Атлетика на Летњој универзијади 2015.

Атлетска такмичења на Летњој универзијади 2015. одржана су од 3. до 12. јула на Квангџу World Cup Stadium у Квангџуу у Јужној Кореји.

Лого Летње унивезијаде 2015.
Победнички скок Дмитрија Сорокина у троскоку

Такмичило се у 50 дисциплина, по 25 у обе конкуренције.

Земље учесницеУреди

Освајачи медаљаУреди

МушкарциУреди

Дисциплина   Резултат   Резултат   Резултат
100 м
детаљи
Akani Simbine
  Јужноафричка Република
9,97
РУ
Kemarley Brown
  Јамајка
10,12 Рамил Гулијев
  Турска
10,16
200 м
детаљи
Hua Wilfried Koffi
  Обала Слоноваче
20,41
ЛРС
Брајс Робинсон
  САД
20,51 Рамил Гулијев
  Турска
20,59
ЛРС
400 м
детаљи
Лугелин Сантос
  Доминиканска Република
44,91
ЛРС
Leaname Maotoanong
  Боцвана
45,63
ЛР
Jan Tesař
  Чешка
45,73
ЛР
800 м
детаљи
Шакил Вокер
  САД
1:49,05 Abdelati El Guesse
  Мароко
1:49,29 Rynardt Van Rensburg
  Јужноафричка Република
1:49,30
1.500 м
детаљи
Алексеј Харитонов
  Русија
3:39,13
ЛР
Abdelali Razyn
  Мароко
3:39,20
ЛР
Staffan Ek
  Шведска
3:39,68
ЛР
5.000 м
детаљи
Хајле Ибрахимов
  Азербејџан
13:44,28 Zouhair Talbi
  Мароко
14:02,26 Ринас Ахмедов
  Русија
14:05,88
10.000 м
детаљи
Игор Максимов
  Русија
29:15,30 Nicole Alexandru Soare
  Румунија
29:18,71
ЛР
Кејсује Накатани
  Јапан
29:19,30
Полумаратон
детаљи
Јусуке Огура
  Јапан
1:04:41 Тадаши Исшики
  Јапан
1:04:52 Јута Такахаши
  Јапан
1:05:29
Полумаратон екипно
детаљи
Јусуке Огрура
Тадаши Исшики
Јута Такахаши
Наоки Кудо
  Јапан
3:15:03 Vedat Gunen
Seref Dirli
Aykut Tasdemir
Mehmet Akkoyun
  Турска
3:26:17 Thabang Masihleho
Sibabalwe Mzazi
Marianio Eesou
Zolani Ngqaqa
Goitsemodimo Bothobutle
  Јужноафричка Република
3:26:29
110 м препоне
детаљи
Greggmar Swift
  Барбадос
13,43 Константин Шабанов
  Русија
13,57
ЛРС
Гента Масуно
  Јапан
13,69
400 м препоне
детаљи
Томас Бар
  Ирска
48,78 Abdelmalik Lahoulou
  Алжир
48,99
ЛР
Ivan Shablyuev
  Русија
49,04
ЛР
3.000 м препреке
детаљи
Мартин Кристијан Грау
  Немачка
8:31,55
ЛРС
Каур Кивистик
  Естонија
8:32,23
ЛР
Јури Клопцов
  Русија
8:33,09
4 x 100 м
детаљи
Казума Осето
Котаро Канигучи
Такуја Нагата
Tatsuro Suwa
Yuki Koike
  Јапан
39,08 Адам Павловски
Grzegorz Zimniewicz
Artur Zaczek
Kamil Kryński
Јакуб Адамски
  Пољска
39,50 Akani Simbini
Shebatia Trotter
Eckhardt Roussow
Ncincilili Titi
  Јужноафричка Република
39,68
4 x 400 м
детаљи
Лугелин Сантос
Gustavo Cuesta
Хуандер Сантос
Máximo Mercedes
Леонел Бонон
  Доминиканска Република
3:05,05 Julian Walsh
Кентаро Сато
Kazuma Oseto
Такамаса Китагава
Нобуја Като
  Јапан
3:07,75 Матеуш Загорски
Михал Пјетжак
Kamil Gurdak
Рафал Омелко
Robert Bryliński
  Пољска
3:07,77
20 км ходање
детаљи
Dane Bird-Smith
  Аустралија
1:21:30 Benjamin Thorne
  Канада
1:21:33
ЛРС
Daisuke Matsunaga
  Јапан
1:22:06
20 км ходање екипно
детаљи
Игор Главан
Назар Коваленко
Иван Банзерук
  Украјина
4:17:44 Sun Chenggang
Yin Jiaxing
Zhang Zhi
Xie Sichao
  Кина
4:26:10 Сергеј Шарипов
Александар Назаров
Владислав Максимов
  Русија
4:27:17
Скок увис
детаљи
Данил Цуплаков
  Русија
2,31 Matúš Bubeník
  Словачка
2,28
ЛР
Hsiang Chun-Hsien
  Кинески Тајпеј
2,28
ЛР
Скок мотком
детаљи
Никита Филипов
  Казахстан
5,50 Иља Мудров
  Русија
5,50 Роберт Собера
  Пољска
5,50
Скок удаљ
детаљи
Павел Шалин
  Русија
8,29 Василиј Копејкин
  Русија
8,13 Rudolph Johannes Pienaard
  Јужноафричка Република
7,98
Троскок
детаљи
Димитриј Сорокин
  Русија
17,29
ЛР
Hugues Zango
  Буркина Фасо
16,76
ЛР
Xu Xiaolong
  Кина
16,76
Бацање кугле
детаљи
Inderjeet Singh
  Индија
20,27 Andrei Marius Gag
  Румунија
19,92 Александар Буланов
  Русија
19,84
Бацање диска
детаљи
Филип Миланов
  Белгија
64,15 Метју Дени
  Аустралија
62,58
ЛР
Andrius Gudzius
  Литванија
62,54
Бацање кладива
детаљи
Павел Фајдек
  Пољска
80,05 Pavel Bareisha
  Белорусија
75,75 Siarhei Kalamoyets
  Белорусија
74,68
Бацање копља
детаљи
Танел Ланме
  Естонија
81,71 Huang Shih-Feng
  Кинески Тајпеј
81,27 Zigismunds Sirmais
  Летонија
79,37
ЛРС
Десетобој
детаљи
Томас ван дер Плецен
  Белгија
7.952 бод. Бастјен Озеј
  Француска
7.913 бод. Рене Штраус
  Немачка
7.791 бод

