7. Svetsko prvenstvo u atletici na otvorenom , pod pokroviteljstvom IAAF (Međunarodna asocijacija atletskih federacija), održano je na Olimpijskom stadionu u Sevilji , Španija između 21. i 29. avgusta 1999 .
Olimpijski stadion u Sevilji
Konkurencija za grada domaćina u Španiji je bila velika, jer je ovo najveći međunarodni sportski događaj koji se do tada održao u Španiji i izbor je pao na Sevilju. Na satanku IAAF u Torinu marta 1997. odlučeno je da organizator prvenstva bude Sevilja. U konkurenciji su bili: Nju Delhi , Helsinki i Stanford .[1]
Na prvenstvu je učestvovalo 1.821. učesnika iz 201. zemlje što je najveći broj učesnika i zemalja učesnica do tada.[2]
Takmičilo se u 46 atletskih disciplina 24 u muškoj i 22 u ženskoj konkurenciji. Razlika je bila disciplinama 50 km hodanje i 3.000 metara prepreke u kojima se tada žene nisu takmičile.
Discipline skok motkom i bacanje kladiva u ženskoj konkurenciji bile su prvi put na programu svetskih prvenstava u atletici.
Na ovom prvenstvu postignuta su 2 svetska rekorda, 11 kontinentalnih, 93 nacionalna, 9 rekorda svetskih prvenstava i preko 100 ličnih rekorda, najboljih rezultata u sezoni.
Zemlje učesnice
uredi
Na Svetskom prvenstvu na otvorenom 1999. učestvovalo je 1.750 atletičara iz 200 zemalja. Broj sportista određene zemlje dat je u zagradi pored njenog imena.[3]
Rezultati takmičenja
uredi
Disciplina
Rezultat
Rezultat
Rezultat
100 m detalji
Moris Grin SAD
9,80RSP
Brini Siren Kanada
9,84 =NR
Dvejn Čejmbers Ujedinjeno Kraljevstvo
9,97LR
200 m detalji
Moris Grin SAD
19,90LRS
Klaudinej da Silva Brazil
20,00 LR
Fransis Obikvelu Nigerija
20.11
400 m detalji
Majkl Džonson SAD
43,18 SR
Sanderlej Klaro Parela Brazil
44,29 JAR
Alehandro Kardenas Meksiko
44,31NR
800 m detalji
Vilson Kipketer Danska
1:43,30
Hezekijel Sepeng Južnoafrička Republika
1:43,32
Đabir Said Gerni Alžir
1:44,18NR
1.500 m detalji
Hišam el Geruž Maroko
3:27,65RSP
Noa Ngeni Kenija
3:28,73NR
Rejes Estevez Španija
3:30,57LR
5.000 m detalji
Sala Hisu Maroko
12:58,13RSP
Bendžamin Limo Kenija
12:58,72
Mohamed Murit Belgija
12:58,80
10.000 m detalji
Haile Gebrselasije Etiopija
27:57,27
Pol Tergat Kenija
27:58,56
Asefa Mezgebu Etiopija
27:59,15
maraton detalji
Abel Anton Španija
2:13:36
Vinčenco Modika Italija
2:14:03
Nobujuki Sato Japan
2:14:07
110 m prepone detalji
Kolin Džekson Ujedinjeno Kraljevstvo
13,04LRS
Anijer Garsija Kuba
13,07NR
Dvejn Ros SAD
13,12LR
400 m prepone detalji
Fabricio Mori Italija
47,72SRS
Stefan Dijagana Francuska
48,12 LRS
Marsel Šelbert Švajcarska
48,13 NR
3.000 m prepreke detalji
