Не дајте светиње псима; нити бацајте бисера својих пред свиње да их не погазе ногама својим, и окренувши се не растргну вас.

Кућа

уреди


  Србија   Канада   Немачка

Моја путовања

уреди


  Мексико   Гватемала   Доминиканска Република   Куба   САД
  Бразил   Аргентина   Уругвај   Перу
  Француска   Белгија   Холандија   Луксембург   УК   Ирска
  Шпанија   Португал   Италија   Сан Марино   Ватикан
  Аустрија   Швајцарска   Лихтенштајн
  Румунија   Молдавија   Бугарска   Грчка   Кипар
  Мађарска   Чешка   Словачка   Пољска
  Русија   Украјина   Белорусија   Грузија   Јерменија   Узбекистан
  Данска   Шведска   Финска   Естонија   Летонија   Литванија
  Турска   Израел   Јордан   Катар   УАЕ   Индија
  Тајланд   Камбоџа   Лаос   Вијетнам
  Индонезија   Сингапур   Малезија
  Јапан   Кина   Јужна Кореја   Аустралија
  Египат   Мароко   Кенија   Етиопија

Најлепши градови: Бриж, Париз, Хавана, Праг

Најсеверније посећено место: Сторхогна 62° 30′ 16″ с.г.ш, Аеродром Естерсунд 63° 11′ 39″ с.г.ш.
Најјужније посећено место: Пунта дел Есте 34° 57' 53" ј.г.ш, Аеродром Мелбурн 37° 40′ 24″ ј.г.ш.
Највише посећено место: Куско 3.399 метара

Чланци

уреди

Најбољи чланци, по личном избору, су наглашени.

Општа географија: Северни повратник, Јужни повратник, Гринички меридијан, Географске координате, Географска ширина, Становништво, Агломерација

- Географија Мексика: Акапулко, Керетаро, Гвадалахара, Морелија, Мерида, Пуебла, Канкун, Кампече, Мексички залив, Монте Албан, Јукатан, Тихуана, Сијудад Хуарез, Леон, Монтереј, Четумал, све савезне државе Мексика, Салтиљо

- Географија Централне Америке: Тикал, Гватемала (град), Манагва, Језеро Никарагва, Језеро Манагва

- Географија Јужне Америке: Чиле, Перу, Лима, Куско, Валпараисо, Антофагаста, Манаус, Форталеза, Белем, Асунсион, Монтевидео, Кордоба, Росарио, Маракаибо, Фос до Игуасу, Аракажу, Порто Алегре, Сијудад дел Есте, Кали, Гвајакил, Оуро Прето, Пунта дел Есте, Уругвај (река), Колонија дел Сакраменто, Језеро Маракаибо, Мендоза, Пантанал, Токантинс (река), Пурус

- Географија Северне Америке: Горње језеро, Језеро Онтарио, Језеро Ири, Језеро Хјурон, Саскатун, Шарлотаун, Лабрадор, Мисисага, Де Мојн, Нунавут

- Географија Кариба: Девичанска острва (сва), Света Луција, Антили, Велики Антили, Мали Антили, Хавана, Сјенфуегос

- Географија Океаније: Микронезија, Меланезија, Полинезија, све државе и територије Полинезије, Тонга, Фиџи, Сува, Хоњара, Гвадалканал, Бугенвил

Географија Африке: Сејшели, Централноафричка Република, Кабинда, Матади, Монровија, Ибадан, Кано, Нубија, Мбандака, Чикапа, Мбуџи Маји, Котону, Аксум, Фес, Маракеш, Тангер, Туркана, Велика раседна долина, Језеро Чад, Омдурман, Плави Нил, Кумаси, Џуба, Порт Судан

- Географија Египта: Луксор, Розета, Дамијета, Хургада, Александрија, Фајум, Делта Нила, Танта

