Блаже Алексоски

Блаже Алексоски (Прилеп, 1. фебруар 1933Прилеп, 20. децембар 2015) био је југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Блаже Алексоски
Датум рођења(1933-02-01)1. фебруар 1933.
Место рођењаПрилеп
 Краљевина Југославија
Датум смрти20. децембар 2015.(2015-12-20) (82 год.)
Место смртиПрилеп
 Македонија
Веза до IMDb-а

ФилмографијаУреди

1970 1980 1990 2000 2010 Укупно
ТВ филм 1 1 1 0 0 3
ТВ серија 2 2 0 0 1 5
Укупно 3 3 1 0 1 8


Год. Назив Улога
1970.-те
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Парадоксот на Диоген ТВ филм Член на судскиот совет
1979. Курирот на Гоце Делчев ТВ серија /
1980.-те
1982. Едно лето ТВ серија /
1983. Премиера ТВ филм /
1984. Јуначко колено ТВ серија /
1990.-те
1993. Бог да ги убие спионите ТВ филм Пријател на кафедзијата
2010.-те
2011. Македонски народни приказни 3 ТВ серија /

Спољашње везеУреди