ЖенеУреди

Дисциплина   Резултат   Резултат   Резултат
100 м
детаљи
Викторија Зјапкина
  Казахстан
11,3 Shimayra Williams
  Јамајка
11,46 Јелена Козлова
  Русија
11,47
200 м
детаљи
Викторија Зјапкина
  Казахстан
22,77
ЛР
Akeyla Mitchell
  САД
22,95
ЛР
Kedisha Dallas
  Јамајка
23,24
ЛР
400 м
детаљи
Justine Palframan
  Јужноафричка Република
51,27
ЛР
Малгожата Холуб
  Пољска
51,93
ЛРС
Huizhen Yang
  Кина
51,98
ЛР
800 м
детаљи
Angela Petty
  Нови Зеланд
1:59,06
ЛР
Campbell Simoya Kadine
  Јамајка
1:59,26
ЛР
Fabienne Kohlman
  Немачка
1:59,54
ЛР
1.500 м
детаљи
Docus Ajok
  Уганда
4:18,53
ЛРС
Gabriela Stafford
  Канада
4:19,27 Кристина Угарова
  Русија
4:19,78
5.000 м
детаљи
Кристина Маки
  Чешка
16:03,29 Camille Buscomb
  Нови Зеланд
16:03,72 Дарија Маслова
  Киргистан
16:04,09
10.000 м
детаљи
Alla Kuliatina
  Русија
32:52,27
ЛР
Гулшат Фазлитинова
  Русија
32:55,35 Zhang Yingying|
  Кина
32:56,60
ЛРС
Полумаратон
детаљи
Zhang Yingying
  Кина
1:15:06 Нанако Кано
  Јапан
1:15:24 Ayumi Uehara
  Јапан
1:15:35
Полумаратон екипно
детаљи
Нанако Кано
Ayumi Uehara
Маки Изумида
Сакурако Фукуши
  Јапан
3:47:08 Zhang Yingying
Zhang Meixia
Xiao Huinin
  Кина
3:55:15 Nilay Ersun
Şeyma Yıldız
Yasemin Can
Elif Tozlu
Burcu Büyükbezgin
  Турска
3:55:36
100 м препоне
детаљи
Danielle Williams
  Јамајка
12,78 Нина Морозова
  Русија
12,83 Michelle Jenneke
  Аустралија
12,94
400 м препоне
детаљи
Joanna Linkiewicz
  Пољска
55,62 Emilia Ankiewicz
  Пољска
56,55
ЛРС
Ирина Такуцева
  Русија
56,57
ЛР
3.000 м препреке
детаљи
Јекатеина Соколенко
  Русија
9:25,77
РУ
Наталија Власова
  Русија
9:35,99
ЛРС
Озлем Каја
  Турска
9:37,79
4 x 100 м
детаљи
Анастасија Тулапина
Светлана Иванчукова
Јулија Рахманова
Викторија Зјапкина
  Казахстан
44,28 Ana Holland
Kylie Price
Jade Barber
Nataliyah Friar
  САД
44,95 Supawan Thaipat
Phensri Chairoek
Tassaporn Wannakit
Khanrutai Pakdee
  Тајланд
45,03
4 x 400 м
детаљи
Малгожата Холуб
Monika Szczęsna
Joanna Linkiewicz
Јустина Свјенти
  Пољска
3:31,98 Liliya Gafiyatullina
Кристина Малвинова
Ирина Такунцева
Yelena Zuykevich
  Русија
3:32,46 Akeyla Mitchell
Madeline Kopp
Kimberly Mackay
Алиса Мартинез
  САД
3:37,20
20 км ходање
детаљи
Анисја Кирдјапкина
  Русија
1:28:18
РУ
Марина Пандакова
  Русија
1:29:52 Hou Yongbo
  Кина
1:32:42
20 км ходање екипно
детаљи
Анисја Кирдјапкина
Марина Пандакова
Софија Бродацка
Лина Калуцка
  Русија
4:33:11 Hou Yongbo
Yang Jiayu
Yang Mingxia
Liu Huan
  Кина
4:47:58 Rachel Tallent
Stephanie Stigwood
Nicole Fagan
  Аустралија
5:06:28
Скок увис
детаљи
Ајрине Палшуте
  Литванија
1,84 Elisabeth Boyer
  САД
Madara Onužāne
  Летонија
1,80
Скок мотком
детаљи
Ли Линг
  Кина
4,45 Eliza McCartney
  Нови Зеланд
4,40
ЛРС
Chloé Henry
  Белгија
4,40
ЛРС
Скок удаљ
детаљи
Јулија Пидлужна
  Русија
6,79
ЛРС
Ана Јагаћак
  Пољска
6,57
ЛРС
Naa Adjeley Anang
  Аустралија
6,55
ЛР
Троскок
детаљи
Јекатерина Конева
  Русија
14,60 Jenny Elbe
  Немачка
13,86 Ана Јагаћак
  Пољска
13,81
Бацање кугле
детаљи
Лена Урбанијак
  Немачка
18,00
ЛР
Паулина Губа
  Пољска
17,94
ЛР
Brittany Crew
  Канада
17,27
ЛР
Бацање диска
детаљи
Јулија Малцева
  Русија
59,37 Marické Steinamacker
  Немачка
58,83 Stefania Strumillo
  Италија
58,22
ЛР
Бацање кладива
детаљи
Hanna Skydan
  Азербејџан
70,67 Joanna Fiodorow
  Пољска
69,69 Julia Ratcliffe
  Нови Зеланд
67,54
Бацање копља
детаљи
Tatsiana Khaladovich
  Белорусија
60,45 Лина Музе
  Летонија
60,26 Ирена Шедива
  Чешка
59,89
ЛР
Седмобој
детаљи
Anna Stephanie Maiwald
  Немачка
5.965 бод Ида Маркусен
  Норвешка
5.865 бод. Ана Петрич
  Русија
5.795 бод.
  • Атлетичари који су у штафетама означени звездицом су учествовалиу штафети у предтакмичењу, али не у финалу, а сви су добили одговарајуће медаље.

