Димче Мешковски (Скопље, 31. октобар 1945Лос Анђелес, 20. март 2023) био je југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Димче Мешковски
Лични подаци
Датум рођења(1945-10-31)31. октобар 1945.
Место рођењаСкопље, ДФ Југославија
Датум смрти20. март 2023.(2023-03-20) (77 год.)
Место смртиЛос Анђелес, Калифорнија, САД
Рад
Битна улогаГолемата соба
Викенд мртваца
Македонски народни приказни
Солунски патрдии
Хихирику - 5 години
Да видам, да видам што да бидам
Итар Пејо
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
Дугометражни филм 0 1 0 0 3 0 2
ТВ филм 4 3 3 1 0 0 11
ТВ серија 3 7 6 5 2 2 25
ТВ мини серија 1 0 0 0 0 0 1
Кратки филм 0 1 0 1 0 0 2
Укупно 8 12 9 7 5 2 41
Год. Назив Улога
1960.-те
1967. Да видам, да видам што да бидам ТВ-серија
1969. Републиката во пламен ТВ-филм
1970.-те
1971. Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм
1973. ТВ ребус ТВ мини серија /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм Никола Петров Русински (као Димитар Месковски)
1973. Новогодишен карусел ТВ-филм
1975 1976. Патот кон иднината ТВ серија /
1976. Најдолгиот пат ТВ-филм
1977. Итар Пејо ТВ серија /
1977. Големата соба ТВ филм /
1977. Дождовито сонце ТВ филм /
1979. Наши години ТВ серија Јане
1979. Жена од малтер ТВ филм /
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Црвени коњ ТВ-филм
1981. Булки крај шините ТВ серија /
1982. Црвено, жолто, зелено ТВ серија /
1982. Илинден ТВ серија /
1983. Виновник Кратки филм /
1984. Хихирику - 5 години ТВ филм /
1984. Диво месо ТВ филм Сивикј
1984. Камчевци ТВ-серија
1985. На наш начин ТВ серија /
1986. Среќна нова '49 ТВ-филм
1986. Солунски патрдии ТВ серија Секула
1987. Училиште за кловнови ТВ серија /
1987. Театарче Лево косе ТВ серија /
1988. Викенд мртваца Тасе Стопарески
1988-1990. Чук, чук Стојанче ТВ серија
1988-1993 Тврдокорни ТВ-серија
1990.-те
1990. Алф од Ново Лисиче ТВ-филм
1990. Трст виа Скопје ТВ серија Инспекторот
1990. Викенд на мртовци ТВ серија Тасе Стопарески
1991. Македонија може ТВ серија /
1991. Болва в’уво ТВ филм /
1991. Женски оркестар ТВ-филм Маца
1991. Во кафулето кај Гене ТВ-филм
1987 1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1992. Чернодрински се враќа дома ТВ-филм
1992. Чудовишта во нашиот ТВ серија /
1993. Црно, бело во боја ТВ-филм
1994. Пре кише ТВ-филм
1995. Во светот на бајките ТВ серија /
1997. Калигула ТВ филм /
1998. Вујко Вања ТВ-филм
1999. Време, живот ТВ-филм
1999. Хихирику - 20 години ТВ филм /
2000.-те
2000. Големи и мали ТВ серија Судијата
2000. Глас Кратки филм /
2000 2001. Погрешно време ТВ серија Меско / Полицаец
2000-2001. Светот има осум страни ТВ-серија Советникот
2000-2001. Во светот на бајките ТВ-серија Фурнаџијата
2001. Агенција осамени срца ТВ серија /
1995 2003. Македонски народни приказни 2 ТВ серија /
2003. Лото, лото ТВ-серија
2004. Хихирику - 25 години ТВ филм /
2008. Кукен совет ТВ-филм
2009. Седумка љубов или смрт ТВ-филм Матичарот
2009. Балкан Бенд ТВ серија Маца
2010.-те
2010. Народни приказни ТВ серија /
2010 2013. Македонски стари приказни ТВ серија /
2012. Трето полувреме Хоусе Оwнер
2014. До балчака ТВ-филм
2020.-те
2022-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023. Бистра вода ТВ-серија Стариот

Спољашње везе уреди