Списак држава по броју становника

списак на Викимедији
Мапа светске популације 2014.
Удео држава у светској популацији (у процентима) 2017.

Ово је списак суверених држава и осталих територија, поређаних по броју становника, процене становника 193 државе чланице ОУН и 2 државе посматрачице ОУН, као и међународно непризнатих држава; остале територије су укључене због упоређивања. Уједињене Нације су процениле светску популацију на око 7,6 милијарди.

Табела податакаУреди

Ранг Држава број становника[1]
Свет ≈ 7.431.000.000
1   Кина 1.392.690.000
2   Индија 1.345.760.000
3   Сједињене Америчке Државе 327.403.000[4]
4   Индонезија 265.015.300
5   Пакистан 212.093.000
6   Бразил 209.255.000
7   Нигерија 193.392.500
8   Бангладеш 164.766.000
9   Русија 146.877.090
10   Јапан 126.680.000
11   Мексико 124.286.623
12   Етиопија 107.534.880
13   Филипини 106.100.000
14   Египат 97.218.600
15   Вијетнам 94.660.000
16   Демократска Република Конго 84.005.000
17   Немачка 82.740.900
18   Иран 81.582.000
19   Турска 80.810.530
20   Тајланд 69.183.173 [5]
21   Француска 67.247.000[8]
22   Уједињено Краљевство 66.040.229
23   Италија 60.484.000
24   Јужноафричка Република 56.717.000[5]
25   Танзанија 54.200.000[5]
26   Мјанмар 53.855.730[5]
27   Јужна Кореја 51.635.250
28   Кенија 50.950.880[5]
29   Колумбија 49.834.000
30   Шпанија 46.659.300[9]
31   Аргентина 44.494.500
32   Алжир 42.545.960
33   Украјина 42.300.720
34   Судан 41.984.520
35   Ирак 39.340.000
36   Уганда 38.823.000
37   Пољска 38.422.350[5]
38   Канада 37.151.200 [37]
39   Мароко 34.712.800
40   Саудијска Арабија 33.413.660[10]
41   Малезија 32.575.700[11]
42   Узбекистан 32.345.000
43   Перу 32.162.190
44   Венецуела 31.828.110
45   Авганистан 31.575.020
46   Гана 29.614.337
47   Ангола 29.250.010
48     Непал 29.218.870
49   Јемен 28.915.300
50   Мозамбик 28.862.000
51   Северна Кореја 24.895.000
52   Аустралија 23.426.145
53   Република Кина 23.379.129[12]
54   Обала Слоноваче 23.202.000[5]
53   Мадагаскар 22.446.000
54   Сирија 21.898.000[15]
56   Камерун 20.386.799[5]
57   Шри Ланка 20.277.597[13]
58   Румунија 20.121.641
59   Буркина Фасо 17.322.796[5]
60   Казахстан 17.186.000
61   Нигер 17.129.076
62   Холандија 16.843.000
63   Малави 16.363.000[5]
64   Чиле 16.341.92[16]
65   Гватемала 15.806.675
66   Еквадор 15.703.300
67   Мали 15.302.000
68   Камбоџа 15.135.000[5]
69   Замбија 14.580.290[5]
70   Сенегал 13.567.338
71   Зимбабве 12.973.808[5]
72   Чад 12.825.000
73   Јужни Судан 11.296.000
74   Куба 11.167.325
75   Белгија 11.132.269
76   Тунис 10.886.500
77   Гвинеја 10.824.200
78   Грчка 10.815.197
79   Руанда 10.537.222[5]
80   Чешка 10.512.400
81   Сомалија 10.496.000[17]
82   Португалија 10.487.289
83   Хаити 10.413.211[5]
84   Бенин 10.323.000[5]
85   Боливија 10.027.254
86   Мађарска 9.879.000[2]
87   Шведска 9.651.531
88   Азербејџан 9.477.100
89   Белорусија 9.468.100
90   Доминиканска Република 9.445.281
91   Бурунди 9.420.248[5]
92   Србија 9.024.734
93   Хондурас 8.555.072[5]
94   Аустрија 8.504.850
95   Уједињени Арапски Емирати 8.264.070[22]
96   Таџикистан 8.160.000
97   Израел 8.146.300[18]
98   Швајцарска 8.112.200
  Каталонија 7.522.596
99   Папуа Нова Гвинеја 7.398.500
100   Бугарска 7.282.041
  Хонгконг 7.219.700
101   Парагвај 6.783.374
102   Лаос 6.695.166
103   Јордан 6.561.200
104   Салвадор 6.340.000
105   Еритреја 6.333.000
106   Либија 6.202.000[19]
107   Того 6.191.155[5]
108   Сијера Леоне 6.190.280
