Александар Шехтански

Александар Шехтански (Скопље, 23. маја 1948)[1] је био југословенски и македонски филмски глумац.[2]

Александар Шехтански
Лични подаци
Датум рођења(1948-05-23)23. мај 1948.(76 год.)
Место рођењаСкопље, СФРЈ
ЗанимањеГлумац
Рад
Активни период1978 - данас
Битна улогаЦрвени коњ
Јазол
Македонски народни приказни
Тетовирање
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

Година Назив Улога
1979. Глава
1980. Време, води
1980. Учителот
1980. Оловна бригада
1981. Црвени коњ
1981. Булки крај шините
1981. Милион маченици
1982. Илинден Тодор
1982. Едно лето
1984. Другарувања Таткото на Жаре
1985. Јазол Момчето
1986. Среќна нова '49. Стражар
1987. Пикасо
1987. За трошка среќа Милиционер 2
1987. Чорбаџи Теодос Коле
1987. Македонски балади
1989-1992. Тврдокорни
1991. Тетовирање
1991. До, ре, ми Организаторот
1992 Последната македонска елегија
1993 Бог да ги убија шпионите Адам Велески
1994. Бумбари Стојан
1998. На Балканот не се пие чај Селанец
2000. Глас
2000. Македонски народни приказни
2000. Погрешно време Павле
2001. Во светот на бајките Човекот
2001. Агенција осамени срца Директорот
2001. Светот има осум страни Слугата
2001. Прашина
2002. Наше маало Јован
2003. Нежната прашина на заборавот Стојан
2006. Мост Поп
2007. Досие-К Овчарот
2009. Народни приказни Павле
2011. Турни ме да кинисам Петар
2013. Старо купујем Господинот
2013-2014 Тврдокорни Шех Исмаил
2013-2016 Македонски народни приказни
2014. До балчака
2016. Преспав Прв гостин
2017. Среќа во вреќа Страхил
2022. Еко скоп Екологичарот
2022 Ручек Гостин 3
2023-2024 Македонски народни приказни

Референце уреди

  1. ^ „Aleksandar Sehtanski | Actor”. IMDb (на језику: енглески). Приступљено 2024-02-01. 
  2. ^ „Александар Шехтански - НУ Македонски Народен Театар, Република Северна Македонија”. mnt.mk (на језику: македонски). Приступљено 2024-01-18. 

Спољашње везе уреди