Естонија на Летњим олимпијским играма 2008.

Естонијије ово били десето учешће на Летњим олимпијским играма. Естонска делегација, је на Олимпијске игре 2008. у Пекингу била најбројнија у историји нације на играма. Естонија је била заступљена са 47 учесника од који су била 34 мушкарца и 13 жена у 13 спортова. Најстарији и најискуснији, спортиста у екипи био је веслач Јури Јансон (43) за кога су ово биле 6 игре, а најмлађа је била пливачица Ана-Лиза Полд, која ја на играма прославила 18 рођендан.

Естонија
на олимпијским играма
Flag of Estonia.svg
МОК кодEST
НОКОлимпијски комитет Естоније
EOК-спољашња веза
[[]]
Такмичара47 (34 муш. и 13 жен.) у 13 спорт.
Носилац
заставе
Мартин Падар (отв.)
Медаље
поз.: 46
Злато Сребро Бронза Укупно
0 0 0 0
Учешће на играма
Летње игре
1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 •
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимске игре
1924 • 1928 • 1932 • 1936
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022
Остала учешћа
 Русија (1908–1912)
 Совјетски Савез (1952–1988)
Olympic flag.svg

Естонски олимпијски тим је заузео 46 место у укупном пласману, са једном златном и једном сребрном медаљом.

Заставу Естоније на свечаном отварању Олимпијских игара 2008. носио је џудиста Мартин Падар.

Учесници по дисциплинамаУреди

Освајачи медаљаУреди

  ЗлатоУреди

  СреброУреди

Athletics pictogram.svg АтлетикаУреди

 
Освајач златне медаље Герд Кантер

Естонија је послала на олимпијске игре у Пекингу атлетску репрезентацију са 14 атлетичара од којих је било 5 жена и 9 мушкараца.

МушкарциУреди

Тркачке дисциплине

Атлетичар
Лични рекорд
Дисциплина Група Четвртфинале Полуфинале Финале Детаљи
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Tiidrek Nurme
3:42,69
1500 м 3:38,59 22/50 [1] Није се пласирао НР
Павел Лоскутов
2:08:53
Маратон 2:39:01 75/98 [2]

Техничке дисциплине

Атлетичар
Лични рекорд
Дисциплина Квалификације Финале Детаљи
1 покушај 2 покушај 3 покушај Место 1 круг 2 круг 3 круг 4 круг 5 круг 6 круг Најбољи резултат Место
Тави Петре
20,30
Бацање кугле X X 19,57 26/45 Није се пласирао 19,57 26[3]
Герд Кантер
73,38
Бацање диска 59,65 64,66 - 5/37 [4] 63,44 66,38 62,75 68,82 x 65,98 68,82 1[5]  
Александар Тамерт
70,82
Бацање диска 57,79 61,57 63,10 10/37 [6] x 61,32 61,38 Није се пласирао 61,38 12[7]
Март Израел
66,56
Бацање диска 61,98 59,78 61,63 14/37 Није се пласирао 61.98 14[8]
Mihkel Kukk
81,77
Бацање колља 63,42
70,55
75,56
21/38 Није се пласирао 75,56 21[9]

Вишебој

Десетобој Дисциплина Mikk Pahapill Андрес Раја Детаљи
Резултат Поени Пласман Резултат Поени Пласман
100 м 11,15 827 22 10,89
(ЛР)
885 8 [10]
Скок удаљ 7,04 823
(1650)
23 7,29 883
(1768)
11 [11]
Бацање кугле 14,36 750
(2400)
19 14,79 777
(2545)
15 [12]
Скок увис 2,11
(РС)
906
(3306)
2 1,96 767
(3312)
18 [13]
400 м 50,90 774
(4080)
26 48,98
(РС)
862
(4174)
11 [14]
110 м препоне 14,51 910
(4990)
15 14,06 967
(5141)
3 [15]
Бацање диска 49,35
(ЛР)
857
(5847)
5 39,83 661
(5802)
26 [16]
Скок мотком 4,80 849
(6696)
8 4,80
(=ЛР)
849
(6651)
8 [17]
Бацање копља 67,07
(ЛР)
845
(7541)
5 67,16
(ЛР)
846
(7497)
4 [18]
1.500 м 4:47.03 637
(8178)
17 4:49.60 621
(8118)
18 [19]
Укупно 8178 (ЛР) 11 8118 (ЛР) 13

