Гоце Влахов (Скопље, 12. маја 1949 - Скопље, 28. јул 2019) — је био југословенски и македонски филмски глумац.

Гоце Влахов
Лични подаци
Датум рођења(1949-05-12)12. мај 1949.
Место рођењаСкопље, ФНРЈ
Датум смрти28. јул 2019.(2019-07-28) (70 год.)
Место смртиСкопље, Северна Македонија
ЗанимањеГлумац
Рад
Битне улогеТврдокорни
Македонски народни приказни
Сенке
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

Година Назив Улога
1971 Македонски део пакла Иљо
1972 Пуцањ
1975 Јад
1976 Цимерите од соба 306
1977 Итар Пејо Поп
1980 Оловна бригада
1981 Милион маченици
1981 Црвени коњ
1982 Илинден
1982 Едно лето
1983 Кога тетин Клименте шеташе над градот Климент
1983 Записник
1984 Јуначко колено
1984 Случки од животот
1984 Исповед на таксистот
1985 Трговецот од Солун
1985 Ајде да се дружиме Гостин
1985 На наш нашин
1985 Легенди и преданија
1986 Климент Охридски Младиот селанец
1986 Среќна нова '49
1987 Народни трибуни
1987 Трст виа Скопје
1984-1992 Македонски народни приказни 1
1988-1990 Чук, чук Стојанче
1988-1992 Тврдокорни Јордан Пиперката
1988-1993 Еурека Записничар
1990 Весела математика
1991 До, ре, ми Сценарист
1991 Опстанок Милиционерот
1991 Азбука на природата Презентер
1995 Во светот на бајките
1996 Батко Гого нема пари
2000 Погрешно време Никола
2001 Светот има осум страни
2001 Прах Арнаут
2002 Заведени
1992-2003 Македонски народни приказни 2
2003 Чекор пред времето
2004 Андер Ковач
2005 Крчма на патот за Европа Селанец 1
2007 Сенке проф. Кокале
2009 Бунило Полицаец
2010 Мајки Таксистот
2010 Царската е последна Гласник
2010 Луѓе без земја Писар
2010-2015 Македонски народни приказни 3
2013-2014 Тврдокорни Доне Симитџиев
2015 Цимери Страхил
2010-2017 Македонски стари приказни
2019 Врба Шофер

Референце уреди

Спољашње везе уреди