Вера Вучкова (Кнезха, 24. август 1925Скопље, 31. август 2014) била је југословенска и македонска филмска и позоришна глумица.

Вера Вучкова
Лични подаци
Датум рођења(1925-08-24)24. август 1925.
Место рођењаКнежа, Краљевина Бугарска
Датум смрти31. август 2014.(2014-08-31) (89 год.)
Место смртиСкопље, Република Македонија
Рад
Активни период1945 - 2010
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1960 1970 1980 1990 2000 Укупно
Дугометражни филм 1 0 0 0 0 1
ТВ филм 0 0 4 0 0 4
ТВ серија 0 0 3 0 2 5
Укупно 1 0 7 0 2 10
Год. Назив Улога
1960.-те
1967. Македонска крвава свадба /
1970.-те
1972. Истрел ТВ филм
1976. Најдолгиот пат ТВ филм
1979. Наши години ТВ серија
1980.-те
1982. Едно лето ТВ серија /
1982. Време на летала ТВ филм /
1982. Јагне на ражен ТВ филм Прва селанка
1982. Јахачи ветра ТВ филм
1983. Премиера ТВ филм /
1984. Случки од животот ТВ серија /
1985. На наш начин ТВ серија /
1986. Состојба пред инфаркт ТВ филм
1987. Чорбаџи Теодос ТВ филм Цонка
1988. Македонски народни приказни ТВ серија
1990.-те
1992. Време, живот ТВ филм
1995. Во светот на бајките ТВ серија
2000.-те
2000 2001. Погрешно време ТВ серија Вера / Стамена
2001. Светот има осум страни ТВ-серија
2009. Народни приказни ТВ серија /

Спољашње везе уреди