УЕФА Лига Европе 2021/22.

УЕФА Лига Европе 2021/22. јесте 51. сезона Лиге Европе, другог по јачини европског фудбалског клупског такмичења које организује УЕФА, а тринаеста сезона од када је оно преименовано из Куп УЕФА у УЕФА Лига Европе.

УЕФА Лига Европе 2021/22.
Estadio Ramón Sánchez Pizjuán Preferencia and Gol Norte-2007-04-05.jpg
Стадион Рамон Санчез Писхуан у Севиљи, место одржавања финалне утакмице
Детаљи такмичења
Датум3. август 202126. август 2021. (квалификације)
16. септембар 202118. мај 2022. (главни део)
Тимови32+8 (главни део)
21+37 (укупно) (из 32-35 савеза)
Статистике турнира
Одиграно утакмица64
Постигнуто голова174 (2,72 по мечу)
Укупно гледалаца1.341.531 (20.961 по мечу)
Најбољи стрелацКамерун Карл Токо Екамби (6 голова)
2020/21
2022/23

Такмичење је почело трећим колом квалификација 3. августа 2021. године, а финална утакмица ће бити одиграна 18. маја 2022. на Стадиону Рамон Санчез Писхуан у Севиљи.

Ова сезона је прва у којој се одржавају три значајна европска клупска такмичења (Лига шампиона, Лига Европе и Лига конференција) још од сезоне 1998/99. (када се последњи пут одигравао Куп победника купова) под окриљем УЕФА.[1] Систем такмичења у Лиги Европе претрпео је велике промене. Број екипа у групној фази смањен је са 48 на 32, а значајно је смањен и број екипа које учествују у квалификацијама. Такође, гарантовано место у елиминационој фази сада имају само првопласиране екипе у групама, док другопласиране екипе из групне фазе као и трећепласиране екипе из групне фазе Лиге шампиона играју својеврсни плеј-оф за пролазак у осмину финала.[2]

Дана 24. јуна 2021. године, УЕФА је одобрила предлог о укидању правила гола у гостима у свим клупским такмичењима, које је примењивано од 1965. године.[3]

Као освајач титуле Лиге Европе 2020/21, Виљареал је обезбедио пласман у Лиги шампиона 2021/22. Шпански клуб је у прошлогодишњем финалу победио екипу Манчестер јунајтеда и тако освојио своју прву европску титулу у историји.[4]

Учешће екипаУреди

Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Дод.
1   Шпанија 102,283 2
2   Енглеска 90,462
3   Немачка 74,784
4   Италија 70,653
5   Француска 59,248 +1 (ЛШ)
6   Португал 49,449 1
7   Русија 45,549 +1 (ЛШ)
8   Белгија 37,900 +1 (ЛШ)
9   Украјина 36,100
10   Холандија 35,750 +1 (ЛШ)
11   Турска 33,600 +1 (ЛШ)
12   Аустрија 32,925 +1 (ЛШ)
13   Данска 29,250 +2 (ЛШ)
14   Шкотска 27,875 +2 (ЛШ)
15   Чешка 27,300 +2 (ЛШ)
16   Кипар 26,750 +1 (ЛШ)
17    Швајцарска 26,400 0
18   Грчка 26,300 +1 (ЛШ)
19   Србија 25,500 +1 (ЛШ)
Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Дод.
20   Хрватска 24,875 0 +1 (ЛШ)
21   Шведска 22,750
22   Норвешка 21,750
23   Израел 19,625
24   Казахстан 19,250 +1 (ЛШ)
25   Белорусија 18,875
26   Азербејџан 18,750 +1 (ЛШ)
27   Бугарска 17,375 +1 (ЛШ)
28   Румунија 16,700 +1 (ЛШ)
29   Пољска 16,625 +1 (ЛШ)
30   Словачка 15,875 +1 (ЛШ)
31   Лихтенштајн 13,500
32   Словенија 13,000 +1 (ЛШ)
33   Мађарска 12,875 +1 (ЛШ)
34   Луксембург 8,000
35   Литванија 7,875 +1 (ЛШ)
36   Јерменија 7,625 +1 (ЛШ)
37   Летонија 7,625
Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Дод.
38   Албанија 7,375 0
39   Северна Македонија 7,375
40   Босна и Херцеговина 6,875
41   Молдавија 6,750
42   Ирска 6,700
43   Финска 6,500 +1 (ЛШ)
44   Грузија 5,750
45   Малта 5,750
46   Исланд 5,375
47   Велс 5,000
48   Северна Ирска 4,875
49   Гибралтар 4,750 +1 (ЛШ)
50   Црна Гора 4,375
51   Естонија 4,375 +1 (ЛШ)
52   Република Косово[а] 4,000
53   Фарска Острва 3,750
54   Андора 2,831
55   Сан Марино 0,666

