Европско првенство у атлетици на отвореном 2016 — 200 метара за жене

Logo-Amsterdam-2016.jpg
Athletics pictogram.svg

Такмичење у трци на 200 метара у женској конкуренцији на Европском првенству у атлетици 2016. у Амстердаму одржано је 6. и 7. јула на Олимпијском стадиону.

Титулу освојену у Цириху 2014, није бранила Дафне Схиперс из Холандије.

Земље учесницеУреди

РекордиУреди

[1]

Рекорди пре почетка Европског првенства 2016.
Олимпијски рекорди Флоренс Грифит Џојнер   САД 21,34 Сеул, Јужна Кореја 29. септембар 1988.
Светски рекорд
Европски рекорд Дафне Схиперс   Холандија 21,63 Пекинг, Кина 28. август 2015.
Рекорди Европских првенстава Хајке Дрекслер   Источна Немачка 21,71 Штутгарт, Западна Немачка 29. август 1986.
Светски резултат сезоне Дафне Схиперс   Холандија 21,93 Осло, Норвешка 9. јун 2016.
Европски резултат сезоне

Најбољи европски резултати у 2016. годиниУреди

Десет најбољих европских такмичарки на 200 метара 2016. године до почетка првенства (6. јула 2016), имале су следећи пласман на европској и светској ранг листи. (СРЛ)[2][3]

1. Дафне Схиперс   Холандија 21,93 9. јун 1. СРЛ
2. Либанија Гренот   Италија 22,56 НР 27. мај 18. СРЛ
3. Ђина Лукенкемпер   Немачка 22,67 5. јун 32. СРЛ
4. Дина Ашер−Смит   Велика Британија 22,72 16. јун 36. СРЛ
5. Наталија Погребњак   Украјина 22,76 19. јун 41. СРЛ
6. Ивет Лалова-Колио   Бугарска 22,78 9. јун 45. СРЛ
7. Катарина Џонсон-Томпсон   Велика Британија 22,79 28. мај 48. СРЛ
8. Теса Ван Схаген   Холандија 22,86 19. јун 58. СРЛ
9. Лиза Мајер   Немачка 22,87 60. СРЛ
10. Дезире Хенри   Велика Британија 22,88 16. јун 62. СРЛ

Такмичарке чија су имена подебљана учествовале су на ЕП 2016.

Квалификациона нормаУреди

23,60

СатницаУреди

Датум Време Коло
6. јул 2016. 12:10 Квалификације
6. јул 2016. 17:30 Полуфинале
7. јул 2016. 19:10 Финале

Освајачи медаљаУреди

     
Дина Ашер−Смит
  Уједињено Краљевство
Ивет Лалова-Колио
  Бугарска
Ђина Лукенкемпер
  Немачка

РезултатиУреди

КвалификацијеУреди

Такмичење је одржано 6. јула 2016. године. За полуфинале пласирале су се прве 3 из сваке од 4 квалификационих група (КВ) и 4 према постигнутом резултату.(кв)[4],[5]

Ветар:
група 1: +0,9 м/с, група 2: +1,1 м/с, група 3: +0,2 м/с, група 4: +0,7 м/с

Почетак такмичења:
група 1 у 12:10, група 2 у 12:16, група 3 у 12:22, група 4 у 12:28.

Место Група Стаза Атлетичарка Земља ЛР ЛРС Резултат Белешка
1. 3 5 Маја Михалинец   Словенија 23,04 23,08 23,01 КВ, ЛР
2. 4 6 Марија Белимпасаки   Грчка 23,12 23,18 23,03 КВ, ЛР
3. 2 4 Јамиле Самуел   Холандија 22,72 23,04 23,04 КВ, =ЛРС
4. 3 4 Надин Гонска   Немачка 23,03 23,03 23,13 КВ
5. 4 2 Муџинга Камбунђи   Швајцарска 22,64 23,02 23,20 КВ
6. 2 3 Ана Кјелбасињска   Пољска 22,94 23,27 23,21 КВ
6. 3 8 Елен Шпрунгер   Швајцарска 23,26 23,34 23.21 КВ, ЛР
8. 1 7 Лаура Де Вите   Холандија 23,30 23,30 23,23 КВ, ЛР
9. 2 7 Јелисавета Бризгина   Украјина 22,44 23,08 23,37 КВ
10. 1 8 Естела Гарсија   Шпанија 23,17 23,17 23,40 КВ
11. 4 8 Нана Јакоб   Шпанија 23,39 23,39 23,43 КВ
12. 1 6 Елени Артимата   Кипар 22,61 23,19 23,46 КВ
13. 2 2 Сабина Веит   Словенија 22,74 23,34 23,47 кв
14. 1 3 Агата Форкасијвич   Пољска 23,56 23,56 23,53 кв, ЛР
15. 4 3 Александра Безекова   Словачка 23,55 23,55 23,56 кв
16. 2 6 Ина Ефтимова   Бугарска 22,94 23,40 23,58 кв
17. 2 5 Корнелија Халбхир   Швајцарска 23,46 23,46 23,61
18. 1 4 Оливија Борле   Белгија 22,98 23,02 23,64
19. 3 6 Марија Рјемјењ   Украјина 22,58 23,42 23,67
20. 4 7 Клаудија Конопко   Пољска 23,38 23,38 23,76
21. 4 4 Мартина Амидеи   Италија 23,49 23,58 23,79
22. 1 5 Ирена Сирагуса   Италија 23,27 23,39 23,87
23. 3 7 Олга Ленскиј   Израел 23,18 23,27 23,90
24. 1 2 Пиркова Марчела   Чешка 23,60 23,60 24,03
25. 3 2 Пернила Нилсон   Шведска 23,50 23,50 24,18
26. 3 3 Шарлот Вингфилд   Малта 24,26 24,26 24,46
27. 4 5 Дијана Кубесерјан   Јерменија 23,18 23,18 25,56
28. 2 8 Зијан Хук   Гибралтар 26,54 26,54 26,78

