Гоце Тодоровски (Кичево, 6. јул 1951) је југословенски и македонски филмски и позоришни глумац.

Гоце Тодоровски
Лични подаци
Датум рођења(1951-07-06)6. јул 1951.(72 год.)
Место рођењаКичево, ФНРЈ
Рад
Активни период1975 - данас
Битна улогаЛет во место
Солунски патрдии
Македонски народни приказни
Викенд мртваца
Веза до IMDb-а

Филмографија уреди

1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
Дугометражни филм 0 3 4 2 4 0 13
ТВ филм 1 4 4 2 1 1 13
ТВ серија 2 16 7 7 6 2 40
Укупно 3 23 15 11 11 3 66
Год. Назив Улога
1970.-те
1976. Цимерите од соба 306 ТВ филм /
1977. Итар Пејо ТВ серија /
1979. Наши години ТВ серија Цуне
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Црвени коњ /
1981. Булки крај шините ТВ серија /
1981. Седам секретара СКОЈ-а ТВ серија /
1983. Записник ТВ филм /
1983. Црвениот коњ ТВ серија /
1984. Јуначко колено ТВ серија Кире
1984. Комедијанти ТВ серија Џандарот
1984. Лет во место ТВ филм Ангеле
1984. Хихирику - 5 години ТВ филм /
1984. Камчевци ТВ серија Камче
1984 1985. Легенди и преданија ТВ серија /
1985. На наш начин ТВ серија /
1985. Бусава азбука ТВ серија /
1985. Ајде да се дружиме ТВ серија Гоце Скокале
1986. Срећна нова ’49. Тодор
1986. Солунски патрдии ТВ серија Чанде
1987. Трето доба ТВ серија /
1987. Трст виа Скопје ТВ серија Лаки Селимовски
1987. Училиште за кловнови ТВ серија /
1987. Театарче Лево косе ТВ серија /
1988. Викенд мртваца ТВ филм Ацко
1989. Тврдокорни ТВ серија /
1990.-те
1990. Викенд на мртваца ТВ серија Ацко
1991. Поштар ТВ филм Ловец 2
1991. Елелига пепелига ТВ серија /
1991. Болва в’уво ТВ филм Докторот
1986 1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1992. Време, живот Тон мајстор
1992. Чудовиста во нашиот град ТВ серија /
1993. Грев или шприцер ТВ филм Тренерот Перо
1994 Прекалени
1994 Пре кише
1995 Ангели на отпад
1995. Во светот на бајките ТВ серија
1998. Салон Хармони ТВ серија Фиданцо
1999. Каца ТВ филм Митре
1999. Хихирику - 20 години ТВ филм /
2000.-те
2000. Погрешно време ТВ серија Петко
2000-2001 Светот има осум страни
2001. Нокј спроти Свети Василиј ТВ филм Докторот
2001. Агенција осамени срца ТВ серија Гјовани
1993 2003. Македонски народни приказни ТВ серија /
2002 Наше маало ТВ-серија Ефтим
2003. Битолски лакрдии ТВ серија /
2004. Хихирику - 25 години ТВ филм /
2006. Пусто турско
2007. Наглавце Цустомс Оффицер
2009. Балкан Бенд ТВ серија Гоца
2010.-те
2009 2010. Народни приказни ТВ серија /
2010. Царската е последна ТВ филм Советник
2010. Азиланти ТВ серија Славе Скенер
2010 2011. Македонски стари приказни ТВ серија /
2010 2017. Македонски народни приказни ТВ серија /
2013 2014. Тврдокорни ТВ серија Синаз Ефенди / Селанецот / Продавац / ...
2014. До балчакa
2015. Збор Трговецот
2016 Ослободување на Скопје
2018. Ругање Исусу
2019. Преспав ТВ-серија Гостин
2020.-те
2021-2024. Македонски народни приказни ТВ-серија
2022. Ручек ТВ-филм
2023. Бистра вода ТВ-серија

Награди уреди

  • 1980 - Награда за најдобар актер за улогата на "Цанда" во претставата "Солунски патрдии" на фестивалот "Војдан Чернодрински" во Прилеп.
  • 1986 - најпопуларно ТВ лице спорет ревијата на весникот "Вечер".
  • 2020 - Награда "Свети Јоаким Осоговски".[1]
  • 2023 - "Орден" за заслуги за Република Македонија.[2]

Референце уреди

Спољашње везе уреди