Цветанка Јакимовска

Цветанка Јакимовска (1927–1990) је била југословенска и македонска филмска и позоришна глумица.

Цветанка Јакимовска
Лични подаци
Датум рођења(1927-00-00)1927.
Датум смрти1990.(1990-Недостаје неопходни параметар 1, месец!-00) (62/63 год.)
Веза до IMDb-а

Филмографија Уреди

1960 1970 1980 Укупно
Дугометражни филм 1 0 0 1
ТВ филм 2 2 3 7
ТВ серија 0 1 2 3
Укупно 3 3 5 11


Год. Назив Улога
1960.-те
1967. Македонска крвава свадба /
1968. Стотиот чекор ТВ филм /
1969. Антича ТВ филм /
1970.-те
1970. Слики на дрво ТВ филм /
1970. Розенберговите не треба да умрат ТВ филм Етел Розенберг
1973. Залез зад езерската земја ТВ серија Лика
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм /
1983. Премиера ТВ филм /
1984. Комедијанти ТВ серија Мајката на наивката
1986. Македонски народни приказни ТВ серија /
1987. За трошка среќа ТВ филм Баба

Спољашње везе Уреди