Кирил Андоновски

Кирил Андоновски (Пехчево, 15. јул 1942) био је југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Кирил Андоновски
Лични подаци
Датум рођења(1942-07-15)15. јул 1942.(81 год.)
Место рођењаПехчево, Краљевина Југославија (дејуре)
Краљевина Бугарска (дефакто)
Рад
Битна улогаПоштар
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
Дугометражни филм 0 1 1 0 0 0 2
ТВ филм 2 1 1 2 0 0 6
ТВ серија 1 6 9 3 3 3 25
Укупно 3 8 11 5 3 3 33


Год. Назив Улога
1970.е
1970. Ветар во кутиче кибрит ТВ филм /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм Пандо Кљасев
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1980.е
1980. Време, води ТВ-филм
1981. Милион маченици ТВ филм
1982. Едно лето ТВ серија /
1982. Илинден ТВ серија /
1983. Премиера ТВ филм /
1984. Камчевци ТВ серија
1984. Белото циганче ТВ серија Рамо
1985. Јазол /
1986. Сонце на дланка ТВ серија /
1987. Случки од животот ТВ серија /
1988 1989. Тврдокорни ТВ серија /
1990.е
1990. Трст виа Скопје ТВ серија /
1991. До, ре, ми ТВ серија /
1991. Опстанок ТВ серија /
1991. Поштар ТВ филм Професор
1991. Елелига пепелига ТВ серија /
1989 1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1989 1993. Еурека ТВ серија Директор
1994. Прекалени ТВ серија Господинот / Кодос Ии
1995. Ангели на отпад Службеник од министерството
1995 1999. Во светот на бајките ТВ серија /
1995 1999. Македонски народни приказни 2 ТВ серија /
2000.е
2000-2003. Македонски народни приказни ТВ серија
2000-2002. Светот има осум страни ТВ серија
2001. Во светот на бајките 2 ТВ серија /
2000 2001. Погрешно време ТВ серија Соколе
2003. Нежната прашина на заборавот ТВ-филм
2006. Нави ТВ филм Татко Коста
2006. Мост ТВ филм Митре
2006-2009. Македонски народни приказни ТВ серија
2007. Мултиплеј ТВ филм
2009. Народни приказни ТВ серија /
2010.е
2010. Царската е последна ТВ филм Советник
2010. Пилот ТВ-филм Инспекторот
2010 2011. Македонски стари приказни ТВ серија /
2010 2015. Македонски народни приказни 3 ТВ серија /
2013 2014. Тврдокорни ТВ серија Селанецот / Кољо Месков / Диме Малако
2015. Цимери ТВ-серија Дедото
2016-2017. Комшиски приказни ТВ-серија
2017. Кавадаречки народни приказни ТВ серија Ѓаволот
2020.е
2020. Зоки Поки ТВ серија Симе
2021-2024. Македонски народни приказни ТВ-серија
2023. Бистра вода ТВ серија Стариот

Спољашње везе уреди