Фудбал на Летњим олимпијским играма 1960.

Фудбал на Олимпијским играма

Тринаести фудбалски турнир на олимпијским играма је одржан 1960. у Риму, Италија. За олимпијски турнир се пријавила укупно 16 репрезентација.
Олимпијски победник по први пут је постала репрезентација Југославије, друга је била репрезентација Данске а на треће место се пласирала репрезентација Мађарске.

Фудбал на Летњим олимпијским играма 1960.
Држава домаћин Италија Италија
Површина
                    укупно 301.338 km2
                    воде 2,4 (%)
становништво 60.021.995
          година пописа 2011.[1]
          густина 199,18 ст/km2
Турнир почео 26. августа 1960.
Турнир завршио 10. септембра 1960.
Спорт Фудбал
Тимова 16, са 4 континента
Учествовало је фудбалера 235
Стадиони 7, у седам градова
Коначни редослед
Шампион  Југославија (1. титула)
Друго место  Данска
Треће место  Мађарска
       Четврто место Италија Италија
Статистика турнира
Одиграно утакмица 28
Постигнуто голова 120
            По утакмици 4,29
Гледалаца 90.200
            По утакмици 3.221
Голгетери[а] турнира Социјалистичка Федеративна Република Југославија Милан Галић 7 гола
◄ 1956. Антверпен                                               Токио 1964. ►
Игре
  • 1968.
  • 1972.
  • 1976.
  • 1980.
  • 1984.
  • 1988.
  • 1992.
  • 1996.

У оквиру олимпијских игара, фудбалски турнир је одржан од 26. августа до 10. септембра у седам различитих италијанских градова. Одиграно је укупно 28 утакмица на којима је постигнуто укупно 120 голова, што представља просек од 4,29 голова по утакмици. Голгетер турнира је био Милан Галић са седам постигнутих погодака. За турнир је било пријављено укупно 300 играча. Укупан број гледалаца је износио 90.200, што је у просеку било 3.221 по утакмици.

Све утакмице олимпијског турнира су се играле на седам стадиона у седам различитих градова Италије: Рим[б], Фиренца[в], Гросето[г], Ливорно[д], Пескара[ђ], Л'Аквила[е] и Напуљ[ж]

Пјер де Кубертен, оснивач МОК-а
Пет олимпијских прстенова су дизајнирани 1913, усвојени 1914, а први пут су коришћени на играма 1920.
Аутор: Пјер де Кубертен (1863-1937)

Познати играчи

уреди

Олимпијски турнир у фудбалу је било такмичење фудбалера аматера. И поред тога велики број касније интернационално познатих играча, професионалаца је учествовало и играло за своје репрезентације. Неки од најпознатијих су:

Земље учеснице

уреди

На турниру је учествовало 16 репрезентација које су у првој квалификационој фази биле подељене у четири групе по четири репрезентације:

Група А
Група Б
Група Ц
Група Д
Државе из АЗИЈЕ

Стадиони

уреди

Све утакмице олимпијског турнира су се играле на седам стадиона у седам различитих градова Италије.

                Стадион Фламинио, Рим                 Стадион Комунале, Фиренца             Стадион Комунале, Гросето          Стадион Арденца, Ливорно      Стадион Адриатик, Пескара      Стадион Комунале, Л'Аквила         Стадион Сао Пауло, Напуљ



Групна фаза

уреди

Првопласиране репрезентације из сваке групе су се аутоматски пласирале у полуфинале, после чега су победничке репрезентације играле у финалу а поражене су се бориле за бронзану медаљу.