Kristofer Kosgei Kenija
8:11,76
Vilson Bojt Kipketer Kenija
8:12,09
Ali Ezin Maroko
8:12,73
20 km hodanje detalji
Ilja Markov Rusija
1:23:34
Džeferson Perez Ekvador
1:24:19
Danijel Garsija Meksiko
1:24:31
50 km hodanje detalji
Ivano Brunjeti Italija
3:47:541 LR
Nikolaj Matjuhin Rusija
3:48:18
Kurt Klausen SAD
3:50:55
4 h 100 metara detalji
SAD Džon Dramond Tim Montgomeri Brajan Luis Moris Grin
37,59SRS
Ujedinjeno Kraljevstvo Džejson Gardner Daren Kembel Marlon Devoniš Dvejn Čembers Alin Kondon *
37,73ER
Brazil Rafael de Oliveira ,Klaudinej da Silva Edson Ribeiro ,Andre de Silva
38,052 JAR
4 × 400 metara detalji
Poljska Tomaš Čubak Robert Maćkovjak Jacek Boćan Pjotr Haček Pjotr Dlugosjelski *
2:58.913 LRS
Jamajka Majkl Makdonald Greg Hoton Deni Makfarlejn Dejvian Klark Pakston Kouk *Omar Braun *
2:59,34
Južnoafrička Republika Jopi van Outshorn Hendrik Mokganjeci Adrijan Bota Arno Malerb
3:00,20 NR
Skok uvis detalji
Vjačeslav Voronjin Rusija
2,37SRS
Mark Bosvel Kanada
2,35NR
Martin Bus Nemačka
2,32
Skok motkom detalji
Maksim Tarasov Rusija
6,02RSP
Dmitrij Markov Australija
5,90
Aleksandar Averbuh Izrael
5,80NR
Skok udalj detalji
Ivan Pedroso Kuba
8,56
Jago Lamela Španija
8,40
Gregor Cankar Slovenija
8,36
Troskok detalji
Čarls Fridek Nemačka
17.59SRS
Rostislav Dimitrov Bugarska
17,49
Džonatan Edvards Ujedinjeno Kraljevstvo
17,48
Bacanje kugle *detalji
Si-Džej Hanter SAD
21.79LR
Oliver-Sven Buder Nemačka
21,42
Oleksandar Bagač Ukrajina
21,26
Bacanje diska detalji
Entoni Vošington SAD
69,08RSP
Jirgen Šult Nemačka
68,18
Lars Ridl Nemačka
68,09
Bacanje kladiva detalji
Karsten Kobs Nemačka
80,24
Žolt Nemet Mađarska
79,05
Vladislav Piskunov Ukrajina
79,03
Bacanje koplja detalji
Aki Parviajnen Finska
89,52
Konstadinos Gacijudis Grčka
89,18
Jan Železni Češka
87,67
Desetoboj detalji
Tomaš Dvoržak Češka
8.744
Din Mejsi Ujedinjeno Kraljevstvo
8.556LR
Kris Hafins SAD
8.547
1 Prvobitno je German Skurigin iz Rusije osvojio zlatnu medalju na 50 km hodanje sa 3:44:23, ali je u novembru 2001. diskvalifikovan jer je bio pozitivan na doping testu.
2 Štafeta Nigerije (Inosent Asonze , Fransis Obikvelu , Danijel Efiong , Deži Aliu ) prvobitno je osvojila bronzanu medalju sa 37,91, ali je diskvalifikovana, 31. avgusta 2005, nakon što je utvrđeno da je Asonze propustio doping test u junu 1999.
3 Štafeta SAD (Džerom Dejvis, Antonio Petigru , Andželo Tejlor , Majkl Džonson ) prvobitno je osvojila zlatnu medalju sa 2:56,45, ali je diskvalifikovana u 2008, pošto je Antonio Petigru priznao da je koristio HGH i EPO između 1997 i 2003.