ЖенеУреди

Техничке дисциплине

Атлетичар
Лични рекорд
Дисциплина Квалификације Финале Детаљи
1 покушај 2 покушај 3 покушај Место 1 круг 2 круг 3 круг 4 круг 5 круг 6 круг Најбољи резултат Место
Ана Иљуштшенко
1,91
Скок увис 1,80
o
1,85
xxo
1,89
xo
21/32 Није се пласирала 1,89
21
[20]
Kaire Leibak
14,43
Троскок 14,19 14,07 X 11/32 [21] 12,19 14,13 X Није се пласирала 14,13 10 [22]
Ксенија Балта
6,80
Скок удаљ X 6,38 X 27/42 Није се пласирала 6,38 27 [23]
Моника Ава
61,42
Бацање копља X 56,94 X 26/54 Није се пласирала 56,94 26 [24][мртва веза]

Вишебој

Име Дисцип. 100 м преп. Скок увис Бацање кугле 200 м Скок удаљ Бацање копља 800 м Укупно Детаљи
Рез. Поен Резултат Поени Рез. Поен Рез. Поен Рез. Поен Рез. Поен Рез. Поен Укупно Место
Каја Канд Седмобој 14,47 913 1,65 795 12,91 721 25,49 РС 842 5,75 774 42,51 ЛР 716 2:13,36 ЛР 916 5677 33/43 РС [25]

Badminton pictogram.svg БадминтонУреди

Ово је било прво учешће представника на олимпијским играма у бадминтону. Оба представника су изгубила и 1. колу и нису се квалификовала за даље такмичење.

МушкарциУреди

Такмичар Дисциплина Коло 32 такмичара коло 16 такмичара Четвртфинале Полуфинале Финале Детаљи
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Пласман
Раул Муст Појединачно Ваха   Пољска
  0-2 (14-21, 15-21)
Није се пласирао

ЖенеУреди

Такмичарка Дисциплина Коло 32 такмичара коло 16 такмичара Четвртфинале Полуфинале Финале Детаљи
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Пласман
Кати Толмоф појединачно Magee   Ирска
1-2 (21-18, 18-21, 19-21)
Није се пласирала

Cycling (road) pictogram.svg БициклизамУреди

  Друмски бициклизамУреди

МушкарциУреди

Такмичар Дисциплина Врема Пласман
Tanel Kangert Друмска трка 6:36:48 (+12:59) 69/143
Rein Taaramäe Друмска трка 6:30:49 (+7:00) 48/143
Хронометар 1:05:47,33 (+3:35,90) 17/39

ЖенеУреди

Такмичарка Дисциплина Врема Пласман
Grete Treier Друмска трка 3:33:17 (+00:53) 30/66

У дисцилини друмски бициклизам Естонију су у Пекингу представљала два такмичара и једна такмичарка. Ово је био први пут да се једна Естонка квалификовала да учествује у бициклизиму на олимпијским играма. Најбољи резултат естонске екипе постигао је Rein Taaramäe освојивши 17 место.

  ПистаУреди

Спринт

Такмичар Дисциплина Квалификацје шенаестина финала
(Репасаж)
осмина финала
(Репасаж)
четвртфинале полуфинале Финале
(5—12 место)
Време
Брзина
Противник
Време
Брзина
Противник
Време
Брзина
Противник
Време
Брзина
Противник
Време
Брзина
Противник
Време
Брзина
Пласман
Данијел Новиков Спринт 11.187s
21/21
Није се пласирао
21

Rowing pictogram.svg ВеслањеУреди

МушкарциУреди

Такмичар(и) Дисциплина Групе Репасаж Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место Време Место
Андреј Јемсе Скиф 7:48,20 (+19,44)
4
7:05,48 (+15,20)
4
Није се пласирао
17/33
Тони Ендрексон
Јиру Јансон
Дубл скул 6:27,95 (+1.62)
3
6:21,11 (+2,25)
2
6:29,05 (+1,69)
2
 
Игор Кузмин
Владимир Латин
Алар Раја
Каспар Тоимсо
Четверац скул 5:42,22 (+6,02)
4
6:01,46
1
5:54,57 (+3,37)
3
Нису се пласирали
9

Sailing pictogram.svg ЈедрењеУреди

МушкарциУреди

Такмичар Дисциплина Трке Резултат Пласман
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Јоханес Ахун Једрење на дасци 35 34 32 34 31 30 29 25 30 28 НП
273
33
Денис Карпак Ласер 16 20 (41) 37 38 2 4 35 14 НОД НП
166
25
НОД = није одржано због лошег времена, НП = није се пласирао

Fencing pictogram.svg МачевањеУреди

МушкарциУреди

Такмичар Диспилина 1 коло (64) 2 коло (32) 3 коло (16) Четвртфинале Полуфинале Финале
Противник
Резултат
Противнк
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противнк
Резултат
Противник
Резултат
Пласман
Николај Новосјолов Мач појединачно Набил  
  Д 15-8
Жанет  
  И 14-15
Није се пласирао 30

