Ненад Стојановски

Ненад Стојановски (Скопље, 19. август 1952Скопље, 14. јул 1998) је био југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Ненад Стојановски
Лични подаци
Датум рођења(1952-08-19)19. август 1952.
Место рођењаСкопље, ФНР Југославија
Датум смрти14. јул 1998.(1998-07-14) (45 год.)
Место смртиСкопље, Република Македонија
Рад
Активни период1974 - 1998
Битна улогаБекство
Трговецот од Солун
Записник
Премиера
Лет во место
Диво месо
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1970 1980 1990 Укупно
Дугометражни филм 1 0 3 4
ТВ филм 3 10 5 18
ТВ серија 0 7 4 11
Укупно 4 17 12 33


Год. Назив Улога
1970.-те
1975. Илинка ТВ филм /
1976. Цимерите од соба 306 ТВ филм /
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Шиљан
1977. Пресуда /
1980.-те
1982. Илинден ТВ серија Орче
1983. Записник ТВ филм /
1983. Премиера ТВ филм Војдан Чернодрински
1984. Јуначко колено ТВ серија Учителот
1984. Лет во место ТВ филм Михајло
1984. Диво месо ТВ филм Андреја
1984. Камчевци ТВ серија
1985. На наш начин ТВ серија /
1985. Од жад грб ТВ филм /
1985. Трговецот од Солун ТВ филм Гоце Делчев
1985. Дупло дно ТВ филм Јаков 3
1985. Бусава азбука ТВ серија /
1986. Состојба пред инфаркт ТВ филм /
1987. Трето доба ТВ серија /
1988. Мојсие од малото место ТВ филм /
1988. Скопски сновиденија ТВ филм /
1989. Тврдокорни ТВ серија Ђурчин Наумов-Пљакот
1989. Еурека ТВ серија Леонардо да Винчи
1990.-те
1990. Трст виа Скопје ТВ серија Кирил
1991. До, ре, ми ТВ серија /
1991. Чаруга Лајтнант
1991. Опстанок ТВ серија Учител
1991. Болва в’уво ТВ филм /
1992. Заминување од Пасквелија ТВ филм Растаков
1992. Време, живот /
1992. Сили во воздухот ТВ филм Миле
1993. Грев или шприцер ТВ филм Крсте Шприцер
1994. Прекалени ТВ серија Марко Чепенков - возрасен
1997. Добредојтојвте во Сарајево ТВ филм
1998. ТВ Театар ТВ серија
1998. Збогум на дваесетиот век ТВ филм
1998. Бекство ТВ филм Роман Валеријанович Хлудов

Спољашње везе

уреди