Светско првенство у хокеју на леду 2011.

75. Светско првенство у хокеју на леду 2011. је одржано од 29. априла до 15. маја 2011. у Словачкој. Утакмице су се играле у Братислави и Кошицама.

Светско првенство у хокеју на леду 2011.
2011 IIHF World Championship
Званични лого првенства
Званични лого првенства
Домаћин Словачка
Време одржавања29. април15. мај
Екипа16
Дворане2 (у 2 града)
Gouden medaille.svg Шампион ФИН (2. титула)
Zilveren medaille.svg Други ШВЕ
Bronzen medaille.svg Трећи ЧЕШ
Статистика
Одиграно утакмица56
Голова325 (5.8 по мечу)
Гледалаца406.804 (7.264 по мечу)
Најбољи стрелацФинска Јарко Имонен (9 поена)
Најефикаснији играчФинска Јарко Имонен (12 поена)
Најбољи играчШведска Виктор Фаст

Светско првенство је по други пут освојила Финска која је у финалу савладала Шведску са 6:1.

За најбољег играча је проглашен шведски голман Виктор Фаст. Најефикаснији играч је био Финац Јарко Имонен са дванаест поена. Исти играч је био и најбољи стрелац са девет погодака. Најбољи асистент је био Норвежанин Матис Олимб са осам асистенција.

Избор домаћинаУреди

На избору за домаћина Светског првенства 2011. пријавиле су се четири земље: Мађарска, Словачка, Финска и Шведска. Избор је одржан 19. маја 2006. на Конгресу ИИХФа у Риги.

Резултати гласања
Држава Број гласова
  Словачка 70
  Шведска 20
  Мађарска 14

  Финска се повукла пре гласања

ДворанеУреди

Братислава Кошице
Самсунг арена
Капацитет: 10.000
Стил арена
Капацитет: 8.340
   

РепрезентацијеУреди

Учествовало је шеснаест репрезентација. Четрнаест репрезентација биле су из Европе, а две из Северне Америке.

* = Аутоматски су се пласирали јер су заузели једно од прва 14 места на светском првеству 2010. године.
^ = Пласирали су се јер су заузели прва место у Дивизији I 2010. године

Први кругУреди

У првом кругу учествовало је шеснаест репрезентација подељених у четири групе. Три најбоље пласиране репрезентације из сваке групе прошле су у наредни круг, док су последње пласирани из сваке групе играли за опстанак.

Група А и Д играле се у Братислави, а група Б и Ц у Кошицама.

     Репрезентација се пласирала у наредни круг
     Репрезентација се такмичи у групи за опстанак

Група АУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
29. април 16:15   НЕМ   РУС 2:0 (0:0,1:0,1:0)
29. април 20:15   СВК   СЛО 3:1 (0:0,1:1,2:0)
1. мај 16:15   РУС   СЛО 6:4 (1:0,1:1,4:3)
1. мај 20:15   СВК   НЕМ 3:4 (0:0,0:3,3:1)
3. мај 16:15   СЛО   НЕМ 2:3 пен. (1:0,1:1,0:1,0:0,0:1)
3. мај 20:15   РУС   СВК 4:3 (2:1,1:2,1:0)
# Репрезентација ИГ
Д ДП ИЗП П ГД ГП ГР Б
1   НЕМ 3 2 1 0 0 9 5 +4 8
2   РУС 3 2 0 0 1 10 9 +1 6
3   СВК 3 1 0 0 2 9 9 0 3
4   СЛО 3 0 0 1 2 7 12 −5 1

