio
      3. Paternoster
      4. Médici
      5. Monti
      6. Evaristo
      7. Carricaberry
      8. Tarasconi
      9. Ferreira     51'
    10. Gainzarain
    11. Orsi
Olympisch Stadion, Amsterdam 25.250
Поновљена утакмица
13. јуна у 19:00[27]

  •   1. Mazali
      2. Nasazzi  
      3. Arispe
      4. José Leandro Andrade
      5. Píriz
      6. Gestido
      7. Arremón
      8. Scarone   72'
      9. Borjas
    10. Cea
    11. Figueroa   17'
2:1 (1:1)

  •   1. Bossio
      2. Bidoglio
      3. Paternoster
      4. Médici
      5. Monti   28'
      6. Evaristo
      7. Carricaberry
      8. Tarasconi
      9. Ferreira  
    10. Perducca
    11. Orsi
Olympisch Stadion, Amsterdam 25.110

Графички приказ Плеј-офаУреди

Осмина финала Четвртина финала Полуфинале Финале
                           
29. маја - Olympisch Stadion            
     Аргентина  11
2. јуна - Olympisch Stadion
    САД  2  
    Аргентина  6
27. маја - Olympisch Stadion
      Белгија  3  
    Белгија  5
6. јуна - Olympisch Stadion
    Луксембург  3  
   Аргентина  6
29. маја - Oude Stadion (Nederlandsch Sportpark)
      Египат  0  
    Португалија  2
3. јуна - Olympisch Stadion
    Југославија  1  
    Португалија  1
28. маја - Olympisch Stadion
      Египат  2  
    Египат  7
10. и 13. јуна
Olympisch Stadion
    Турска  1  
   Аргентина    1(1[љ])
29. маја - Olympisch Stadion
      Уругвај         1(2[љ])
    Италија  4
1. јуна - Olympisch Stadion
    Француска  3  
      Италија  1(7[љ])
30. маја - Oude Stadion (Nederlandsch Sportpark)
      Шпанија  1(1[љ])  
    Шпанија  7
7. јуна - Olympisch Stadion
    Мексико  1  
    Италија  2
28. маја - Olympisch Stadion
      Уругвај  3   Треће место
    Немачка  4
3. јуна - Olympisch Stadion 9. јуна - Olympisch Stadion
     Швајцарска  0  
    Немачка  1     Италија     11
30. маја - Olympisch Stadion
      Уругвај  4       Египат  3
    Уругвај  2
    Холандија  0  
 

ФиналеУреди

13. јуна 1928, 19:00[м]
Стадион: Olympisch Stadion, Amsterdam, гледалаца 25.110
Судија  : Johannes Mutters "Job" (Холандија)
Помоћници : Maeck (Белгија), Millan Foltynski (Холандски Антили)
"Домаћин" Резултат "Гост"
   Аргентина 1:2       Уругвај
  1. Ángel Bossio
  2. Ludovico Bidoglio
  3. Fernando Paternoster
  4. Ángel Segundo Médici
  5. Luis Felipe Monti
  6. Juan Evaristo
  7. Alfredo Carricaberry "Vasco"
  8. Domingo Alberto Tarasconi
  9. Manuel Ferreira "Nolo"     51'
10. Enrique Gainzarain
11. Raimundo Bibiani Orsi
Тренер: José Lago Millán Шпанија
  1. Andrés Mazali
  2. José Nasazzi  
  3. Pedro Arispe
  4. José Leandro Andrade
  5. Juan Píriz "Juancito"
  6. Gestido
  7.Juan Pedro Arremón
  8. Héctor Pedro Scarone   72'
  9. René Borjas
10. José Pedro Cea
11. Roberto Figueroa   17'
Тренер: Primo Giannotti


 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Mazali
Nasazzi  
Andrade
Píriz
Gestido
Arispe
Arremón
Scarone
  72'

Borjas
Cea
Figueroa
  17'

 
Bossio
Bidoglio
Paternoster
Médici
Monti
Evaristo
Carricaberry
Tarasconi
Ferreira  
  51'
Perducca
Orsi


 
 
 
 
 
 
 
 
 
Олимпијска фудбалска репрезентација Уругваја освојила је златну олимпијску медаљу 1928. године.

Освајач златне медаље на
IX Олимпијским игарама 1928. у фудбалу.

Уругвај
 
Плакат за финалну утакмицу.
 
Аргентинска екипа освојила је сребрну медаљу
 
Капетани Уругваја и Аргентине, José Nasazzi (лево) и Manuel Ferreira "Nolo" (десно), пре финала, главни судија Johannes Mutters "Job" (Холандија) (у средини) и помоћници Maeck (Белгија), Foltynski (Данска)
 
Олимпијски стадион
из 1928. године на којем се играло финале.