109   Никарагва 6.071.045
110   Киргистан 5.663.133
111   Данска 5.627.235
112   Финска 5.452.821
113   Словачка 5.415.949
114   Сингапур 5.399.200
115   Туркменистан 5.240.000
116   Норвешка 5.109.056
117   Либан 4.822.000
118   Костарика 4.667.096
119   Централноафричка Република 4.616.000[5]
120   Ирска 4.593.100[29]
121   Нови Зеланд 4.519.450[20]
122   Грузија 4.483.800
123   Република Конго 4.448.000[5]
124   Палестина 4.420.549[5]
125   Либерија 4.294.000
126   Хрватска 4.154.213[1]
127   Оман 3.957.000[21]
128   Босна и Херцеговина 3.791.622
  Порторико 3.615.086
  Сомалиленд 3.500.000
129   Молдавија 3.559.500
130   Мауританија 3.461.041
131   Панама 3.405.813
132   Уругвај 3.286.314
133   Кувајт 3.065.850[24]
134   Монголија 3.081.677
135   Јерменија 3.017.400
136   Литванија 2.941.953
137   Албанија 2.876.591[2]
138   Јамајка 2.711.476
139   Намибија 2.113.077[5]
140   Лесото 2.074.000[5]
141   Северна Македонија 2.062.294
142   Словенија 2.062.029
143   Катар 2.045.239
144   Боцвана 2.024.904[5]
145   Летонија 2.003.900
146   Гамбија 1.849.000
147   Гвинеја Бисао 1.704.000
148   Габон 1.672.000[5]
149   Екваторијална Гвинеја 1.622.000
150   Тринидад и Тобаго 1.328.019
151   Естонија 1.311.870
152   Маурицијус 1.257.900
153   Свазиленд 1.250.000[5]
154   Бахреин 1.234.571[27]
155   Источни Тимор 1.066.409[26]
156   Џибути 873.000
157   Кипар 865.878
158   Фиџи 858.038
  Реинион 840.974
159   Гијана 784.894[5]
160   Бутан 745.420[25]
161   Комори 743.798
162   Црна Гора 620.029
  Макао 598.200
163   Соломонова Острва 581.344
  Западна Сахара 567.000
  Придњестровље 555.347
164   Луксембург 537.000
165   Суринам 534.189
166   Зеленортска Острва 491.875
167   Малта 416.055
  Гваделуп 405.739
168   Брунеј 393.162
  Мартиник 392.291
169   Бахаме 351.461[5]
170   Белизе 349.728
171   Исланд 325.671
172   Малдиви 317.280
  Турска Република Северни Кипар 294.906
173   Барбадос 285.000
  Француска Полинезија 268.270
174   Вануату 264.652
  Нова Каледонија 258.958
  Абхазија 242.862
  Француска Гвајана 237.549
  Мајот 212.645
175   Самоа 187.820
176   Сао Томе и Принсипе 187.356
177   Света Луција 180.000
  Гвам 159.358
  Курасао 150.563
  Нагорно-Карабах 146.573
178   Сент Винсент и Гренадини 109.000
179   Кирибати 106.461
  Америчка Девичанска Острва 106.405
180   Гренада 103.328
181   Тонга 103.036
  Аруба 101.484
182   Савезне Државе Микронезије 108.105
  Џерзи 99.000
183   Сејшели 90.945
184   Антигва и Барбуда 86.295
  Острво Мен 84.497
185   Андора 76.098
186   Доминика 71.293
  Јужна Осетија 70.000
  Бермуди 64.237
  Гернзи 63.085
  Гренланд 56.483
187   Маршалска Острва 56.086
  Америчка Самоа 55.519
  Кајманска Острва 55.456
188   Сент Китс и Невис 54.000
  Северна Маријанска острва 53.883
  Фарска Острва 48.308
  Свети Мартин (Холандија) 37.429
189   Лихтенштајн 37.132
  Свети Мартин (Француска) 36.979
190   Монако 36.136
191   Сан Марино 33.549
  Туркс и Кајкос 31.458
  Гибралтар 30.001
  Британска Девичанска Острва 29.537
  Оландска Острва 28.502
  Карипска Холандија 23.296
192   Палау 20.901
  Кукова Острва 14.974
  Ангвила 13.452
  Валис и Футуна 13.135
193   Тувалу 11.323
194   Науру 9.945
  Сент Бартелеми 8.938
  Сен Пјер и Микелон 6.081
  Монтсерат 4.922[28]
  Света Јелена, Асенсион и Тристан да Куња 4.000
  Свалбард и Јан Мајен 2.655
  Фолкландска Острва 2.563
  Острво Норфок 2.302
  Божићно Острво 2.072
  Нијуе 1.613
  Токелау 1.411
195   Ватикан 839
  Кокосова острва 596
  Острва Питкерн 56