Група БУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
29. април 16:15    ШВА   ФРА 1:0 пр. (0:0,0:0,0:0,1:0)
29. април 20:15   БЛР   КАН 1:4 (1:1,0:1,0:2)
1. мај 16:15   КАН   ФРА 9:1 (3:0,2:1,4:0)
1. мај 20:15    ШВА   БЛР 4:1 (1:0,3:1,0:0)
3. мај 16:15   КАН    ШВА 4:3 пр. (0:1,2:0,1:2,1:0)
3. мај 20:15   ФРА   БЛР 2:1 пр. (1:0,0:0,0:1,1:0)
# Репрезентација ИГ
Д ДП ИЗП П ГД ГП ГР Б
1   КАН 3 2 1 0 0 17 5 +12 8
2    ШВА 3 1 1 1 0 8 5 +3 6
3   ФРА 3 0 1 1 1 3 11 −8 3
4   БЛР 3 0 0 1 2 3 10 −7 1

Група ЦУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
30. април 16:15   САД   АУТ 5:1 (0:0,2:0,3:1)
30. април 20:15   НОР   ШВЕ 5:4 пен.. (1:3,2:0,1:1,0:0,1:0)
2. мај 16:15   САД   НОР 4:2 (0:2,0:0,4:0)
2. мај 20:15   ШВЕ   АУТ 3:0 (1:0,1:0,1:0)
4. мај 16:15   АУТ   НОР 0:5 (0:3,0:1,0:1)
4. мај 20:15   ШВЕ   САД 6:2 (1:1,3:0,2:1)
# Репрезентација ИГ
Д ДП ИЗП П ГД ГП ГР Б
1   ШВЕ 3 2 0 1 0 13 7 +6 7
2   САД 3 2 0 0 1 11 9 +2 6
3   НОР 3 1 1 0 1 12 8 +4 5
4   АУТ 3 0 0 0 3 1 13 -12 0

Група ДУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
30. април 16:15   ФИН   ДАН 5:1 (2:0,1:1,2:0)
30. април 20:15   ЧЕШ   ЛЕТ 4:2 (1:1,1:1,2:0)
2. мај 16:15   ЧЕШ   ДАН 6:0 (1:0,4:0,1:0)
2. мај 20:15   ЛЕТ   ФИН 2:3 пен. (0:1,1:0,1:1,0:0,0:1)
4. мај 16:15   ДАН   ЛЕТ 3:2 пен. (1:0,1:2,0:0,0:0,1:0)
4. мај 20:15   ФИН   ЧЕШ 1:2 (0:0,0:1,1:1)
# Репрезентација ИГ
Д ДП ИЗП П ГД ГП ГР Б
1   ЧEШ 3 3 0 0 0 12 3 +9 9
2   ФИН 3 1 1 0 1 9 5 +4 5
3   ДАН 3 0 1 0 2 4 13 -9 2
4   ЛЕТ 3 0 0 2 1 6 10 -4 2

Други кругУреди

Најбоље четири екипе из обе групе ишле су у четвртфинале, а две последње пласиране из обе групе завршили такмичење.

Пласман у четвртфинале
Испали из даљег такмичења

Група ЕУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
5. мај 20:15   РУС   ДАН 4:3 (1:2,2:0,1:1)
6. мај 16:15   НЕМ   ФИН 4:5 пен. (1:1,3:2,0:1,0:0,0:1)
6. мај 20:15   ЧЕШ   СВК 3:2 (1:0,0:1,2:1)
7. мај 16:15   ДАН   НЕМ 4:3 пен. (1:1,1:1,1:1,0:0,1:0)
7. мај 20:15   ФИН   СВК 2:1 (0:1,0:0,2:0)
8. мај 16:15   ЧЕШ   РУС 3:2 (2:0,0:1,1:1)
9. мај 12:15   СВК   ДАН 4:1 (2:1,0:0,2:0)
9. мај 16:15   РУС   ФИН 2:3 пен. (2:0,0:2,0:0,0:0,0:1)
9. мај 20:15   НЕМ   ЧЕШ 2:5 (1:2,0;3,1:0)
Репрезентација ИГ
Д ДП ИЗП П ГД ГП ГР Б
1   ЧЕШ 5 5 0 0 0 19 7 +12 15
2   ФИН 5 2 2 0 1 16 10 +6 10
3   НЕМ 5 2 0 2 1 15 17 -2 8
4   РУС 5 2 0 1 2 12 14 -2 7
5   СВК 5 1 0 0 4 13 14 –1 3
6   ДАН 5 0 1 0 4 9 22 –13 2

