Јосиф Јосифовски (глумац)

Јосиф Јосифовски (Велес, 29. август 1927Битољ, 21. мај 2001) је био југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Јосиф Јосифовски
Лични подаци
Датум рођења(1927-08-29)29. август 1927.
Место рођењаВелес, Краљевина СХС
Датум смрти21. мај 2001.(2001-05-21) (73 год.)
Место смртиБитољ, Република Македонија
Рад
Битна улогаЦена града
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1960 1970 1980 1990 2000 Укупно
Дугометражни филм 2 2 0 6 1 11
ТВ филм 0 3 8 6 0 17
ТВ серија 0 2 6 2 1 11
Кратки филм 0 0 0 1 0 1
Укупно 2 7 14 15 2 40
Год. Назив Улога
1960.-те
1968. Планина гнева /
1969. Република у пламену /
1970.-те
1970. Цена града Кнајпер
1971. Македонски део пакла /
1972. Табакерата ТВ филм /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм /
1977. Малиот одред ТВ серија /
1979. Курирот на Гоце Делчев ТВ серија /
1979. Жена од малтер ТВ филм /
1980.-те
1980. Двојка ТВ филм /
1981. Булки крај шините ТВ серија /
1982. Илинден ТВ серија /
1983. Записник ТВ филм /
1984. Јуначко колено ТВ серија /
1985. На наш начин ТВ серија /
1985. Трговецот од Солун ТВ филм Кадија
1985. Пријатели ТВ филм /
1986. Климент Охридски ТВ филм Петар
1987. Трето доба ТВ серија /
1987. Звездите на 42-та ТВ филм /
1988. Втора смена ТВ серија деда Николе
1988. Марика лета со авион ТВ филм /
1989. Цвеке на карпата ТВ филм Арсо Соколот
1990.-те
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. Опстанок ТВ серија /
1991. Стрес или погрешна нота ТВ филм Богдан
1992. Време, живот Кум у возу
1993. Бог да ги убие спионите ТВ филм /
1993. Македонска сага /
1994. Пре кише Отац Марко
1994. Проколнати ТВ филм Стариот
1995. Во светот на бајките ТВ серија /
1995. Ангели на отпад Ицко
1995. Заборављени ТВ филм /
1997. Преку езерото Приест Кирил
1998. Збогум на дваесетиот век Стари каубој
1998. На Балканот не се пие цај ТВ филм /
1998. Ливада Кратки филм Сељак
2000.-те
2001. Во светот на бајките 2 ТВ серија /
2001. Прах Свештеник

Спољашње везе уреди