Младен Крстевски

Младен Крстевски (Кратово, 25. август 1953) је био југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Младен Крстевски
Лични подаци
Датум рођења(1953-08-25)25. август 1953.
Место рођењаКратово, ФНР Југославија
Рад
Активни период1973 - данас
Битна улогаСеверна грешка
Викенд мртваца
Тетовирање
Црвени коњ
Срећна нова ’49.
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1970 1980 1990 2000 2010 Укупно
Дугометражни филм 1 9 4 2 2 18
ТВ филм 1 4 4 3 0 12
ТВ серија 2 0 4 0 1 7
Укупно 4 13 12 5 3 37
Год. Назив Улога
1970.-те
1973. Добра долина ТВ филм /
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Патот кон иднината ТВ серија /
1977. Пресуда /
1980.-те
1980. Време, води /
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Црвени коњ Иле
1982. Јужна стаза /
1984. Меmеd My Hawk Солдиер
1985. Од жад грб ТВ филм /
1985. Јазол /
1986. Срећна нова ’49. Градимир
1986. Климент Охридски ТВ филм /
1987. Хај-Фај /
1988. Викенд мртваца Цуре
1988. Скопски сновиденија ТВ филм /
1989. Сеобе /
1990.-те
1990. Викенд на мртовци ТВ серија Цуре
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. Тетовирање Шиптар
1988 1992. Тврдокорни ТВ серија Скршениот / Емисин
1993. Еурека (ТВ серија) Талес од Милет
1993. Светло сиво Крстозбордзијата (сегмент "Птицата Урубу и Девица")
1994. Прекалени ТВ серија Јордан Хаџи Константинов Дзинот
1994. Пре кише Трифун
1994. Проколнати ТВ филм Калински
1995. Заборављени ТВ филм Ангел
1997. Џипси меџик
1998. Збогум на дваесетиот век /
1998. На Балканот не се пие чај ТВ филм /
1999. Во светот на бајките ТВ серија /
2000.-те
2000-2001. Светот има осум страни ТВ серија
2000-2001. Во светот на бајките ТВ серија
2001. Одмазда /
2001. Прашина Мирко
2003. Последниот Фалцер ТВ филм Панцир
2004. Ундер ТВ филм Бојан
2005. Крчма на патот за Европа ТВ филм Содо
2007. Јас сум од Титов Велес
2010.-те
2011. Македонски стари приказни ТВ серија /
2013. Старо купујем Тацо
2014. Последниот Македонски пророк
2014. До балчака Орацот
2014-2017. Македонски народни приказни
2015. Бела ноћ Димо
2016. Болка на душата Доктор
2018. Ругање Исусу Вани
2020.-те
2020-2022. Македонски народни приказни
2021. Кино љубов
2022. Кајмак
2022-2023. Бистра вода Милан
2024. Црвениот поет Меанџија

Спољашње везе

уреди