Марин Бабић

српски глумац

Марин Бабић (Београд, 24. октобар 1947Скопје, 15. октобар 2022) био је југословенски, српски и македонски филмски и позоришни глумац.

Марин Бабић
Лични подаци
Датум рођења(1947-10-24)24. октобар 1947.
Место рођењаБеоград, ФНРЈ
Датум смрти15. октобар 2022.(2022-10-15) (74 год.)
Место смртиСкопје, Северна Македонија
Рад
Активни период1971 - 2022
Битна улогаНели ти реков
Не рекох ли ти
Викенд мртваца
Солунски патрдии
Црвени коњ
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
Дугометражни филм 1 7 1 1 1 0 11
ТВ филм 2 1 2 0 0 0 5
ТВ серија 2 6 3 0 1 2 14
Кратки филм 0 0 0 0 1 0 1
Укупно 7 12 8 1 1 2 31


Год. Назив Улога
1970.-те
1975. Јад /
1976. Патот кон иднината ТВ серија
1977. Нели ти реков ТВ филм /
1978. Шеќерна приказна ТВ филм
1979. Наши години ТВ серија Миле
1980.-те
1980. Оловна бригада /
1981. Црвени коњ /
1981. Доротеј /
1982. Јужна стаза Данчо
1982. Илинден ТВ серија Кемал Ефенди
1984. Не рекох ли ти /
1984. Другарувања ТВ серија Таткото на Мартин
1985. Јазол /
1985. Бусава азбука ТВ серија /
1985. Тетовирани души ТВ филм
1986. Солунски патрдии ТВ серија Божин
1987. Претежно ведро ТВ серија Панко Јовановски
1987. Училиште за кловнови ТВ серија Маки
1988. Викенд мртваца Свадбар
1990.-те
1990. Викенд на мртовци ТВ серија Свадбар
1991. Македонија може ТВ серија /
1991. Во кафулето кај Гане ТВ филм Германецот
1992. Тврдокорни ТВ серија Агата
1992. Сили во воздухот ТВ филм /
1998. Збогум на дваесетиот век /
2000.-те
2003. Волци ТВ филм
2010.-те
2010. Мисија Лондон ТВ филм
2012. Бардо Кратки филм Приест
2012-2016. Македонски народни приказни ТВ серија
2020.-те
2022. Куќен притвор ТВ серија Стево
2023. Црвениот поет ТВ серија Проф. Јован Радониќ

Спољашње везе

уреди