Географија Азије: Лаос, Палестина, Џајапура, Манила, Давао, Кезон Сити, Минданао, Лузон, Малајско полуострво, Ечмијадзин, Карс, Ерзурум, Трапезунт, Анталија, Индија, Керала, Даман и Диу, Територија Пондишери, Сана, Аден, Мешхед, Поти, Батуми, Кура, Гангток, Себу, Лејте, Панај, Џоло, Миндоро, Негрос, Самар, Бохол, Рамала, Хуе, Чианг Мај, Црвена река, Исик Кул, Балхашко језеро, Језеро Севан, Инчон, Бусан, Тегу, Шираз, Табриз, Амрицар, Рјукју, Сокотра, Аракс, Дијарбакир, Библос, Хат Јаи, Самут Пракан, Нонтабури, Патаја, Саравак, Батамбанг, Наи Паи То, Мандалеј

- Географија Кине: Харбин, Сјиан, Нанкинг, Цингтао, Вухан, Чунгћинг‎, Тајпеј, Гуангџоу, Шенжен, Ченгду, Урумчи, Јунан, Хебеј, Нингсија, Синкјанг, Шангај, Манџурија, Ласа

Географија Европе: река Меза, Скадар, Одра, Рудне горе, Ђердапско језеро, Пловдив, Видин, Ватикан, Сан Марино (град), Дрим (Бели и Црни), Тирол, Тарту, Сентандреја, Пчиња, Куманово, Санторини, Бискајски залив, Јабланичко језеро, Језеро Пеипус, Међугорје, Винер Нојштат, Давос, Санкт Мориц, Швајцарски кантони појединачно, Фуншал, Тахо, Алгарве, Алентежо, Галиција, Гродно, Витебск, Највећи градови Европске уније, Борнхолм, Лионски залив, Купрешко поље

- Географија Русије: Саратов, Уфа, Башкортостан, Хакасија, Биробиџан, Грозни, Казањ, Петрозаводск, Калињинградска област, Тоболск, Охотск, Суздаљ, Нова Земља, Урал, Сахалин, Итуруп, Курилска острва, Земља Франца Јозефа, Кижи, Кључевскаја Сопка, Кама, Тамбов, Магадан, Угљич, Северна Земља

- Географија Украјине: Одеса, Дњепропетровск, Запорожје, Харков, Криви Рог, Ужгород, Чернивци, Хотин, Миколајив, Севастопољ, Симферопољ, Јалта

- Географија Румуније: Клуж, Сибињ, Бакау, Галац, Браила, Орадеа, Сирет

- Географија Чешке: Чешка Република, Праг, Јихлава, Либерец, Брно, Оломуц, Острава, Усти над Лабом, Злин, Пардубице, Плзен, Храдец Кралове, Карлове Вари, Чешке Буђејовице, Чешки Крумлов, Чешка Шумава

- Географија Пољске: Плоцк, Гдиња, Гњезно, Жешов, Честохова, Елблаг, Груђонц, Радом, Олштин

- Географија Француске: Марсељ, Тулуз, Нант, Ремс, Руан, Арас, Лил, Мец, Нанси, Дижон, Лион, Монпеље, Рен, Кан, Ле Ман, Макон, Кале, Авињон, Тулон, Француске прекоморске територије, Свети Пјер и Микелон, Мартиник, Гваделуп, Француске јужне и антарктичке земље, Кергелен, Аделина земља, Сен Дени, Азурна обала, Париз, Авр, Сент Етјен, Сен Тропе, Бордо, Поатје, Нормандија, Котентин, Рона, Лоара, Дордоња, Централни масив, Лангдок, Шампања, Гарона, Жиронда, Дордоња (река), Саона, Лот, Шер, Вилербан, Венсан, Венсанска шума

- Географија Белгије: Фландрија, Валонија, Региони Белгије, Брисел, Лијеж, Бриж, Антверпен, Гент, Монс, Хаселт, Арлон, Лувен, Вавр, Епен, Намир, Шарлроа, Остенде, Ардени

- Географија Холандије: Холандија, Мастрихт, Утрехт, Делфт, Харлем, Миделбург, Арнем, Зволе, Леуварден, Хертохенбош, Асен, Лелистад, Ајндховен, Лајден, Хелдерланд, Лимбург, Зеланд, Орањестад, Курасао, Ејселмер