Освајачи медаљаУреди

  Фудбал на олимпијади 1928. Амстердам  
  Злато
 
Уругвај
Leandro Andrade, Peregrino Anselmo, Pedro Arispe, Juan Arremón, Venancio Bartibás, Fausto Batignani, René Borjas, Antonio Campolo, Adhemar Canavesi, Héctor Castro, Pedro Cea, Lorenzo Fernández, Roberto Figueroa, Álvaro Gestido, Andrés Mazali, Ángel Melogno, José Nasazzi, Pedro Petrone, Juan Píriz, Héctor Scarone, Domingo Tejera, Santos Urdinarán.
Тренер Primo Giannotti
  Сребро
 
Аргентина
Ludovico Bidoglio, Ángel Bossio, Saúl Calandra, Alfredo Carricaberry, Roberto Cherro, Octavio Díaz, Juan Evaristo, Manuel Ferreira, Enrique Gainzarain, Alberto Helman, Luna, Ángel Médici, Luis Monti, Pedro Ochoa, Rodolfo Orlandini, Raimundo Orsi, Fernando Paternoster, Feliciano Perducca, Natalio Perinetti, Domingo Tarasconi, Luis Weissmuller, Adolfo Zumelzú.
Тренер José Lago Millán
  Бронза
 
Италија
Adolfo Baloncieri, Elvio Banchero, Delfo Bellini, Fulvio Bernardini, Umberto Caligaris, Gianpiero Combi, Valentino Degani, Giovanni De Prà, Attilio Ferraris, Felice Gasperi, Pietro Genovesi, Antonio Janni, Virgilio Felice Levratto, Mario Magnozzi, Piero Pastore, Silvio Pietroboni, Alfredo Pitto, Enrico Rivolta, Virginio Rosetta, Gino Rossetti, Angelo Schiavio, Andrea Viviano.
Тренер Augusto Rangone


РедоследУреди

# Држава БРО БДМ БНМ БИМ БДГ БПГ ГР Бод
    Уругвај 5 4 1 0 12 5 7 9
    Аргентина 5 3 1 1 25 8 17 7
    Италија 5 3 1 1 25 11 14 7
4.   Египат 4 2 0 2 12 19 –7 4
5.   Португалија 3 2 0 1 7 5 2 4
6.   Шпанија 3 1 1 1 9 9 0 3
7.   Холандија 3 1 1 1 5 5 0
8.   Чиле 3 1 1 1 7 7 0
9.   Немачка 2 1 0 1 5 4 1 2
10.   Белгија 3 1 0 2 9 12 –3
11.   Француска 1 0 0 1 3 4 –1 0
12.   Луксембург 1 0 0 1 3 5 –2
13.   Југославија 1 0 0 1 1 2 –1
14.   САД 1 0 0 1 2 11 –9
15.   Турска 1 0 0 1 1 7 –6
16.    Швајцарска 1 0 0 1 0 4 –4
17.   Мексико 2 0 0 2 2 0 –2

Утешни турнирУреди

Утешни турнир није званично био део Олимпијских игара. Било је отворено за све тимове који су елиминисани пре полуфиналне фазе,
али ушли су само четири земље. Холандија, Белгија, Чиле и Мексико.

  Полуфинале Финале
             
5. јуна
Sparta Stadion Het Kasteel
(Spangen), Rotterdam
 
   
                    Холандија

  •   1. Van der Meulen
      2. Dénis  
      3. Van Kol
      4. Kools
      5. Van Heel
      6. Krom
      7. Elfring
      8. Smeets   7'
      9. Tap   63'
    10. Ghering   4'
    11. Weber

3
 
 
   
                    Белгија

  •   1. De Bie
      2. Lavigne
      3. Hoydonckx
      4. Van Averbeke
      5. Hellemans
      6. Boesman
      7. P. Braine     85'
      8. Bierna
      9. R. Braine
    10. Moeschal
    11. Verhulst

1
 
 
8. јуна
Sparta Stadion Het Kasteel (Spangen), Rotterdam
     
      
                     Холандија

  •   1. Van der Meulen
      2. Dénis  
      3. Van Kol
      4. Kools
      5. Van Heel
      6. Krom
      7. Elfring
      8. Smeets   66'
      9. Tap
    10. Ghering   58'
    11. Weber

2


   
   
                    Чиле

  •   1. Ibacache
      2. Chaparro
      3. Linford
      4. Torres
      5. Riveros
      6. Morales
      7. Arias
      8. Subiabre  
      9. Bravo   51'
    10. Alfaro   90'
    11. Carbonell

2
5. јуна
Monnikenhuize, Arnhem
 
   
                    Чиле

  •   1. Ibacache
      2. Riveros
      3. Chaparro
      4. Torres
      5. Saavedra  
      6. Morales
      7. Schneeberger
      8. Subiabre
            24'  48'  89'
      9. Alfaro
    10. Arias
    11. Olguín

3
 
   
                    Мексико

  •   1. Bonfiglio
      2. Garza Gutiérrez  
      3. Ojeda
      4. Guevara
      5. Suinaga
      6. L. Cerrilla
      7. Garcés
      8. Contreras
      9. Sota   15'
    10. Carreño
    11. López

1
 

После бацања новчића Холандија је проглашена победником и уручен им је трофеја.
Холандија је трофеј дали Чилеу да је однесе кући као успомену на Холандију,
Олимпијске игре и њихове холандске фудбалске пријатеље.