Volleyball (beach) pictogram.svg Одбојка на пескуУреди

МушкарциУреди

Такмичари Дисциплина Квалификације
Група А
Standing коло са 16 Четвртфинале Полуфинале Финале
Противник
Резултат
Противнк
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Пласман
Кристјан Каис
Риво Весек
Парови Херера - Меса  
0:2 (18:21 / 21:23)
Xu - Wu  
1:2 (21:15 / 11:21 / 13:15)
Гош - Хорст  
1:2 (16:21 / 21:18 / 12:15)
 
Није се пласирао
Табела групе АУреди
Пласман Играчи ИГ Д И СД СИ ПД ПП Бод.
1   Кина, Xu - Wu 3 3 0 6 1 135 104 6
2   Шпанија, Herrera - Mesa 3 2 1 4 2 114 107 5
3   Аустрија, Гош - Хорст 3 1 2 2 5 111 133 4
4   Естонија, Каис - Весик 3 0 3 2 6 133 149 3

Swimming pictogram.svg ПливањеУреди

МушкарциУреди

Дисциплина Пливач Квалификације Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
50 м слободно Мико Молберг 22,37 НР група:9 - 2 Није се пласирао 25/97
100 м слободно Данил Хаустов 50,92 група:4 — 8 Није се пласирао 51/64
200 м слободно Владимир Сидоркин 1:51,27 НР група:2 — 2 Није се пласирао 45/57
100 м прсно Марти Аланд 1:02,46 НР група:4 — 5 Није се пласирао 45/65
200 м прсно Марти Аланд 2:16,52 група:2 — 5 Није се пласирао 46/53
200 м леђно Андрес Олвик 2:03,66 група:2 — 6 Није се пласирао 40/42
200 м мешовито Martin Liivamägi 2:03,56 група:4 — 8 Није се пласирао 35/47

ЖенеУреди

Дисциплина Пливачица Квалчификације Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
50 м слободно Трин Аљанд 25,29 група:9 — 1 Није се пласирала 21/92
100 м слободно Triin Aljand 56,10 група:4 — 5 Није се пласирала' 33/49
200 м слободно Елина Партека 2:00,64 НР група:2 — 1 Није се пласирала' 28/46
200 м делфин Triin Aljand 59,43 НР Heat:2 1st Није се пласирала' 32/49
400 м мешовито Ана-Лиса Пелд 4:58,21 група:1 — 4 Није се пласирала' 35/38

Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg Ритмичка гимнастикаУреди

Такмичарка Дисциплина Квалификације Финале Детаљи
Обруч Лопта Чуњеви Трака Укупно Место Обруч Лопта Чуњеви Трака Укупно Место
Ирена Кикас Појединачно 15,650 15,225 15,700 16,200 62,775 20/24 Није се пласирала [26]

Shooting pictogram.svg СтрељаштвоУреди

МушкарциУреди

Стрелац Дисциплина 1 дан 2 дан Квалификације Финале Укупно Распуцавање Место
1 2 3 1 2 Укупно Место
Андреј Инешин Скит 22 24 20 24 25 115 18/41 Није се пласирао
18

Tennis pictogram.svg ТенисУреди

ЖенеУреди

Марија Ани је ушла на турнир као резерва због отказа неких тенисерки.

Тенисерка (ВТА) Диспилина 1 коло (64) 2 коло (32) 3 коло (16) Четвртфинале Полуфинале Финале
Противница Резултат Противница Резултат Противница Резултат Против. Рез. Против. Рез. Против. Рез. Пласман
Марет Ани
појединачно  
Л. Шафарова
(73)
И
4:6, 2:6
Није се пласирала
Каја Канепи
(48)
појединачно  
Ф. Пенета
(17) 14 нос
Д
6:2, 7:6 (8:6)
 
В. Разано
(27)

Д
6:4, 7:5
 
Ли На
(43)

И
6:4, 2:6, 0:6
Није се пласирала
16
Каја Канепи
Марет Ани
парови В. Азаренка   БЛР
Т. Путчек   БЛР
И
2:6, 2:6
Није се пласирала

Triathlon pictogram.svg ТриатлонУреди

МушкарциУреди

Такмичар Дисциплина Пливање Бициклизам Трчање Укупно Плласман
Марко Алберт Мушкарци појединачно 18:09 59:12 35:54 1:54:13.58 41

Judo pictogram.svg ЏудоУреди

МушкарциУреди

Такмичар Дисциплина Квалификације 1 коло (32) 2 коло (16) Четвртфинале Полуфинале 1 коло репасаж Четвртфинале репасаж Полуфинале репасаж Финал
Противник
Резултат
Противнк
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противнк
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Пласман
Мартин Падар +100 кг Kim Sungbum  
Д 1100 / 0000
João Schlittler  
И 0000 / 0010
Није се пласирао

Спољашње везеУреди