Група А

уреди
26. август 1960.
12:00
Бугарска   3:0 (1:0)   Турска Гросето Стадион Комунале
Судија: Цезаре Ђани (Италија)
Гледалаца: 3.000
Диев   31   58
Христов   67
(Извештај)

26. август 1960.
12:00
Југославија   6:1 (3:0)   Египат Пескара Стадион Адриатик
Судија: Реџиналд Лиф (УК)
Гледалаца: н. п.
Рифа   3 (а. г)
Галић   30 (п)
Костић   32   61   63
Кнез   49
(Извештај) Атија   72

29. август 1960.
12:00
Бугарска   2:0 (0:0)   Египат Л'Аквила Стадион Комунале
Судија: Лео Хелге (Данска)
Гледалаца: 3.500
Јорданов   42
Диев   88
(Извештај)

29. август 1960.
12:00
Југославија   4:0 (1:0)   Турска Фиренца Стадион Комунале
Судија: Винченцо Орландини (Италија)
Гледалаца:
Костић   10   89
Галић   46
Кнез   61
(Извештај)

1. септембар 1960.
12:00
Египат   3:3 (1:2)   Турска Ливорно Стадион Арденца
Судија: Луцијен ван Нуфел (Белгија)
Гледалаца: н. п.
Атија   10
Котб   58   65
(Извештај) Тахран   15
Кокен   30
Ибрахим   69

1. септембар 1960.
12:00
Југославија   3:3 (0:0)   Бугарска Рим Стадион Фламинио
Судија: Цезаре Ђани (Италија)
Гледалаца: 15.000
Галић   50   57   69 (Извештај) Ковачев   59
Дебарски   81   89

Репрезентација Ут. П Н И Г+ Г- Бодова
  Југославија 3 2 1 0 13 4 5
  Бугарска 3 2 1 0 8 3 5
  Египат 3 0 1 2 4 11 1
  Турска 3 0 1 2 3 10 1

Група Б

уреди
26. август 1960.
12:00
Бразил   4:3 (1:1)   Уједињено Краљевство Ливорно Стадион Арденца
Судија: Јозеф Канделбиндер (Немачка)
Гледалаца: н. п.
Жерсон   2
Ћина   61   72
Вандерле   64
(Извештај) Браун   32   87
Луис   47

26. август 1960.
12:00
Италија   4:1 (2:1)   Република Кина Напуљ Стадион Сан Паоло
Судија: Лео Хелге (Данска)
Гледалаца: н. п.
Ривера   10   33
Фанело   49
Томаци   67
(Извештај) Мок   29

29. август 1960.
12:00
Бразил   5:0 (2:0)   Република Кина Рим Стадион Фламинио
Судија: Ерлић (Југославија)
Гледалаца: н. п.
Жерсон   13   16   47
Диас   73   87
(Извештај)

29. август 1960.
13:00
Италија   2:2 (1:1)   Уједињено Краљевство Рим Стадион Фламинио
Судија: Луцијен ван Нуфел (Белгија)
Гледалаца: н. п.
Росано   11   55 (Извештај) Браун   23
Хејст   75

1. септембар 1960.
12:00
Италија   3:1 (0:1)   Бразил Фиренца Стадион Комунале
Судија: Пјер Швинт (Француска)
Гледалаца: н. п.
Ривера   69
Росано   70   86
(Извештај) Переира   4

1. септембар 1960.
12:00
Уједињено Краљевство   3:2 (0:1)   Република Кина Гросето Стадион Комунале
Судија: Јозеф Канделбиндер (Немачка)
Гледалаца: н. п.
Луис   35
Браун   58
Хејсти   85
(Извештај) Јиу   70   88

Репрезентација Ут. П Н И Г+ Г- Бодова
  Италија 3 2 1 0 9 4 5
  Бразил 3 2 0 1 10 6 4
  Уједињено Краљевство 3 1 1 1 8 8 3
  Република Кина 3 0 0 3 3 12 0

Група Ц

уреди
26. август 1960.
12:00
Данска   3:2 (1:1)   Аргентина Рим Стадион Фламинио
Судија: Франческо Ливерани (Италија)
Гледалаца: н. п.
Соренсен   31
Нилсен   46   85
(Извештај) Олениак   20
Билардо   88