Spartastadion Het Kasteel, Ротердам


Monnikenhuize, Arnhem

Галерија слика са турнираУреди

НапоменеУреди

  1. ^ а б в Голгетер, онај који даје највећи број голова, најбољи навални играч, стрелац, итд.
  2. ^ Норвешка, Данска и Шведска. У шири појам Скандинавије или северне Европе могу се још убрајати Финска, Исланд, Фарска острва и Гренланд.
  3. ^ а б Групе: бараж, осминафинала, четвртфинала, полуфинала, за бронзу и финале
  4. ^ а б Естонија одустала од такмичења
  5. ^ Африка: Египат
  6. ^ Јужна Америка:
    1. Уругвај
    2. Чиле
    3. Аргентина
  7. ^ Северна Америка:
    1. САД
    2. Мексико
  8. ^ Европа:
    1. Белгија
    2. Немачка
    3. Естонија
    4. Италија
    5. Луксембург
    6. Холандија
    7. Турска
    8. Француска
    9. Швајцарско
    10. Шпанија
    11. Југославија
  9. ^ а б Линијски судија на поновљеној финалној утакмици
  10. ^ а б Линијски судија на првој финалној утакмици
  11. ^ Johannes Mutters "Job" судио финалну и поновљену утакмицу финала
  12. ^ Финале две утакмице
  13. ^ Просек по утакмици: 19 утакмица
  14. ^ а б в г Резултат поновљене утакмице
  15. ^ Поновљена утакмица финала

РеференцеУреди

  1. ^ Национална агенција за статистику
  2. ^ Службени орган Београдског лоптачког подсавеза „СПОРТИСТА”, четвртак 27. децембар 1928. година
  3. ^ http://www.reprezentacija.rs/mihelcic-maksimilijan/ Деби Максимилијан Михалчић "Макс"
  4. ^ http://www.reprezentacija.rs/siflis-geza/ Деби Геза Шифлиш "Гуливер"
  5. ^ http://www.reprezentacija.rs/babic-dragutin/ Деби Драгутин Бабић
  6. ^ http://www.reprezentacija.rs/beleslin-milos/ Деби Милош Белеслин
  7. ^ http://www.reprezentacija.rs/ivkovic-milutin/ Деби Милутин Ивковић Милутинац
  8. ^ http://www.reprezentacija.rs/mitrovic-milorad/ Деби Милорад Митровић "Мића"
  9. ^ http://www.reprezentacija.rs/arsenijevic-milorad/ Деби Милорад Арсенијевић "Микица"
  10. ^ http://www.reprezentacija.rs/djordjevic-ljubisa/ Деби Љубиша Ђорђевић
  11. ^ http://www.reprezentacija.rs/marjanovic-nikola/ Деби Никола Марјановић "Грба"
  12. ^ http://www.reprezentacija.rs/premerl-danijel/ Данијел Премерл "Данко"
  13. ^ http://www.reprezentacija.rs/babic-nikola/ Деби Никола Бабић "Мика"
  14. ^ http://www.reprezentacija.rs/bek-ivan-beck-yvan/ Деби Иван Бек "Ивица"
  15. ^ http://www.reprezentacija.rs/bencic-ljubo/ Деби Љубо Бенчић
  16. ^ http://www.reprezentacija.rs/012-jugoslavija-cehoslovacka-0-2/ Деби Антун Боначић
  17. ^ http://www.reprezentacija.rs/cindric-slavin/ Деби Славин Циндрић
  18. ^ http://www.reprezentacija.rs/giler-franjo/ Деби Фрањо Гилер "Јожа"
  19. ^ http://www.reprezentacija.rs/marjanovic-blagoje/ Деби Благоје Марјановић "Моша"
  20. ^ http://www.reprezentacija.rs/perska-emanuel/ Емил Першка "Лалец"
  21. ^ http://www.reprezentacija.rs/sotirovic-kuzman/ Деби Кузман Сотировић "Чокалија"
  22. ^ а б в Новине „ВРЕМЕ” среда 2. јуна 1928, број 2311, страна 8. ,година VIII
  23. ^ Новине „ВРЕМЕ” среда 30. маја 1928, број 2311, страна 6. ,година VIII
  24. ^ а б в г Новине „ВРЕМЕ” среда 6. јуна 1928, број 2316, страна 7. ,година VIII
  25. ^ Новине „ВРЕМЕ” петак 8. јуна 1928, број 2318, страна 8. ,година VIII
  26. ^ Новине „ВРЕМЕ” понедељак 11. јуна 1928, број 2321, страна 6. ,година VIII
  27. ^ Новине „ВРЕМЕ” четвртак 14. јуна 1928, број 2324, страна 5. ,година VIII

Спољашње везеУреди