Диме Илијев (Кавадарци, 19. септембар 1952) је југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Диме Илијев
Лични подаци
Датум рођења(1952-09-19)19. септембар 1952.(71 год.)
Место рођењаКавадарци, ФНРЈ
Рад
Битна улогаИсправи се, Делфина
Сослушувањето на железничарот
Двојка
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
Дугометражни филм 1 1 0 3 3 1 9
ТВ филм 1 2 1 1 0 0 5
ТВ серија 2 1 5 3 4 1 17
Кратки филм 0 0 0 0 1 0 1
Укупно 4 4 6 7 8 2 32


Год. Назив Улога
1970.-те
1977. Исправи се, Делфина Петко
1977. Итар Пејо ТВ серија /
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Методија Стрезовски
1979. Наши години ТВ серија Диме
1980.-те
1980. Двојка ТВ филм Филип
1986. Климент Охридски ТВ филм Арсениј
1988. Тврдокорни ТВ серија Доне Стојанов-Стипјанчето
1988. Викенд мртваца Келнерот
1990.-те
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. Македонија може ТВ серија /
1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1993. Еурека ТВ серија Томас Едисон - возрасен
1994. Прекалени ТВ серија Димитар Миладинов
1995 1999. Во светот на бајките ТВ серија /
2000.-те
2000. Погрешно време ТВ серија Никој и ништо
2002. Заведени ТВ серија /
2004. Големата вода Хоспитал Менаџер
2004. Неверство во зимската нокј ТВ филм /
2005. Контакт Неигхбоур
2006. Македонски приказни: продолзување на традицијата ТВ серија /
2007. Сенке Игњат Перков
2010.-те
2010. Мајке Сергеант Јанески
2010 2011. Од денес за утре ТВ серија Боге
2013 2014. Тврдокорни ТВ серија Поштар емигрант / Игуменот Козма
2014. Македонски народни приказни 3 ТВ серија Крсте
2015. Хонеy Нигхт Симонов
2015. Збор /
2016. Схоес Кратки филм Павле
2016. Црвената соба ТВ-филм Никола
2017. Исцелител ТВ-филм Тоде
2017. 5 плус фамилија ТВ-серија
2018. Годината на Мајмунот ТВ-филм Политичар
2018. Преспав ТВ-серија Иво
2020.-те
2022. Кајмак ТВ-филм
2023. Бистра вода ТВ-серија

Спољашње везе уреди