УЕФА Лига Европе 2014/15.

(преусмерено са УЕФА лига Европе 2014/15.)

УЕФА Лига Европе 2014/15. је 44 сезона одржавања другог европског фудбалског такмичења у организацију УЕФА а шеста сезона од када је преименовано из Купа УЕФА у Лигу Европе.

УЕФА Лига Европе 2014/15.
UEFA Europa League logo.png
Лого УЕФА лиге Европа
Детаљи такмичења
Датум1. јул 201427. мај 2015.
Тимови48+8 (групе и завршница)
162+33 (укупно) (из 54 савеза)
Коначан пласман
ШампиониШпанија Севиља (4. титула)
Друго местоУкрајина Дњепро
Статистике турнира
Одиграно утакмица205
Постигнуто голова548 (2,67 по мечу)
Укупно гледалаца4.066.128 (19.835 по мечу)
Најбољи стрелацБразил Алан Карваљо (8 голова)
Белгија Ромелу Лукаку
2013/14
2015/16

Такмичење је почело првим колом квалификација 1. јула 2014., а финална утакмица је одиграна 27. маја 2015. на Националном стадиону у Варшави (Пољска). Титулу је освојила Севиља, која је у финалу победила Дњепро са 3:2, и тако одбранила титулу освојену прошле сезоне.

Учешће екипаУреди

У Лиги Европе 2014/15. учествоваће 195 представника 54 национална савеза УЕФА. Број екипа из појединог савеза одређује се према УЕФА лига коефицијенту.

Квалификациона шема Лиге Европе 2014/15.

  • Савези рангирани од 1 до 6 ће имати по 3 клуба у квалификацијама.
  • Савези рангирани од 7 до 9 ће имати по 4 клуба у квалификацијама.
  • Савези рангирани од 10 до 51 ће имати по 3 клуба (осим Лихтенштајна који ће имати 1 клуб јер нема национално првенство).
  • Савези рангирани од 52 до 53 ће имати по 2 клуба.
  • Лихтенштајн и Гибралтар ће имати по један клуб.
  • Сваки од 3 најбоље рангирана савеза УЕФА Фер-плеја 2013/14. добија по једно додатно место.
  • 33 екипе елиминисане из Лиге шампиона 2014/15 прелазе УЕФА лигу Европе.

Победнику Лиге Европе 2013/14. се додељује место у такмичењу као браниоцу титуле ако се преко домаћих такмичења није квалификовао у Лигу Европе или Лигу шампиона 2014/14. Међутим, ово додатно место није потребно ове сезоне пошто се бранилац титуле (Севиља) већ квалификовао за европско такмичење кроз домаћа такмичења.

Рангирање савезаУреди

За УЕФА Лига Европе 2014/15. национални савези су распоређени према њиховом УЕФА лига коефицијенту за 2013. годину, који узима у обзир њихове резултате у европским такмичењима од 2008/09. до 2012/13.

Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Нап.
1   Шпанија 88.025 3
2   Енглеска 82.963
3   Немачка 79.614
4   Италија 64.147
5   Португалија 59.168
6   Француска 59.000
7   Украјина 49.758 4
8   Русија 46.332
9   Холандије 44.729
10   Турске 34.500 3
11   Белгија 34.400
12   Грчка 34.000
13   Швајцарска 28.925
14   Кипар 26.833
15   Данска 25.700
16   Аустрија 25.375
17   Чешка 23.725
18   Румунија 23.024
Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Нап.
19   Израел 22.875 3
20   Белорусија 20.875
21   Пољска 20.750
22   Хрватска 19.583
23   Шведска 15.625 +1(ФП)
24   Шкотске 15.191
25   Србија 14.625
26   Словачка 14.208
27   Норвешка 14.175 +1(ФП)
28   Бугарска 12.250
29   Мађарска 11.750
30   Словенија 9.708
31   Грузија 9.166
32   Азербејџан 8.541
33   Финска 8.508 +1(ФП)
34   БиХ 7.833
35   Молдавија 7.666
36   Ирска 7.375
Поз. Савез Коеф. Бр. ФК Нап.
37   Литванија 6.500 3
38   Казахстан 5.874
39   Летонија 5.791
40   Исланд 5.416
41   Црна Гора 5.250
42   Македонија 5.250
43   Албанија 4.166
44   Малта 3.958
45   Лихтенштајн 3.500 1
46   Луксембург 3.375 3
47   Северна Ирска 3.083
48   Велс 2.583
49   Естониа 2.208
50   Јерменија 1.750
51   Фарска Острва 1.583
52   Сан Марино 0.666 2
53   Андора 0.500
54   Гибралтар 0.000 1
Напомене
  • ФП: Додатни фер-плеј представници (Шведска, Норвешка, Финска)
  • Број екипа не укључују екипе пребачене из Лиге шампиона 2014/15.