Биланс медаљаУреди

Медаље земље домаћина

Биланс медаља, укупноУреди

Земља       Ukupno
1.   Русија 12 8 9 29
2.   Јапан 4 3 5 12
3.   Казахстан 4 0 0 0
4.   Пољска 3 6 3 12
5.   Немачка 3 2 2 7
6.   Кина 2 3 4 9
7.   Јужноафричка Република 2 0 4 6
8.   Белгија 2 0 1 3
9.   Азербејџан 2 0 0 2
9   Доминиканска Република 2 0 0 2
11.   САД 1 4 1 6
12.   Јамајка 1 3 1 5
13.   Нови Зеланд 1 2 1 4
14.   Аустралија 1 1 3 5
15.   Белорусија 1 1 1 3
16.   Естонија 1 1 0 2
17.   Чешка 1 0 2 3
18.   Литванија 1 0 1 2
19.   Барбадос 1 0 0 1
19   Обала Слоноваче 1 0 0 1
19   Индија 1 0 0 1
19   Ирска 1 0 0 1
19   Уганда 1 0 0 1
19   Украјина 1 0 0 1
25   Мароко 0 3 0 3
26   Канада 0 2 1 3
26   Летонија 0 2 1 3
28.   Румунија 0 2 0 2
29.   Турска 0 1 4 5
30.   Кинески Тајпеј 0 1 1 2
31.   Алжир 0 1 0 1
31   Боцвана 0 1 0 1
31   Буркина Фасо 0 1 0 1
31   Француска 0 1 0 1
31   Норвешка 0 1 0 1
31   Словачка 0 1 0 1
37   Италија 0 0 1 1
37   Киргистан 0 0 1 1
37   Шведска 0 0 1 1
37   Тајланд 0 0 1 1
Укупно (40) 50 51 49 150

РекордиУреди

На атлетским такмичењима на овој Универзијади постигнуто је више разних рекорда и то: 7 рекорда универзијаде, 2 најбољих светских резултата сезоне, 8 националних, ...личних рекорда и ...најбољих личних резултата сезоне.[тражи се извор]

Рекорди Универзијаде ()Уреди

Најбољи светски резултати сезоне (2)Уреди

Национални рекорди (8)Уреди

Датум Атлетичари Дисц. Ниво Плас. Резултат

ИзвориУреди

Спољашње везеУреди