Распоред екипаУреди

Екипе које почињу такмичење од наведене фазе Екипе које су се квалификовале из претходне фазе Екипе које су испале из Лиге шампиона
Треће коло квалификација
(16 екипа)
Стаза првака
(10 екипа)
  • 10 екипа елиминисаних у другом колу квалификација за Лигу шампиона (стаза првака)
Стаза лиге
(6 екипа)
  • 3 победника националних купова савеза који су рангирани од 14. до 16. места
  • 3 поражених екипа из другог кола квалификација за Лигу шампиона (стаза лиге)
Коло плеј-офа
(20 екипа)
  • 6 победника националних купова савеза који су рангирани од 8. до 13. места
  • 5 победника из трећег кола квалификација (стаза првака)
  • 3 победника из трећег кола квалификација (стаза лиге)
  • 6 поражених екипа из трећег кола квалификација за Лигу шампиона (стаза првака)
Групна фаза
(32 екипе)
  • 7 победника националних купова савеза који су рангирани од 1. до 7. места
  • 1 четвртопласирана екипа из савеза који је рангиран на 5. месту
  • 4 петопласиране екипе из савеза који су рангирани од 1. до 4. места
  • 10 победника из кола плеј-офа
  • 4 поражених екипа из кола плеј-офа за Лигу шампиона (стаза првака)
  • 2 поражене екипе из кола плеј-офа за Лигу шампиона (стаза лиге)
  • 4 поражених екипа из трећег кола квалификација за Лигу шампиона (стаза лиге)
Преј-оф пред елиминациону фазу
(16 екипа)
  • 8 другопласираних екипа у групној фази Лиге Европе
  • 8 трећепласираних екипа у групној фази Лиге шампиона
Елиминациона фаза
(16 екипа)
  • 8 победника групне фазе Лиге Европе
  • 8 победника прелиминарне елиминационе фазе

ЕкипеУреди

Ознаке у заградама показују како се свака екипа квалификовала за место свог стартног круга квалификација:

  • ОК: победник националног купа
  • П-ПО: победник националног доигравања за Лигу Европе
  • ЛШ: елиминисане екипе из Лиге шампиона
    • ГР: трећепласирана екипа из групне фазе
    • ПО: поражени из плеј-офа
    • КВ3: поражени из трећег кола квалификација
    • КВ2: поражени из другог кола квалификација
    • КВ1: поражени из првог кола квалификација
    • КВ1: поражени из прелиминарне рунде
Фаза такмичења Екипе
Прелиминарна елиминациона фаза   (ГФ ЛШ)   (ГФ ЛШ)   (ГФ ЛШ)   (ГФ ЛШ)
  (ГФ ЛШ)   (ГФ ЛШ)   (ГФ ЛШ)   (ГФ ЛШ)
Групна фаза   Реал Сосиједад (5)   Реал Бетис (6)   Лестер Сити (ОК)   Вест Хем јунајтед (6)
  Ајнтрахт Франкфурт (5)   Бајер Леверкузе (6)   Наполи (5)   Лацио (6)
  Олимпик Лион (4)   Олимпик Марсељ (5)   Брага (ОК)   Локомотива Москва (ОК)
  Брондби (ЛШ ПО)   Динамо Загреб (ЛШ ПО)   Лудогорец Разград (ЛШ ПО)   Ференцварош (ЛШ ПО)
  Монако (ЛШ ПО)   ПСВ Ајндховен (ЛШ ПО)   Спартак Москва (ЛШ КВ3)   Генк (ЛШ КВ3)
  Мидтјиланд (ЛШ КВ3)   Спарта Праг (ЛШ КВ3)
Коло плеј-офа   Ројал Антверпен (3)   Зорја Луганск (3)   АЗ Алкмар (3)   Фенербахче (3)
  Штурм Грац (3)   Рандерс (ОК)   Глазгов Ренџерс (ЛШ КВ3)   Славија Праг (ЛШ КВ3)
  Олимпијакос (ЛШ КВ3)   Црвена звезда (ЛШ КВ3)   ЧФР Клуж (ЛШ КВ3)   Легија Варшава (ЛШ КВ3)
Треће коло квалификација Стаза првака   Омонија (ЛШ КВ2)   Каират Алмати (ЛШ КВ2)   Нефчи Баку (ЛШ КВ2)   Слован Братислава (ЛШ КВ2)
  Мура (ЛШ КВ2)   Жалгирис (ЛШ КВ2)   Алашкерт (ЛШ КВ2)   ХЈК Хелсинки (ЛШ КВ2)
  Линколн Ред Импс (ЛШ КВ2)   Флора Талин (ЛШ КВ2)
Главна стаза   Сент Џонстон (ОК)   Јаблонец (3)   Анортозис Фамагуста (ОК)   Галатасарај (ЛШ КВ2)
  Рапид Беч (ЛШ КВ2)   Селтик (ЛШ КВ2)