26. август 1960.
13:00
Пољска   6:1 (3:1)   Тунис Рим Стадион Фламинио
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Гледалаца: 3.000
Пол   7   40   42   84   89
Хачорек   67   85
(Извештај) Керит   3

29. август 1960.
13:00
Данска   2:1 (1:0)   Пољска Ливорно Стадион Арденца
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Гледалаца: 3.700
Нилсен   15
Педерсен   86
(Извештај) Гадецки   62

29. август 1960.
13:00
Аргентина   2:1 (1:1)   Тунис Пескара Стадион Адриатико
Судија: Иштван Жолт (Мађарска)
Гледалаца: н. п.
Оленијак   15   82 (Извештај) Керит   25

1. септембар 1960.
12:00
Аргентина   2:0 (1:0)   Пољска Напуљ Стадион Сан Паоло
Судија: С. Гаран (Турска)
Гледалаца: 10.000
Оленијак   38
Перез   55
(Извештај)

1. септембар 1960.
12:00
Данска   3:1 (2:0)   Тунис Л'Аквила Стадион Комунале
Судија: Ђулио Кампанати (Италија)
Гледалаца: 2.000
Ф. Нилсен   24
Х. Нилсен   27   88
(Извештај) Шериф   48

Репрезентација Ут. П Н И Г+ Г- Бодова
  Данска 3 3 0 0 8 4 6
  Аргентина 3 2 0 1 6 4 4
  Пољска 3 1 0 2 7 5 2
  Тунис 3 0 0 3 3 11 0

Група Д

уреди
26. август 1960.
12:00
Француска   2:1 (0:1)   Перу Фиренца Стадион Комунале
Судија: Ерлић (Југославија)
Гледалаца: н. п.
Жамарчи   67,
Кведек   90
(Извештај) Урибе   1,

26. август 1960.
12:00
Мађарска   2:1 (1:0)   Индија Л'Аквила Стадион Комунале
Судија: Бахри Бен Саид (Тунис)
Гледалаца: н. п.
Гереч   23,
Алберт   56
(Извештај) Баламаран   79,

29. август 1960.
12:00
Француска   1:1 (0:0)   Индија Гросето Стадион Комунале
Судија: Рејмонд Морган (Канада)
Гледалаца: н. п.
Кончон   82 (Извештај) Банарџи   71,

29. август 1960.
12:00
Мађарска   6:2 (3:1)   Перу Напуљ Стадион Сан Паоло
Судија: Пијеро Бонето (Италија)
Гледалаца: н. п.
Алберт   17,   87
Ракоши   27
Гереч   33
Дунаи   46,   63
(Извештај) Рамирез   25,   79

1. септембар 1960.
12:00
Перу   3:1 (1:0)   Индија Пескара Стадион Адриатико
Судија: Пијеро Бонето (УАР)
Гледалаца: н. п.
Ниери   27,   53
Ивасаки   85
(Извештај) Баламаран   88

1. септембар 1960.
13:00
Мађарска   7:0 (3:0)   Француска Рим Стадион Фламинио
Судија: Винченцо Орландини (Италија)
Гледалаца: н. п.
Алберт   12,   85,
Гереч   34,   59,   77
Дунаи   41,   79
(Извештај) Рамирез   25,   79

Репрезентација Ут. П Н И Г+ Г- Бодова
  Мађарска 3 3 0 0 15 3 6
  Француска 3 1 1 1 3 9 3
  Перу 3 1 0 2 6 9 2
  Индија 3 0 1 2 3 6 1

Полуфинале

уреди
5. септембар 1960.
12:00
Италија   1:1* (1:1, 0:0)   Југославија Напуљ, Стадион Сан Паоло
Судија: Јозеф Кандлбиндер (Немачка)
Гледалаца: 16.568
Тумбурус   109 (Репортажа) Галић   107,

. * Југославија је прошла даље захваљујући жребу.