Распоред екипаУреди

ЕкипеУреди

Календар такмичењаУреди

КвалификацијеУреди

Прво коло квалификацијаУреди

Друго коло квалификацијаУреди

Треће коло квалификацијаУреди

Жреб за треће коло квалификација је одржан 18. јула 2014. Прве утакмице су се играле 31. јула, а реванш мечеви 7. августа 2014.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Карабукспор   1:1   Розенборг 0:0 1:1
Сплит   2:0   Черноморец 2:0 0:0
Сент Џонсон   2:3   Спартак Трнава 1:2 1:1
Мајнц   2:3   Астерас 1:0 1:3
Диошђер   1:8   Краснодар 1:5 0:3
Млада Болеслав   2:6   Лион 1:4 1:2
Тренчин   1:2   Хал 0:0 1:2
Омонија   4:0   Металург 3:0 1:0
Бромапојкарна   0:7   Торино 0:3 0:4
ПСВ   4:2   Санкт Пелтен 1:0 3:2
Стјарнан   1:0   Лех 1:0 0:0
Зорија   3:2   Молде 1:1 2:1
Сарајево   4:3   Атромитос 1:2 3:1
Реал Сосиједад   5:2   Абердин 2:0 3:2
Астана   4:1   АИК 1:1 3:0
Зулте Варегам   4:7   Шахтјор Солигорск 2:5 2:2
Гредиг   2:2   Зимбру 1:2 1:0
Астра Ђурђу   6:2   Слован Либерец 3:0 3:2
Рух   2:2   Есбјерг 0:0 2:2
Динамо Москва   3:2   Ирони Кирјат Шмона 1:1 2:1
Јанг Бојс   3:0   Ермис 1:0 2:0
Елфсборг   5:3   ФХ 4:1 1:2
Петролул   5:2   Викторија 1:1 4:1
Викингур   1:9   Ријека 1:5 0:4
Динамо Минск   3:0   Клуж 1:0 2:0
Нефчи   3:2   Чихура 0:0 3:2
Гетеборг   0:1   Рио Аве 0:1 0:0
Клуб Бриж   5:0   Брондби 3:0 2:0
Шахтер Караганди   4:5   Хајдук 4:2 0:3

Плеј-офУреди

Прве утакмице играју се 21. августа, а реванш утакмице 28. августа 2014.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Сарајево   2:10   Борусија М. 2:3 0:7
Аполон   5:2   Локомотива 1:1 4:1
Астана   0:7   Виљареал 0:3 0:4
Јанг Бојс   3:1   Дебрецин 3:1 0:0
Цволе   2:4   Спарта Праг 1:1 1:3
Спартак Трнава   2:4   Цирих 1:3 1:1
Астерас   3:3   Макаби Тел Авив 2:0 1:3
АЕЛ   1:5   Тотенхем 1:2 0:3
Дњепро   2:1   Хајдук 2:1 0:0
Динамо Минск   5:2   Национал 2:0 3:2
Карабаг   1:1   Твенте 0:0 1:1
Петролул   2:5   Динамо Загреб 1:3 1:2
Хелсинки   5:4   Рапид 2:1 3:3
Трабзонспор   2:0   Ростов 2:0 0:0
Зимбру   1:4   ПАОК 1:0 0:4
Сплит   0:1   Торино 0:0 0:1
Динамо Москва   4:3   Омонија 2:2 2:1
Актобе   0:3   Легија 0:1 0:2
Лион   2:2   Астра Ђурђу 1:2 1:0
Локерен   2:2   Хал 1:0 1:2
Партизан   5:3   Нефчи 3:2 2:1
Рух   0:1   Металист 0:0 0:1 (пр)
Елфсборг   2:2   Рио Аве 2:1 0:1
ПСВ   3:0   Шахтјор Солигорск 1:0 2:0
Карабукспор   1:1 (пен 3:4)   Сент Етјен 1:0 0:1 (пр)
Стјарнан   0:9   Интер 0:3 0:6
Панатинаикос   6:2   Мидтјиланд 4:1 2:1
Зорија   4:5   Фејенорд 1:1 3:4
Грасхопер   1:3   Клуб Бриж 1:2 0:1
Реал Сосиједад   1:3   Краснодар 1:0 0:3
Ријека   4:0   Шериф 1:0 3:0

Такмичење по групамаУреди

Жреб за такмичење по групама је одржан 29. августа 2014. у Монаку. 48 тимова су подељена у четири шешира на основу њиховог УЕФА клупског коефицијента из 2014. Подељени су у дванаест група са по четири тима, уз ограничење да клубови из истог националног савеза не могу бити постављени у истој групи.