Календар такмичењаУреди

Ниво Коло Жреб Прва утакмица Друга утакмица
Квалификације Треће коло квалификација 19. јул 2021. 5. август 2021. 12. август 2021.
Коло плеј-офа 2. август 2021. 19. август 2021. 26. август 2021.
Групна фаза 1. коло 27. август 2021. 16. септембар 2021.
2. коло 30. септембар 2021.
3. коло 21. октобар 2021.
4. коло 4. новембар 2021.
5. коло 25. новембар 2021.
6. коло 9. децембар 2021.
Завршни део Плеј-оф за елиминациону фазу 13. децембар 2021. 17. фебруар 2022. 24. фебруар 2022.
Осмина финала 25. фебруар 2022. 10. март 2022. 17. март 2022.
Четвртфинале 18. март 2022. 7−14. април 2022.
Полуфинале 28−5. април/мај 2022.
Финале 18. мај 2022. на Стадиону Рамон Санчез Писхуан у Севиљи.

КвалификацијеУреди

Треће коло квалификацијаУреди

Жреб за треће коло квалификација одржан је 19. јула 2021. Утакмице су одигране од 3. до 5. августа 2021. и од 10. до 12. августа 2021.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Стаза првака
Омонија   2 : 2 (5 : 4, пен.)   Флора Талин 1 : 0 1 : 2 (п. с. н.)
НШ Мура   1 : 0   Жалгирис 0 : 0 1 : 0
Каират   2 : 3   Алашкерт 0 : 0 2 : 3 (п. с. н.)
Линколн Ред Импс   2 : 4   Слован Братислава 1 : 3 1 : 1
Нефчи Баку   2 : 5   ХЈК Хелсинки 2 : 2 0 : 3
Стаза лиге
Јаблонец   2 : 7   Селтик 2 : 4 0 : 3
Рапид Беч   4 : 2   Анортозис Фамагуста 3 : 0 1 : 2
Галатасарај   5 : 3   Сент Џонстон 1 : 1 4 : 2

Коло плеј-офаУреди

Жреб за коло плеј-офа одржан је 2. августа 2021. Утакмице су одигране 17, 18. и 19. августа и 26. августа 2021. године.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Рандерс   2 : 3   Галатасарај 1 : 1 1 : 2
Рапид Беч   6 : 2   Зорја Луганск 3 : 0 3 : 2
Селтик   3 : 2   АЗ Алкмар 2 : 0 1 : 2
Фенербахче   6 : 2   ХЈК Хелсинки 1 : 0 5 : 2
Мура   1 : 5   Штурм Грац 1 : 3 0 : 2
Омонија   4 : 4 (2 : 3, пен.)   Ројал Антверпен 4 : 2 0 : 2 (п. с. н.)
Олимпијакос   5 : 2   Слован Братислава 3 : 0 2 : 2
Глазгов Ренџерс   1 : 0   Алашкерт 1 : 0 0 : 0
Славија Праг   3 : 4   Легија Варшава 2 : 2 1 : 2
Црвена звезда   6 : 1   ЧФР Клуж 4 : 0 2 : 1

Групна фазаУреди

Локације тимова који играју групну фазу УЕФА Лиге Европе 2021/22.
  браон: група А;   црвена: група Б;   наранџаста: група Ц;   жута: група Д;
  зелена: група Е;   плава: група Ф;   љубичаста: група Г;   розе: група Х.