5. септембар 1960.
12:00
Данска   2:0 (1:0)   Мађарска Рим Стадион Фламинио
Судија: Реџиналд Лиф (УК)
Гледалаца: 10.000
Х. Нилсен   19,
Еноксен   81
(Извештај)


Утакмица за треће место

уреди
5. септембар 1960.
12:00
Мађарска   2:1 (1:0)   Италија Рим Стадион Фламинио
Судија: Реџиналд Лиф (УК)
Гледалаца: н. п.
Орос   32
Дунаи   69
(Репортажа) Томеаци   84


Финале

уреди
10. септембар 1960.
12:00
Југославија   3:1 (2:0)   Данска Рим, Стадион Фламинио
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Гледалаца: 40.000
Галић   1
Матуш   11
Костић   69
(Репортажа) Ф. Нилсен   80


  Полуфинале Финале
             
5. септембра
Напуљ, Стадион Сан Паоло
  Италија 1(1, 0)[з]  
  Југославија 1(1, 0)[з]  
 
10. септембра
Рим, Стадион Фламинио
      Југославија   3
    Данска             1
Треће место
5. септембра
Рим Стадион Фламинио
5. септембра
Рим, Стадион Фламинио
  Данска 2   Мађарска   3
  Мађарска 0     Италија 1


10. септембра 1960, 12:00
Стадион: Фламинио, Рим, гледалаца 40.000
Судија  : Concetto Lo Bello (Италија)
Помоћници :
"Домаћин" Резултат "Гост"
   Југославија 3:1(2:0)       Данска
  1. Благоје Видинић
  2. Новак Рогановић
  3. Фахрудин Јусуфи
  4. Анте Жанетић
  5. Владимир Дурковић
  6. Жељко Перушић
  7. Андрија Анковић
  8. Жељко Матуш   11
  9. Милан Галић     1  
10. Томислав Кнез
11. Бора Костић ( )   69
Селекторска комисија:
Драгомир Николић
Александар Тирнанић
Љубомир Ловрић
  1. From
  2. Andersen
  3. Jensen  
  4. Hansen
  5. H.G.Nilesen
  6. Flemming Nielsen   72
  7. Pedersen
  8. Troelsen
  9. H.Nielsen
10. Enoksen
11. Sorensen
Тренер:



 
 
 
 
 
 

 

Матуш
  11

Костић( )
  69

 
From
Andersen
Jensen 
Hansen
H.G.Nilesen
F.Nielsen  72
Pedersen
Troelsen
H.Nielsen
Enoksen
Sorensen


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Освајач златне медаље на
XVII Олимпијским игарама 1960. у фудбалу.
 
Репрезентација Југославије
(Прва титула)
 
Репрезентација Југославије освајач златне медаље.


Голгетери[а]

уреди

Са седам голова, Милан Галић из Југославије је најбољи стрелац турнира.
Укупно је 120 голова постигло 56 различитих играча, а само један од њих послао лопту у сопствени гол.