- Географија Немачке: Рајна-Палатинат, Сарланд, Бремен (покрајина), Мекленбург-Западна Померанија, Саксонија-Анхалт, Саксонија, Доња Саксонија, Шлезвиг-Холштајн, Бремен, Дрезден, Кобленц, Мајнц, Висбаден, Сарбрикен, Бон, Магдебург, Десау, Кил, Вајмар, Росток, Есен, Касел, Вирцбург, Оснабрик, Кемниц, Јена, Франкфурт на Одри, Бремерхафен, Цвикау, Бамберг, Аугзбург, Ерланген, Манхајм, Олденбург, Вупертал, Леверкузен, Флензбург, Гетинген, Хилдесхајм, Пасау, Бајројт, Менхенгладбах, Констанц, Хаген, Херне, Билефелд, Милхајм на Руру, Хале, Минстер, Крефелд, Золинген, Бохум, Нојс, Грајфсвалд, Кетен, Ајзенах, Линебург, Ордруф, Мерзебург, Герлиц, Визмар, Шпејер, Баден-Баден, Пирмазенс, Нојштат ан дер Вајнштрасе, Ајфел, Риген, Уседом, Харц, Шверинско језеро, Језеро Мириц‎, Немачки окрузи, Везер, Мајна, Емс, Мекленбург, Вера, Фулда, Вестфалија, Лужичка Ниса

- Географија Италије: река Арно, Фиренца, Урбино, Горица, Сан Ремо

- Географија Велике Британије: Бирмингем, Шефилд, Кардиф, Глазгов, Ковентри, Каналска острва, Хебриди, Света Јелена, Лестер, Свонзи, Оркнијска острва, Шетландска острва

- Географија (остало): Језеро Восток

- Личности: Виљем II Немачки, Роберт Кох, Луј Пастер, Вера Чаславска, Паул Ерлих, Фердинанд фон Цепелин, Ана Павлова, Маја Плисецкаја, Галина Уљанова, Бернардо О'Хигинс, Бјерн Борг, Тајсон Геј, Каролина Клуфт, Душан Свилар, Марија Калас, Пјер де Кубертен, Леополд II од Белгије, Мобуту Сесе Секо, Лоран Кабила, Вилхелм Рајх, Верка Сердјучка, Константин Циолковски, Офра Хаза, Марко ван Бастен, Ерик Кантона, Катарина Медичи, Анри II‎, Франсоа II, Анри III, Фелипе Калдерон‎, Фјодор I Звонар, Џонас Салк, Фридрих Велики, Секу Туре, Марселин Бертело, Хозе Хервасио Артигас, Сиримаво Бандаранаике, Август II Јаки, Дијана од Поатјеа, Шарл X, Јоханес ван дер Валс, Фриц Цернике, Перибсен, Сенед, Ана Окса, Јоханес ван дер Валс, Фриц Цернике, Збигњев Боњек, Чарлс II, Мачадо де Асис, Алберто Сантос Думон, Тутмос IV, Аменхотеп III, Аменемхет I, Стењка Разин, Дмитриј Пожарски, Бенито Хуарез, Луис Инасиу Лула да Силва, Ирена Сендлерова, Вацлав Нижински, Валтер Улбрихт, Сахуре, Пепи I, Филип I, војвода Орлеански, Филип II Орлеански, Бихерис, Аменемхет III - - Писци: Фридрих Шилер, Бертолт Брехт, Сергеј Јесењин, Анете фон Дросте-Хилсхоф, Андре Жид, Пјер де Ронсар, Мишел де Монтењ, Маргарита од Наваре, Жан Расин, Теофил Готје, Ромен Ролан, Никола Боало, Пјер Корнеј, Ежен Јонеско, Јоргос Сеферис, Ана Ахматова, Иљф и Петров, Шота Руставели, Жан-Мари Гистав ле Клезио, Марина Цветајева, Адам Мицкјевич, Јан Кохановски, Чеслав Милош, Јуџин О'Нил, Надин Гордимер, Шејмус Хини, Јоханес Вилхелм Јенсен, Роже Мартен ди Гар, Воле Сојинка, Кензабуро Ое, Шмуел Јосиф Агнон, Џон Голсворди, Хуан Рамон Хименез, Владислав Рејмонт, Елијас Канети, Роберт Мусил, Новалис, Жан Пол Рихтер, Јозеф фон Ајхендорф, Кристијан Моргенштерн, Штефан Цвајг, Хелдерлин, Артур Шницлер, Алфред Деблин - - Музичари: Георг Фридрих Хендл, Александар Бородин, Сергеј Прокофјев, Дмитри Шостакович, Карл Марија фон Вебер‎, Аријел Рамирез, Жужа Конц, Тереза Кесовија, Има Сумак, Јохан Пахелбел, Дитрих Букстехуде, Јохан Себастијан Бах, Хенри Персл, Георг Филип Телеман, Клаудио Монтеверди, Жан-Батист Лили, Чечилија Бартоли, Суми Џо, Ђовани Пјерлуиђи да Палестрина, Данијел Баренбојм, Густаво Дудамел, Сезар Франк - - Ликовни уметници: Каналето, Мића Поповић, Албрехт Дирер, Ханс Холбајн Млађи, Жан-Антоан Удон, Алфонс Муха, Рохир ван дер Вејден, Александер Рослин, Јан ван Ајк, Андреј Рубљов, Сава Шумановић, Огист Роден, Јоханес Вермер, Морис Ешер, Јан Стен, Гертген тот Синт Јанс, Алејжадињо, Марко Челебоновић, Теодор Крачун‎, Јаков Орфелин‎, Давид Алфаро Сикеирос‎, Марк Ротко‎, Ђорђоне, Мазачо, Дучо ди Буонинсења , Чимабуе, Антонио Полајуоло, Иван Генералић, Иван Рабузин, Нико Пиросмани, Ђовани Батиста Тијеполо, Паоло Веронезе, Тинторето, Хуго ван дер Хус, Ради Неделчев‎, Микеланђело Каравађо, Аристид Мајол, Јакоб Јорданс, Антонис ван Дајк, Франсоа Клуе, Ањоло Бронзино, Жорж де Латур, Јан ван Гојен, Себастјен Бурдон, Ибер Робер, Франческо Гварди, Адам Елсхајмер, Бертел Торвалдсен - - Архитекти: Валтер Гропијус, Лудвиг Мис ван дер Рое, Балтазар Нојман, Оскар Нимајер, Андреа Паладио, Фердинанд де Лесепс

