Цветанка Јакимовска

Цветанка Јакимовска (Перник, 10. септембар 1927Скопље , 14. април 1990) је била југословенска и македонска филмска и позоришна глумица.

Цветанка Јакимовска
Лични подаци
Датум рођења(1927-09-10)10. септембар 1927.
Место рођењаПерник
Датум смрти14. април 1990.(1990-04-14) (62 год.)
Место смртиСкопље
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1960 1970 1980 Укупно
Дугометражни филм 1 0 1 2
ТВ филм 3 4 4 11
ТВ серија 0 2 3 5
Укупно 4 6 8 18
Год. Назив Улога
1960.-те
1967. Македонска крвава свадба /
1967. Домот на татко ми ТВ филм
1968. Стотиот чекор ТВ филм /
1969. Антича ТВ филм /
1970.-те
1970. Слики на дрво ТВ филм /
1970. Розенберговите не треба да умрат ТВ филм Етел Розенберг
1970. Вуковиот сон ТВ филм
1973. Залез зад езерската земја ТВ серија Лика
1974. Подарок ТВ филм
1975. Патот кон иднината ТВ серија
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Првите цутови ТВ серија Баба
1983. Премиера ТВ филм /
1984. Комедијанти ТВ серија Мајката на наивката
1985. Сомнително лице ТВ филм Анѓа
1986. Македонски народни приказни ТВ серија /
1987. За трошка среќа ТВ филм Баба
1988. Скопски сновиденија ТВ филм

Спољашње везе уреди