Група ФУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
5. мај 20:15    ШВА   НОР 2:3 (0:2,1;0,1;1)
6. мај 16:15   КАН   САД 4:3 пен. (0:0,1:2,2:1,0:0,1:0)
6. мај 20:15   ШВЕ   ФРА 4:0 (3:0,0:0,1:0)
7. мај 16:15   НОР   КАН 2:3 (0:1,0:1,2:1)
7. мај 20:15   САД   ФРА 3:2 (1:1,2:0,0:1)
8. мај 16:15   ШВЕ    ШВА 2:0 (0:0,0:0,2:0)
9. мај 12:15   ФРА   НОР 2:5 (1:3,1:1,0:1)
9. мај 16:15    ШВА   САД 5:3 (2:1,2:1,1:1)
9. мај 20:15   КАН   ШВЕ 3:2 (2:1,0:1,1:0)
# Репрезентација ИГ
Д ДП ИЗП П ГД ГП ГР Б
1   КАН 5 3 2 0 0 23 11 +12 13
2   ШВЕ 5 3 0 1 1 18 10 +8 10
3   НОР 5 2 1 0 2 17 15 +2 8
4   САД 5 2 0 1 2 15 19 -4 7
5    ШВА 5 1 1 1 2 11 12 -1 6
6   ФРА 5 0 0 1 4 5 22 –17 1

Борба за опстанакУреди

Група ГУреди

Пласман на СП 2012.
Испали у Дивизиују I
Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
5. мај 16:15   СЛО   ЛЕТ 5:2 (0:0,3:0,2:2)
5. мај 16:15   БЛР   АУТ 7:2 (3:0,2:0,2:2)
7. мај 12:15   АУТ   СЛО 3:2 (1:0,1:2,1:0)
7. мај 12:15   БЛР   ЛЕТ 3:6 (1:3,1;1,1:2)
8. мај 20:15   СЛО   БЛР 1:7 (0:2,1:3,0:2)
8. мај 20:15   ЛЕТ   АУТ 4:1 (2:0,1:0,1:1)
# Репрезентација ИГ
Д ДП ИЗП П ГД ГП ГР Б
1   БЛР 3 2 0 0 1 17 9 +8 6
2   ЛЕТ 3 2 0 0 1 12 9 +3 6
3   СЛО 3 1 0 0 2 8 12 -4 3
4   АУТ 3 1 0 0 2 6 13 -7 3

Плеј офУреди

ЧетвртфиналеУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
11. мај 16.15   ЧЕШ   САД 4:0 (1:0,1:0,2:0)
11. мај 20.15   ШВЕ   НЕМ 5:2 (2:1,2:1,1:0)
12. мај 16.15   ФИН   НОР 4:1 (0:0,4:1,0:0)
12. мај 20.15   КАН   РУС 1:2 (0:0,1:0,0:2)

ПолуфиналеУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
13. мај 16.15   ЧЕШ   ШВЕ 2:5 (0:0,1:2,1:3)
13. мај 20.15   ФИН   РУС 3:0 (0:0,1:0,2:0)

За 3. местоУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
15. мај 16.00   ЧЕШ   РУС 7:4 (2:3,3:1,2:0)

ФиналеУреди

Датум Време Репрезентација Репрезентација Резултат Трећине
15. мај 20.30   ШВЕ   ФИН 1:6 (0:0,1:1,0:5)

Победник Светског првенстваУреди

Победник Светског првенства 2011.
 
Финска
Друга титула

Коначни пласман учесникаУреди

# Репрезентација
1   ФИН
2   ШВЕ
3   ЧЕШ
4   РУС
5   КАН
6   НЕМ
7   НОР
8   САД
9    ШВА
10   СВК
11   ДАН
12   ФРА
13   БЛР
14   ЛЕТ
15   СЛО
16   АУТ

Појединачне наградеУреди

Спољашње везеУреди