Благоја Чоревски

Благоја Чоревски (Титов Велес, 9. септембар 1947) је југословенски и македонски филмски и позоришни глумац и режисер.

Благоја Чоревски
Лични подаци
Датум рођења(1947-09-09)9. септембар 1947.(76 год.)
Место рођењаТитов Велес, ФНРЈ
Породица
РодитељиТрајко Чоревски
Ратка Чоревска
Рад
Активни период1969 - данас
Битна улогаТабакерата
Големата соба
Премиера
Кога тетин Клименте шеташе над градот
Лет во место
Веза до IMDb-а

Филмографија

уреди
1960 ▼ 1970 ▼ 1980 ▼ 1990 ▼ 2000 ▼ 2010 ▼ Укупно
Дугометражни филм 0 2 2 2 0 0 6
ТВ филм 0 3 7 2 2 1 15
ТВ серија 0 3 8 4 2 0 17
ТВ мини серија 1 0 0 0 0 0 1
Укупно 1 8 17 8 4 1 39
Год. Назив Улога
1960.-те ▲
1969. Волшебниот воз ТВ мини серија /
1970.-те ▲
1972. Табакерата ТВ филм Сулејман-бег
1975. Илинка ТВ филм
1975 1976. Патот кон иднината ТВ серија /
1977. Исправи се, Делфина Новинар
1977. Итар Пејо ТВ серија Толе
1977. Големата соба ТВ филм /
1977. Пресуда Командантот Донски
1979. Курирот на Гоце Делчев ТВ серија Мино
1980.-те ▲
1980. Време, води Кузе
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Булки крај шините ТВ серија Владо
1982. Илинден ТВ серија Сулејман
1983. Премиера ТВ филм /
1983. Кога тетин Клименте шеташе над градот ТВ филм Клименте
1984. Комедијанти ТВ серија Трагичарот
1984. Белото циганче ТВ серија /
1984. Лет во место ТВ филм Евто
1984. Исчекување ТВ филм /
1984. Диво месо ТВ филм Стефан
1984. Хихирику - 5 години ТВ филм
1985. Ајде да се дружиме ТВ серија Базе Видра
1987. Случки од животот ТВ серија /
1987. Театарче Лево косе ТВ серија /
1987. Трст виа Скопје ТВ серија Маргус
1987. Пикасо ТВ филм /
1988. Викенд мртваца Кирча
1989. Еурека ТВ серија Кардинал Белармино
1990.-те ▲
1990. Трст виа Скопје ТВ серија Маргус
1990. Викенд на мртовци ТВ серија Кирча
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. До, ре, ми ТВ серија /
1991. Тетовирање Батко Доктор
1992. Сили во воздухот ТВ филм /
1996. Самоуништување Инспектор Цацко
1998. Салон Хармони ТВ серија Богдан
2000.-те ▲
2003. Битолски лакрдии ТВ серија /
2004. Хихирику - 25 години ТВ филм /
2005. Крчма на патот за Европа ТВ филм Бергерац (као Благој Чоревски)
2009. Ветар низ тополите ТВ серија
2009. Балкан Бенд ТВ серија Благојка
2010.-те ▲
2016-2020. Преспав ТВ-серија Генади
2016. Вистинска љубов ТВ филм Вашо Пинго
2016. Операција дијамант ТВ-серија Мистер Џон
2018. Ругање со Христос ТВ-филм Анести
2019. Фамилија Марковски ТВ-серија Извршителот
2019. Врба ТВ-филм Манчо
2020.-те
2020. Дајте музика ТВ-серија Дедо Баже
2021. Кино љубов ТВ-филм
2022. Лена и Владимир ТВ-филм Ацо
2022. Кајмак ТВ-филм Мишко
2023. Бистра вода ТВ-серија

Спољашње везе

уреди