Легенда:
Победник групе и другопласирани пролазе у шеснаестину финала.

Група АУреди

 
  АПО БОМ ВИЉ ЦИР
  Аполон 0:2 0:2 3:2
  Борусија М. 5:0 1:1 3:0
  Виљареал 4:0 2:2 4:1
  Цирих 3:1 1:1 3:2
 
Табела групе А ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Борусија М. 6 3 3 0 14 4 +10 12
2.   Виљареал 6 3 2 1 15 7 +8 11
3.   Цирих 6 2 1 3 10 14 -4 7
4.   Аполон 6 1 0 5 4 18 -14 3

Група БУреди

 
  КОП КБР ТОР ХЕЛ
  Копенхаген 0:4 1:5 2:0
  Клуб Бриж 1:1 0:0 2:1
  Торино 1:0 0:0 2:0
  Хелсинки 2:1 0:3 2:1
 
Табела групе Б ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Клуб Бриж 6 3 3 0 10 2 +8 12
2.   Торино 6 3 2 1 9 3 +6 11
3.   Хелсинки 6 2 0 4 5 11 -6 6
4.   Копенхаген 6 1 1 4 5 13 -8 4

Група ЦУреди

 
  АСТ БЕШ ТОТ ПАР
  Астерас 2:2 1:2 2:0
  Бешикташ 1:1 1:0 2:1
  Тотенхем 5:1 1:1 1:0
  Партизан 0:0 0:4 0:0
 
Табела групе Ц ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Бешикташ 6 3 3 0 11 5 +6 12
2.   Тотенхем 6 3 2 1 9 4 +5 11
3.   Астерас 6 1 3 2 7 10 -3 6
4.   Партизан 6 0 2 4 1 9 -8 2

Група ДУреди

 
  АСТ ДИН РЕД СЕЛ
  Астра Ђурђу 1:0 1:2 1:1
  Динамо Загреб 5:1 1:5 4:3
  Ред Бул 5:1 4:2 2:2
  Селтик 2:1 1:0 1:3
 
Табела групе Д ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Ред Бул 6 5 1 0 21 8 +13 16
2.   Селтик 6 2 2 2 10 11 -1 8
3.   Динамо Загреб 6 2 0 4 12 15 -3 6
4.   Астра Ђурђу 6 1 1 4 6 15 -9 4

Група ЕУреди

 
  ДИН ЕШТ ПАН ПСВ
  Динамо Москва 1:0 2:1 1:0
  Ешторил 1:2 2:0 3:3
  Панатинаикос 1:2 1:1 2:3
  ПСВ 0:1 1:0 1:1
 
Табела групе Е ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Динамо Москва 6 6 0 0 9 3 +6 18
2.   ПСВ 6 2 2 2 8 8 0 8
3.   Ешторил 6 1 2 3 7 8 -1 5
4.   Панатинаикос 6 0 2 4 6 11 -5 2

Група ФУреди

 
  ДЊЕ ИНТ|    КАР СЕН
  Дњепро 0:1 0:1 1:0
  Интер 2:1 2:0 0:0
  Карабаг 1:2 0:0 0:0
  Сент Етјен 0:0 1:1 1:1
 
Табела групе Ф ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Интер 6 3 3 0 6 2 +4 12
2.   Дњепро 6 2 1 3 4 5 -1 7
3.   Карабаг 6 1 3 1 3 5 -2 6
4.   Сент Етјен 6 0 5 1 2 3 -1 5

Група ГУреди

 
  РИЈ СЕВ СТА ФЕЈ
  Ријека 2:2 2:0 3:1
  Севиља 1:0 3:1 2:0
  Стандард 2:0 0:0 0:3
  Фејенорд 2:0 2:0 2:1
 
Табела групе Г ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Фејенорд 6 4 0 2 10 6 +4 12
2.   Севиља 6 3 2 1 8 5 +3 11
3.   Ријека 6 2 1 3 7 8 -1 7
4.   Стандард 6 1 1 4 4 10 -6 4

Група ХУреди

 
  ВОЛ ЕВЕ КРА ЛИЛ
  Волфсбург 0:2 5:1 1:1
  Евертон 4:1 0:1 3:0
  Краснодар 2:4 1:1 1:1
  Лил 0:3 0:0 1:1
 
Табела групе Х ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Евертон 6 3 2 1 10 3 +7 11
2.   Волфсбург 6 3 1 2 14 10 +4 10
3.   Краснодар 6 1 3 2 7 12 -5 6
4.   Лил 6 0 4 2 3 9 -6 4

Група ИУреди

 
  ЈАН НАП СЛО СПА
  Јанг Бојс 2:0 5:0 2:0
  Наполи 3:0 3:0 3:1
  Слован Братислава 1:3 0:2 0:3
  Спарта Праг 3:1 0:0 4:0
 
