Тодор Николовски

Тодор Николовски (Велес, 16. јануар 1902Скопље, 28. јануар 1998) је био југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Тодор Николовски
Лични подаци
Датум рођења(1902-01-16)16. јануар 1902.
Место рођењаВелес, Османско царство
Датум смрти28. јануар 1998.(1998-01-28) (96 год.)
Место смртиСкопље, Република Македонија
Рад
Активни период1921 - 1993
Битна улогаДелба
Брат доктора Хомера
До победе и даљe
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1950 1960 1970 1980 1990 Укупно
Дугометражни филм 2 8 0 1 2 13
ТВ филм 0 1 8 5 1 15
ТВ серија 0 0 5 3 1 9
Кратки филм 0 0 1 0 0 1
Укупно 2 9 14 9 4 38
Год. Назив Улога
1940.-те
1949. Мајка Катина ТВ-филм
1950.-те
1952. Фросина ТВ-филм
1955. Вучја ноћ Поручник
1958. Мис Стон Иван
1960.-те
1961. Мирно лето /
1962. Обрачун /
1964. Под истим небом /
1966. До победе и даље /
1967. Мементо Таткото на Јана
1967. Македонска крвава свадба /
1968. Брат доктора Хомера /
1969. Република у пламену /
1969. Антича ТВ филм /
1970.-те
1970. Крепост ТВ филм /
1970. Балада за орканата ТВ филм /
1971. Понижени и навредени ТВ филм /
1971. Македонски део пекла ТВ филм
1971. Црно семе ТВ филм
1971. Делба ТВ филм /
1972. Табакерата ТВ филм /
1973. Залез зад езерската земја ТВ серија Петар
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Шути и рогати ТВ серија /
1975. Прва вечер ТВ филм Божин
1976. Најдолгиот пут ТВ-филм
1976. Денес треба нешто да се случи Кратки филм /
1977. Нели ти реков ТВ филм /
1978. Златни години ТВ филм Доне Сарениот
1978. Белиот сид ТВ филм /
1979. Курирот на Гоце Делчев ТВ серија Бакалот Тоде
1979. Хихирику
1979. Наши години ТВ серија Старецот
1980.-те
1980. Учителот
1981. Црвени коњ
1982. Илинден ТВ серија Ставре
1982. Јагне на ражен ТВ филм Селанец
1982. Јавачи на ветрот ТВ-филм
1984. Јуначко колено ТВ серија /
1984. Не рекох ли ти /
1984. Исчекување ТВ филм Дедото
1985. Сомнително лице ТВ филм Зика
1985. Јазол ТВ филм
1987. Случки од животот ТВ,филм
1987. Трето доба ТВ серија Ацо
1987. Чорбаџи Теодос ТВ филм Теодос
1988. Скопски сновиденија ТВ-филм
1990.-те
1990. Трст виа Скопје ТВ серија /
1990-1991. До, ре, ми ТВ серија Стариот
1992. Време, живот Ацо (као Тодорце Николовски)
1993. Бог да ги убие спионите ТВ филм Гојцин Левата
1993. Македонска сага Дедото на Џемиле

Спољашње везе уреди