Legenda: SR = Svetski rekord, RSP = Rekord svetskih prvenstava, ER = Evropski rekord, JAR = Južmoamerički rekord, SRS = Svetski rekord sezone (najbolji rezultat sezone na svetu), LRS = Najbolji lični rezultat sezone, NR = Nacionalni rekord, LR = Lični rekord
Disciplina
Rezultat
Rezultat
Rezultat
100 m detalji
Merion Džouns SAD
10,70RSP
Inger Miler SAD
10,79
Katerina Tanu Grčka
10,84
200 m detalji
Inger Miler SAD
21,77SRS
Beverli Makdonald Jamajka
22,22
Merlin Frejzer Jamajka Andrea Filip Nemačka
22,26
400 m detalji
Keti Friman Australija
49,67
Anja Riker Nemačka
49,74LR
Lorejn Grejam-Fenton Jamajka
49,92LR
800 m detalji
Ludmila Formanova Češka
1:56,68
Marija Mutola Mozambik
1:56,72
Svetlana Masterkova Rusija
1:56,93
1.500 m detalji
Svetlana Masterkova Rusija
3:59,53
Redžina Džejkobs SAD
4:00,35LR
Kutre Duleša Etiopija
4:00,96
5.000 m detalji
Gabrijela Sabo Rumunija
14:41,82RSP
Zara Uaziz Maroko
14:43,15
Ajeleč Vorku Etiopija
14:44,22LR
10.000 m detalji
Gete Vami Etiopija
30:24,56RSP
Pola Redklif Ujedinjeno Kraljevstvo
30:27,13NR
Tegla Lorup Kenija
30:32,03NR
Maraton detalji
Jong Song-Ok Severna Koreja
2:26:59NR
Ari Ichihashi Japan
2:27:02LR
Lidija Simon Rumunija
2:27:41
100 m prepone detalji
Gejl Divers SAD
12,37SRS
Glori Alozi Nigerija
12,44AFR
Ljudmila Enkvist Švedska
12,47NR
400 m prepone detalji
Daimí Pernía Kuba
52,89 SRS
Nezha Bidouane Maroko
52,90AFR
Dion Hemings Jamajka
53,16
4 x 100 m detalji
Sevatida Fajns Čandra Starup Polin Dejvis-Tompson Debi Ferguson Eldece Clarke-Lewis * Bahami
41,92 SRS
Patrisija Žirar Mirjel Irtis Katia Benth Kristin Aron Fabé Dia * Francuska
42,06NR
Ejlin Bejli Merlin Frejzer ,Beverli Makdonald Peta-Gaye Dowdie Jamajka
42,15LRS
4 x 400 m detalji
Tatjana Čebikina Svetlana Gončarenko Olga Kotljarova Natalija Lazarova Natalija Šarova *Yekaterina Bakhvalova * Rusija
3:21,98SRS
Suziann Reid Mejsel Malon-Valas ,Michelle Collins Džerl Majls Klark Andrea Anderson * SAD
3:22,09LRS
Anke Feler Uta Rolender Anja Riker Grit Brojer Anja Knipel * Nemačka
3:22,43LRS
20 km hodanje detalji
Liu Hongyu Kina
1:30:50
Vang Jen Kina
1:30:52
Keri Saksbi-Džana Australija
1:31:18 LRS
Skok uvis detalji
Inga Babakova Ukrajina
1,99
Jelena Jelesina Rusija
1,99
Svetlana Lapina Rusija
1,99LR
Skok motkom detalji
Stejsi Dragila SAD
4,60 SR
Anžela Balahonova Ukrajina
4,55ER
Tatijana Grigorijeva Australija
4,45
Skok udalj detalji
Nijurka Montalvo Španija
7,06 NR
Fiona Mej Italija
6,94
Merion Džouns SAD
6,83
Troskok detalji
Paraskeva Ciamita Grčka
14,88
Jamile Aldama Kuba
14,61
Olga Vasdeki Grčka
14,61
Bacanje kugle detalji
Astrid Kumbernus Nemačka
19,85LRS
Nadin Klajnert Nemačka
19,61LR
Svetlana Kriveljova Rusija
19,43
Bacanje diska detalji
Franka Dič Nemačka
68,14
Anastasija Klesidu Grčka
66,05
Nikoleta Grasu Rumunija
65,35
Bacanje kladiva detalji
Mihaela Melinte Rumunija
75,20
Olga Kuzenkova Rusija
72,56
Lisa Misipeka Američka Samoa
66,06
Bacanje koplja detalji
Mirela Manjani Grčka
67,09LR
Tatjana Šikolenko Rusija
66,37LR
Trine Hatestad Norveška
66,06
Sedmoboj detalji
Junis Barber Francuska
6.861LR
Deniz Luis Ujedinjeno Kraljevstvo
6.724
Gada Šua Sirija
6.500
Legenda: SR = Svetski rekord, RSP = Rekord svetskih prvenstava, ER = Evropski rekord, JAR = Južmoamerički rekord, SRS = Svetski rekord sezone (najbolji rezultat sezone na svetu), LRS = Najbolji lični rezultat sezone, NR = Nacionalni rekord, LR = Lični rekord
Bilans medalja
uredi
Bilans medalja, muški
uredi
Bilans medalja, žene
uredi
Bilans medalja, ukupno
uredi
U toku svetskog prvenstva postignuto je više raznih rekorda od kojih su najznačajniji: 2 svetska, 10 kontinentalnih, 9 rekorda svetskih prvenstava, 93 nacionalna rekorda, i preko 100 ličnih rekorda i isto toliko, najboljih rezultata u sezoni.