Табела групе И ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Наполи 6 4 1 1 11 3 +8 13
2.   Јанг Бојс 6 4 0 2 13 7 +6 12
3.   Спарта Праг 6 3 1 2 11 6 +5 10
4.   Слован Братислава 6 0 0 6 1 20 -19 0

Група ЈУреди

 
  ДИН ОЛБ РИО СТЕ
  Динамо Кијев 2:0 2:0 3:1
  Олборг 3:0 1:0 1:0
  Рио Аве 0:3 2:0 2:2
  Стеауа 0:2 6:0 2:1
 
Табела групе Ј ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Динамо Кијев 6 5 0 1 12 4 +8 15
2.   Олборг 6 3 0 3 5 10 -5 9
3.   Стеауа 6 2 1 3 11 9 +2 7
4.   Рио Аве 6 1 1 4 5 10 -5 4

Група КУреди

 
  ГЕН ДИН ПАОК ФИО
  Генгам 2:0 2:0 1:2
  Динамо Минск 0:0 0:2 0:3
  ПАОК 1:2 6:1 0:1
  Фиорентина 3:0 1:2 1:1
 
Табела групе К ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Фиорентина 6 4 1 1 11 4 +7 13
2.   Генгам 6 3 1 2 7 6 +1 10
3.   ПАОК 6 2 1 3 10 7 +3 7
4.   Динамо Минск 6 1 1 4 3 14 -11 4

Група ЛУреди

 
  ЛЕГ ЛОК МЕТ ТРА
  Легија 1:0 2:1 2:0
  Локерен 1:0 1:0 1:1
  Металист 0:1 0:1 1:2
  Трабзонспор 0:1 2:0 3:1
 
Табела групе Л ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Легија 6 5 0 1 7 2 +5 15
2.   Трабзонспор 6 3 1 2 8 6 +2 10
3.   Локерен 6 3 1 2 4 4 0 10
4.   Металист 6 0 0 6 3 10 -7 0

Шеснаестина финалаУреди

Жреб за шеснаестину финала је одржан 15. децембра 2014. Прве утакмице играју се 19. фебруара, а реванш утакмице 26. фебруара 2015.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Јанг Бојс   2:7   Евертон 1:4 1:3
Торино   5:4   Атлетик Билбао 2:2 3:2
Севиља   4:2   Борусија М. 1:0 3:2
Волфсбург   2:0   Спортинг 2:0 0:0
Ајакс   4:0   Легија 1:0 3:0
Олборг   1:6   Клуб Бриж 1:3 0:3
Андерлехт   1:3   Динамо Москва 0:0 1:3
Дњепро   4:2   Олимпијакос 2:0 2:2
Трабзонспор   0:5   Наполи 0:4 0:1
Генгам   3:4   Динамо Кијев 2:1 1:3
Виљареал   5:2   Ред Бул 2:1 3:1
Рома   3:2   Фејенорд 1:1 2:1
ПСВ   0:4   Зенит 0:1 0:3
Ливерпул   1:1 (пен. 4:5)   Бешикташ 1:0 0:1
Тотенхем   1:3   Фиорентина 1:1 0:2
Селтик   3:4   Интер 3:3 0:1

Осмина финалаУреди

Прве утакмице играју се 12. марта, а реванш утакмице 19. марта 2015.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Евертон   4:6   Динамо Кијев 2:1 2:5
Дњепро   2:2 (пгг)   Ајакс 1:0 1:2 (прод)
Зенит   2:1   Торино 2:0 0:1
Волфсбург   5:2   Интер 3:1 2:1
Виљареал   2:5   Севиља 1:3 1:2
Наполи   3:1   Динамо Москва 3:1 0:0
Клуб Бриж   5:2   Бешикташ 2:1 3:1
Фиорентина   4:1   Рома 1:1 3:0

ЧетвртфиналеУреди

Жреб за четвртфинале је одржан 20. марта 2015. Прве утакмице играју се 16. априла, а реванш утакмице 23. априла 2015.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Севиља   4:3   Зенит 2:1 2:2
Клуб Бриж   0:1   Дњепро 0:0 0:1
Динамо Кијев   1:3   Фиорентина 1:1 0:2
Волфсбург   3:6   Наполи 1:4 2:2

ПолуфиналеУреди

Жреб за полуфинале одржан је 24. априла 2015. Прве утакмице играју се 7. маја, а реванш утакмице 14. маја 2015.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Наполи   1:2   Дњепро 1:1 0:1
Севиља   5:0   Фиорентина 3:0 2:0

ФиналеУреди


Освајач Лиге Европе 2014/15.
 
ФК Севиља  
4. трофеј

Види јошУреди

Спољашње везеУреди