Кирил Псалтиров (р. 11. октобар 1941, Кочани - 8. маја 2021 Скопје) — југословенски и македонски глумац.

Кирил Псалтиров
Лични подаци
Датум рођења(1941-10-11)11. октобар 1941.
Место рођењаКочани
Датум смрти8. мај 2021.(2021-05-08) (79 год.)
Место смртиСкопље
ЗанимањеГлумац
Рад
Битне улогеТврдокорни
Време, води
Македонски народни приказни
Пре кише
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

Година Назив Улога
1971 Македонски део пакла Партизан
1973 Смилевскиот конгрес
1975 Јад
1975 Волшебното самарче
1976 Најдужи пут Бегалец
1977 Пресуда
1979 Партизанска ескадрила Партизан
1980 Време, води Величко
1981 Црвени коњ
1982 Илинден
1982 Едно лето Минувачот
1982 Слана во цутот на бадемите
1982 Мистериозниот предмет
1982 Тоа е мојот живот
1983 Потера
1984 Јуначко колено
1985 Од зад грб
1985 Ајде да се дружиме
1986 Климент Охридски
1986-1990 Македонски народни приказни 1
1987 Чорбаџи Теодос Панко
1987 Народни трибуни
1988 Скопски сновиденија
1988 Чук, чук Стојанче
1988-1990 Еурека Леон
1988-1993 Тврдокорни Христо Узунов
1989 Мугра
1993 Бог да ги убија шпионите Заптија
1994 Пре кише Моме
1994 Прекалени
1995 Ангели на отпад Командир
1996-2000 Македонски народни приказни 2
1997-1999 Во светот на бајките Дедото
2000 Погрешно време Стево
2000-2001 Светот има осум страни
2001 Прах Арнаут
2003 Чекор пред времето
2004 Андер Колекционер
2010 Македонски народни приказни 3 Гостин
2010 Мисија Лондон Мома Димич
2012 Бардо Дедо
2012-2015 Македонски приказни Меанџи Секула

Референце уреди

Спољашње везе уреди