#
Име и презиме
Држава
Континент
 

1. Милан Галић   Југославија Европа 7
2. Бора Костић   Југославија Европа 6
3. Харалд Нилсен   Данска Европа 5
Флоријан Алберт   Мађарска
Јанош Дунаји
Јанош Гереч
Ернест Пол   Пољска
4. Хуан Оленијак   Аргентина Јужна Америка 4
Жерсон   Бразил
Боби Браун   В. Британија
Ђорђо Росано   Италија Европа
5. Тодор Дијев   Бугарска Европа 3
Ђани Ривера   Италија
6. Жозе Рикардо да Силва   Бразил Јужна Америка 2
Роберто Дијас
Спиро Диберски   Бугарска Европа
Флеминг Нилсен   Данска
Пади Хејсти   Велика Британија
Џим Луис
Тулсидас Баларам   Индије Азија
Уго Томаци   Италија Европа
Николас Ниери   Перу Јужна Америка
Алберто Рамирез
Чак Јин Ју   Тајпеј Азија
Брахим Керит   Тунис Африка
Рафат Атиа   Уједињена Арапска Република Африка
Самир Кјутб
Томислав Кнез   Југославија Европа
7. Карлос Билардо   Аргентина Јужна Америка 1
Раул Адолфо Перез
Валдир   Бразил
Вандерлеи
Христо Христов   Бугарска Европа
Георги Јорданов Најденов
Henning Enoksen (Denmark)   Данска
Poul Pedersen (Denmark)
Jørn Sørensen (Denmark)
Gérard Coinçon (France)   Француска
André Giamarchi (France)
Yvon Quédec (France)
Пал Орос   Мађарска
Ђула Ракоши
Pradip Kumar Banerjee (India)   Индија Азија
Giovanni Fanello (Italy)   Италија Европа
Paride Tumburus (Italy)
Thomas Iwasaki (Peru)   Перу Јужна Америка
Ángel Uribe (Peru)
Zygmunt Gadecki (Poland)   Пољска Европа
Stanisław Hachorek (Poland)
Mok Chun-wah (Republic of China)   Тајпеј Азија
Mancef Cherif (Tunisia)   Тунис Африка
Uğur Köken (Turkey)   Турска Европа
Bilge Tahran (Turkey)
Ibrahim Yalcinkaya (Turkey)
Жељко Матуш   Југославија
Аутогол
El Sayed Rifai[и]   УАР Африка 1
 
Милан Галић, Југославија
# Групе Гледалаца
1 Група „А”[ј] 21.150
2 Група „Б”-е[к]
3 Група „Ц”-е[л] 18.700
4 Група „Д”-е[љ]
5 полуфинале 10.000
6 Финале 40.000
Укупно: 90.200

Пласман

уреди
# Репрезентације БОМ БДМ БНМ БИМ БДГ БПГ ГР Бод
    Југославија 5 3 2 0 17 6 11 8
    Данска 5 4 0 1 11 7 4 8
    Мађарска 5 4 0 1 17 6 11 8
  4.   Италија 5 2 2 1 11 7 4 6
  5.   Бугарска 3 2 1 0 8 3 5 5
  6.   Бразил 3 2 0 1 10 6 4 4
  7.   Аргентина 3 2 0 1 6 4 2 4
  8.   В. Британија 3 1 1 1 8 8 0 3
  9.   Француска 3 1 1 1 3 9 -6 3
10.   Пољска 3 1 0 2 7 5 2 2
11.   Перу 3 1 0 2 6 9 –3 2
12.   УАР 3 0 1 2 4 11 –7 1
13.   Индије 3 0 1 2 3 6 –3 1
14.   Турска 3 0 1 2 3 10 –7 1
15.   Тунис 3 0 0 3 3 11 –8 0
16.    Тајпеј 3 0 0 3 3 12 –9 0

Освајачи медаља

уреди
  Фудбал на олимпијади 1960. Рим  
  Злато
 
Југославија
Благоје Видинић (Г), Новак Рогановић, Фахрудин Јусуфи, Анте Жанетић, Владимир Дурковић, Жељко Перушић, Андрија Анковић, Жељко Матуш, Томислав Кнез, Милан Галић, Бора Костић Још су играли:Милутин Шошкић (Г), Александар Козлина, Душан Маравић, Велимир Сомболац, Силвестер Такач,
Звонко Бего, Жарко Николић
Селекторска комисија:Александар Тирнанић, Љубомир Ловрић, Драгомир Николић
  Сребро
 
Данска
Пол Андерсен, Џон Даниелсен, Хениг Еноксен, Хенри Фром, Ерик Гардоје, Бент Хансен, Јирген Хансен, Хениг Хелбрант, Пол Јенсен, Бент Крог, Ерлинг Линде Ларсен, Пол Мејер, Флеминг Нилсен, Ханс Нилсен, Харалд Нилсен, Пол Педерсен, Јорн Соренсен, Фин Стеробо, Томи Тролсен
Селектор: Арне Соренсен
  Бронза
 
