Светски куп у ватерполу 2006.

13. Светски куп у ватерполу под покровитељством ФИНЕ је одржан од 13. до 18. јуна у Будимпешти у Мађарској.

Светски куп у ватерполу
FINA Vaterpolo svetski kup.png
Домаћин Мађарска Будимпешта, Мађарска
Време одржавања 13. јун - 18. јун 2006.
Издање тринаесто
Екипа 8
Базени 1 (у 1 граду)
Шампион Gouden medaille.svg  Србија и Црна Гора (1 титула)
Други Zilveren medaille.svg  Мађарска
Трећи Bronzen medaille.svg  Шпанија
Најбољи стрелац Србија и Црна Гора Александар Шапић (17 голова)
Утакмица 20
Голова 331  (16,55 по утакмици)
◄◄ СР Југославија 2002.   Water Polo ball.png   Румунија 2010. ►►

Учествовало је 8 најбоље пласираних репрезентација са светског првенства 2005. које су биле подељене у две групе по четири. Првопласиране екипе из обе групе су се директно пласирале у полуфинале, док су другопласиране и трећепласиране играле у четвртфиналу.

Титулу је освојила репрезентација Србије и Црне Горе.

УчеснициУреди

Први кругУреди

Група АУреди

13. јун   Мађарска 10 : 6   Италија
Резултати по четвртинама: 2:2, 2:1, 3:1, 3:2
13. јун   Румунија 8 : 7   Грчка
Резултати по четвртинама: 3:2, 1:2, 1:1, 3:2

14. јун   Мађарска 14 : 4   Грчка
Резултати по четвртинама: 4:1, 3:2, 4:0, 3:1
14. јун   Италија 7 : 5   Румунија
Резултати по четвртинама: 1:1, 2:1, 1:1, 3:2

15. јун   Мађарска 14 : 6   Румунија
Резултати по четвртинама: 5:4, 3:1, 3:0, 3:1
15. јун   Италија 7 : 5   Грчка
Резултати по четвртинама: 1:1, 1:3, 4:1, 1:0
Репрезентација ОУ ПО Н И ДГ ПГ ГР Бод
1   Мађарска 3 3 0 0 38 16 +22 6
2   Италија 3 2 0 1 20 20 +0 4
3   Румунија 3 1 0 2 19 28 -9 2
4   Грчка 3 0 0 3 16 29 -13 0
  • ОУ - одиграних утакмица, ПО - победа, Н - нерешених, И - изгубљених утакмица, ДГ - датих голова, ПГ - примљених голова, ГР - гол-разлика.

Група БУреди

13. јун   Србија и Црна Гора 7 : 6   Шпанија
Резултати по четвртинама: 2:4, 2:0, 2:2, 1:0
13. јун   Хрватска 12 : 9   Русија
Резултати по четвртинама: 4:3, 1:3, 4:2, 3:1

14. јун   Србија и Црна Гора 13 : 7   Русија
Резултати по четвртинама: 3:1, 4:4, 2:0, 4:2
14. јун   Хрватска 8 : 8   Шпанија
Резултати по четвртинама: 2:3, 2:1, 3:2, 1:2

15. јун   Шпанија 10 : 6   Русија
Резултати по четвртинама: 3:1, 2:2, 2:1, 3:2
15. јун   Србија и Црна Гора 9 : 8   Хрватска
Резултати по четвртинама: 3:1, 0:2, 4:2, 2:3
Репрезентација ОУ ПО Н И ДГ ПГ ГР Бод
1   Србија и Црна Гора 3 3 0 0 29 21 +8 6
2   Шпанија 3 1 1 1 24 21 +3 3
3   Хрватска 3 1 1 1 28 26 +2 3
4   Русија 3 0 0 3 22 35 -13 0

ЗавршницаУреди

Полуфинале

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
17. август 2006.
 
 
  Мађарска10
 
18. август 2006.
 
  Хрватска6
 
  Мађарска9
 
17. август 2006.
 
  Србија и Црна Гора10
 
  Србија и Црна Гора13
 
 
  Шпанија8
 
3. место
 
 
18. август 2006.
 
 
  Хрватска10
 
 
  Шпанија13

ЧетвртфиналеУреди

16. јун   Хрватска 10 : 7   Румунија
Резултати по четвртинама: 2:2, 2:2, 4:3, 2:0

16. јун   Шпанија 9 : 3   Италија
Резултати по четвртинама: 1:0, 4:0, 1:3, 3:0


ПолуфиналеУреди

17. јун   Мађарска 10 : 6   Хрватска
Резултати по четвртинама: 2:1, 4:1, 2:3, 2:1

17. јун   Србија и Црна Гора 13 : 8   Шпанија
Резултати по четвртинама: 5:2, 3:2, 3:2, 2:2

За 7. местоУреди

16. јун   Грчка 10 : 6   Русија
Резултати по четвртинама: 2:2, 3:2, 3:2, 2:0


За 5. местоУреди

17. јун   Италија 7 : 4   Румунија
Резултати по четвртинама: 0:2, 4:1, 1:1, 2:0


За 3. местоУреди

18. јун   Шпанија 13 : 10   Хрватска
Резултати по четвртинама: 3:2, 3:2, 5:2, 2:4


ФиналеУреди

25. август   Србија и Црна Гора 10 : 9   Мађарска
Резултати по четвртинама: 3:1, 2:2, 1:2, 2:3  Продужетак: 1:1, 1:0


 
2° место

 
Мађарска
 
Победник 13. Светског купа у ватерполу за мушкарце


 
Србија и Црна Гора
1° титула
 
3° место

 
Шпанија

Састави победничких екипаУреди

Злато   Србија и Црна Гора Александар Ћирић, Филип Филиповић, Живко Гоцић, Владимир Гојковић, Данило Икодиновић, Никола Јановић, Предраг Јокић, Слободан Никић, Душко Пијетловић, Здравко Радић, Александар Шапић, Дејан Савић, Денис Шефик Селектор: Ненад Манојловић
Сребро   Мађарска Золтан Шћећи, Данијел Варга, Норберт Мадараш, Адам Штајнмец, Тамаш Кашаш, Мартин Сивош, Ђерђели Киш, Чаба Киш, Рајмунд Фодор, Петер Бирош, Габор Киш, Тамаш Молнар, Габор Јасберењи Селектор: Денеш Кемењи
Бронза   Шпанија Инаки Агилар, Марио Гарсија, Давид Мартин, Рикардо Пероне, Гиљермо Молина, Серхи Мора, Оскар Реј, Хосе Родригез, Хавијер Валес, Фелипе Пероне, Иван Перез, Хавијер Гарсија, Анхел Андрео Селектор: Рафаел Ахилар

Види јошУреди

Спољашње везеУреди