НапоменеУреди

 • 1. ^  Све процене су за јули 2015. Начинила их је Централна обавештајна агенција Сједињених Држава. [1], осим где је испод назначено.
 • 2. ^  Подаци су из краја октобра 2005. Извор - Мађарска централна статистичка канцеларија [2]
 • 3. ^  Не укључује Хонгконг, Макао или територије којима управља Република Кина, као што су острва Тајван, Пескадорес, Квемој и Матсу
 • 4. ^  Процене за 18. септембар 2005. Извор - Амерички пописни биро [3]
 • 5. ^  Процене за ову земљу узимају у обзир високу смртност услед СИДЕ; ово може да резултује нижим очекиваним животним веком, вишом смртношћу новорођенчади процентима смртности, нижим процентом раста популације, и променама у односима између старосних разреда и полова у односу на очекиване
 • 6. ^  За Бразил су узети у обзир подаци из августа 2000, који су гласили на 169.799.170; ова цифра је била за око 3,3% нижа од пројекција Пописног бироа САД, и близу је имплицитном подбројавању од 4,6% за попис из 1991.
 • 7. ^  Процене за први квартал 2005. Извот Савезна статистичка канцеларија Немачке [4]
 • 8. ^  укључује само географску површину главних делова Француске
 • 9. ^  Процене за 1. јул 2005. Извор - Шпански национални статистички институт [5]
 • 10. ^  Укључује 5.576.076 не-држављана
 • 11. ^  Процене Одсека за статистику Малезије [6], методологија објашњена овде [7]; ЦИА Ворлд фактбук процена за јул 2005: 23.953.136
 • 12. ^  Укључује острва Тајван, Пескадорес, Квемој и Матсу, која су под ефективном контролом Републике Кине, а Народна Република Кина има претензије на њих
 • 13. ^  Од избијања непријатељстава између владе и тамилских сепаратиста средином 1980-их, неколико стотина хиљада тамилских цивила је побегло са острва; од краја 2000, приближно 65.000 је смештено у 131 избеглички камп у јужној Индији, додантих 40.000 је живело изван кампова, а више од 200.000 Тамила је покушавало да пређе на запад
 • 14. ^  Мозамбички попис из 1997. је изнедрио податке о 16.099.246
 • 15. ^  Осим тога око 40.000 људи живи на Голанској висоравни, коју је окупирао Израел - 20.000 Арапа (18.000 Друза и 2.000 Алавита) и око 20.000 израелских насељеника
 • 16. ^  Процене за 30. јун 2005 чилеанског Instituto Nacional de Estadísticas [8]
 • 17. ^  Ова процена је изведена из званичног пописа који је сомалијска влада организовала 1975; бројање становништва Сомалије је компликовано због великог броја номада, и покретима избеглица због глади и кланских ратова
 • 18. ^  Процене за 1. октобар 2005. Извор - Израелски статистички биро. Укључује око 187.000 израелских насељеника на Западној Облали, око 20.000 на Голанској висоравни, и мање од 177.000 у Источном Јерусалиму. Не укључује 188.000 страних радника.
 • 19. ^  Укључује 166.510 не-држављана
 • 20. ^  Процене за резидентну популацију за 30. јун 2005. Извор Статистика Новог Зеланда [9]. Искључује Кукова Острва, Нијуе, Токелау и Рос.
 • 21. ^  Укаучује 577.293 не-држављана
 • 22. ^  Укључује процењених 1.606.079 не-држављана; Попис из 17. децембра 1995. показује укупну бројку од 2.377.453, а постоје процене за 3,44 милиона за 2002.
 • 23. ^  Осим тога, постоји око 187.000 израелских насељеника у Западној Обали, и мање од 177.000 у Источном Јерусалиму; процене за јул 2004. Извор ЦИА Ворлд Фактбук [10]
 • 24. ^  Укључује 1.291.354 не-држављана
 • 25. ^  Друге процене говоре о нижој цифри, као што је 810.000
 • 26. ^  Друге процене говоре о нижој цифри, као што је 800.000
 • 27. ^  Укључује 235.108 не држављана
 • 28. ^  Процњеених 8.000 избеглица је напустило острво због обновљене вулканске активности у јулу 1995; неки су се вратили
 • 29. ^  Процењена резидентнра популација у априлу 2005. објављена 14. септембра 2005. Извор Централна статистичка канцеларија (Ирске) [11].
 • 37. ^ Статистички часовник становништва Канаде, децембар 2005
 • 38. ^  [3]

Види јошУреди

РеференцеУреди