Мађарска
Флоријан Алберт, Јене Далноки, Золтан Дудаш, Јанош Дунаји, Лајош Фараго, Јанош Гереч, Ференц Ковач, Деже Новак, Пал Орос, Тибор Пал, Ђула Ракоши, Имре Шатори, Ерне Шољмоши, Габор Терек, Пал Вархиди, Оскар Вилежал
Селектор:Лајош Бароти
  XVII Олимпијске игре одржане у Риму 1960. (утакмице Југославије)
Група „А” 26. августа у 12:00
Стадион Адриатик, Пескара, гледалаца
Судија  : R.Leafe (Велика Британија) Помоћници :
"Домаћин" Резултат   "Гост"
   Југославија 6:1 (3:0)      УАР
  1. Милутин Шошкић
  2. Владимир Дурковић
  3. Фахрудин Јусуфи
  4. Анте Жанетић
  5. Новак Рогановић
  6. Жељко Перушић
  7. Андрија Анковић
  8. Душан Маравић
  9. Томислав Кнез   49
10. Милан Галић     30
11. Бора Костић   32   61   63
Селекторска комисија:
  Александар Тирнанић
  Љубомир Ловрић
  Драгомир Николић
  1. Heikal Adel
  2. Refai Mohamed   3 (АГ)
  3. El Hamouli Alaedin
  4. El Essawi Amin
  5. El Fanaguili Rifaat
  6. Kottb Samir
  7. Reda
  8. Attia Raafat   72
  9. Selim Abdou
10. El Gohari Mahmoud
11. El Sherbin Mohamed
Селектори:



Група „А” 26. августа у 12:00
Стадион Комунале, Фиренца, гледалаца
Судија  : V.Orlandini (Италија) Помоћници :
"Домаћин" Резултат   "Гост"
   Југославија 4:0 (1:0)      Турска
  1. Милутин Шошкић
  2. Владимир Дурковић
  3. Фахрудин Јусуфи
  4. Анте Жанетић
  5. Новак Рогановић
  6. Жељко Перушић
  7. Силвестер Такач
  8. Душан Маравић
  9. Милан Галић     46
10. Томислав Кнез   61
11. Бора Костић   10   89
Селекторска комисија:
  Александар Тирнанић
  Љубомир Ловрић
  Драгомир Николић
  1. Gokalp
  2. Cipiloglu
  3. Taner
  4. Ozyazici
  5. Tunakozan
  6. Tarhan
  7. Yildiz
  8. Sensan
  9. Kayaking
10. Ertan
11. Soydan
Селектори:



Група „А” 26. августа у 12:00
Стадион: Фламинио Рим, гледалаца 15.000
Судија  : C.Jonni (Италија) Помоћници  :
"Домаћин" Резултат   "Гост"
   Југославија 3:3 (0:0)       Бугарска
  1. Милутин Шошкић
  2. Владимир Дурковић
  3. Фахрудин Јусуфи
  4. Анте Жанетић
  5. Велимир Сомболац
  6. Жељко Перушић
  7. Александар Козлина
  8. Душан Маравић
  9. Милан Галић     50   57   69
10. Томислав Кнез
11. Бора Костић
Селекторска комисија:
  Александар Тирнанић
  Љубомир Ловрић
  Драгомир Николић
  1. Naidenov
  2. Rakarov
  3. Manolov 
  4. Dimitrov
  5. Largov
  6. Kovatchev   59
  7. Diev
  8. Abadchev
  9. Iliev
10. Yakimov
11. Debarski   81   89
Селектори:



