Корисник:Zizovic/Индекс корумпираности

Индекс корумпираности обухвата 180 земаља.

Резултати истраживањаУреди

Земља 2001. 2002. 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008.
  Авганистан ? ? ? ? ? ? 172-174. ?
  Азербејџан ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Албанија ? ? ? ? ? ? 105-110. ?
  Алжир ? ? ? ? ? ? 99-104. ?
  Ангола ? ? ? ? ? ? 147-149. ?
  Аргентина ? ? ? ? ? ? 105-110. ?
  Аустралија ? ? ? ? ? ? 11. ?
  Аустрија ? ? ? ? ? ? 15. ?
  Бангладеш ? ? ? ? ? ? 162-167. ?
  Барбадос ? ? ? ? ? ? 23. ?
  Бахреин ? ? ? ? ? ? 46-48. ?
  Белгија ? ? ? ? ? ? 21. ?
  Белизе ? ? ? ? ? ? 99-104. ?
  Бенин ? ? ? ? ? ? 118-122. ?
  Белорусија ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Боливија ? ? ? ? ? ? 105-110. ?
  Босна и Херцеговина ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Боцвана ? ? ? ? ? ? 38. ?
  Бразил ? ? ? ? ? ? 72-78. ?
  Бугарска ? ? ? ? ? ? 64-66. ?
  Буркина Фасо ? ? ? ? ? ? 105-110. ?
  Бурунди ? ? ? ? ? ? 131-137. ?
  Бутан ? ? ? ? ? ? 46-48. ?
  Вануату ? ? ? ? ? ? 98. ?
  Венецуела ? ? ? ? ? ? 162-167. ?
  Вијетнам ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Габон ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Гана ? ? ? ? ? ? 69-70. ?
  Гамбија ? ? ? ? ? ? 143-146. ?
  Гвајана ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Гватемала ? ? ? ? ? ? 111-117. ?
  Гвинеја ? ? ? ? ? ? 168-171. ?
  Гвинеја Бисао ? ? ? ? ? ? 147-149. ?
  Гренада ? ? ? ? ? ? 79-83. ?
  Грузија ? ? ? ? ? ? 79-83. ?
  Грчка ? ? ? ? ? ? 56. ?
  Данска ? ? ? ? ? ? 1-3. ?
  ДР Конго ? ? ? ? ? ? 168-171. ?
  Доминика ? ? ? ? ? ? 37. ?
  Доминиканска Република ? ? ? ? ? ? 99-104. ?
  Египат ? ? ? ? ? ? 105-110. ?
  Еквадор ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Екваторијална Гвинеја ? ? ? ? ? ? 168-171. ?
  Салвадор ? ? ? ? ? ? 67. ?
  Еритреја ? ? ? ? ? ? 111-117. ?
  Естонија ? ? ? ? ? ? 28-29. ?
  Етиопија ? ? ? ? ? ? 138-142. ?
  Замбија ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Зеленортска Острва ? ? ? ? ? ? 49-50. ?
  Зимбабве ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Индија ? ? ? ? ? ? 72-78. ?
  Индонезија ? ? ? ? ? ? 143-146. ?
  Ирак ? ? ? ? ? ? 178. ?
  Иран ? ? ? ? ? ? 131-137. ?
  Ирска ? ? ? ? ? ? 17-18. ?
  Исланд ? ? ? ? ? ? 6. ?
  Источни Тимор ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Италија ? ? ? ? ? ? 41-42. ?
  Израел ? ? ? ? ? ? 30-31. ?
  Јамајка ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Јапан ? ? ? ? ? ? 17-18. ?
  Јемен ? ? ? ? ? ? 131-137. ?
  Јерменија ? ? ? ? ? ? 99-104. ?
  Јордан ? ? ? ? ? ? 53-55. ?
  Јужна Кореја ? ? ? ? ? ? 43-45. ?
  Јужноафричка Република ? ? ? ? ? ? 43-45. ?
  Казахстан ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Камбоџа ? ? ? ? ? ? 162-167. ?
  Канада ? ? ? ? ? ? 9-10. ?
  Катар ? ? ? ? ? ? 32. ?
  Кенија ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Кина ? ? ? ? ? ? 72-78. ?
  Кипар ? ? ? ? ? ? 39-40. ?
  Киргистан ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Кирибати ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Колумбија ? ? ? ? ? ? 68. ?
  Камерун ? ? ? ? ? ? 138-142. ?
  Комори ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Република Конго ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Костарика ? ? ? ? ? ? 46-48. ?
  Куба ? ? ? ? ? ? 61-63. ?
  Кувајт ? ? ? ? ? ? 60. ?
  Лаос ? ? ? ? ? ? 168-171. ?
  Лесото ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Летонија ? ? ? ? ? ? 51-52. ?