Жреб за групну фазу одржан је 27. августа 2021. у 12.00 часова (13.00 часова по турском времену) у Истанбулу (Турска). Тридесет и две екипе подељена су у осам група, а у свакој групи се налазе по четири екипе. Током жребања, екипе су подељене у четири шешира на основу својих клупских коефицијената за 2021. Екипе из истог савеза не могу бити извучене у истој групи.

Победници сваке групе пласирају се у осмину финала, другопласирани играју плеј-оф за улазак у елиминациону фазу, трећепласирани одлазе у плеј-оф за улазак у осмину финала Лиге конференција, док ће четвртопласирани тимови бити елиминисани из европских такмичења за ову сезону. Трећепласиране екипе у групној фази Лиге шампиона такође играју плеј-оф пред елиминациону фазу Лиге Европе.

Брондби и Вест Хам јунајтед дебитују у групној фази Лиге Европе (мада је Брондби претходно играо у групној фази Купа УЕФА).

Легенда:
Победници групе пролазе у осмину финала.
Другопласирана екипа наставља такмичење у плеј-офу за пласман у елиминациону фазу Лиге Европе.
Трећепласирана екипа наставља такмичење у плеј-офу за пласман у елиминациону фазу Лиге конференција.
Четвртопласирана екипа је елиминисана из даљег такмичења.

Група АУреди

Клуб ЛИО ГРЕ СПП БРО
  Олимпик Лион 3:0 3:0
  Ренџерс 0:2 2:0
  Спарта Праг 3:4 1:0
  Брондби 1:1 0:0
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Олимпик Лион 4 4 0 0 12 3 +9 12
2.   Спарта Праг 4 1 1 2 4 7 -3 4
3.   Ренџерс 4 1 1 2 3 4 -1 4
4.   Брондби 4 0 2 2 1 6 -5 2

Група БУреди

Клуб МОН ПСВ РСО ШТУ
  Монако 0:0 1:0
  ПСВ Ајндховен 1:2 2:2
  Реал Сосиједад 1:1 1:1
  Штурм Грац 1:4 0:1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Монако 4 2 2 0 4 2 +2 8
2.   Реал Сосиједад 4 1 3 0 4 3 +1 6
3.   ПСВ Ајндховен 4 1 2 1 7 5 +2 5
4.   Штурм Грац 4 0 1 3 1 6 -5 1

Група ЦУреди

Клуб НАП ЛЕС СПМ ЛЕГ
  Наполи 2:3 3:0
  Лестер Сити 2:2 1:1
  Спартак Москва 3:4 0:1
  Легија Варшава 1:4 1:0
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Наполи 4 2 1 1 11 6 +5 7
2.   Легија Варшава 4 2 0 2 3 7 -4 6
3.   Лестер Сити 4 1 2 1 7 7 0 5
4.   Спартак Москва 4 1 1 2 7 8 -1 4

Група ДУреди

Клуб ОЛИ ФРА ФЕН АНТ
  Олимпијакос 1:2 2:1
  Ајнтрахт Франкфурт 3:1 1:1
  Фенербахче 0:3 2:2
  Ројал Антверпен 0:1 0:3
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Ајнтрахт Франкфурт 4 3 1 0 7 3 +4 10
2.   Олимпијакос 4 2 0 2 7 6 +1 6
3.   Фенербахче 4 1 2 1 6 6 0 5
4.   Ројал Антверпен 4 0 1 3 3 8 -5 1

Група ЕУреди

Клуб ЛАЦ ЛОК МАР ГАЛ
  Лацио 2:0 0:0
  Локомотива Москва 1:1 0:1
  Олимпик Марсељ 2:2 0:0
  Галатасарај 1:0 1:1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Галатасарај 4 2 2 0 3 1 +2 8
2.   Лацио 4 1 2 1 4 3 +1 5
3.   Олимпик Марсељ 4 0 4 0 3 3 0 4
4.   Локомотива Москва 4 0 2 2 2 5 -3 2

Група ФУреди

Клуб БРА ЦЗВ ЛУД МИД
  Брага 4:2 3:1
  Црвена звезда 2:1 0:1
  Лудогорец Разград 0:1 0:1
  Мидтјиланд 1:1 1:1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Брага 4 3 0 1 9 5 +4 9
2.   Црвена звезда 4 2 1 1 4 3 +1 7
3.   Мидтјиланд 4 1 2 1 4 5 -1 5
4.   Лудогорец Разград 4 0 1 3 3 7 -4 1

