Томе Витанов

македонски глумац

Томе Витанов (р. 29. августа 1951 године во Скопље) је југословенски и македонски глумац.

Томе Витанов
Лични подаци
Датум рођења29. август 1951
ЗанимањеГлумац
Рад
Битне улогеПрва вечер
Чорбаџи Теодос
Жена од малтер
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
Године Назив Улоге
1975. Прва вечер Сандре
1975. Волшебното самарче
1977. Дождовито сонце
1977. Итар Пејо
1979 Жена од малтер Доне
1981. Милион маченици
1982. Илинден
1984. Белото циганче
1987. Народни трубуни
1987. Трст виа Скопје
1987. Чорбаџи Теодос Томче
1990. До, ре, ми Продуцент
1991-1992. Еурека
1994. Прекалени Кјуско
1995-1999. Во светот на бајките
2000. Големи и мали Пандо
2000-2001. Погрешно време Драги
2000-2001. Светот има осум страни Цар
2001. Во светот на бајките 2 Учителот
2002. Вампирџија Ефрем
2010. Царската е последна
2010-2012. Македонски народни приказни
2013. Тврдокорни Кодош Кљамче
2015. Македонски народни приказни Цар
2016. Болка на душата Цариник
2018. Преспав
2023. Бистра вода Полицајац

Спољашне везе

уреди