Полуфинале 5. септембра у 12:00
Стадион Сан Паоло Напуљ, гледалаца 16.568
Судија  : Јозеф Кандлбиндер (Немачка) Помоћници  :
"Домаћин" Резултат   "Гост"
   Југославија 1:1* (1:1, 0:0)       Италија
  1. Благоје Видинић
  2. Велимир Сомболац
  3. Фахрудин Јусуфи
  4. Александар Козлина
  5. Владимир Дурковић
  6. Жељко Перушић
  7. Анте Жанетић
  8. Жељко Матуш
  9. Милан Галић     107
10. Томислав Кнез
11. Бора Костић
Селекторска комисија:
  Александар Тирнанић
  Љубомир Ловрић
  Драгомир Николић
  1. Alfieri
  2. Burgnich
  3. Trebbi
  4. Tumburus   109
  5. Salvadore
  6. Trapattoni
  7. Rancatti
  8. Rivera
  9. Tomeazzi
10. Ferrini
11. Rossano
Селектори:



*Југославија је прошла даље захваљујући жребу (шеширу![м]).
Финале 10. септембра у 12:00
Стадион Фламинио, Рим гледалаца 40.000
Судија  : Кончето Ло Бело (Италија) Помоћници  :
"Домаћин" Резултат   "Гост"
   Југославија 3:1 (1:1)       Данска
  1. Благоје Видинић
  2. Новак Рогановић
  3. Фахрудин Јусуфи
  4. Анте Жанетић
  5. Владимир Дурковић
  6. Жељко Перушић
  7. Андрија Анковић
  8. Жељко Матуш   11
  9. Милан Галић     1  
10. Томислав Кнез
11. Бора Костић ( )   69
Селекторска комисија:
  Александар Тирнанић
  Љубомир Ловрић
  Драгомир Николић
  1. From
  2. Andersen
  3. Jensen  
  4. Hansen
  5. H.G.Nilesen
  6. Flemming Nielsen   72
  7. Pedersen
  8. Troelsen
  9. H.Nielsen
10. Enoksen
11. Sorensen
Селектори:



Напомене

уреди
  1. ^ а б Голгетер, онај који даје највећи број голова, најбољи навални играч, стрелац, итд.
  2. ^ Рим (итал. Roma) је главни град Италије и регије Лацио
  3. ^ Фиренца (итал. Firenze) је главни град истоименог округа и главни град покрајине Тоскана
  4. ^ Гросето (итал. Grosseto) град је у средишњој Италији. Гросето је највећи град и средиште округа Гросето у оквиру италијанске покрајине Тоскана
  5. ^ Ливорно (итал. Livorno, енгл. Leghorn) је трећи највећи град у покрајини Тоскани и управно средиште истоименог округа Ливорно
  6. ^ Пескара (итал. Pescara) је највећи град и привредно средиште покрајине Абруцо у средишњем делу државе и главни град истоименог Округа Пескара
  7. ^ Л’Аквила (итал. L'Aquila) је управно средиште покрајине Абруцо у средишњем делу државе и главни град истоименог Округа Л’Аквила
  8. ^ Напуљ (итал. Napoli, нап. Napule) је главни град истоименог Округа Напуљ и главни град покрајине Кампаније у јужној Италији
  9. ^ а б Југославија је прошла даље захваљујући жребу.
  10. ^ Sayed Rifai Аутогол против Југославије
  11. ^ Група „А”
    1. УАР
    2. Југославија
    3. Бугарска
    4. Турска
  12. ^ Група „Б”-е
    1. Италија
    2. Бразил
    3. Велика Британија
    4. Тајван
  13. ^ Група „Ц”-е
    1. Данска
    2. Аргентина
    3. Пољска
    4. Тунис
  14. ^ Група „Д”-е
    1. Перу
    2. Француска
    3. Мађарска
    4. Индија
  15. ^ Код нерешеног резултата после продужетака победник се добијао извлачењем из шешира.
    Прича се да је шешир био Др Михаила Андрејевића

Спољашње везе

уреди
  1. ^ „Национална агенција за статистику”. Архивирано из оригинала 03. 08. 2013. г. Приступљено 17. 05. 2020.