Такмичарке које су директно ушле у полуфиналеУреди

Према пропозицијама такмичења у квалификацијама не учествују атлетичарке које су 27.6.2016 биле на Европској ранг листи пласиране до 12 места, него се директно пласирају у полуфинале.[6]

Место Атлетичарка Земља ЛР ЛРС ЕРЛ
1. Ђина Лукенкемпер   Немачка 22,67 22,67 3.
2. Дина Ашер−Смит   Уједињено Краљевство 22,07 22,72 4.
3. Наталија Погребњак   Украјина 22,75 22,76 5.
4. Ивет Лалова-Колио   Бугарска 22,32 22,78 6.
5. Теса Ван Схаген   Холандија 22,86 22,86 8.
6. Лиза Мајер   Немачка 22,87 22,87 9.
7. Џоди Вилијамс   Уједињено Краљевство 22,46 22,89 11.
8. Глорија Хупер   Италија 22,89 22,89 11.

Подебљани лични рекорди су и национални рекорди земље коју такмичарка представља

ПолуфиналеУреди

Такмичење је одржано 6. јула 2016. године. У полуфиналу су учествовале 24 атлетичарке, подељене у 3 групе. У финале су се пласирале по две првопласиране из група (КВ) и две на основу постигнутог резултата (кв). [7],[8]

Ветар:
група 1: 0,0 м/с, група 2: 0,0 м/с, група 3: +1,3 м/с

Почетак такмичења:
група 1 у 17:30, група 2 у 17:37, група 3 у 17:44.

Пласман Група Стаза Атлетичарка Земља Резултат Белешка
1. 2 5 Дина Ашер−Смит   Уједињено Краљевство 22,57 КВ, ЛРС
2. 3 4 Ивет Лалова-Колио   Бугарска 22,57 КВ, ЛРС
3. 1 5 Ђина Лукенкемпер   Немачка 22,90 КВ
4. 2 6 Теса Ван Схаген   Холандија 22,95 КВ
5. 3 6 Наталија Погребњак   Украјина 22,98 КВ
6. 1 7 Јамиле Самуел   Холандија 23,02 КВ, ЛРС
7. 2 3 Лиза Мајер   Немачка 23,06 кв
8. 1 3 Џоди Вилијамс   Уједињено Краљевство 23,14 кв
9. 1 6 Марија Белимпасаки   Грчка 23,16
10. 3 5 Маја Михалинец   Словенија 23,17
11. 2 4 Муџинга Камбунђи   Швајцарска 23,23
12. 3 3 Надин Гонска   Немачка 23,24
13. 1 4 Глорија Хупер   Италија 23,25
14. 2 7 Ана Кјелбасињска   Пољска 23,36
15. 2 2 Нана Јакоб   Шпанија 23,45
16. 3 1 Лаура Де Вите   Холандија 23,48
17. 3 8 Естела Гарсија   Шпанија 23,53
18. 3 2 Ина Ефтимова   Бугарска 23,54
18. 1 8 Елен Шпрунгер   Швајцарска 23,54
20. 3 7 Елени Артимата   Кипар 23,58
21. 1 2 Агата Форкасијвич   Пољска 23,59
22. 2 8 Јелисавета Бризгина   Украјина 23,64
23. 1 1 Александра Безекова   Словачка 23,71
24. 2 1 Сабина Веит   Словенија 23,72

ФиналеУреди

Такмичење је одржано 7. јула 2016. године у 19:10. [9]

Ветар: -0,4 м/с.

Место Атлетичарка Земља Резултат Белешка
  Дина Ашер−Смит   Уједињено Краљевство 22,37 ЛРС
  Ивет Лалова-Колио   Бугарска 22,52 ЛРС
  Ђина Лукенкемпер   Немачка 22,74
4. Јамиле Самуел   Холандија 22,83 ЛРС
5. Наталија Погребњак   Украјина 22,84
6. Џоди Вилијамс   Уједињено Краљевство 22,96
7. Теса Ван Схаген   Холандија 23,03
8. Лиза Мајер   Немачка 23,10

РеференцеУреди

Спољашње везеУреди