- Језици: француски, фински, литвански, летонски, малтешки, дански, ниски немачки, естонски, кашупски, кентумски, сатемски, албански, патоа, турски, аглутинативни језици, луксембуршки, велшки, реторомански језици, романш, ладин, фурлански, старогрчки, фризијски, ‎шкотски гелски, индонежански, аустронезијски језици, уралски језици, сино-тибетански језици, аустроазијски језици, нигер-конгоански језици, тагалог, мајатан, корејски, ирански језици, кмерски, себуано, филипински, наполитански, кавкаски језици, нило-сахарски језици, језичке породице, азерски, алзашки, цинцарски, маријски - - Језици Индије: асамски, бодо, гуџарати, догри, канада, кашмири, конкани, маитхили, малајалам, манипури, марати, непалски, орија, пунџаби, сантали, тамилски, телугу

- Биолошке науке: Тајга, Пампа, Брух, Слезина, Репати водоземци‎, Аксолотл, Зелена жаба (и све жабе Србије), Целекант, Инфективне болести, Куру, Полиомијелитис, Менингитис, Срчани застој, Рахитис, Ждралови, Папагаји, Тифус, Велики кашаљ, Кардамон

- Математика: Теорема, Лапласова трансформација, Тангента, Парабола, Хипербола, Расподела вероватноће, Случајна променљива, Централна гранична теорема, Закон великих бројева, Гранична вредност, Апсолутна конвергенција, Хилбертов простор

- Физика и хемија: Алхемија, Дужина, Карноов циклус, Термодинамика, Топлота, Перпетуум мобиле, Цијанид, Никотин, Дијамагнетизам, Феромагнетизам

- Политичке партије: Странка слободних демократа (Немачка), Савез 90/Зелени, Унија за народни покрет, ‎Социјалистичка партија (Француска), Левица (Немачка)