Svetski rekord (2)
uredi
Kontinentalni rekordi (10)
uredi
Datum
Disciplina
Novi rekord
Stari rekord
Rekord
Atletičari
Rezultat
Atletičari
Rezultat
Datum
21. avgust 1999 .
Skok motkom, Ž
ER
Anžela Balahonova Ukrajina
=4,55
Anžela Balahonova Ukrajina
4,55 m
3. jul 1999 .
21. avgust 1999 .
Skok uvis, M
AFR
Abderahmane Hamad Alžir
2,29
25. avgust 1999 .
400 m prepone Ž
AFR
Nezha Bidouane , Maroko
52,90
Nezha Bidouane , Maroko
52,96
11. septembar 1998 .
26. avgust 1999 .
400 m, M
JAR
Sanderlei Claro Parrela , Brazil
44,29
26. avgust 1999 .
Bacanje koplja, Ž
AZR
Wei Jianhua , Kina
61,39
28. avgust 1999 .
100 m prepone, Ž
AFR
Glori Alozi , Nigerija
=12,44
Glori Alozi , Nigerija
12,44
28. avgust 1998 .
28. avgust 1999 .
Bacanje koplja, Ž
AZR
Wei Jianhua , Kina
62,97
Wei Jianhua , Kina
61,39 m
26. avgust 1999 .
28. avgust 1999 .
Skok udalj M
ORK
Džaj Torima , Australija
8,35
29. avgust 1999 .
štafeta 4 h 100 m, M
ER
Džejson Gardner , Daren Kembel Marlon Devoniš , Dvejn Čembers Ujedinjeno Kraljevstvo
37,73
29. avgust 1999 .
štafeta 4 h 100 m, M
JAR
Rafael de Oliveira , Klaudinej da Silva Edson Ribeiro , Andre de Silva , Brazil
38,05
Rekordi svetskih prvenstava na otvorenom (9)
uredi
Datum
Disciplina
Novi rekord
Stari rekord
Atletičari
Rezultat
Atletičari
Rezultat
Datum
22. avgust 1999 .
100 m M
Moris Grin , Sjedinjene Države
9,80
Karl Luis , Sjedinjene Države
9,86
25. avgust 1991 .
21. avgust 1999 .
100 m Ž
Merion Džouns , Sjedinjene Države
10,76
Gejl Divers , Sjedinjene Države
10,82 m
16. avgust 1993 .
22. avgust 1999 .
100 m Ž
Merion Džouns , Sjedinjene Države
10,70
Gejl Divers , Sjedinjene Države
10,76 m
21. avgust 1999 .
24. avgust 1999 .
1.500 m M
Hišam el Geruž , Maroko
3:27,65
Nuredin Morseli , Alžir
3:32,84
1. septembar 1991 .
24. avgust 1999 .
10.000 m Ž
Gete Vami , Alžir
30:24,56
Vang Đunsja , Kina
30:49,30
21. avgust 1995 .
24. avgust 1999 .
Bacanje diska M
Entoni Vašington , Sjedinjene Države
69,08
Jirgen Šult , Nemačka
68,74
4. septembar 1997 .
26. avgust 1999 .
Skok motkom M
Maksim Tarasov , Rusija
6,02
Sergej Bupka , Ukrajina
6,01
10. avgust 1997 .
27. avgust 1999 .
5.000 m Ž
Gabrijela Sabo , Rumunija
14:41,82
Sonja O'Salivan , Irska
14:46,47
12. avgust 1995 .
28. avgust 1999 .
5.000 m M
Sala Hisu , Maroko
12:58,13
Jobes Ondijeki , Kenija
13:14,45
1. septembar 1991 .
Spoljašnje veze
uredi