  Либан ? ? ? ? ? ? 99-104. ?
  Либерија ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Либија ? ? ? ? ? ? 131-137. ?
  Литванија ? ? ? ? ? ? 51-52. ?
  Луксембург ? ? ? ? ? ? 12-13. ?
  Мадагаскар ? ? ? ? ? ? 94-97. ?
  Мађарска ? ? ? ? ? ? 39-40. ?
  Макао ? ? ? ? ? ? 34-36. ?
  Република Македонија ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Малави ? ? ? ? ? ? 118-122. ?
  Малдиви ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Малезија ? ? ? ? ? ? 43-45. ?
  Мали ? ? ? ? ? ? 118-122. ?
  Малта ? ? ? ? ? ? 33. ?
  Мароко ? ? ? ? ? ? 72-78. ?
  Мауританија ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Маурицијус ? ? ? ? ? ? 53-55. ?
  Мексико ? ? ? ? ? ? 72-78. ?
  Мјанмар ? ? ? ? ? ? 179-180. ?
  Мозамбик ? ? ? ? ? ? 111-117. ?
  Молдавија ? ? ? ? ? ? 111-117. ?
  Монголија ? ? ? ? ? ? 99-104. ?
  Намибија ? ? ? ? ? ? 57-59. ?
  Немачка ? ? ? ? ? ? 16. ?
    Непал ? ? ? ? ? ? 131-137. ?
  Нигер ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Нигерија ? ? ? ? ? ? 147-149. ?
  Никарагва ? ? ? ? ? ? 123-130. ?
  Нови Зеланд ? ? ? ? ? ? 1-3. ?
  Норвешка ? ? ? ? ? ? 9-10. ?
  Обала Слоноваче ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Оман ? ? ? ? ? ? 53-55. ?
  Пакистан ? ? ? ? ? ? 138-142. ?
  Панама ? ? ? ? ? ? 94-97. ?
  Папуа Нова Гвинеја ? ? ? ? ? ? 162-167. ?
  Парагвај ? ? ? ? ? ? 138-142. ?
  Перу ? ? ? ? ? ? 72-78. ?
  Пољска ? ? ? ? ? ? 61-63. ?
  Португалија ? ? ? ? ? ? 28-29. ?
  Румунија ? ? ? ? ? ? 69-70. ?
  Русија ? ? ? ? ? ? 143-146. ?
  Руанда ? ? ? ? ? ? 111-117. ?
  Самоа ? ? ? ? ? ? 57-59. ?
  Сао Томе и Принсипе ? ? ? ? ? ? 118-122. ?
  Саудијска Арабија ? ? ? ? ? ? 79-83. ?
  Свазиленд ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Света Луција ? ? ? ? ? ? 24. ?
  Сент Винсент и Гренадини ? ? ? ? ? ? 30-31. ?
  Сејшели ? ? ? ? ? ? 57-59. ?
  Сенегал ? ? ? ? ? ? 71. ?
  Сијера Леоне ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Сингапур ? ? ? ? ? ? 4-5. ?
  Сирија ? ? ? ? ? ? 138-142. ?
  САД ? ? ? ? ? ? 20. ?
  Словачка ? ? ? ? ? ? 49-50. ?
  Словенија ? ? ? ? ? ? 27. ?
  Соломонова Острва ? ? ? ? ? ? 111-117. ?
  Сомалија ? ? ? ? ? ? 179-180. ?
  Србија ? ? ? ? ? ? 79-83. ?
  Судан ? ? ? ? ? ? 172-174. ?
  Суринам ? ? ? ? ? ? 72-78. ?
  Република Кина ? ? ? ? ? ? 34-36. ?
  Тајланд ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Танзанија ? ? ? ? ? ? 94-97. ?
  Таџикистан ? ? ? ? ? ? 150-161. ?
  Того ? ? ? ? ? ? 143-146. ?
  Тонга ? ? ? ? ? ? 175-176. ?
  Тринидад и Тобаго ? ? ? ? ? ? 79-83. ?
  Тунис ? ? ? ? ? ? 61-63. ?
  Туркменистан ? ? ? ? ? ? 162-167. ?
  Турска ? ? ? ? ? ? 64-66. ?
  Уганда ? ? ? ? ? ? 111-117. ?
  Узбекистан ? ? ? ? ? ? 175-176. ?
  Уједињено Краљевство ? ? ? ? ? ? 12-13. ?
  УАЕ ? ? ? ? ? ? 34-36. ?
  Украјина ? ? ? ? ? ? 118-122. ?
  Уругвај ? ? ? ? ? ? 25-26. ?
  Филипини ? ? ? ? ? ? 131-137. ?
  Финска ? ? ? ? ? ? 1-3. ?
  Француска ? ? ? ? ? ? 19. ?
  Хаити ? ? ? ? ? ? 177. ?
  Холандија ? ? ? ? ? ? 7-8. ?
  Хонгконг ? ? ? ? ? ? 14. ?
  Хондурас ? ? ? ? ? ? 131-137. ?
  Хрватска ? ? ? ? ? ? 64-66. ?
  Централноафричка Република ? ? ? ? ? ? 162-167. ?
  Црна Гора ? ? ? ? ? ? 84-93. ?
  Чад ? ? ? ? ? ? 172-174. ?
  Чешка ? ? ? ? ? ? 41-42. ?
  Чиле ? ? ? ? ? ? 22. ?
  Џибути ? ? ? ? ? ? 105-110. ?
  Швајцарска ? ? ? ? ? ? 7-8. ?
  Шведска ? ? ? ? ? ? 4-5. ?
  Шпанија ? ? ? ? ? ? 25-26. ?
  Шри Ланка ? ? ? ? ? ? 94-97. ?

Види јошУреди

Спољашње везеУреди