Ненад Стојановски

Ненад Стојановски (Скопље, 19. август 1952Скопље, 14. јул 1998) је био југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Ненад Стојановски
Датум рођења(1952-08-19)19. август 1952.
Место рођењаСкопље
 ФНР Југославија
Датум смрти14. јул 1998.(1998-07-14) (45 год.)
Место смртиСкопље
 Република Македонија
Битна улогаБекство
Трговецот од Солун
Записник
Премиера
Лет во место
Диво месо
Веза до IMDb-а

ФилмографијаУреди

1970 1980 1990 Укупно
Дугометражни филм 1 0 3 4
ТВ филм 3 10 5 18
ТВ серија 0 7 4 11
Укупно 4 17 12 33


Год. Назив Улога
1970.-те
1975. Илинка ТВ филм /
1976. Цимерите од соба 306 ТВ филм /
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Шиљан
1977. Пресуда /
1980.-те
1982. Илинден ТВ серија Орче
1983. Записник ТВ филм /
1983. Премиера ТВ филм Војдан Чернодрински
1984. Јуначко колено ТВ серија Учителот
1984. Лет во место ТВ филм Михајло
1984. Диво месо ТВ филм Андреја
1985. На наш начин ТВ серија /
1985. Од жад грб ТВ филм /
1985. Трговецот од Солун ТВ филм Гоце Делчев
1985. Дупло дно ТВ филм Јаков 3
1985. Бусава азбука ТВ серија /
1986. Состојба пред инфаркт ТВ филм /
1987. Трето доба ТВ серија /
1988. Мојсие од малото место ТВ филм /
1988. Скопски сновиденија ТВ филм /
1989. Тврдокорни ТВ серија Ђурчин Наумов-Пљакот
1989. Еурека ТВ серија Леонардо да Винчи
1990.-те
1990. Трст виа Скопје ТВ серија Кирил
1991. До, ре, ми ТВ серија /
1991. Чаруга Лајтнант
1991. Опстанок ТВ серија Учител
1991. Болва в’уво ТВ филм /
1992. Заминување од Пасквелија ТВ филм Растаков
1992. Време, живот /
1992. Сили во воздухот ТВ филм Миле
1993. Грев или шприцер ТВ филм Крсте Шприцер
1994. Прекалени ТВ серија Марко Чепенков - возрасен
1998. Збогум на дваесетиот век
1998. Бекство ТВ филм Роман Валеријанович Хлудов

Спољашње везеУреди