Група ГУреди

Клуб БАЈ СЕЛ БЕТ ФЕР
  Бајер Леверкузен 4:0 2:1
  Селтик 0:4 2:0
  Реал Бетис 1:1 4:3
  Ференцварош 2:3 1:3
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Бајер Леверкузен 4 3 1 0 11 2 +9 10
2.   Реал Бетис 4 2 1 1 8 9 -1 7
3.   Селтик 4 2 0 2 8 10 -2 6
4.   Ференцварош 4 0 0 4 4 10 -6 0

Група ХУреди

Клуб ДИН ГНК ВЕС РАП
  Динамо Загреб 0:2 3:1
  Генк 0:3 2:2
  Вест Хем јунајтед 3:0 2:0
  Рапид Беч 2:1 0:1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Вест Хем јуајтед 4 3 1 0 9 2 +7 10
2.   Динамо Загреб 4 2 0 2 7 5 +2 6
3.   Генк 4 1 1 2 3 8 -5 4
4.   Рапид Беч 4 1 0 3 3 7 -4 3

СтатистикаУреди

Статистика искључује квалификационе рунде и коло плеј-офа.

Најбољи стрелциУреди

Поз.[10] Играч Клуб Голова Минута
1   Карл Токо Екамби   Олимпик Лион 6 272
2   Виктор Осимхен   Наполи 4 168
  Патсон Дака   Лестер Сити 313
  Галено   Брага 339
5   Сајд Бенрахма   Вест Хем јунајтед 3 226
  Јузеф Ел Араби   Олимпијакос 240
  Флоријан Вирц   Бајер Леверкузен 263
  Бруно Петковић   Динамо Загреб 302

Најбољи асистентиУреди

Поз.[11] Играч Клуб Асистенција Минута
1   Марио Геце   ПСВ Ајндховен 3 261
  Келечи Ихенаћо   Лестер Сити 268
  Муса Дијаби   Бајер Леверкузен 334
  Рикардо Орта   Брага 339

НапоменеУреди

  1. ^ Представници албанске мањине у Србији једнострано су прогласили независност 2008. године на простору Аутономне покрајине Косово и Метохија и формирали Републику Косово, противно Уставу Србије и Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација. На Конгресу Европског фудбалског савеза (УЕФА) 3. маја 2016. године, тајним гласањем је одлучено да Фудбалски савез Републике Косово постане члан УЕФА, чиме је прекршен Статут ове организације према коме будући члан мора бити из земље признате од стране Уједињених нација (УН).[5][6] Пријемом у УЕФА формално су испуњени услови за чланство у Међународни фудбалски савез (ФИФА),[7] што се и десило 13. маја 2016. године на његовом Конгресу у Мексико Ситију.[8][9]

Види јошУреди

РеференцеУреди

  1. ^ „UEFA Executive Committee approves new club competition”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2. 12. 2018. Архивирано из оригинала на датум 13. 5. 2019. Приступљено 30. 7. 2021. 
  2. ^ „UEFA Executive Committee approves new club competition”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2. 12. 2018. Архивирано из оригинала на датум 13. 5. 2019. Приступљено 2. 12. 2018. 
  3. ^ „Abolition of the away goals rule in all UEFA club competitions”. UEFA.com. 24. 6. 2021. 
  4. ^ Penali odlučili, De Hea tragičar — Viljareal osvojio Ligu Evrope!, 27. 5. 2021.
  5. ^ „БРУКА Косово примљено у УЕФА невероватним кршењем Статута!”. sport.blic.rs. 
  6. ^ „Косово ипак примљено у УЕФА”. b92.net. 
  7. ^ „Косово данас постаје члан ФИФА?”. reprezentacija.rs. 
  8. ^ „Косово после УЕФА, примљено и у ФИФА”. rs.sputniknews.com. 
  9. ^ „Косово примљено у ФИФА”. politika.rs. 
  10. ^ „UEFA Europa League – Top Scorers”. UEFA.com. Union of European Football Associations. Приступљено 16. 9. 2021. 
  11. ^ „UEFA Europa League – Top Assists”. UEFA.com. Union of European Football Associations. Приступљено 16. 9. 2021. 

Спољашње везеУреди