- Споменици културе: Богородица Љевишка, Сансуси, Трг Конкорд, Тријумфална капија у Паризу, Монпарнас, Опера Гарније, Палата инвалида, Сакр кер, Мон Сен Мишел‎, Пирамида у Чолули‎, Келнска катедрала, Трајанова табла, Трајанов стуб, Кеопсова пирамида, Катедрала у Ахену, Мемнонови колоси, Богородична црква у Дрездену, Ком Омбо, Вавел, Вила Ротонда, Театро Олимпико, Кастел Сант Анђело, Ла Фениче

- Музеји: Уфици, Национална галерија у Лондону, Музеј Метрополитен, Музеј Ермитаж, Ријксмузеум, Музеј Орсе, Стара пинакотека, Галерија старих мајстора у Дрездену, Уметничко-историјски музеј у Бечу, Маурицхуис, Барђело, Пинакотека Брера, Галерија Боргезе, Капитолски музеји

- Теорија музике: Клавикорд, Мотет, Кантата, Ораторијум, Барокна музика, Полифонија, Канон, Фуга

- Уметничка дела: Чаробни стрелац, Валтер брани Сарајево, Руковети, Горски вијенац, Јадници, Мона Лиза, Курос, Шахнаме, Метрополис‎, Музичка жртва, Бранденбуршки концерти, Атинска школа, Фајумски портрети, Кантерберијске приче, Мајка храброст и њена деца, Италијанка у Алжиру, Благо из Панађуришта

- Народи: Олмеци, Запотеци, Велшани, Шкоти, Ирци, Бури, Маје, Синхалези, Бразилци

- Историја: Османлије, Папска држава, Бурбони, Пацифички рат, Српска револуција 1848—1849., Жирондинци, Тениска заклетва‎, Династија Валоа, РСФСР, Династија Ветин, Вицекраљевство Рио де ла Плата, Средњоамеричка игра лоптом, Португалска Индија, Државна заједница Пољске и Литваније, Пољско-литванска унија, Треблинка, Белзец, Мајданек, Бухенвалд, Тајпиншки устанак

- Остало: Англиканство, Зороастризам, Етничко чишћење, Француска књижевност, Немачка књижевност, Руска књижевност, ЦФА франак, Хектор, Хијакинт, Покладе, Фестивал у Сан Рему, Француски франак, RBD‎, МИТ, Јеж у магли, Комеди франсез‎, Гето, Карневал, Карневал у Рио де Жанеиру, Итаипу, Вуков сабор, Болек и Лолек, Једрење, Спортско једрење, Памћење, Београдски сајам књига, Сајам књига у Франкфурту, Маргинална уметност, Маријачи, Кашика, Гибаница, Китникес, Универзитет у Хајделбергу, Сандокан, Број (граматика), Тамилски тигрови, Љиљан (хералдика), Нептун (планета), Ливра, Бабушке, Беле ноћи, Француска академија, Пентекосталци, Пењарол, Пармезан, Трка на 10000 метара, Универзитет у Падови, Универзитет у Болоњи, Универзитет Ла Сапијенца, Карађоз и Хаџиват, Канопске посуде, Кикладска цивилизација, Отонска династија, Јевреји у Србији, Кучуккаинарџијски мир

- Српске теме: добрим делом унапредио чланке Србија, Спорт у Србији, Српска музика, Сајмови у Србији, Ниш и више чланака о општинама Србије и Републике Српске

Споменице и захвалнице

уреди
50.000 измена
 
Рад и труд
Доделио:
Саша.Стефановић
   
 
Рад и труд
Доделио:
Славен Косановић
 
Рад и труд
Доделио:
Serbianboy
 
за методичност у раду
Доделио: методицар
 
Рад и труд
Доделио:
BokicaK
 
Општа споменица
Доделио:
Сале
 
Општа споменица
Доделио:
Micki
 
Рад и труд
Доделио:
BokicaK
 
Географ
Доделио: Flot
 
Рад и труд
Доделио:
Micki
 
Рад и труд
Доделио:
Djordjes
 
Помоћник
Доделио: Serbianboy
 
Географ
Доделио: Boki m
 
За Кинеску административну поделу
Доделио: Ivan25
 
Помоћник
Доделио: Lampica
 
Московия
Доделио: PetarM
 
Општа споменица
Доделио:
Marko235
 
Помоћник
Доделио: SmirnofLeary